Utrpení mladého Werthera

Utrpení mladého Werthera https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2497/utrpeni-mladeho-werthera-S2D-2497.jpg 4 2220 324

Námět k románu, který založil jeho světovou slávu, Goethe načerpal při své praxi praktikanta u soudu. Kromě vlastní lásky posloužila Goethovi jako námět sebevražda jeho kolegy, mladého právníka a filozofa K. W. Jerusalema, který se zastřelil za okolností, které Goethe věrně převzal do svého románu. Utrpení mladého Werthera (1774) je kombinací románu v dopisech a románu-deníku, v němž autor dokázal geniálně skloubit díky vyprávění v první osobě bohatý vnitřní svět hlavního hrdiny, vylíčení jeho duševních stavů a autenticitu, kterou celému textu dodávají vydavatelský úvod, poznámky a závěrečná zpráva o Wertherově smrti. Na samém počátku románu popisuje Werther vzájemné vztahy zúčastněných osob a zdůrazňuje krásu přátelství a význam vzdělání pro člověka. Nečekaná láska k Lottě se postupně změní v hluboký a vášnivý, ale bohužel jednostranný cit, který nakonec narazí na hráz předsudků měšťanského světa. Wertherova subjektivita ztroskotá na objektivitě okolí, na lidech, kteří jsou jinak uzpůsobeni pro život než on. Werther sám se ztotožňuje s přírodou, trpí omezeností své doby. Jeho štěstí z lásky k Lottě se mění tváří v tvář skutečnosti v zoufalství. Dobrovolně zvolené východisko – smrt – je pro něho krokem, který ho spojí s přírodou. Jeho soupeř v lásce Albert je naopak člověk veskrze praktický, ztělesňuje měšťanský životní princip, píli, šetrnost, svědomitost, mírnost a rozumový přístup k životu. Lotta je prostá, přímá, veskrze kladná žena, která žije v souladu s okolním světem a své štěstí omezuje na oddanost rodině, i když jí Wertherova vášnivá láska odhaluje jiný svět. Pro Werthera ztělesňuje ovšem půvab ženy, jakýsi ideál ženy jedné epochy. Werther si je však velmi dobře vědom omezenosti, přehrad a hrází, které svírají „všechny činorodé a poznávací síly člověka“. Vidí, že veškerá lidská snaha směřuje jedině k tomu, aby byly ukojeny nezbytné potřeby, jež nemají jiný účel než „prodloužit naši ubohou existenci“, pokouší se najít řešení ve svém nitru a najde je ve vlastním tragickém konci. Utrpení mladého Werthera vyvolalo velký ohlas i vlnu sebevražd. Lidé se v románu poznávali a zjišťovali, že jejich vlastní prožitky nejsou banální a že osobní problémy mohou mít obecnou platnost. Mladí lidé se bouřili a toužili po velikých činech, ale nedokázali tuto touhu uplatnit a realizovat. Werther jim ukázal cestu: je možné nepodrobovat se nízkým požadavkům doby, je možné se vzepřít, vzbouřit se a před skloněním hlavy dát přednost hrdému odchodu ze života. Wertherovský příběh se svému tvůrci vymkl z rukou. V druhém, přepracovaném vydání (1787) proto považoval Goethe za nutné umístit jako motto výstrahu pro senzitivní čtenáře: „Buď muž a nenásleduj mne!“ 6. vydání... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Aurora (Praha)

Die Leiden des jungen Werther , 1774

Aliii
20.03.2021 3 z 5

Krásný jazyk, Wertherův vnitřní svět a úvahy o tom, zda mohou lidé (od)soudit rozhodnutí vzít si vlastní život aniž by znali všechny okolnosti. Werthera jsem vůbec nevnímala jako ufňukaného, schopnost hluboce prožívat (ať už radost nebo smutek a bolest) dnes mnohým lidem chybí, tak jsem si ráda četla o prožívala s ním jeho pocity a myšlenky.
Prý se Goethe inspiroval i vlastními zážitky z neopětované lásky - ještě že to s ním nedopadlo jako s Wertherem a raději se ze svých pocitů "vypsal" do této knihy.

petrarka72
04.03.2021 4 z 5

O jedné závislosti, touze po čistotě srdce, sterém nárazu na realitu a neodolatelném puzení ke smrti. Chápat mohu - soucítit bych měla - ale je to sakra těžké...

Enforcer
23.02.2021 4 z 5

Rozporuplná kniha. Na jedné straně krásný jazyk a především ze začátku knihy nádherné popisy přírody, na straně druhé věčná uplakanost hlavního hrdiny, která činí čtení díla poměrně obtížným.

Hani77
21.02.2021 4 z 5

Jsem ráda, že jsem se ke knize díky výzvě dostala. Dobře se četla, až na některé slabší pasáže, které mě moc nebavily a za které ubírám 1*.

adrianna0305
18.02.2021 2 z 5

Jelikož je to klasika z dob minulých, tak musím zavřít obě oči a hodnocení odpad si ponechat pro jinou knihu. Ač to bylo krátké čtení, bylo velmi útrpné, Werther byl děsný ufňukanec, který se neuměl ani pořádně zabít. Obdivuji, že s ním Lotta měla takovou trpělivost a neposlala ho na onen svět sama :)

pakoshka
18.02.2021

Nedočteno a tuším, že už se k dílu nevrátím. Romantismus není můj šálek čaje.

Malonida
18.02.2021 2 z 5

Priznám sa, že čítať Utrpenie mladého Werthera bolo pre mňa utrpenie. Takmer až fyzické. Navyše som čítala vydanie, v ktorom bol Goetheho rozbor diela a jeho pohnútok k jeho napísaniu a pre mňa kniha, ktorá nie je prečítaná od A do Z nie je prečítana vôbec :D. Väčšinu času som ani nevedela o čom čítam a rátala som stránky do konca. Pre mňa to bola asi najťahšia kniha, ktorú som zvládca celú, pritom mám klasiky rada. Toto dielo mi rozhodne nepríde také nadčasové ako sa o ňom vraví. A čo viac, veľmi nepoznám reálie ani mentalitu spoločnosti 18. st. v Nemecku a len matne mi niečo vraví hnutie Sturm und Drang. Kto rozmýšľa nad prečítaním odporúčam nejaké novšie vydanie.

Lily-fairy
13.02.2021

Nuda a ještě romantizování sebevraždy??

knihovníček0707
23.01.2021 5 z 5

Klasika kterou by měl mít v knihovně každý knihomol

jirijanovotny
18.01.2021 4 z 5

Jak by asi vypadal Werther dneška. Werther 18. století by "romantik", člověk postrádají rozumný úsudek a zříkající se logického uvažování. Jak jej přenést do dnešní doby?

Mileniál! Ano, to je vhodné označení. Místo parků by však procházel sociální sítě, místo dopisů by psal nesmyslné příspěvky na facebooku a když by mu něco narušilo jeho vzdušné zámky, tak by se zhroutil a zobal by prášky na uklidněnou. O takovém člověku by ale velké dílo nevzniklo.

Co takhle anti vaxxer nebo nějaký vyznavač teorie placaté země. Zkrátka a dobře "protiproud" a zarytý odpůrce vědy. Popíral by každý vědecký objev, otravoval by kamarády online i offline (u piva) a byl by především odborníkem na očkování, finance a světový řád obecně. Zapšklý hlupáček ale asi taky nebude tím vytouženým hlavním hrdinou.

Asi nezbývá než nechat Werthera v minulosti, kde bude trpět jako Werther! Nechat jej znovu a znovu ožívat v knihách a divadelních hrách a nechávat jej znovu a znovu se střílet do hlavy, aby pak s sebou 12 hodin škubal na podlaze a pomalu umíral. Znovu. A znovu. A znovu!

No není to krásné. Jen trp Werthere, trp! Pro naše pobavení.

HerrPilot
03.01.2021

Zatraceně dlouhá kniha, tedy vezme-li člověk v potaz fakt, že Werther brečel či slzel i 2x/3x na jedné stránce (!!), a již v polovině knihy by musel zemřít na absolutní dehydrataci.

Jinak je to ale taková pro mne nespecifikovaná kniha, velmi nevyvážená. Na jedné straně je plná přenádherných popisů krajiny, na druhé je jejím hrdinou mladý muž, jehož chování leckterým ženám zavěšuje gigantické koule mezi nohy. Z jedné strany je vybavena krásným jazykem, který na stranu druhou popisuje často velmi sobecké pocity hlavního hrdiny. Z jedné strany obsahuje podnětné myšlenky na různá témata (kupříkladu mrzoutství, sebevraždy, či lásku), na straně druhé popisuje hrdinovy „láskoidní“ činy, za které jsem se při četbě styděl já, můj kocour, pes, neexistující ochočená chobotnice a sedm generací mých předků.

Přesto převažují pocity pozitivní, dokonce i ona negativa lze vnímat pozitivně, jakožto výpověď o době, která se cele postavila na stranu citů. To vše podbarveno solidním a pěkným, byť minimalistickým, vydáním od Odeonu. Oscilace mezi 3 – 4 prostřelenými *.

JankoStirbey
12.12.2020 5 z 5

Vyjadrovať sa k tejto knihe je pre mňa samovraždou. Pri nej totiž záleží či ju čítate za "triezva" a ste schopný racionálneho úsudku alebo už v stave značnej "podnapitosti" kedy dokážete "pochopiť" nešťastného mladíka a jeho trápenie a sympatizujete s ním natoľko, že sa chcete pridať k(pravdepodobne fiktívnej) vlne samovrahov 18. storočia. Je to možno precitlivený chlapček, idealista, rojko a všetko čo sa nenosí, no stojí proti láske, čistej a nenaplniteľnej.

"Samovrah je zbabelec, ktorý sa nebol schopný postaviť tvárou v tvár životu."

"Zaľúbení samovrahovia len dokazujú svetu, že niekoho milovali natoľko, že boli ochotní dať zaňho aj svoj život."

"Znakom zrelého človeka je, že chce pre ušľachtilú vec žiť."

2 ku 1? Za? Proti? Každý má svoje hodnoty, Werther ich však zobral až príliš tvrdo. Áno, čítal som to v stave podnapitosti, preto som "vysypal" celý revolver.

-ana
02.12.2020 5 z 5

Nebudu lhát, pan Werther mi začal poměrně brzo lézt na nervy. Do jeho postavení se ale dokážu vcítit. Je typickou romantickou postavou; to hodnotu díla nesnižuje, spíš by ji to mohlo prakticky vzato zvyšovat.

iiiccc
25.11.2020 1 z 5

Tohle bylo utrpením i jedné mladé čtenářky. Pamatuji si, jak mě vytočila před spaním a dokonce jsme se naštváním probudila uprostřed noci a v kuchyni ji do rána dočetla, protože jsem to nemohla dál snést. Možná proto stoupl počet sebevražd po vydání této knihy, jak nám kdysi vyprávěl učitel na střední škole. Samozřejmě bráno s nadhledem ;) V každém případě to ve mně dojem zanechalo.

2820
14.11.2020

Krásné, dobře čtivé dílo k maturitě. Bavilo mě, lehce pochopitelný děj. Nenaplněná láska a konec mladého života.

Jarka_rybář
06.10.2020 2 z 5

Upřímně, tohle bylo utrpení mladého čtenáře. Werther se mi vůbec nelíbil.

PohadkyNovyVek
13.09.2020 3 z 5

(SPOILER) Takový krátký, obdivuhodně napsaný rozklad a pád až příliš citlivé duše. Neúspěch na poli lásky, kterou mladík při svém romantickém vnímání světa pociťuje tolik neúnosně, až je svou jemností (neslučitelnou s požadavky reality a neschopností zatvrdit se) dohnán k tragédii. Kvalitní a přitom přístupné čtení, zápletku od běžného romantického dojáku odlišuje značná hloubka a pěkný jazyk. Nejhezčí pro mě byla první část (než začne hrdina propadat své melancholii) s krásnými filozofickymi postřehy a vůbec dojímaním se nad krásami světa. Forma deníku mi vyhovovala, dobře to tím ocejpalo :)

lencin
24.08.2020

Román v dopisech. Werther píše bratrovi Vilémovi. Nejprve o lásce k přírodě a pak o své lásce k Lotty, která je ovšem zasnoubena s Albertem. Nenaplněná láska a neschopnost žít bez vyvolené milované ženy..
(2006)

heliiinka
23.08.2020 5 z 5

Werther mě neskutečně rozčiluje, ale kouzlo knihy naštěstí není v sympatičnosti hlavní postavy. Kouzlo je ve zpracování. Celý román jsou Wertherovy dopisy (bez Vilémových odpovědí) a není to běžná forma. Werther/Goethe je skoro básník a nádherně popisuje přírodu i věci kolem sebe. Nejsem zdaleka romantik, ale tahle kniha je moje srdcovka. Doporučuji a z povinné patří mezi top.

Rawen616
04.08.2020 2 z 5

Máte pocit, že dnešní muži jsou změkčilí otravní ufňukánci a dřív chlapi za něco stáli? Tak to vás Werther vyvede z omylu. Popravdě řečeno, snad žádné jiné knižní postavě jsem už po první třetině tak strašně moc intenzivně nepřál smrt jako tomuhle emočně labilnímu otravnému a přecitlivělému "romantikovi". Já chápu, že zamilovat se může s někým pořádně zamávat ale tohle je ten naprosto nezdravý způsob lásky hraničí se stalkingem a posedlostí. Pokud kniha ve své době způsobila epidemii reálných sebevražd tak to, jakožto velký fanda Darwinovy teorie, jen schvaluji.