Čaroprávnost

Čaroprávnost https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285791/bmid_caropravnost-4TI-285791.jpg 4 2299 2299

Když se na Zeměploše narodí osmému synovi osmé dítě a je to také syn, dostává podle tradice do vínku kouzelnickou hůl a stane se z něho mág. Dcer se tento nepsaný zákon netýká, protože s ženami zeměplošská magie vůbec nepočítá. Stařičký kouzelník Podomní Kšaft si až příliš pozdě uvědomil, co způsobil, když svou hůl předal právě narozenému^ osmému potomku osmého syna, aniž se přesvědčil, zda je to kluk... Nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: ekniha , Talpress

Equal Rites , 1987

Ačánek
11.06.2014 3 z 5

Knížka byla dobra ale příběh se mi zdál troche slabší. zatím žádná z knížek, které jsem od Pratchetta četl nemá na první a druhý díl (barva kouzel a lehké fantazíčko) :-)

Fefin Lišák
17.03.2014 4 z 5

Moje první - knižní - seznámení s Pratchettem.
Ostuda, že v takém pokročilém věku.
Navzdory, že jsem - díky předchozím divadelním zkušenostem - dopředu očekával bláznivě hravý humor a absurdně groteskní svět, Pratchettův originální styl mě během prvních stránek o to víc získal a překvapil. Malá Esk a její nedotčená dětská duše mi hodně připomínala Sapkowského Ciri z Krve elfů. Svět a vůbec celá zápletka je taková pohádkově něžná, odpočinková a přitom satiricky vtipná zároveň. Hezky se četla. Nezamrzela. Neotrávila.

Gaara1
17.03.2014 4 z 5

Opravdu zajímavé pojetí magie, kdy nám Terry Pratchett vysvětluje mnoha legračními způsoby, jak se může magie projevovat, kdo stojí ve stínech a číhá na nepozorného mága a co se stane, když jsou tradice porušeny...Vše začíná v malé vesnici, která má už netradiční název, Kyselá Prdel. 90%

SimonaZ
01.10.2013 3 z 5

Ohromně mě zaujala anotace ke knize, po přečtení jsem ale měla spíše smíšené pocity. Tahle zeměplošská se moc nepovedla :(

Donika
29.09.2013 5 z 5

Těším se na další příhody s Bábi Zlopočasnou :)

wooloong
29.09.2013 5 z 5

Terry Pratchett a jeho knížky o Zeměploše prostě nemají chybu. Je to přesně ten druh šíleného, bláznivého, hravého a absurdního humoru, který miluju. Navíc se mezi všemi těmi nafoukanými mágy, svéráznými čarodějkami, chemicky nestabilními draky, vznešenými upíry, huhňajícími Igory, zručnými skřety, chamtivými trpaslíky, sympatickými zombíky, pomalými trolly se sklonem k závislostem, zručnými skřety, sexy vlkodlaky, noční hlídkou v čele s Elániem, knihovnami s pokřiveným časoprostorem a knihovníkem s dlouhými pažemi, zálibou v banánech a slovní zásobou zahrnující Ook (a to je jenom stručný a neúplný výčet) najdou i geniální satirické postřehy a opravdu hluboké myšlenky, které povyšují Pratchettovo dílo z kategorie "prostě taková srandička s barevnou paperbackovou obálkou" do kategorie "Literatura".

Čarodějky mám z celé zeměplošské série nejradši, obzvlášť Bábi Zlopočasnou a Stařenku Oggovou.

Paulhunterspet
22.09.2013 4 z 5

Z tohoto dílu jsem byla nadšená, protože se projevil Terryho um skvěle mapovat a vyvíjet hlavní postavy. "Osmý potomek" (ať se vyhneme spoilerům) zde zažije nevšední a pozoruhodně plynulé dobrodružství, které mi zatím velmi chybělo. Dětský osud skvěle kontrastuje se zbytkem dospělého ansámblu, který rozhodně nezaostává (ostatně jako vždycky, Terry = co charakter, to perla).

Velmi mě ale zamrzel uspěchaný konec, na mé gusto až příliš záhadný. Po sebedrobnějším opodstatnění ani vidu, ani slechu. Ale to už je hendikep, kterým Terry trpí snad v každé knize.
Na druhou stranu mohu doporučit především pro ty, kteří si chtějí trochu odpočinout od klasických rejů absurdity a chtějí více zabřednout do klidného pozorování.

P.S.: Snad asi jediná kniha, kde jsem se nahlas od srdce zasmála.

Flipper
26.08.2013 3 z 5

Zrejme som siahol po Pratchettovi, ktorý mal v čase písania spisovateľský útlm, alebo menší blok. Tu treba zrejme byť zarytým fandom, aby som si obľúbil na všetko frfľajúcu Babku, či predpubertálne 9 ročné decko. To by Terry musel oveľa hodnotnejšie rozpracovať ich vnútorný svet . Ich "boj" proti mužskému svetu tu viacmenej ani nehrá rolu, lebo o nejakom ženskom útlaku a neprávosti tu nieje ani zmienky (+ na čo babka siahne to ju poslúcha, tak kde je problém). Rozpitvávať to ďalej by bolo asi zbytočné, keďže kniha má byť střeštená a humorná - no humor tu možno pozorovať len v nejakom lepšom prirovnaní, či opise. Vidno, že Pratchett má potenciál, no tu zrejme na chvíľu zaspal na vavrínoch.

tlapička
22.08.2013

Myslím že to je jedna z nejlepších o zeměploše.

Belatris
21.07.2013 4 z 5

Tohle byl můj první kousek od Pratchetta a tím pádem i první Zeměplocha, ke které jsem se dostala. A zafungovala jako výborná reklama. Okamžitě jsem se zamilovala do postavy Bábi Zlopočasné a celkového konceptu magie (ne každý fantasy autor je schopen zacházet s magickými zákony dostatečně uvěřitelně a prakticky).

yueh24
08.05.2013 4 z 5

Občas mě to byavilo hodně, občas méně. Pro mě je to takový průměr ze Zeměplochy, některé knihy se mi líbily více, některé méně než tato.

kralovskahve
27.03.2013 5 z 5

Bábi Zlopočasná a mágové....pobavení zaručeno

Sisi11
18.03.2013 5 z 5

Barvitý a poutavý příběh plný všeho, co miluji - horská vesnice, bylinkářství, bábi čarodějnice, Ankh-Morpork, ... no prostě nádhera. Krásný a velmi okouzlující začátek mě chytil za srdce a už mě nepustil. Knihu jsem dočetla za 2 dny, nemohla jsem ji přestat hltat.

klaruškak
12.03.2013

Ze začátku to byla vážně povedená kniha ( ostatně jako většina Knih od Terryho Pratchtta) S koncem sem již měla trochu problém chvílemi mě to prostě nebralo, ale ani tak mě to neodradilo od přečtení dalších dílů

Phoenix16.cz
02.01.2013 4 z 5

Třetí kniha pro mě byla lepší než první dvě, protože v ní bylo to, co mi od samého začátku u Pratchetta chybělo. Smysluplný děj. První dva díly na mě působily jako změť čehosi proloženého méně či více vtipnými hláškami/narážkami. Ty zůstaly i v Čaroprávnosti (možná jich trochu ubylo), ale hlavně to mělo hlavu a patu a směřovalo to ke konci, který uzavřel předchozí dění.

Gerret
19.12.2012 3 z 5

Ze začátku mě kniha hodně bavila, možná i více než předchozí 2 díly. Pak ale nadšení postupem času opadalo, hlavně kvůli nezajímavému a zdlouhavému ději uprostřed knihy. Nechápu proč se autor najednou začal v příběhu soustředit na jiné postavy, když Mrakoplaš s Dvoukvítkem byla tak dobrá dvojice. Bylo ubráno i na humoru, skoro jsem se za celou knihu nezasmál, takže i v tomto směru docela zklamání. Doufám, že další knihy od Pratchetta už nezklamou. Hodnocení 65%.

miczoken
14.10.2012 5 z 5

Bábi je nejlepší!!! :-)

MesLivres
31.08.2012 4 z 5

Knížka s novými postavami se mi moc líbila. Hlavně Esk a její boj za rovnoprávnost:) proč by nemohla být mágem dívka, když je to vlastně banda tupců:)

gomaki
20.08.2012 5 z 5

Věci + Bábi + Esk ... mě se to jednoduše líbilo! Babi je naprosto boží

DavidKudrna
16.08.2012 4 z 5

Malá Esk se mi zapsala do paměti, jako nejlepší čarodějka/mág ze zatím mnou přečtených knih. A výuka bábi Zlopočasné je zatím nepřekonaná. Všechno to vysvětlování a přirovnávání ke zvyklostem. Prostě super kniha.