Už je tady zas

Už je tady zas https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171270/mid_uz-je-tady-zas-oRl-171270.jpg 4 1258 313

Co kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale jen usnul? A co kdyby se probudil roku 2011? Jak by se asi tvářil a našel by v našem světě spojence, kteří by ho podpořili? Od těchto otázek se odvíjí román německého spisovatele Timura Vermese nazvaný Er ist wieder da. Román, který okupuje přední místa německých literárních žebříčků. Prodalo se ho zatím téměř půl milionu výtisků a skoro sto tisíc kusů ve formě audioknihy. Satirický příběh se překládá do sedmnácti jazyků včetně angličtiny, španělštiny, francouzštiny a češtiny.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Er ist wieder da , 2012

kikies
26.10.2014 2 z 5

Nevím, co to mělo být a moc mi to nesedlo. Vtipné to nebylo, možná spíš odstrašující případ nepoučitelnosti lidstva (německého národa)? Hitler tu vystupuje jako víceméně sympatický dědula, který se bleskurychle přizpůsobí moderní době a každého přesvědčí a všechny protiargumenty strčí do kapsy.... ironie? nevím, nápad to byl sice originální, ale co tím sledoval tvůrce a co to přineslo a jestli je v tom nějaký soulad, tím si fakt nejsem jistá...

Sakulnikov
16.10.2014 3 z 5

Dobré vtipy, plamenné řeči, zcela ve stylu Přiznání Hitlera, ale mám s tím trochu problém. Hlavně mi přišlo nevěrohodné, že by novináři nehledali minulost onoho komika, nebo ho rovnou nezavřeli do blázince. Na poslech do auta ale skvělé.

adorjas
15.10.2014 1 z 5

Chápem, všetko chápem, metaforu, politické narážky, a všetko, ale táto kniha nebola pre mňa.

jana3526
12.10.2014 2 z 5

Celkem zajímavé téma, které se rozhodně dalo zpracovat mnohem lépe. Vážně nevím, zda měla být kniha humorná, k zamyšlení nebo jaká... Byla nijaká. Zasmála jsem se celkem třikrát a dočetla víceméně z povinnosti.

asterixka
09.10.2014 2 z 5

Do čtení jsem se pustila s nadšením, ale přišlo zklamání. Občas vtipné momenty, ale jinak mě kniha nebavila. Jednoduše, Hitler žádný sympaťák není a nikdy nebude.

Marbo
07.10.2014 4 z 5

Výborná odpočinková četba na léto, snad jen škoda že v závěru došel dech

Beatnice
14.09.2014 3 z 5

Velmi vtipně napsaná kniha. Docela dost jsem se nasmála. Autor výborně zachytil způsob Hitlerova projevu. Velmi přesvědčivé, ale zároveň vtipné.
Docela i zajímavý pohled na "Hitlerův" názor na pravicové strany a kluby nacionalistů. Zaujalo mě i zobrazení lidí, kteří si vůbec neuvědomovali hrozbu, která by mohla přijít. Zajímalo by mě, zda by dnes lidé opravdu dokázali odhalit hrozbu nebo by si až moc pozdě uvědomili, že se historie opakuje.

timelady
16.08.2014 4 z 5

Kniha mě neuvěřitelně pobavila, příjemné a oddychové čtení. Líbí se mi, s jakým humorem je zde brán Hitler a jeho touha po moci. Každý, kdo holduje inteligentnímu humoru, by si knihu měl přečíst.

Sigas
11.08.2014 4 z 5

Místy to byla skvělá zábava, místy balancovala na hraně trapnosti, ale převážně, vzhledem k mé počáteční nedůvěře, až překvapivě dobré čtení. Hitler, který se ocitne v současném světě a kterého mají všichni jen za skvělého imitátora, získá prostor v televizním vysílání. Pro něho je to nacistická propaganda, pro ostatní zábavná show: To přece nemůže myslet vážně, když říká takové nestoudnosti. A potěšilo mě, že autorovi se celkem podařilo zachovat ambivalentní postoj, který chovají ostatní postavy k Hitlerovi (myslí to vážně, nebo si dělá legraci?), i v rámci vztahu čtenáře ke knize jako celku a nesklouzl do mělkého a laciného humoru, kam měl, přiznejme si, občas našlápnuto. Stejně jako posluchačům proslovů televizního “baviče” Hitlera, jak tu už bylo mnohokrát napsáno, i mně občas přecházel mráz po zádech.
P.S. Při čtení komentářů jsem si všiml, že někteří čtenáři v sobě sledovali se znepokojením záchvěvy lidské sympatie k “strýčkovi Dolfimu”. Možná nám z různých důvodů dělá potíže to přijmout, jako monstrum a démon neklade naší duši takový odpor, ale o to důležitější může být vyrovnat se nějak s šokujícím faktem: Hitler byl kupodivu také člověk.

rubicka
10.08.2014 4 z 5

Tak nehorázně pravdivé!

Ruxandra
10.08.2014 2 z 5

Humorná kniha o Hitlerovi? Nutno číst s nadhledem, podle mého je to dost na hraně psát na toto téma a autor si ukousl velké sousto...
Ačkoli jsem se nad některými pasážemi pousmála (setkání s televizí a teleshoppingem) a líbila se mi humorná kritika současné společnosti, kniha obsahovala příliš mnoho z politického a jiného dění v Německu a historické souvislosti, které jsem prostě neznala (a nemyslím si že na vině by byla nepozornost v hodinách dějepisu), což vedlo k neodolatelné chuti přeskakovat text (jak napsal uživatel Inozuka: "Kniha vyžaduje od čtenáře znalost historie nacismu i reálií současného Německa"). Z tohoto důvodu mi kniha úplně nesedla a s čistým svědomím jí tedy doporučit nemohu, navzdory tomu to ale není ani úplný "odpad". Jen nějakou zápletku a závěr knihy zde budete hledat marně.

Mermaid
04.08.2014 2 z 5

Zvláštní kniha. Už proto, že hlavním hrdinou je Hitler a v knize vystupuje jako sympaťák. Nakolik jsme se na něj mohli dřív dívat jako na největšího zločince všech dob, natolik se nás nyní snaží přesvědčit, že to všechno bylo pro dobrou věc. Otázce holokaustu se ovšem dokola vyhýbá, protože, cituji: "téma židé není vtipné". HAHAHA
Román začíná probuzením, které se za celou dobu nevysvětlí (čti: bylo by to moc složité) a končí nesouvisle, dějová linie se najednou zlomí a během pouhých dvou týdnů ostatní postavy prožijí celý půlrok. Jako, kdyby to autora nebavilo, nebo potřeboval rukopis odevzdat nakladateli.
Navíc je kniha místy docela nudná, viz dlouhé Hitlerovy úvahy o lidech, kteří nám nejsou tak známí a ty drobné narážky tedy nelze pochopit. Naproti tomu určité charakteristiky, které má člověk (zřejmě i neprávem) zafixovány jako červenou nit života těchto lidí, (například vztah Goebbels - Baarová, atentát na Heydricha) tam nejsou vůbec. Ale to je koneckonců pochopitelné a vůbec by to nevadilo....
Co mi ale přijde obludné, je právě to postavení Hitlera do lepšího světla. Všichni se tváří, že jeho vystoupení je jen hrozná legrace, ale vlastně s tím úplně souhlasí, protože se führera neustále snaží dostat do politiky, Jeho názory tedy nejsou vtipné, ale správné. Obludné je to především z toho důvodu, že právě takhle to začalo i tenkrát. Tak dlouho se prezentovaly a prosazovaly ty "správné" názory pro Německo (a kdo by na to neslyšel, že?), až z toho byla davová psychóza a soused neznal souseda, z Židů byli podlidé a tak dále a tak dále.
Plíživé a o to nebezpečnější. Proto to nepovažuju za politickou satiru, ale za vychytralou knihu, která těží ze zájmu těch, kterým to přijde jen vtipné. Přesně takoví byli i lidé v knize a druhý díl by mohl být o tom, jak si Hitlera zvolili s jeho heslem "Všechno nebylo jenom špatné", jak je důležité získat zpět některé území, eventuelně je v zájmu Německa je ještě rozšířit (Vždyť i v Praze a Brně se mluvilo dřív hodně německy, tak co).
Bohužel, i tento román mě přesvědčil, že spousta lidí prostě do hloubky a o následcích nepřemýšlí a stejně jako v reálném životě se veze na populistické politické vlně. Platí to jak v Německu, tak i u nás. Jen doufám, že se tady skutečně taky neobjeví někdo, kdo by měl podobné vize, protože jsem si uvědomila, jak zatraceně snadné by to měl

JolanaC
02.08.2014 5 z 5

Velmi čtivá a vtipná, když se do ní člověk začte, tak ho nechce pustit.
Musím souhlasit s komentářem od nemer - vskutku inteligentní kniha, takových se už moc nevidí.
Je nutno ji číst s nadhledem, jinak možná i někoho urazí. Takže to není kniha pro každého.
Střídají se okamžiky, kdy se člověk baví s okamžiky kdy ho úplně mrazí.
Kniha se ho nesnaží vykreslit jinak než jakým by mohl být, nedémonizuje ho tolik, jako to mají ve zvyku dokumenty a historické knihy.

nemer
28.07.2014 5 z 5

Inteligentní, vtipná a čtivá kritika zdebilizované současnosti a tzv. moderního člověka. Vřele doporučuji. Zvláště první polovina je skvělá. A to jsem myslela, že takové knihy se už dneska neobjeví. Oproti Stoletému staříkovi a podobným slátaninám skvost.

Inozuka
22.07.2014 3 z 5

"A on někdy odešel? " chtělo by se namítnout.... Kniha není nijak třeskutě vtipná, spíš mile úsměvná. Výslovně nahlas jsem se smál jen při návštěvě strýčka Wolfa v kanceláři NPD a pár obratech věrně čerpajících z Hitlerova slovníku (První vlnu čistek by možná přežila, ale druhou již nikoliv...). Celý děj je trochu nesourodý a občas těžko pochopitelný nebo nedotažený. Kniha vyžaduje od čtenáře znalost historie nacismu i reálií současného Německa. Pokud vám jedno chybí, řadu vtípků pravděpodobně nepochopíte a kniha vás bude nudit. Dobrá je reflexe masových médií i fungování politických stran. A ta obálka je prostě skvělá, hodně dobrý nápad.

callahanh
14.07.2014 4 z 5

Když nic jiného, tak rozhodně zajímavá kniha. Vermes si moc nelámal hlavu s nějakou kontinuitou nebo strhujícím dějem a přišel s relativně vydařenou politickou satirou. Ta na mě více fungovala v první polovině, kdy se Hitler adaptuje současné společnosti a jejím vymoženostem, pak už to celé rozbředne a začne to trochu stagnovat na místě. Ten, kdo podrobněji zná německé reálie, si knihu užije trošku víc, protože je tu dost lokálních narážek a fórků, které zřejmě vychází z fyzických podob německých představitelů. Trošku rozporuplné je to, že Hitler je tu vlastně takový sympaťák, který nevzbuzuje odpor, ale naopak si získává oblibu čtenáře a to nevím, zda je úplně dobře. Nicméně tu je pár naprosto dokonalých vtípků (přesné vystižení podstaty bulváru, degenerace televizní nabídky) a v druhém plánu i mrazivé poselství o tom, že zmanipulovat člověka je i v dnešní době strašně snadné. A úplně poslední kapitola o tom, jak se bude vracet na scénu a slogan je: "všechno nebylo jenom špatné", je hodně alarmující a myslím, že by na něj hodně lidí bohužel slyšelo, a nejen v Německu. Rozhodně doporučuju přečíst i přes určitou epizodičnost a nevyužitý potenciál. 70%

cori
12.07.2014 3 z 5

Mrazení vyvolává volební slogan "Všechno nebylo jenom špatné."
Žádná velká řachanda (podle anotace se mají čtenáři smát, až jim potečou slzy) to tedy nebyla. Pobavila mě scéna s výběrem vyzvánění do mobilu a obhajobou krátkých kožených kalhot (s. 173).

()))_______)__)
01.07.2014 3 z 5

První třetina knihy byla naprosto odrazující, přemýšlel jsem, zda ji vůbec dočtu. Naprosto dětský naivní příběh... Během zbývající části knihy se dějová linie znatelně zlepšila a nemohl jsem autorovy upřít i mírně dějepisný i realistický podtext. Shrnuto, kniha nenadchne, ale ani vyloženě neurazí.

Ruzaaa
11.06.2014 4 z 5

Skvela satiricka kniha, kterou je potreba cist s nadhledem. Velmi ctiva, doporucuju pro lidi, kterym nevadi cerny humor a kteri se aspon okrajove zajimaji o druhou valku a veci s ni spojene. Autorovy postoje k soucasne nemecke politice a k Evropske unii jsou velmi zajimave, stejne jako situace, kdy se jeho Hitler zamysli nad dnesni spolecnosti - leckdy se ctenar musi zamyslet s nim a s jeho nazorem souhlasit.

Lucina88
07.06.2014 5 z 5

Kniha naprosto fantastická! Několikrát jsem se od srdce zasmála, velmi zajímavé postřehy a kritika naší doby. Adolf mi v knize přišel jako sympaťák :))

Adolf Hitler prvotina satira humor zfilmováno německá literatura nadsázka černý humor

Timur Vermes
německá, 1967