Úsměv

Úsměv https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/261820/mid_usmev-OZn-261820.jpg 4 227 53

Úsměv série

Raina je obyčejná holka s obyčejnými problémy. Tedy do okamžiku, kdy následkem pádu přijde o - přední zuby! Takový úraz by dal pěkně zabrat každému, ovšem v případě dospívající teenagerky se chybějící chrup rovná naprosté tragédii. Chudák Raina si musí projít strašidelnou cestu po dentistických ordinacích, šperkovanou nejroztodivnějšími zubními náhradami, chirurgickými zákroky, rovnátky a obličejovými postroji. Kamarádky nemají pro její novou vizáž moc pochopení, ale co teprve tomu řeknou kluci! Citlivý i humorný grafický román Úsměv, založený na skutečné životní zkušenosti autorky, patří k tomu nejlepšímu, co může současná komiksová tvorba dospívajícím čtenářům a čtenářkám nabídnout. Získal mimo jiné Eisnerovu cenu, tedy "komiksového Oscara", a ocitl se na samém vrcholu žebříčku bestsellerů deníku New York Times.... celý text

Literatura světová Komiksy Pro děti a mládež
Vydáno: , Paseka

Smile , 2009

jiri0728
18.11.2016 5 z 5

Dvojnásobná držitelka Eisnerovy ceny? Tomu jsem nemohl uvěřit, když jsem to na přebalu četl. Na majstrštyk takových velikánů jako Alan Moore nebo Neil Gaiman to nevypadalo, jenže... pod zdánlivě prostou kresbou se skrývá výborný autobiografický příběh, který oplývá filmovými střihy a smyslem pro ironii. Autorka se nesnaží ze své postavy dělat správňáka a dokáže s odstupem pobaveně komentovat své tehdejší chování puberťačky. Kniha je opravdu od začátku do konce vtipná a hranice nostalgie a sentimentality se pohybuje na snesitelné úrovni. Přečetl jsem na jeden zátah a určitě ne naposled.

Paixan
23.09.2016 5 z 5

Vynikající komiks. Velmi rychle a hezky se čte.
Líbilo se mi všechno: zpracování , kresby, čtení a strašně se mi líbilo , že to je něco, co jsem v životě sama zažila.
Možná, že je s něčím nespokojená, ale já jsem doktorům vděčná za jejich práce a rodičům zato, že mě vezli sem a tam.
Jinak velmi dobré a doporučuju všem i těm co fakt čtení nemusí.

popeluška
15.09.2016 5 z 5

Nádherný komiks.....úžasné čtení i grafika....ráda se knize někdy vrátím :-)

danulika10
22.08.2016 5 z 5

Naprosto doporučuju. Je to milé, rychlé a zábavné.

Faiglová
24.07.2016 3 z 5

Oddechovka :)

bosorka
28.05.2016 4 z 5

Rychlovka. Příjemný a místy i úsměvný komiks. Dospívání jedné normální holky a její trápení se zuby - situace by se mohla zdát obyčejná, ale pro ni je zásadní a možná i určující. Aby ne! I komiks se zdá být obyčejný a taky ve své podstatě je, ale tou svojí "běžností" a nezásadností je zároveň velice působivý. Líbilo. 4 a půl.

GreenMagritte
04.04.2016 4 z 5

Příjemný civilní komiks se svěžími kresbami. Hlavní „zubní“ motiv by nebyl tak zábavný, kdyby současně Raina nebyla uprostřed puberty, onoho nesnesitelného období, kdy se na povrch dere vlastní osobnost. Jsme tak svědky jejího dilema, kterému z kluků dát přednost, kdy si nechat propíchnout uši, ale i obavám o vzhled a vnímání sama sebe. Z kapitoly v níž Raina odmítne kluka, na mě dýchla ona pubertální trapnost a stud, kterou tu a tam zažil snad každý.

Pro nositele rovnátek bude mít tahle knížka ještě větší rozměr, když si zavzpomínají na vlastní zážitky :)

pablii
17.02.2016 5 z 5

knihu jsem přečetla během chvilky jedním dechem...nádherné komiksové ilustrace, úsměvný příběh psaný životem...za mě TOP!

Honzeecheck
06.01.2016 4 z 5

Sympatický autobiografický komix, který bych si ale asi víc užil bejt teenagerka. Nicméně téma je jasný, každý jsme měli během vyrůstání nějaký ten komplex u Rainy jsou to zuby. Jenže narozdíl od nás všech ho měla celkem oprávněně. Přes všechny ty lékařský procedury, který chudák musela podstoupit je to úplně obyčejná holka v náročný životní fázi a tak jí i člověk odpustí, že se občas chová jako dylina. Kdo v tom věku taky ne, že. Baví mě jak je to realsitický, jak se ráda fláká, jak je nejistá, jak se bojí a pochybuje. Tohle jednou dam přečíst svejm dětem... Mmch. autorka vypadá hrozně sympaticky, prakticky se nedá najít její fotka bez úsměvu, doktoři odvedli skvělou práci :-)

jeduna
31.12.2015 4 z 5

vy jste někdy nosila rovnátka? ptá se mě slečna na dentální hygieně. a já na to že jó, ale už je to dvacet let. tak to bude asi lepidlo .. takže já bych svým tehdejším zubařům spíše nepoděkovala, ale beztak jsem nakonec dospěla ke stejnýmu závěru jako Raina: dokonalej skus je fajn, ale né že by na tom tak úplně záleželo

kamibe
24.12.2015 5 z 5

Kdyby bylo hvězdiček deset, nebo nevím kolik, autorka by je dostala ode mne všechny!
Lepší komiks jsem vskutku nečetla. Nejspíš bude první, který je založen na vlastních zkušenostech, a to je možná právě to, co ho činí tak neodolatelným.
Dá-li se nějak hodnotit komiksový text, dostal by i ten ode mne maximum. A obrázky jsou skvělé, přesné, podrobné, dokonale si umím představit zubařovu práci i Raininy pocity a prožitky.
A protože celá příhoda trvala tolik let, je to v podstatě román, neboť hlavní hrdinka se vskutku promění. Nejen navenek - úsměvem, ale i uvnitř - svým nazíráním na sebe sama. Krásně to vystihla na straně 212 touto větou: Uvědomila jsem si, že můj pohled na svět dřív ovlivňovalo to, jak jsem se cítila uvnitř.
Osobně bych dodala jen to, že tahle moudrost podle mého platí nejen dřív, ale stále a pro každého.

rarášek
29.11.2015 5 z 5

Úžasný komiks od úžasné autorky, od které jsem už četla komiks Drama. Moc se těším na další komiksy od ní. :)

martinstefko
04.11.2015 5 z 5

Jen málo autorů se v současném moderním komiksu dovede pyšnit tak krásným vykreslením vlastních postav a všech jejich vlastností, aniž by jejich snaha vyzněla křečovitě a jen těžko uvěřitelně. Více: http://www.comics-blog.cz/2015/11/1030-usmev-90.html

komiksy zuby

Raina Telgemeier