Únikovka

Únikovka https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491689/bmid_unikovka-XTy-491689.png 4 296 90

Sedm navzájem si neznámých lidí se nechává odvézt na neznámé místo, aby se zúčastnili psychologického experimentu známého univerzitního profesora Andrease Zargerta. Ve stejný okamžik, kdy se účastníci experimentu ocitnou v první únikové místnosti, zjišťuje policie spolu s profesorem, že tito lidé nedorazili na určené místo experimentu, ale místo toho zmizeli beze stopy. Spolu s nimi zmizela také studentka psychologie Hana Preussová. Ta se ocitá na neznámém místě se ztrátou paměti. Těchto osm lidí nakonec musí společně doslova bojovat o přežití cestou z jedné únikové místnosti do druhé, přičemž každá je nebezpečnější než ta předchozí. Místo experimentu se tito lidé stávají figurkami ve hře. Otázka však je, v čí hře? Kdo tady tahá za nitky? Jakou roli hraje profesor Zargert? A proč je tam jeho bývalá studentka Hana? Vzpomene si Hana včas, aby si zachránila život svůj a možná i někoho dalšího?... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Vendeta

Raum der Angst , 2020

HockeyGirl
30.12.2022 3 z 5

Únikovka byla taková průměrná knížka. Na tyto typy knížek moc nejsem, thrillery mám sice ráda, ale spíše se jednalo o hru a únikovou místnost. Osobně bych tuto hru nikdy nehrála, je to moc náročné a asi bych si to neužila. Bylo to docela zamotané, moc postav a navíc Janus, který byl vymyšlený a někdy jste nevěděli, kdo je opravdu Janus anebo kdo je s kým v "týmu". Dočetla jsem do konce, ale nebyla to knížka, kterou bych si někdy znovu přečetla.

Vevericka.eva
25.12.2022 5 z 5

Prima napínavé čtení, téma únikové hry ozdobené bojem o přežití mě moc bavilo.

Pavlina50
22.12.2022 5 z 5

V téhle hře jde prostě o život….

Kniha nabízí přesně to, co slibuje v názvu i v anotaci. Má přesné schéma, které se nijak nezpronevěřuje žádným pravidlům extémních (a pevně doufám, že jen fantazijních) únikovek.
Námět je slušně využitý, je tam dokonce i pár docela překvapivých momentů, i když celkově má pochopitelně vzhledem k žánru očekávaný vývoj – jen se čeká, kdo zemře a jak.
Není to sice žádné veledílo, ale má dobré tempo, správnou dávku napětí, zvědavost také umí navodit…prostě když v tom nehledám nic logického, nechci moc přemýšlet a jen si vyčistit hlavu, funguje to.

wlado
07.12.2022 3 z 5

Príbeh je miestami prekombinovaný a príliš fantastický, postavy ploché. Každopádne ako oddychové čítanie môžem odporučiť.

StrYke
05.12.2022 3 z 5

Jednoduše napsaný thriller s plochými, spíše nesympatickými postavami a s nepříliš zajímavými zvraty. Napětí většinu času nefunguje, protože se příběh neřídí žádnými pravidly - v "napínavých" chvílích se nemá cenu napínat, protože může dojít k nejrůznějším, většinou ne příliš logickým situacím. Zároveň se ale kniha čte velmi snadno a rychle, na odreagování ji mohu jen doporučit.

evilunicorn
02.12.2022 3 z 5

Mělo to potenciál, který ale bohužel zůstal nenaplněn.Samozřejmě, tohle téma bylo už mnohokrát zpracováno ( hlavně tedy v kinematografii), takže přijít s něčím neotřelým je poměrně těžké.. Úplně mi nesedl jednodušší styl psaní-a tady si nejsem jistý, jestli je to chyba autora nebo překladatele,obzvlášť v detektivní lince je to znát, kdy je vyšetřování takové ploché a skokové.Napětí kniha také příliš nepobrala a chyby v knihtisku ke čtivosti také moc nepřidaly. Podtrženo sečteno, taková jednohubka na dvě odpoledne, nic převratného, spíš průměr.

kirkpatrick
23.11.2022 4 z 5

Skvěle napsaný thriller, který se s každou přečtenou stránkou stupňuje.

ArwenAragorn
23.11.2022 3 z 5

60%
Nad ním prosvištěla černá železná koule prošpikovaná hřebíky. Sepan tenhle řemdich ve tmě nemohl vidět, ale jeho intuice mu zachránila život.
__________________________________________________________________________________________________________
Taková vyvražďovačka, ale přišlo mi to dost překombinované. Začátek mě bavil dost, pak to šlo z kopce.

pazdy15
14.11.2022 2 z 5

Tak tohle mi nesedlo... vleklo se to, ohrané repliky, předvídatelné.

L.Helena
10.11.2022 3 z 5

Promyšlené, drsné, zajímavé..., ale stejně jsem nějak čekala větší napětí a že se budu víc bát.

Aiden888
08.11.2022 4 z 5

Trochu jsem měla strach, jestli to nebude taková ta ,,týnejdžrovsky” psaná kniha, kde bude každá místnost do detailu popsaná jako návod k počítačové hře (kde stojí socha, co je potřeba zmáčknout, kde jsou tajné dveře apod.) a celé to bude o partě fajn lidí a jednom úchylovi, který je v Únikové hře (proná)sleduje. Ono je to ale mnohem komplexnější, složitější a zajímavější. Děj je zajímavě promyšlený a domyšlený, chvílemi jsem cítila opravdu nepříjemné napětí. Není to thriller, ze kterého by mě vyloženě mrazilo a nemohla jsem týden spát, šlo by to určitě lépe a konec je takový zamotaný, hlavně díky velkému množství jmen a faktu, že se někdo vydává za někoho jiného a někdo další vlastně taky a tak dále a tak dále. Trochu cítím otevřená vrátka ke druhému dílu, tak uvidíme. Ale špatné to určitě není, vlastně to bylo milé a jednoduché čtení.

ERIK 2
06.11.2022 5 z 5

Právě jsem dočetl knihu z německé produkce. Vzhledem k tomu že byla v originále vydaná v roce 2020 a tudíž byla koronavirová expanze, skvěle zapadla do tohohle časového období. Hlavní hrdinka je unesená spolu s dalšími lidmi na místo kde opravdu začíná ta pravá nefalšovaná hra. Kniha se mi líbila i když některé okamihy byli opravdu ale opravdu vymyšlené. Ale na druhé straně o zvraty zde není nouze. Doporučuji.... a víte co, pojďte si taky zahrát hru....

libuse6749
06.11.2022 4 z 5

Knížka, která předčila mé očekávání. Jasně, nalákala mě anotace: Sedm navzájem si neznámých lidí se nechává odvézt na neznámé místo, aby se zúčastnili psychologického experimentu známého univerzitního profesora Andrease Zargerta. Ve stejný okamžik, kdy se účastníci experimentu ocitnou v první únikové místnosti, zjišťuje policie spolu s profesorem, že tito lidé nedorazili na určené místo experimentu, ale místo toho zmizeli beze stopy.

Ale nečekala jsem, že to bude taková jízda. Stačilo nasednout s účastníky do autobusu, sundat brýle s virtuální realitou, a pak už jim jen držet palce, aby ve zdraví dokončili hru. Od knížky jsem se nemohla odtrhnout, i díky krátkým kapitolám měla rychlý spád, originální místo děje i zajímavé účastníky. Několik momentů bylo tak napínavých, že jsem četla se zatajeným dechem. Takže sečteno podtrženo, přečteno za jeden den a mohu jen doporučit. Kniha s má oprávněně nálepku THRILLER.

Rodaw
06.11.2022 4 z 5

ÚNIKOVKA
Hodnocení Knihánkova: 4 ⭐️

Konečně zase nějaká poctivá a pořádná vyvražďovačka! :-) Pan autor pracuje jako scénárista a hlavním tématem jeho knih je strach - a já moc doufám, že v budoucnu u nás jeho další knížky vyjdou (a moc doufám, že vyjde i přímo pokračování Únikovky, ten konec je totiž otevřený, respektive rozehrává novou hru!). Četla jsem v nemocnici po trhání krčních mandlí a lepší knihu jsem si pro tento čas nemohla zvolit - ubíhalo to velice rychle (stránky přímo mizely před očima), zcela mě to pohltilo a já zapomínala na okolní svět - i na nepříjemné pooperační stavy, ono totiž hrdinům v této knize se dějí daleko horší věci :D.

Skupina 8 lidí se ocitá na neznámém místě (připomínající středověký hrad), kde musí procházet jednou únikovou místností za druhou - přičemž v každé číhá nebezpečí a přímo i smrt... Jsou jako figurky ve hře, které postupně odpadávají... Otázka zní - čí je to hra??? Proč to ten někdo dělá?

Čtení je to neuvěřitelně zábavné, stránky mizí před očima rychlostí blesku. Rozhodně můžu doporučit i všem nečtenářům, tato kniha bude super jako dárek např. i pro kluky/pány, kteří běžně nečtou - podle mě je bude bavit :). Bylo to kruté, napínavé, plné zvratů a překvapivých momentů. Ale dávám nakonec "jen" 4 hvězdy, proč ne plný počet? Největší nevýhody spatřuji v tom, že kniha byla možná až příliš rychlá - ve smyslu stručná, charaktery postav byly takové ploché (působily často "na jedno brdo"), já bych byla spokojenější, kdyby knížka byla klidně delší a tím pádem propracovanější (včetně postav) - když by byla delší, mohl by se ještě více využít skvělý potenciál a mohlo tam být ještě více strašidelných a napínavých scén :). Také mám pořád nějaké otazníky ohledně pachatele - některé věci mi přijdou nelogické (protože nebyly vysvětleny). Svým způsobem je kniha tedy tak trošku nedotažená? Možná v něčem trošku.

Každopádně doporučuji moc a to mé obrovské doporučení směřuje především k fanouškům survival žánru, vyvražďovaček:). Mě čtení moc bavilo, určitě se ke knize v budoucnosti někdy ráda vrátím a jak jsem psala na začátku - moc a moc doufám v to, že se v Česku dočkáme pokračování! :)

Více v mém povídání na YouTube, kanál Knihánkov - video Přečteno 4/2022.

Lvíček835
01.11.2022 5 z 5

Tak tohle byla jízda od začátku do konce, fakt napínavá kniha. super super super byla to vážně pecka více takových knih

Zuzulinka
25.10.2022 5 z 5

Luxusní a napínavá kniha!! Vřele doporučuji. Kniha se mi moc líbila. Přečteno jedním dechem.

něcosivymysli
24.10.2022 3 z 5

Já mám koncept únikovek moc ráda ve filmech a toto je asi poprvé, co ho vidím (minimálně čtu) knižně, navíc se autorovi skvěle povedlo popsat každou místnost, ačkoliv byste v tom při podrobnějším zkoumání a pitvání našli pár trhlin (to tedy platí pro celou knihu). Díky tomu je knížka velmi návyková a stačilo mi pár hodin na její přečtení. Na druhou stranu, když vynechám pasáže s experimentem a budu se soustředit na dějovou linku okolo toho, byl to docela těžký podprůměr, zejména pak těžkopádný závěr.
Pokud jste však běžnými čtenáři, kteří chtějí u knihy relaxovat, pak si myslím, že vám Únikovka bude bohatě stačit, protože i přes má předchozí slova ji nemohu odepřít originalitu, zábavnost a fakt, že si její čtení užíváte. Jsou to tedy sice nakonec "jen" 3/5, ovšem s tím, že ji mohu doporučit.

Monni
21.10.2022 3 z 5

Musím říct, že podle toho hypu sem čekala něco trošku víc. Ze začátku jsem měla celkem chaos ve jménech, ale když jsem je tak nějak přestala řešit a počítat s nima, tak se to dalo. Taková vyvražďovačka, která mi přišla občas trochu zmatená. Celkově to nebyla špatná knížka, četla se rychle, konec otavreny, takže počítám, že bude další díl a přečti si ho. Dala bych tak 3,5*

aneta2901
12.10.2022 5 z 5

Tak tahle "únikovka" mě fakt bavila, byť bych si konec představovala krapet jinak, kdo ví? Třeba si tím autorka nechala otevřené vrátka :)

Veju007
10.10.2022 4 z 5

Únikovka je, dámy a pánové, naprosto famózní psycho thrillerem.

Skupina 7+1 lidí je unesena cestou na psychologický experiment věhlasného profesora, který se vzhlédl například v Stanfordském vězeňském experimentu. A záhy po odstartování začne jít do tuhého a doslova o holý život.

Tak tuhle knížku jsem si vážně užila. Krátké a úderné kapitoly, které vás nutí číst dál a dál, postupné odhalování psychopata a jeho motivů, zajímavé místnosti únikovky, kdy se spolu s nedobrovolnými účastníky snažíte najít klíč a přežít. Bravo! Autora si pohlídám, protože jestli mu u nás vyjde další knížka, rozhodně po ní sáhnu.

boj o přežití thrillery napětí psychologické experimenty

Autorovy knížky

Marc Meller