Únikovka

Únikovka https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491689/bmid_unikovka-XTy-491689.png 4 296 90

Sedm navzájem si neznámých lidí se nechává odvézt na neznámé místo, aby se zúčastnili psychologického experimentu známého univerzitního profesora Andrease Zargerta. Ve stejný okamžik, kdy se účastníci experimentu ocitnou v první únikové místnosti, zjišťuje policie spolu s profesorem, že tito lidé nedorazili na určené místo experimentu, ale místo toho zmizeli beze stopy. Spolu s nimi zmizela také studentka psychologie Hana Preussová. Ta se ocitá na neznámém místě se ztrátou paměti. Těchto osm lidí nakonec musí společně doslova bojovat o přežití cestou z jedné únikové místnosti do druhé, přičemž každá je nebezpečnější než ta předchozí. Místo experimentu se tito lidé stávají figurkami ve hře. Otázka však je, v čí hře? Kdo tady tahá za nitky? Jakou roli hraje profesor Zargert? A proč je tam jeho bývalá studentka Hana? Vzpomene si Hana včas, aby si zachránila život svůj a možná i někoho dalšího?... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Vendeta

Raum der Angst , 2020

knihomolka27
02.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Mě kniha bavila. Ze začátku jsem ohledně ní byla trochu rozpačitá a skeptická. Ale naštěstí jsem se potom začetla a nechtěla jsem knihu odložit. Ty části z únikovky mi přišly daleko zajímavější než ty policejní, ale i ty policejní se daly číst a vyloženě nenudily. Chvíli mi trvalo než jsem si k někomu z postav našla vztah, ale nakonec mě samotnou překvapilo, že jsem si jich oblíbila hned několik - Hana, Leon, Michael, Melissa...soucítila jsem s Alexandrem.

Musím říct, že kniha byla opravdu zajímavá. Mísily se v ní zase jiná témata než, která v těch únikovkách bývají. A hlavně ty místnosti a situace v nich měly čím dál tím větší atmosféru. V každé z místností asi až na tu první, bylo něco zajímavého, ale nejvíc mě dostalo kasíno, to bylo zpracované opravdu velmi poutavě. Každopádně mi přišlo trochu škoda, že člověk už mohl dopředu odhadnout, kdo ze skupiny zemře, jelikož vždy zemřel ten co, vyřešil předchozí místnost.....v jiných knihách nebo filmech tohoto druhu, je ta smrt více náhodná a tím pádem je prostě zajímavější to číst...trochu mi přijde, že to postrádá logiku únikové místnosti, když si už člověk umí předem odvodit, kdo bude další. Ale zároven ocenuju snahu jak to zakomponovali do tohoto příběhu, kde to celkem dávalo smysl.

Podle mého názoru kniha opravdu stojí za přečtení. Některé pasáže z místností si znovu přečtu klidně dvakrát...ale kniha jako celek stačí přečíst asi jenom jednou. Pokud se vám tento žánr líbí, tak vám knihu určitě můžu doporučit...knih ani filmů s touto tématikou není moc a proto každá at už průměrná kniha, nebo lehce nadprůměrná jako v tomto případě...je určitě dobrá volba a fanouškovi postačí. I když je škoda, že se autor nepustil do více podrobností ohledně prostředí, nebo i popisu cílů a motivací lidí...knihu by to ještě určitě vylepšilo.

Olous1
01.10.2022 3 z 5

Že začátku chaos ve jménech, thriller to rozhodně nebyl, jinak to vcelku ušlo,za mě takový průměr.

genduna
30.09.2022 3 z 5

Kniha ze začátku trochu zmatená, chaos ve jménech účastníků. Poté napínavá a vynalézavá. Za mě dobrý :)

Jana_2
29.09.2022 4 z 5

Skvělá kniha. Četla se rychle, skvěle, byla napínavá.. Na konci bych brala pokračování, jak to nakonec celé dopadlo ještě. Další kniha po které bude těžké vybírat si další ke čtení.

85098211
29.09.2022 4 z 5

Na knihu jsem se opravdu moc těšila, protože mě nalákalo zajímavé a originální téma psychologického experimentu ;-). Pokud jde o začátek, tak kniha se rozjíždí opravdu skvěle! Hana, která si během svého studia po večerech přivydělává jako servírka v baru, jednoho dne potká neobvyklého zákazníka v kostýmu kovboje, kterému ovšem nevěnuje žádnou velkou pozornost. Když ale dorazí domů, brzy jí dojde, že jí někdo musel dát do pití nějakou neznámou látku. Hana totiž nejenže ztratí vědomí, ale na dost dlouho dobu úplně zapomene, co se s ní vůbec stalo. Ocitá se na neznámém místě, kde se potkává s dalšími osobami - dobrovolnými účastníky již zmíněného experimentu. A boj o holé přežití může začít...
Kniha je opravdu strhující, autor dokázal vytvořit napětí, které se stupňuje s každou otočenou stránkou. Co bych mu možná mohla vytknout, je určitá překombinovanost a také nepravděpodobnost celého dění. Za to dávám o jednu hvězdičku méně, ale jinak se mi kniha líbila a četla se doslova jedním dechem ;-).

marie8567
13.09.2022 5 z 5

Pěkná,svižná oddechovka.Četla se sama a krátké kapitoly to jen podpořily

sabiburesova
13.09.2022 4 z 5

Čtyři hvězdičky. Některé věci se mi zdály překombinované a nedostatečně vysvětlené… :) ale mohu doporučit

Knižní střípky
12.09.2022 4 z 5

Jo, byla to jízda od začátku až do konce, sice tam bylo pár kotrmelců, ale dalo se nad tím přimhouřit oči... Svižné tempo, krátké kapitoly, žádná omáčka a okecávačky, naopak pěkně hezky na věc, jedna hlava za druhou. Nápady na únikové místnosti byly výborné, nedostali by mě tam ani párem volů a dostat mě tam nedobrovolně, tak je po experimentu hned, protože by mě šlak trefil. Padalo to tam jak přezrálé švestky ze stromu, až jsem se musela smát. Asi trošku divná reakce u takové knihy, ale sorry, já si prostě nemohla pomoct.

Celkově u mě asi kniha vyvolala úplně jinou reakci, než byla zamýšlena.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Annyshga
02.09.2022 5 z 5

Fanoušci Hunger games nebo Hry na oliheň by měli zpozornit, protože toto je to pravé ořechové pro vás . Napětí, nepředvídatelnost a hlavně skvěle propracované osobnosti jednotlivých postav nás provází celým příběhem. Nejvíc ze všech účastníků jsem si oblíbila Hanu. Konečně hrdinka, která se liší od ostatních a nevztahují se na ni ohraná klišé typu hrůzné minulosti nebo neskutečné nebojácnosti. Hana byla jiná, měla strach a cítila to, co by cítil každý jiný v její situaci. Celý tento experiment byl pěkně nebezpečná jízda a doslova boj o přežití v podání vyšinutého padoucha. Já osobně bych se nedostala asi z žádné přichystané místnosti . Líbila se mi ale jejich propracovanost a pojitost s jednotlivými hráči. Závěr příběhu slibuje pokračování a já se na něj neskutečně moc těším .

Moniska2410
31.08.2022 3 z 5

Kniha se četla dobře, krátké kapitoly.
Mohli být lépe popsané místnosti. Bylo tam pár překvapivých momentů a mírně otevřený konec. Snad se dočkáme přeložení dalšího dílu.

monushka
27.08.2022 4 z 5

Ačkoliv mi příběh přišel hodně nereálný, čtení jsem si užila. Ale přiznávám se, že takovouhle "únikovku" bych v reálném životě zažít nechtěla.

Gabetka
26.08.2022 4 z 5

Reálné únikovky mám moc ráda, takže jsem si tuhle knihu nemohla nechat ujít. Uznávám, že celá zápletka, motiv a jednání pachatele, plus předvídané chování účastníků hry bylo dost přitažené za vlasy, ale já si čtení a hlavně popisy jednotlivých místností užila. Dočkáme se naznačeného pokračování? Klidně do něj půjdu.

lalela
26.08.2022 2 z 5

Na knihu jsem se těšila, protože jsem shlédla mnoho filmů s tématikou únikové hry a to je něco přesně pro mě. Knížka začínala moc dobře. Několik lidí se účastní experimentu v únikové hře, ale hned na začátku se vše zvrhne o boj o přežití. S množstvím přečtených stránek klesal můj zájem o knihu, už bylo jasné co, kdo, proč a ve finále mi kniha připomínala dětské knížky mých dětí, které jsem jim četla. Něco jako Emil a detektivové. Takové to prázdninové čtení pro náctileté. Námět je výborný, začátek též a pak se autor snažil uhnat psaní, aby byl co nejdřív konec a kniha mohla do tisku. Škoda, za jiných okolností by to pro mě byla top kniha

Danilla
22.08.2022 5 z 5

Mně se kniha fakt líbila. Děj byl svižný a nemohla jsem se od knihy odpoutat. Je pravda, že tam bylo několik těžko uvěřitelných “náhod” a v knize nebylo vysvětleno, jak se to povedlo zrovna u konkrétní osoby ale i tak to bylo fajn čtení.

Peace
20.08.2022 1 z 5

"Lidé vidí to, co vidět chtějí, a věří v to, v co věřit chtějí."

Ehm..no..já vám nevím, ale tohle mi přišlo hodně divné, o nereálnosti ani raději nemluvím. Námět mi přišel zajímavý, i první polovina knihy nebyla vlastně špatná. Ale pak to šlo všechno rychle z kopce a musím bohužel konstatovat, že kniha se mi opravdu nelíbila a horko těžko vzpomínám, kdy jsem knize dala pouze jednu hvězdičku.

Petronela16
19.08.2022 1 z 5

Ach, jaj, už to vidím, ako ma fanúšikovia tejto knihy rozcupujú, ale môj názor nezmenim.Kniha sa sice sľubne rozbieha, ale to je tak všetko.Toho, čo ma na začiatku vtiahlo do deja, je postupne žalostne malo , až z toho nakoniec vzniká len nejasná motanica, kde človek pomaly nevie kde je sever,ani juh a ostatne svetove strany už sú pasé.Uz som sa nemohla dočkať konca knihy.Ako odpad som to nehodnotila pre ten zaciatocny rozbeh, ale pokračovanie,ak nejaké bude, určite nebudem čítať.Pre mňa to bola slaba šumienka toto "dielko", uz nikdy viacej, ani keby mi zaplatili za čítanie!

Sigurd_Lesandi
14.08.2022 5 z 5

S knihami s podobnou tématikou mám už nějakou zkušenost (Úniková hra, Hra na vraha), ale ani jedna ze zmíněných knih se této nedokázala přiblížit. Konečně jsem dostal thriller, od kterého jsem dostal přesně to, co sliboval. Celá kniha popisuje z jedné strany boj o přežití v šílené hře a z druhé strany pohledy vyšetřovatelů, kteří se u záhadného zmizení nemají čeho chytit.
Hlavní postava Hanna mi ihned padla do oka, protože byla uvěřitelná. Hroutila se pod tlakem a strachem, který ji obklopoval, ale zároveň se dokázala i vzpamatovat, když nic jiného nezbývalo. Nejednalo se o uhlazenou hrdinku, která každou místnost proletí, a ještě odchytí vraha, ne, měla strach, nevěděla, komu má věřit, ale chtěla přežít za každou cenu, což se ukázalo jako perfektní kombinace.
Příběh měl nespočet zvratů, mnohdy jsem se ani nestačil zamyslet nad jedním a okamžitě přišel druhý. Chvíli jsem se bál, aby to celé nebylo až moc překombinované, ale naštěstí se tak nestalo a zapadlo to do sebe.
Konec neměl jedinou chybu, byla tam akce, další zvraty a až do poslední chvíle jsem netušil, jak to celé nakonec dopadne, kdo je ten špatný, kdo přežije a kdo zemře na konci cesty. Nejvíc mě na celé knize těší, že nejenže měla nápad, ale autor nad ním opravdu přemýšlel. Každá úniková místnost byla jiná a promyšlená. Každá postava byla reálná. Jako byste tam sami byli. Pokud chcete dobře napsaný thriller z originálního prostředí, který vám dá přesně to, co slibuje anotace, tak neváhejte.

barack
14.08.2022 3 z 5

Velmi slušný rozjezd, kdy nebudete chtít knihu odložit. Časem však ztrácí na tempu. Je škoda, že si autor víc nepohrál s jednotlivými charaktery - ve výsledku jsou opravdu jen do počtu. Průběh her mi připadl celkem přitažený za vlasy, motiv tvůrce celé hry je podle mě snad nejslabší částí dílka - přitom by to mělo být přesně naopak. Závěr si zasloužil trochu dopracovat. Ve výsledku ale knihu doporučuji - chvilkami velmi slušně zabaví.

alibaba72
11.08.2022 2 z 5

Tak já nevím, i jsem se fakt zasmál, německá policie asi pracuje s věšteckou koulí, některé situace mám pocit nedotažené, nevysvětlené a tak trochu vykradená Agatha Christie. Ale tak námět zajímavý, ale to zpracování?

alexis818
09.08.2022 4 z 5

Kniha se mi líbila,dobře napsaná,čtivé,napínavá a vypadá to na pokračování.Super.

boj o přežití thrillery napětí psychologické experimenty

Autorovy knížky

Marc Meller