Útočiště

Útočiště https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444865/bmid_utociste-gNt-444865.jpg 4 475 195

Jediná možnost, jak přežít, je uniknout... Co skrývá tajemný ostrov? A co skrývá lidská mysl? Sandrine, která se před nedávnem přistěhovala do Normandie, dostává výzvu od notáře, aby si zajela převzít osobní věci z domu po své zemřelé babičce – svérázné ženě, jež žila osaměle na maličkém ostrově nedaleko pobřeží a odmítala se stýkat s dcerou i s vnučkou. Sandrine vystupuje z lodi na šedivém, chladném ostrově a setkává se s hrstkou obyvatel, starých lidí žijících v téměř naprostém odloučení od civilizace. Všichni jí popisují babičku jako milou a laskavou ženu, tedy obraz daleký tomu, co o ní Sandrine vyprávěla matka. Na ostrově vládne podivná atmosféra. Stačí pár hodin, aby si Sandrine uvědomila, že zdejší obyvatelé skrývají nějaké tajemství. Cosi, z čeho mají hrůzu. Proč tedy odtud nikdo z nich neodjede? Co se stalo s dětmi z prázdninového tábora, narychlo uzavřeného v roce 1949? Namísto odpovědí je mladá žena po několika dnech nalezena, jak bloudí po pláži na pevnině s oblečením zmáčeným krví, která není její… Román získal cenu za nejlepší francouzský román roku 2019, která se uděluje na každoročně konaném literárním festivalu detektivek v Cognacu.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Metafora

Les refuges , 2019

vladka1695
17.08.2020 3 z 5

Velmi zvláštně napsaná kniha, ze začátku celkem fajn, od poloviny pak pořád to samé dokola, nebavilo mě to a už jsem se těšila, až ji konečně dočtu.Takže nedokážu říct, jestli se mi líbila, nebo ne.

Imy
14.08.2020 5 z 5

Asi nejlepší kniha, kterou jsem letos četla. Skvěle propracovaný děj, spousta zvratů a naprosto nečekaný konec. Doporučuji.

TheMelorry
08.08.2020 5 z 5

Nejsem častým čtenářem thrillerů, takže moje hodnocení není ve srovnání s ostatními.
Z knihy jsem naprosto nadšená, unešená a dá se říct, že také zmatená. Tolik nečekaných zvratů, děsívých událostí, zajímavých postav se skvěle vykreslenými charaktery... Několikrát jsem si říkala "aha, to dopadne asi takhle...", autor potom vše naprosto obrátil a závěrečné rozuzlení by mě nenapadlo ani ve snu.
Po zkušenosti s touto skvělou knihou jsem se rozhodla, že budu thrillerům dávat větší prostor a více šancí. Díky tomu je také vidět, jak moc je kniha povedená - ti, co tenhle žánr milují a ti, kteří ho příliš nevyhledávají, všichni téměř bez rozdílu jsou nadšení.

anet.myblog
05.08.2020

Tahle kniha jde mimo moje nejčaštěji čtené žánry, ale ráda někdy udělám změnu. Kniha se četla opravdu rychle a pomohly tomu i krátké kapitoly. Styl psaní tohoto francouzského autora mi vyhovoval. A fakt ho obdivuji za to, jak tohle dokázal napsat. Teď ale k dějové stránce.
Děj začal tak nějak, jak jsem očekávala. Hlavní hrdinka Sandrine jede na ostrov vyzvednout pozůstatky po své zesnulé babičce. To bylo asi jediné, co se dalo očekávat a taky to, co vám k ději můžu prozradit. Když už myslíte, že tušíte, co bude následovat příběh se zvrhne úplně jinak než byste čekali. Tyhle zvraty byly opravdu něco a bylo to fakt neskutečné psycho. A konec knížky? No jako trvalo mi chvíli to celé vstřebat..????
Za mě je knížka doporučení pro ty, co čtou nebo mají v oblibě psychothrillery s opravdu nečekanými zvraty. A připravte se taky na občas dost drsné scény a fakt velký psycho :Dd

LukBook
28.07.2020 5 z 5

Za mě fakt úžasná kniha. Naprosto dokonale promyšlený psychologický thriller. Jeden z nejlepších, jaké jsem kdy četl. Třikrát nebo čtyřikrát totální zvrat, který změní celou zápletku.

Knižní střípky
28.07.2020 5 z 5

Myslím si, že mám za svůj dosavadní život opravdu již velice mnoho načteno, ale něco takového jsem teda ještě nečetla. Vím, že Francouzi umí psát skvělé psychothrillery, proto jsem se také na tuto knihu velmi těšila, ale naprosto to předčilo veškerá má očekávání. Toto byla alespoň pro mě neskutečná psychárna. Naprosto jsem nebyla schopná odhadnout, jak se bude děj vyvíjet, a když už jsem si myslela, že vím, záhy jsem zjistila, že jsem vedle jak ta jedle. Je sice pravdou, že jedna věc se mi podařila odhalit, respektive mě napadlo, že by to tak mohlo být, ale veškeré okolnosti a detaily kolem ní jsem teda nerozklíčovala ani náhodou. Smekám hlubokou poklonu autorovi a posílám velký dík do METAFORY, že tuto knihu vydalo. To se Vám opravdu povedlo!

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

INCOGNITOREADER
23.07.2020 5 z 5

Co k tomuhle napsat?
Dodnes si pamatuji zážitek, když jsem poprvé viděl Šestý smysl! To bylo něco! A teď si představte, že tohle zažijete v Útočišti čtyřikrát! Je to neuvěřitelné. Je to čtivé. Je to šokující! Je to jedním slovem skvělé!

mikika
20.07.2020 5 z 5

pokaždý, kdy si říkáte, tak tohle znám, to dopadne takhle, vás autor oblafne a udělá zvrat! a všechno je jinak! celkem asi třikrát, čtyřikrát, až máte hlavu jak pátrací balon.. výsledný dojem je lehké zmatení, což je ale pořád lepší než hrůza, se kterou jste počítali na začátku...

Kočička911
18.07.2020 5 z 5

Tak to byla pecka..
Úplně mě to vystřelilo z trenek????
Měla jsem několik verzí a byla jsem vedle jak ta jedle..
Miluju knihy plný zvratů a tohle je TOP .

teratera
18.07.2020 5 z 5

Uz se vam nekdy tak vyborne cetla kniha, ze jste si museli zalozit ucet, aby jste ji mohli doporucit dal? Me se to stalo dnes u Utociste. Neuveritelne ctive napsane, vyborna zapletka plna zvratu testujici vasi pozornost a napaditost, ktera vas nenecha knihu ani na chvili odlozit a nakonec se vlastne i neco naucite. Velmi doporucuji a tesim se na dalsi autorovy tituly. PS: Nenechte se odradit obalem ;)

danielosbourne
14.07.2020 5 z 5

Útočiště mě velice zaujalo svou obálkou, později i anotací, a i když jsem původně měl v plánu číst jinou knihu, rozhodl jsem se dát šanci této novince. Dobře jsem udělal.
Útočiště je skvěle vypracovaný thriller, kde není nouze o překvapivé zvraty. Autor s každou stránkou buduje atmosféru, až čtenáři téměř mrazí v zádech. Kniha si mě získala hned prvními stránkami.
Co mě na knize velice překvapuje, je to, že autor do příběhu vložil takové zvraty, že by z toho vytvořil klidně tři samostatné knihy. Rozhodl se však všechno ponechat v jedné knize a rozhodně se mu to vyplatilo. Je to komplexní thriller, který vás nejednou překvapí. Rozhodně doporučuji a doufám, že u nás vyjdou další autorovi knihy.

Medvědářka
13.07.2020 5 z 5

Tak že adept na nejlepší knihu tohoto roku se stává... ÚTOČIŠTĚ z Nakladatelství METAFORA.
Právě dočteno a tak brilantně propracovanou knihu jsem už hodně dlouho nečetla. Člověk si musí hlídat všechny stopy, zmínky o všem a všech. Protože dokud nedojdete k posledním stránkám, tak stále nevíte, na čem jste.
Já měla ke konci svou teorii, ale pořád jsem si říkala, že by to mohlo být ještě jinak. Naštěstí se mi můj typ nakonec opravdu vyplnil.
Tohle je fakt chytrá kniha pro pozorné čtenáře.

Jana77
13.07.2020 3 z 5

Zpočátku přesně taková, jak jsem čekala. Ale v polovině knihy se to úplně zlomí a musíte se plné soustředit, aby vám neuniklo jediné slovo, jinak se ztratíte. Hodně psychologie, opravdu složitě popsané zákoutí lidské mysli a já vlastně ani nevím, jestli se mi líbila, nebo ne.

Danago
12.07.2020 5 z 5

To si prostě musíte přečíst!
Skvělé!!!
Neočekávané, překvapivé, šokující.
Originální.
Doporučuji.

piquillio
09.07.2020 5 z 5

Nečekaně plné zvratů. Kniha pro pozorného čtenáře.