Už je tady zas

Už je tady zas https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171270/mid_uz-je-tady-zas-oRl-171270.jpg 4 1258 1258

Co kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale jen usnul? A co kdyby se probudil roku 2011? Jak by se asi tvářil a našel by v našem světě spojence, kteří by ho podpořili? Od těchto otázek se odvíjí román německého spisovatele Timura Vermese nazvaný Er ist wieder da. Román, který okupuje přední místa německých literárních žebříčků. Prodalo se ho zatím téměř půl milionu výtisků a skoro sto tisíc kusů ve formě audioknihy. Satirický příběh se překládá do sedmnácti jazyků včetně angličtiny, španělštiny, francouzštiny a češtiny.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Er ist wieder da , 2012

historikola
30.08.2015 5 z 5

Zajímavý příběh. Popravdě jsem, ale doufal v jiný konec. Příběh byl vymyšlený dobře. Bylo zajímavé číst co by se stalo, kdyby se to stalo. Jen doufám, že nebude pokračování :)
Je fakt, že spisovatel pojal příběh výborně. Vlastně se chytil fabulace, že Hitler konec války přežil. Naštěstí je to jen fabulace.

LordSnape
28.08.2015 4 z 5

To, že to někomu nepřišlo vtipné anebo dokonce i špatné, že hlavní hrdina je sám Hitler, je jen jeho vlastní problém a řekl bych, že neumí číst takzvaně mezi řádky. Podle mě je kniha prvotřídní ukázka politické satiry. Humor tam je - třeba při registraci Hitlerova emailu jsem se smál vážně nahlas, ale v knize je spíše vícero věcí k zamyšlení. Je celkem znát, že autor je politolog a že má ohledně myšlení Vůdce a věcí okolo druhé světové války dost nastudováno. Nicméně v čem je Už je tady zas naprosto důležitá kniha je známo dnes už běžně z médií a hlavně sociálních sítí, kdy lidé zcela bez skrupulí volají po čistce, radikalizaci, zavření hranic a přejí smrt buď imigrantům, cikánům, homosexuálům či vyznavačům různých náboženství... To je přesně to, oč Vermesovi šlo. Naše společnost se totiž mění a ne zrovna k lepšímu. V knize je to ukázáno na postavě Hitlera, kterému dávají prostor v televizi a obhajují či zavírají oči před jeho některými činy.

V této otázce mě docela znejistila i anketa na webu jednoho nejmenovaného časopisu, kde se ptali, zdali by lidé ve volbách volili Hitlera, kdyby slíbil vyřešení imigranstké a islámské otázky. Po pár dnech ji časopis musel stáhnout, kvůli šokujícímu výsledku hlasování. Na závěr si dovolím ještě jeden citát z knihy, který se odehrává mezi Hitlerem a trafikantem, který váhá, zdali ho nechá přespat v trafice plné zboží:
"No dovolte! Vypadám snad jako zločinec?!" "Vypadáte jako Adolf Hitler."

Edit: Film je také dobrý. Určitě doporučuji.

achilles
18.08.2015 5 z 5

Kniha, která člověka příjemně rozptýlí, ale i poučí. Pohled na dnešní svět očima Ády pouze o trochu více otevře oči současným lidem. Věci, které on nechápe, těžko někdy chápu i já. Nazývá věci pravými jmény, odmítá se zříci odpovědnosti (i za ty nejhorší zločiny), nechápe dnešní politiky, kteří do politiky vstupují bez zkušeností (že jo pane Bendo). Tento román byl po zásluze oceněn!

vavria01
04.08.2015 3 z 5

Po vlně nadšených ohlasů a i anotaci na knize, která slibovala, že "budu brečet smíchy", jsem byla mírně zklamaná.

ondrej6240
24.07.2015 3 z 5

Nápadem mne tato kniha zaujala, protože jsem se vždy zajímal o osobu Adolfa Hitlera. Nicméně se mé představy o tomto jedinci výrazně lišili od představy autora.
Myslel jsem si, že je to satiristická kniha, ale evidentně se to nepodařilo. Jestli jsem se zasmál dvakrát, tak to je možná hodně. :-)
Tato kniha není k smíchu!

Jsou ovšem pasáže, které se mi líbili. A to:
1. "Jsem si myslel, že jezdíme v kruhu, dokud mi nedošlo, že po městě jsou tucty obchodů s kávou patřící panu Starbuckovi." - je to klišé.
2. "Když je národ zdravý, sám pozná, co je dobré a co ne." - trochu pravda.
3. "Portugalec, Řek a Španěl se vydají do bordelu. Kdo platí? Německo!" - pravda.

Dávám 3 hvězdy a to pouze za nápad, jinak to je brak. :-)

msjadepaton
24.07.2015 4 z 5

Nebylo to vůbec špatné. Po většinu knihy jsem smíchy brečela (například "Hitler a televize" byla výborná část). Hitlerova pověstná cholerická povaha ve spojení s neznalostí moderního světa vyústila v neuvěřitelně vtipné a většinou dost trefné popisy pro nás všedních věcí a činností. Konec byl, co se humoru týče, o dost slabší, ale řekla bych, že to bylo kvůli efektu. Ze závěru totiž mrazí.

*pozor, možné spoilery*
Plný počet bodů prostě dát nemůžu, i když důvod k tomu je podle mě zároveň účelem knihy, takže je to spíš můj osobní pocit. Celou dobu jsem byla zvědavá, jak tohle může skončit, a napůl jsem čekala, že závěr bude otevřený. Něco podobně zlověstného jsem nečekala a u knihy, kterou čtu jako humornou, je to pro mě prostě moc velký šok. Jistě, byly tam celou dobu výroky, které rozhodně vtipné nebyly, ale bylo to natolik malé procento, že mě to na účinek závěru nepřipravilo.

Na druhou stranu jsem si ten konec možná vyložila chybně nebo až příliš vážně, protože to spousta lidí tak zjevně nechápe. Pro mě byla ale ta paralela evidentní a autor na ni sám v průběhu knihy několikrát poukazoval.

Na závěr musím vyzdvihnout autorovu brilantní znalost Hilterova života.

mistrkarbanu
22.07.2015 3 z 5

Lehké oddychové čtení u kterého člověk nemusí moc přemýšlet. Literárně to není žádný skvost. Příběh nemá extra hloubku ani vyšší poselství. Párkrát vzbudí úsměv na tváři, ale jinak nic zvláštního a výjimečného. K četbě doporučím lidem, kteří se zajímají o Hitlera a chtějí si u čtení odpočinout. Jinak existují jistě hodnotnější tituly.

DonDiablo
15.07.2015 2 z 5

tahle kniha má zbytečný hype, literárně nic excelentního, jen pár dobrých vtípků a narážek jinak spíše otravné

Hanichka
04.07.2015 1 z 5

Nevím, jestli byl úplně dobrý nápad napsat knížku z pohledu Hitlera a ještě z něj udělat kritika současného Německa (a současnosti vůbec)...každopádně to ale nebyl vtipný nápad, protože jsem se ani jednou! nezasmála...čekala jsem vážně víc, takže na hodnocení se odráží i nejspíš přemrštěné očekávání.

Najulka
03.07.2015 3 z 5

Velice zvláštní kniha.. líbilo se mi, jak poukázala na některé typické znaky dnešní společnosti (např. x programů a na všech se vaří), které "nezasvěcenému" mohou připadat směšné možná absurdní.. na druhou stranu ukázala i to, jak je nebezpečné brát všechno příliš na lehkou váhu a že ne každý, kdo nám připadá vtipný to tak možná zamýšlí.. každopádně musím smeknout před autorem, za vcelku detailní vykreslení některých aspektů Hitlerova života, věřím že při psaní této knihy strávil studiem jeho života spoustu času.. myslím si, že hodně lidí bude mít s knížkou trošku morální problém.. protože přesto, že si je člověk vědom toho, že je to (až na kapitoly z Hitlerova života) čirá fikce, přesto se to ve vás trošku pere, když si uvědomíte, že se smějete "Hitlerovým" vtipům a myšlenkám a místy snad i přemýšlíte o tom, že to byl třeba sympaťák.. je opravdu nutné zachovat si tu oddělenost od reality, abyste si tuhle knihu mohli přečíst bez výčitek svědomí :) určitě ale stálo za to si ji přečíst, už kvůli zajímavému námětu a i když se říká "nesuď knihu podle obalu" tak určitě i právě kvůli nápaditému obalu.. myslím si, že by se ten námět dal asi rozvinout i víc, to už je však na rozhodnutí autora..jedna věc mě ale malinko snad i naštvala.. ten konec! co to jako je!? :O :D

kaja.marik
28.06.2015 4 z 5

Velice pěkná kniha. Český četnář má smůlu, že co se týká politické situace tak většinou rozumí jenom narážkám na Mekrelovou, ale němečtí ministři jsou už asi pod běžnou rozlišovací úroveň většiny Čechů. Chvíli jsem si říkal, jestli to neměl překladatel napasovat na české reálie, tak jako je třeba přeložený Pan Kaplan. Ale zas by to byl problém kde vzít českého HItlera a SS divize.

ivousekk
23.06.2015 4 z 5

Vtipné a zároveň kritizující současnou situaci, kdy už logika a selský rozum nestačí. Současně trochu děsivé, pokud hlavní postava je jediná, která bere vše vážně a využívá tak nadšení těch, kteří pomáhají za účelem zábavy. Každopádně velice originální a nezvyklé. Pohled AH působil dost věrohodně.

Horacia
08.06.2015 2 z 5

První polovina knihy zajímavá a vtipná, ale druhá polovina byla nadbytečná. Vtípky se opakovaly, děj nevedl k žádné pointě. Závěr mě zklamal. Navíc si myslím, že Hitler, kterého autor vytvořil, nebyl oním Hitlerem, který napáchal tolik zla. Skutečný Hitler byl zlý, krutý a bezohledný. Neměl žádné vznešené cíle ani zásady, viděl jen vlastní ego. Dvě hvězdičky dávám za reflexi současnosti. Ta byla trefná.
Bez masivní reklamy by ale kniha zřejmě zapadla.

Paulika
27.05.2015 2 z 5

V Nemecku tato kniha obsazovala prvni pricky v ctenosti, ale u me zase tak nezafungovala. Autor mel skvelou ideu, bouzel jeji potencial zustal temer nevycerpan. Mela to byt humorna kniha, ale ja se teda moc nesmal - zkratka to nebylo nejak komicky, ale spise nudny. Tou hlavni osobou nemusi byt ani tak Hitler, ale jakykoliv clovek, ktery se prenese z roku 1945 do nasi doby a seznamuje se s vydobytky moderni doby. Kladne hodnotim grafiku na titulni strane knihy.

dalia1769
24.05.2015 3 z 5

Slibné téma, ale celkový dojem trochu rozpačitý. Pokud ke knize přistupujete jako k příběhu o přesunu v čase a s tím spojených paradoxech, čeká vás určité zklamání. Autor sice svou postavu nastudoval a vystihl celkem věrohodně Hitlerovy názory a způsob jeho myšlení, nesedí mi ale, jak klidně a rozumně zde Hitler uvažuje a jak je psychicky vyrovnaný. Když dáme dohromady svědectví o jeho psychickém i fyzickém stavu v dubnu 1945 a přidáme k tomu hluboké trauma, které by v každém vyvolal nečekaný přesun v čase do vzdálené budoucnosti, je jeho reakce prostě nevěrohodná. Na druhou stranu autor zřejmě použil Hitlera pouze jako určité zrcadlo současných německých poměrů a politiky a pokud se na to podíváme z tohoto pohledu, dá se ledacos odpustit a kniha je místy i vtipná, i když ne všechny narážky člověk nežijící v Německu pochopí. Nejzajímavější myšlenkou je pro mne ta Hitlerova "obyčejnost", pokud ho vytrhneme z jeho prostředí a sledujeme ho pouze jako jednotlivce, a vystižení způsobu, jak se dokázal přiblížit lidem a získat si jejich sympatie.

joslin
22.05.2015 2 z 5

I když je to bráno jako humor, zasmála jsem se jen jednou. Asi beru tématiku druhé světové moc vážně a vykreslit Hitlera jako lidumila, co má srdce? Trošku to semnou zacloumalo, protože vím jistě že ten pán měl poruchu osobnosti a duševní nemoc, kterou si zhasil na milionech mrtvých. Knihu jsem přečetla poctivě až dokonce, avšak musím pochválit autora za jeho kvalitní nastudování 2. světové války a počiny Hitlera v jeho éře. Kniha není těžká na zpracování v hlavě, ale zanechá hořkou pachuť v ústech. Miluji humor a i černý humor, ale čtení bylo mnohdy na hodně tenkém ledě a přemýšlela jsem jestli Vernes není tak trošku obdivovatl pana tlučhuby s knírkem. (Chtěla jsem napsat nácek, ale to je moc silný slovo) . A opravdu téma židi není legrační..

elin.m
20.05.2015 4 z 5

Kniha mně pobavila stejně jako místy znudila. Některé pasáže mi trochu připomínaly Mein Kampf (ty jsem záměrně přeskakovala). U některých pasáží jsem se naopak velmi dobře pobavila - Hitler na Oktoberfestu, Hitler a dotykový telefon...
Konec jsem spíše nepochopila, ale i tak můžu stále knihu doporučit s dodatkem, že je na čtení místy složitější...
Za mně 4 hvězdičky.

Darjam
17.05.2015 3 z 5

Je to skvělý námět na knihu, autor píše dobře, ale celkově jsem se nudila a měla jsem problém knihu vůbec dočíst.

Viaby
19.04.2015 4 z 5

Remeselne dobre napísaná kniha, ale vždy, keď som sa pousmiala, mala som zvláštne výčitky svedomia. Hitler a humor do jednej vety nepatria...

denjis2957
04.04.2015 2 z 5

Tato kniha mně velmi zklamala. Jde vidět, že autor sice má postavu nastudovanou, ovšem na jednotlivé detaily se zřejmě soustředil více než na děj samotný. Nemastné, neslané.. Občas jsem se sice pousmála, ale to jen velmi zřídka. Naprosté mrhání originálním námětem, obálka knihy zaujala, více než dvě hvězdičky si ode mně však nezaslouží.

Adolf Hitler prvotina satira humor zfilmováno německá literatura nadsázka černý humor

Timur Vermes
německá, 1967