Útočiště

Útočiště https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444865/bmid_utociste-gNt-444865.jpg 4 475 195

Jediná možnost, jak přežít, je uniknout... Co skrývá tajemný ostrov? A co skrývá lidská mysl? Sandrine, která se před nedávnem přistěhovala do Normandie, dostává výzvu od notáře, aby si zajela převzít osobní věci z domu po své zemřelé babičce – svérázné ženě, jež žila osaměle na maličkém ostrově nedaleko pobřeží a odmítala se stýkat s dcerou i s vnučkou. Sandrine vystupuje z lodi na šedivém, chladném ostrově a setkává se s hrstkou obyvatel, starých lidí žijících v téměř naprostém odloučení od civilizace. Všichni jí popisují babičku jako milou a laskavou ženu, tedy obraz daleký tomu, co o ní Sandrine vyprávěla matka. Na ostrově vládne podivná atmosféra. Stačí pár hodin, aby si Sandrine uvědomila, že zdejší obyvatelé skrývají nějaké tajemství. Cosi, z čeho mají hrůzu. Proč tedy odtud nikdo z nich neodjede? Co se stalo s dětmi z prázdninového tábora, narychlo uzavřeného v roce 1949? Namísto odpovědí je mladá žena po několika dnech nalezena, jak bloudí po pláži na pevnině s oblečením zmáčeným krví, která není její… Román získal cenu za nejlepší francouzský román roku 2019, která se uděluje na každoročně konaném literárním festivalu detektivek v Cognacu.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Metafora

Les refuges , 2019

Pavlina50
14.03.2022 5 z 5

Toto bylo super!
Už začátek příběhu mě skutečně bavil…jedno nečekané dědictví, podivný ostrov s ještě podivnějšími hrstkou obyvatel…a pak ten první zvrat! Všechno jinak a zvratů přibývá a přibývá a autor si s námi hraje dál a dál a postupně už si nejsme jisti vůbec ničím. Akorát při tom vývoji knihy a opakujícím se zvratům jsem skutečnou pointu už zhruba dokázala odhadnout. Ale celkově wow! Tleskám. Je to originální, propracované, čtivé, napínavé a v určitém detailu podobné například filmu Prokletý ostrov. Hodně zdařilý počin.

Radoľa
22.02.2022 3 z 5

Román cibuľa. Tak ako gazdiná šúpe pri varení cibuľu, tak čitateľ odbaľuje jednotlivé vrstvy Útočiska. Koncepcia spočíva presne v tom, čo namlsaní a znalí čitatelia detektívok majú dnes najradšej. Totiž niečo úplne nečakané! Niečo, čo nik neodhalí. Čo je večná škoda, pretože perfektne rozpracovaný úvodný motív ostrova so skupinkou detí, bývalým nacistickým vojenským skladom a kasárňou, povojnové traumy - to všetko nielen dobre znelo, ale bolo a je vskutku skvele napísané. No každá ´dalšia odhlaení šupka cibule - nová vrstva útočiska - to sa staále síce nečítalo zle, ale. Jednoducho, keď je niečoho moc, tak je tohto veľa. Miera prešpekulovanosti, zabezpečujúca absolútne šokujúci a nečakaný záver síce bola naplnená takmer bezo zvyšku, žiaľ utrpela ním kvalita príbehu na úkor novátorstva. Takže stále len lepší priemer.

JerryDexter
20.02.2022 4 z 5

Pěkně zamotaný psycho thriller. Při jeho čtení je potřeba opravdu dávat pozor, protože je strašlivě překombinovaný. Až do posledních stránek vlastně nevíte, kde je pravda a co je realita, nicméně vše do sebe zapadá. Konec dává smysl, i když mě malinko zklamal, čekal jsem něco jiného. Pokud ale máte rádi tenhle žánr, rozhodně doporučuju.

martina2540
17.02.2022 5 z 5

Perfektní kniha, na jejíž četbu jsem se těšila.

annettka1098
11.02.2022 5 z 5

Jestli jste stejně jako já četli knihy od Shari Lapeny, Gillian Flynn, B. A. Paris, Liane Moriarty apod. a označovaly je za psychothrillery, vězte, že jste stejně jako já byli vedle jak ta jedle. Jestli máte chuť přečíst si opravdový psychothriller, který vám absolutně zamotá hlavu a po dočtení budete jen tupě zírat před sebe naprosto rozebraní a rozčarovaní, přečtěte si Útočístě!
Kniha mi hodně připomínala film Počátek s Leonardem DiCapriem. Jedná se o ten film o snech ve snech. V knize nejde o sny, ale o jiné možnosti a zákoutí naší mysli. Zajímalo by mne, zda má autor vzdělání v oboru psychologie, protože to opravdu bylo do detailu promyšlené a prostě dokonalé.

MilaJ
08.02.2022 3 z 5

Přišlo mi to moc překombinované a místy málo srozumitelné. První polovinu jsem si celkem užívala, ale potom jsem se dost ztrácela ve vyprávění.

trancy
29.01.2022 5 z 5

Prvních 90 stránek mi přišlo takový nezajímavý, ale poté co Suzanne vešla za ty zamčené dveře. Nestačila jsem se divit. Bylo pro mě těžké překousnout co dělali těm dětem. Zvlášť když vím, že se toto normálně stávalo napříč světem. O to jsem z toho měla horší pocit. V druhé půlce se to zamotávalo a já musela přemýšlet co je teda pravda a co ne. Ale líbilo se mi, jak v jiném příběhu vlastně vysvětluje ten první. A závěr jsem nečekala vůbec! Bylo to strašné čtení, ale zároveň mě to bavilo a přečetla jsem to jedním dechem.

Prochajdaa
24.01.2022 3 z 5

Knížka byla v první polovině zajímavá, napínavá, v druhé polovině trošku moc překombinovaná. Na mě až moc tzv. útočišť. Ztrácela jsem se. Závěr nečekaný, zvláštní, divný.

ElizPetrova
07.01.2022 4 z 5

Vynikající záležitost. Příběh mě již od začátku upoutal, neustále se zamotával a nutil mě číst dál. Upřímně jsem doposud asi nečetla knihu, kde by vás autor tahal celou dobu za nos a vy jste si pokládali otázky, co je tedy vlastně realita a co už ne. Zpočátku jsem byla z příběhu zmatená a říkala jsem si, co je to za magořinu. Nicméně autorův poutavý styl psaní mě nutil číst dál a dozvědět se konečně, co se tedy vlastně stalo. Nemohu dát bohužel plný počet hvězd, jelikož ten konec mě zklamal a už těch falešných stop na mělo příliš. Kdyby kniha končila o něco dříve, tak by to celkový dojem z knihy vyzníval lépe.

alibaba72
03.01.2022 5 z 5

K této knize stačí jen napsat, skvělé :)

Titas9001
03.01.2022 3 z 5

Tak tohle bylo přímo neuvěřitelné čtení a obrovský potenciál, který se ovšem v tom klubku naprosto poztrácel. Už jen přebal knihy mě vyděsil, protože hororové čtení mě ani trochu nebaví. První část bavila - pustý ostrov s tajemstvím, podivné společenství několika osob, opuštěný bunkr......Přestřih.... psychiatrická pacientka, která se skrývá ve svých útočištích a my nevíme, co je skutečnost a co je únik. Pak náznak detektivního pátrání po únosci dětí a zainteresovaný policista ve svém vlastním útočišti ....a závěr? Ten už se nepovedl z mého pohledu vůbec!!!!!!!!!!!!! Spíše než pocit dobrého čtení to ve mně vyvolalo pocit vyděšení, a to mě to opravdu zpočátku bavilo.

Astonius
17.12.2021 3 z 5

(SPOILER) Možná jsem měla příliš velká očekávání, ale kniha je nenaplnila. Asi do poloviny jsem dokonce uvažovala, že jako nedočtenou odložím,protože příběh byl čím dál víc fantasmagorie, na kterou jsem absolutně neměla náladu. Samozřejmě pak se to zlomilo a vše se začalo logicky vysvětlovat, ale tenhle dlouhý rozjezd (pro příběh samozřejmě nezbytný) mne nebavil. Následné vysvětlení je sice uvěřitelné, ale že by mě to nějak oslnilo, to říci nemůžu. Obálka podle mě evokuje úplně jiný příběh.

Lenka0007
21.11.2021 4 z 5

V téhle knize není nic takové, jak se na první, druhý, třetí pohled zdá. Plusy: čtivé, ponuré, má to nápad a spád. Minusy: možná trochu překombinované a čtenář má pocit, že nedostal odpovědi na všechny otázky. Každopádně přečteno za víkend a to jsem náročný čtenář.

Kizuizi
12.11.2021 5 z 5

Nerada tento výraz používám, ale zde musím – tohle bylo vážně „hustý“! Útočiště je jedna z těch knih, kterou když otevřete, už ji neodložíte, dokud ji nedočtete. Já udělala tu „chybu“, že jsem ji začala číst v týdnu večer, takže jsem nespala, protože jsem ji prostě musela dočíst; ale stálo to za to!
Útočiště je napínavé, obsahuje i velmi ponuré, místy až hororové části, je násilné a brutální. Ale všechno tohle je nic proti naprosto famóznímu zakončení.

Owain
05.11.2021 5 z 5

To bylo super čtení, konec nečekaný.

Zuzulinka
29.10.2021 5 z 5

Pecka! Doporučuji! Moc se mi kniha líbila!

Pepa0216
28.10.2021 5 z 5

Mrazivý thriller, který mě velice zaujal. Přechody z minulosti do přítomnosti jsou časté a chvíli mě trvalo než jsem si na dějové linky zvyknul. Je to však jízda od začátku do konce a až do posledních kapitol není zřejmé jak to dopadne. Kniha rozhodně není pro každého. Oběťmi jsou tam děti, ale o násilí tam v první řadě rozhodně nejde. Jedná se o mystický, atmosférický thriller plný děje od první do poslední stránky.

Knižnítoulky
14.10.2021 3 z 5

Do děje je čtenář uveden poněkud neobvyklým způsobem, který ovšem vzbudí zájem a zvědavost. Autor se snaží upoutat pozornost neustálým časovým posunem z přítomnosti do minulosti. Příběh je velmi napínavý a emočně silný. A rozuzlení je opravdu nečekané.

ddkk
11.10.2021 5 z 5

Skvělé! Do úplně nejposlednější chvíle není nic jisté. Několikrát během čtení si říkáte "aha, tak takhle!" a ono je to stejně všechno jinak. A konec? Nejlepší ze všeho.

Jérôme Loubry se tak u mne zařadil hned za mého oblíbeného Bussiho (shodou okolností žijícího v normandském Rouenu, tedy v té části Francie, odkud pochází i Loubry a kam Loubry umístil děj své knihy...)

Bylo to napínavé, spletité i plné emocí. Doporučuji.

Terka_v25
10.10.2021 4 z 5

Útočiště - zajímavá kniha, kdy si autor dokáže se čtenářem dobře pohrát. Co je skutečnost a co je smyšlené, co je pravda či lež. Četlo se mi to dobře a nejvíc mě zaujala první část. Nicméně už jsem podobnou knihu o "ostrově" četla, takže jsem většinu knihy spíš čekala, jestli to skončí stejným způsobem. Proto jsem na konci nebyla moc překvapená z toho, jak to dopadlo. Taky si myslím, že autor mohl více dovysvětlit příběh v závěru knihy. To hlavní objasněno bylo, ale na něco jsem odpověď prostě nenašla. Je to škoda, snad příště.