Nadělat prachy

Kdo by si nepřál být tím mužem, který vede ankh-morporskou mincovnu a banku, která stojí hned vedle? Je to kšeft na celý život. Ale jak Vlahoš von Rosret velmi rychle zjistí, život nemusí být vždycky dlouhý. Hlavní účetní je velmi pravděpodobně upír, ve sklepeních banky je něco nepopsatelného (a samo bankovní sklepení je nepopsatelné), a k tomu navíc se ukáže, že Královská mincovna pracuje s prodělkem. Tři sta let starý mág nadbíhá Rosretově přítelkyni, Vlahošovi hrozí odhalení jeho kriminální minulosti, ale mohlo by se stát, že ještě před tím ho dostane Cech vrahů. Jednoduše řečeno, existuje řada lidí, kteří by ho rádi viděli pod drnem. Ach ano. A každý den musí chodit venčit spolumajitele banky. Přitom by měl především... dělat peníze!

Úžasná Zeměplocha, kniha 32., přeložil Jan Kantůrek. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/48_/484/nadelat-prachy-GFS-484.jpg 4.6423

Úžasná Zeměplocha (32.)

Making Money (2007)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Azizi

Pre mňa knihy s Vlahošom sú lepšie ako Hliadka. Bavia ma viac. Vlahoš je jednoducho super postava, ktorá má silnú osobnosť, hĺbku a tiež minulosť. Námety ako pošta doslova celá naplnená listami či mincovňa, ktorá začne vyrábať namiesto riadneho kovu a zlata akési napohľad obyčajné papieriky, sú sami o sebe skvelé námety. Naviac ja som zaťažená na psy, takže prečo by nemohol byť riaditeľom banky jeden malý havko? Nekradne, nepodvádza, neklame, nekalkuluje. Iba veselo víta svojho pána a sem-tam sa hrá (s aj keď trochu neobvyklou) hračkou.

Myslím si však, že ekonomika a peniaze nebola jediná hlavná téma, ktorú autor v príbehu rozoberal. Síce som už knižku čítala dávnejšie, ale zostal v mne zakorenený pocit, že bola dosť aj o psychických problémoch. Prečítala som už takmer všetky z autorových kníh zo Zeměplochy, ale takto výrazne som to ešte nikdy nepociťovala. Od dobre známeho Igora, cez umeleckého génia Výrohoře, Kosmu Opulenta, až po Bílobrada z cechu šaškov a gašparov, ktorý je z nich všetkých snáď paradoxne považovaný za toho "najnormálnejšieho". A isto i ďalšie postavy. V podstate sa v príbehu podľa môjho názoru táto "normálnosť a nenormálnosť" naopak dosť potiera a každá postava je jednoducho tak trochu...svojská :) Ako vždy.

petulka.sasanka

Potřebujete zkoušku z ekonomie? Přečtěte si nadělat prachy... mnohé tímto pojetím i ohromíte!!! Miluju Vlahoše von Rosreta

Frity

Knížka mě velmi pobavila. Když jsem ji četla, začala jsem zrovna pracovat v oblasti bankovnictví a některé narážky a lehká ironie až parodie na to, jak to v bankách chodí mě dostaly- dokonalé:-)

czpilar
26.07.2016

Knihy s Vlahošem jsou jedny z nejlepších v celé sérii Zeměplochy. Tenhle díl mě bavil od začátku do konce i přes jeho rozsáhlost.

Sakulnikov
22.02.2016

Rosret, Vetinari a základy ekonomie jsou prostě skvělý mix. I když trochu horší než pošta. "Hubert se zabývá ekonomií. To je podobné jako kdyby se zabýval alchymií, akorát to nadělá mnohem méně nepořádku."

Jennkie
03.01.2016

Pratchett s Rosretem nezklamali. Autor zde rpzvedl trochu jinou oblast Zeměplochy a je to vážně legrace :-)

Samaret
25.12.2015

Trošku mi chyběla pošta, ale i tak mistrovský kousek

majxik
21.11.2015

Super pokračování s Vlahošem, tato postava se mi velmi líbí a je dobře propracována, dokonce příběhy s ní se čtou jedna radost. Pratchettovo umění vypíchnout realné záležitosti a vložit je na zeměplochu aby dávali smysl a zároveň pobavili i zde funguje skvěle. :o)

knedlik
25.08.2015

„Zůstaňte chvíli stát a vaše chyby vás dohoní!“ pravil Vlahoš Rosret, ten nejnenápadnější člověk na světě, který byl dokonce tak nenápadný, že když byl malý, tak se matka občas vracela ze školky s cizím dítětem. Vlahoš, zástupce ředitele banky, opatrovník, jež pana ředitele chodí venčit. A zároveň někdejší ředitel pošty.
Poslední řečené je problémem této knihy. Příliš se odkazuje na svoji veleúspěšnou předchůdkyni a tak mě zezačátku, kde z ní nepokrytě těžila, moc nebavila. Asi nebylo rozumné číst je hned po sobě.. Nicméně vše se pěkně vyvinulo a když už se děj začal zase točit sám kolem sebe, tak bylo vše v pořádku. Emancipovaná golemí Grácie, opulentní a částečně zvrácená Opulentovic rodina a taky mnou velice oblíbený Igor jsou kombinací, která vás nakonec nemůže zklamat. Děj byl poněkud předvídatelnější, ale co už. Za přečtení stejně stojí :-)

„Já s tím pohnout nedokážu. Dobrá, Grácie, teď je to na tobě.“
„A může se takhle chovat dáma?“ zaduněl druhý hlas.
„Ale samozřejmě, počítá se to jako přesouvání nábytku,“ ozval se třetí hlas, nepochybně ženský.
„Tak dobře. Tak já to zvednu a utřu pod tím prach.“
Pak zazněl skřípot těžkého kusu dřeva přesouvaného po jiném dřevě a na hromadu pytlů se zlatem se snesl slabý pramínek jemného prachu.
„Je tady opravdu hodně prachu. Donesu si koště.“
„Víš Grácie, byl bych raději, kdybys teď zvedla tu podlahu.“
„Myslíte, že bude prach i pod ní?“
„Tím jsem si naprosto jistý.“
„Dobře.“
Ozvalo se několik těžkých nárazů, při nichž dubové trámy zapraskaly, a pak zaduněl druhý hlas: „O utírání prachu pod podlahou paní Vagónová v knize Příručka dobré hospodyňky vůbec nic nepíše.“
„Grácie, tam dole možná umírá člověk!“
„Aha. To by udělalo nepořádek.“

Eigis
11.04.2015

Ačkoliv Pratchett rozhodně nemá zapotřebí vymýšlet nové postavy, protože zdaleka nevyčerpal potenciál těch starých, Vlahoš nemá chybu. Moje nejoblíbenější část této knihy je výčet výrobních nákladů proti hodnotám jednotlivých mincí. Takovýchto perel je v této knize, ale mnohem víc a autor opět ukazuje svůj um.

Túrin
21.12.2014

Ekonomická transformace na Zeměploše :))

narcisonanis
20.10.2014

Asi se budu dost opakovat s ostatními komentáři, ale Vlahoš přinesl Zeměploše něco nového. Napravený grázl, kterému všichni fandí. Stále dokola v knize omílaná schopnost Vlahoše obtočit si lidi kolem prstu se nakonec převedla i do reality čtenářů a myslím, že každému je hlavní postava novopečeného bankéře neodolatelně sympatická.
Nejvíc mě z celé knihy bavily scény s Grácií... ženský golem čtoucí červenou knihovnu? Perfektní!

gomaki
19.05.2014

Příběh s naším známým Vlahošem, jeho drahou Adorátou, andělem Havelockem a co víc - s jeho schopností dostat se elegantně z průšvihu :)
Nadělat prachy a Zaslaná pošta - jistě jsou tam podobnosti, ale každá je ve své podstatě jiná, když jsme se s Vlahošem setkali poprvé, tak to byl takovej malej šmejd, kdežto tady...tady už se dokáže postavit problému čelem, už nemá ve své podstatě co skrývat, může být tím, kým skutečně je :) i když se lehce nudí a občas potřebuje extrémní kýchání, aby přežil šeď běžného dne:) Bodlina zůstává Bodlinou a Drahý Havelock snad nikdy nepřestane překvapovat. Nevím jestli je to tím, že je prostě Tyran ...nebo... je to jednoduše tím, že skutečně zná své město a lidi v něm jako nikdo jiný

SimonaZ
01.10.2013

Opravdu skvělé pokračování zaslané pošty :)

Donika
17.09.2013

Po přečtení knihy Zaslaná pošta jsem od této čekala víc, než v ní bylo...

Verrrunka
07.08.2013

Pan Pedant hrající si s vibrující gumovou sexuální pomůckou mě opravdu pobavil! :-D

p.a.
24.06.2013

Alberta alias Vlahoše mám rád. Není to sice taková ikona jako Mrakoplaš, Čingis Cohen, Smrť nebo členové Hlídky, ale je dobrej. "Nadělat prachy" se mi líbilo víc než "Zaslaná pošta". Je to dobrá zábava, jako celá série o Zeměploše. Doporučuju.

Kabátice
12.03.2013

Moc pěkný, zábavný a velmi čtivý příběh. Vlahoš von Rosret mě, jako postava, nadchl. Docela mě mrzí, že jsem nečetla dříve Zaslanou poštu, musím to napravit.
...Chvílemi mi připadalo, že se kniha dotýká docela reálných lidských problémů...

lanusinka
07.01.2013

Přidám se k ostatním, hned po Hlídce mě knihy v Vlahošem oslovily nejvíc...

Claricia
24.12.2012

Vlahoše a jeho příběhy prostě můžu. Hned po hlídce (resp. Elániovi) je... No dobře, možná ještě po Smrťovi, je Vlahoš moje nejoblíbenější postava. Tyhle příběhy už nejsou ty klasické "dětské" jako počáteční Zeměplochy, mají v sobě něco trochu víc - a to je přesně to, co se mi líbí.

staramatka
18.02.2012

Příběh se rozvíjí více než slibně :-) ostatně jako vždy u této série.
Vlahoš von Rosret je zajímavá osobnost, i když musím říct, že můj favorit je na prvním místě kapitán Elánius :-) tedy hned po Smrťovi, ehm.

Wrent
06.01.2012

Tentokrát Pratchett zamířil své kritické pero na ekonomii a s využitím hrdinů z knihy Zaslaná Pošta opět stvořil zajímavé dílo. Zlatý standard je velice důležité téma i v našem světě a je opravdu vtipné, jak si s tímto tématem na konci Pratchett zahraje. Vynikající jsou samozřejmě i oba "patricijové". Bohužel dávám jen čtyři hvězdy, protože jako u některý dalších Zeměploch, i u této knihy jsem měl pocit, že tohle je až moc absurdní. To už mi místy prostě nesedí.

pepahn
17.06.2011

Příběhy o Vlahošovi se velice rychle staly mou druhou nejoblíbenější Zeměplošskou franšízou (hned po Elániovi). Prachy jsou sice o něco málo slabší než Pošta, nicméně i zde si Terry drží velice vysoký standart a prostředí Ankh-Morporku jim dodává skvělou dynamiku.

ŽabákDokvákal
16.03.2011

Druhá kniha s Vlahošem Von Rosret. Jak jsem už psal u Zaslané pošty, tak příběhy s touto zeměplošskou postavou patří mezi mé nejoblíbenější! Hodně jsem se nasmál, když je v knize popisováno, jak funguje ekonomika.
Doporučuji ale nejdříve přečíst Zaslanou poštu pro lepší pochopení hlavní postavy. Už se těším na třetí knihu s Vlahošem (Zvyšování daní).

st.me
04.03.2011

Někdy chvilku trvá něž se člověk prokouše začátkem knížky a seznámí se s postavami, ale příběhy s Vlahošem von Rosretem se čtou samy. Tentokrát má Vlahoš vzkříšit banku a vlastně celou ekonomiku města. A autor opět nezklamal. Bylo to skvělé počteníčko. A doufám, že pan Pratchett napíše další díl s panem Rosertem.

luciferrus

Velmi příjemné pokračování Zaslané pošty, tahle dvojice knih je ryzí zlato.