V tomto domě straší

V tomto domě straší https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301296/bmid_v-tomto-dome-strasi-0bm-301296.jpg 4 241 85

Román V tomto domě straší od irského spisovatele Johna Boynea, který proslul celosvětově knížkou pro děti Chlapec v pruhovaném pyžamu, je strhující poctou duchařským příběhům z devatenáctého století. Boyne mistrně využívá prostředky dickensovského stylu i klasické duchařské motivy. Je rok 1867 a Eliza Cainová se po smrti otce, jehož stála život návštěva přednášky Charlese Dickense, ocitne bez prostředků a přijme místo guvernantky na odlehlém norfolském sídle Gaudlin Hall. Řada neblahých zážitků, které jí otřásly už cestou tam, pokračuje, když ke svému překvapení zjistí, že jsou v celém domě jen dvě děti: Isabella a Eustace. Kdo je její tajuplný zaměstnavatel, se od nich nedozví a večer, když uléhá, ji vyděsí další nevysvětlitelná událost, jež ještě posílí čím dál neodbytnější dojem, že se tu děje něco zlého. Od příštího rána jako by na každém kroku narážela na přítomnost čehosi velmi zlověstného, co spolu s ní a dětmi obývá zdi Gaudlinu... Má-li sebe i děti zachránit, bude muset přijít na kloub dávno pohřbenému tajemství domu a čelit démonům z minulosti... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Plus

This House Is Haunted , 2013

Eeli
21.05.2020 4 z 5

Spíše takový lepší průměr. Čtenář se nebude třást strachy pod dekou, ale příběh je spíše tak příjemně tajemný. Vkusný děj trochu kazí dost přehnaný konec, ale s přimhouřeným očkem poměrně slušná duchařská knížka.

Jessybelle
12.05.2020 4 z 5

Příjemná duchařská knížka, bavila, jen škoda toho konce, tak nějak jsem doufala, že to tak neskončí, nicméně i tak to bylo fajn. Po pomalejším začátku se rozjela.
Už druhá kniha kde je odkaz na Poutníkovu cestu...

Mindy
03.05.2020 3 z 5

Průměrná knížka, dobře se četla. Obávám se, že jak byla celkem rychle přečtena, tak bude i brzy zapomenuta.

Sidonka3
19.01.2020 1 z 5

Prvních pár stránek velice nadějných, přesně podle mého gusta... ale na zbytek knihy se mi raději neptejte. Škoda, že měl text sestupnou tendenci, včetně slabší pointy. Pár pasáží bylo ovšem opravdu kouzelných. Začátek s gotickým nádechem navnadil, nicméně neudržel moje sympatie.

kiki11
19.08.2019 5 z 5

Ponurá atmosféra staré Anglie - to je přesně to, co mám ráda. A ta úžasná atmosféra se nese celou knížkou. Příběh mi místy hrozně připomínal Janu Eyrovou, jak dějem, tak autorovým stylem psaní. Nečekejte žádnou velkou akci, je to spíše oddychovka ideální na upršené odpoledne, hororem bych ji opravdu nenazývala. :)
Knížka se mi moc líbila, četla se úplně sama. Jediné, co mě mrzelo, bylo, že přišel konec. :) Mohu jen doporučit.

Alyx
15.08.2019 4 z 5

Příjemná duchařinka. Taková starosvětská. Nepřekvapí, ale potěší.

Bauriska
01.06.2019 3 z 5

Bylo to takové příjemně duchařské, vlastně mi ani nevadilo, že jsem se nebála. Milá knížka.

Imy
17.04.2019 2 z 5

Čte se velmi rychle a dobře, ale čekala jsem něco víc strašidelného. I když normálně mě dokáže vyděsit i pohádka, tady jsem se nebála vůbec. Autor i duchařské scény popisuje tak "podivným" stylem, že jsem se ptala sama sebe, jestli jako teď jsem teda měla bát? Nebo až za chvíli? Od čtení jsem se odpoutávala těžko v očekávání, že každou chvíli něco přijde, nějaká děsivá scéna nebo v závěru nějaké překvapivé rozzuzlení. Bohužel jsem se nedočkala. Ale jako oddechovka to není špatné.

elotriel
01.04.2019 3 z 5

Za mne průměrná kniha - neurazí, nenadchne.

Synysterka
03.03.2019

Mě se líbil i ten začátek, kdy Eliza byla ještě v Londýně, úplně jsem se dokázala vcítit do té ponurosti.
Jinak pořád jsem čekala, o co jde, co se děje, proč se to děje, co se stalo...Jooo, kniha byla pěkná.

richard7959
02.01.2019 3 z 5

Rozhodně nic originálního, ale pro duchařské příběhy z viktoriánské Anglie mám slabost, takže absence originality mě nijak nevadila. Velmi čtivé dílo. Po zdlouhavém úvodu se kniha čte jako báseň.

Chillia
02.12.2018 5 z 5

Příběh z Viktoriánské Anglie dokreslovala ponurá atmosféra špinavého zamlženého Londýna a temné rodinné tajemství v panství na Gaudlin Hall. Kromě duchařské atmosféry, kterou jsem si moc užila, jsem si stejně, jako hlavní hrdinka, oblíbila Eustáce :-)
Příběh byl čtivý a napínavý, knížka mě bavila!

Amitiel76
23.10.2018 5 z 5

Krásný, duchařský příběh z dob Viktoriánské Anglie. Mladá guvernantka Eliza, přijímá místo na starém a tajemném rodinném sídle. Jaké je její překvapení, když v domě nachází pouze dvě osamělé děti. Kde jsou jejich rodiče? Kde je všechen personál? Jsou tu v celém tom obrovském domě sami, nebo je tu s nimi ještě někdo jiný?
Perfektní námět . Tajemný a místy až děsivý příběh, ze kterého vám bude běhat mráz po zádech, a budete se ohlížet přes rameno. Temná rodinná tragédie, řada záhadných úmrtí.
Hlavní hrdinka je velice silná, rozumná žena, s téměř pokrokovými názory . Na svou dobu, má velice moderní smýšlení. Není žádná ustrašená hysterka, a i přes všechny hrůzy, které se v domě dějí si zachovává chladný rozum, a je odhodlaná s přízrakem bojovat. Člověk nemůže prostě jinak, než si ji oblíbit.
A k celé té ponuré, strašidelné atmosféře, přispívá i samotný styl vyprávění. Člověk má pocit, jakoby vytáhl z knihovny opravdu starý, dobový román. Máte doslova chuť z něj odfouknout stopy prachu....
Za mě perfektní kniha, ke které se určitě v budoucnu vrátím.

Mi--LADA
29.09.2018 1 z 5

Začátek dobrý, ovšem ke konci to mělo sestupnou tendenci. Pro milovníky duchařských příběhů. Dickense nebo Janu Eyrovou, jak se píše v některých recenzí, bych s tímto nesrovnávala, toto je o něčem jiném a navíc stylisticky i úrovní značně pokulhává za klasiky . Často se opakovaly tytéž události (například: ruce na hrdinku sahají ve tmě...). Předvídatelnost, až moc smýšlené. Zcela nedočteno, musela jsem pak přeskakovat. Ani pointa mě nepřekvapila.

Rade
11.08.2018 4 z 5

Pověstná londýnská mlha, chudá sirota v podobě statečné guvernantky, pochmurné staré rodové sídlo, tajemní duchové svázaní s temnou rodinnou historií, boj dobra se zlem, odkazy na Dickense… Myslím, že autorovi se podařilo vyjádřit atmosféru příběhů 19. století výborně. Kdo čeká akční horor dnešního typu, bude zklamán, tohle je opravdu pocta starým příběhům viktoriánské doby.
Takže žádné velké strašení a děs, i skutečně hrůzné události jsou zde vylíčeny celkem mírnou formou (o osudu bývalých guvernantek se například dozvíme jen ze stručného vyprávění), na druhou stranu si docela dovedu představit filmovou verzi plnou lekaček v temných chodbách starého domu, podmalovaných hrůzyplnou hudbou. To už by asi bylo silnější kafe…

Evžen82
29.07.2018 5 z 5

Autorovi se podařilo zachytit ponurou strašidelnou atmosféru. Pomalé odhalování rodinné katastrofy se mi velmi líbilo. A i ten pomalejší začátek měl po začtení se své kouzlo.

Atanone
21.07.2018 4 z 5

Přiznám se,že po pár prvních kapitolách jsem měla chuť knihu odložit,uznávám,že to byl asi můj problém,čekala jsem něco jiného a na mou netrpělivou povahu se příběh točil převážně kolem pana Dickense. Ono v té knize je celkově dost předickensováno. Neodložila jsem,vytrvala jsem a nakonec se z toho vyklubal docela příjemný a trochu janeeyrovský příběh z dickensovské doby. Konec mě rozladil,protože se nabízel a já celou dobu doufala,že to autor nepoužije.

mgeisselreiter
16.07.2018 4 z 5

Kniha se čte velmi dobře, vše krásně odsýpá, je to psáno lehce s nadhledem a možná i humorem, protože i přes svou duchařskou záhadnou atmosféru jsem se spíš bavil, než bál. Oddychová četba, jak má být. 75%, 16.7.2018.

daniska
26.06.2018 5 z 5

Kniha se mi velice líbila. Zbožňuji duchařské knihy.

pixiepickpocket
26.06.2018 4 z 5

Velice čtivá a napínavá anglická duchařina. Atmosférou mi místy přípomínala Janu Eyrovou a Ženu v černém (filmové verze). Horor to ale vskutku není. Na mě kniha působila spíše jako dobře vygradovaná detektivka.