Umina verze

Umina verze https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480328/bmid_umina-verze-7AH-480328.jpg 4 192 45

Novela významného českého autora spojuje prvky psychologického, společenského i sci-fi žánru a vypráví příběh podivné milostné dvojice - rezignovaného muže středního věku a umělé ženy. Protagonistou originálního Haklova románu je zpočátku jeho typický hrdina - osamělý muž středního věku, proplouvající životem s víceméně smířenou rezignací. Dokud ho náhoda, zatoulaný pes a jeden postarší podivín nepřivede k osudovému vynálezu - prototypu umělé ženy. Muž, označovaný jako Ef, má být tím, kdo umělé stvoření, pojmenované Uma, probudí k životu a seznámí se světem... Od té chvíle se rozvíjí vztah mezi Ef a Umou, který je přes ženinu umělost zcela opravdový a křehký. Zaznívá tu obměna klasického sci-fi námětu soužití lidí a robotů, ale i regulérní milostně-psychologické téma, fantastickou okolností jen ozvláštněné a zostřené. V otázkách a odpovědích, jimiž se Uma učí orientovat ve světě, znějí obecnější společenská témata a problémy. V pěti kapitolách Hakl postmoderně střídá formy vyprávění a úhly pohledu a dopřeje čtenáři i dramatickou zápletku.... celý text

Boboking
09.01.2017 4 z 5

Moje první literární setkání s E. Haklem. A nadšen. V mnohém to "chození" připomíná můj oblíbený film podle jeho knihy O rodičích a dětech. Fantaskní námět, skvělý styl. A jak říká čtenář níže - verdikt je tedy jasný - Hakl umí!

RichardvonT.
05.01.2017 5 z 5

Novodobá Sirael se zjevila v Praze. Knížka, ze které bolí nohy, jak se tam pořád chodí:-)) Za mě dobrý. Ilustrační fotky povedené. Po dočtení se mi dokonce zdál mírně děsivý sen inspirovaný tímto dílem. Verdikt je tedy jasný - Hakl umí!

vekune
13.12.2016 3 z 5

Na to, jak nemám ráda Hakla, to nebylo špatný. Líbila s emi první polovina, kdy to všechno pěkně svižně utíkalo, ale poslední dvě kapitoly bych klidně zrušila. Zbytečně natahovaný závěr, pro mě nedořešený. A fotky bych asi taky zrušila, takhle jsem si nemohla představovat její krásu.

antonin0999
03.12.2016 3 z 5

Kniha mi připomínala letní lásku. Zkraje jsem se nádherně zamiloval, aby pak celá ta romance postupně vyšuměla. Skvěle nastartovaný děj brilantními popisy originálních prostředí a hezkým nápadem s Umělou a pak už jen nějak ten nápad rychle dokončit, nejít do hloubky, nechat to ploché a prázdné. Pochvalu určitě zaslouží vzhled knihy a povedené fotografie. Pro dokonalejší Umino-akci doporučuji seriál Westworld.

Palivo
21.11.2016 2 z 5

Maník dostane od dvou důchodců humanoida Umu na testovací provoz. Ženská funguje dobře a tak se do ní maník zamiluje. Jenže důchodci strikes back.

Tak by se dal ve zkratce popsat děj nové knihy vinohradského fantoma přilehlých hospod Emila Hakla. Já se na ni docela těšil, protože Skutečná událost byla kniha dobrá jako kolínka s kakaem, ale něco se asi porouchalo. A nevím co to bylo.

Pretty woman: Transformers z Vršovic se rozjíždí docela dobře. Hlavní hrdina má život na háku a když si zabouchne klíče, de si lehnout k bezdomovcům a tam navazuje nová přátelství. Inu, proč ne. Pak se z toho ovšem s příchodem hlavní hrdinky stane taková podivná ucajdaná sci-fi romance, která sice neurazí (protože Hakl si jede svůj svižnej, civilní, břitkej styl), ale celou dobu jsem si říkal PROBOHA PROČ? Co tím vlastně sleduje? Proč o tom píše? Proč to čtu? Co mi chce jako sdělit? Jestli je to sci-fi tak proč tam je láska? Jestli je to romance proč tam je robot? Jestli to je sranda proč to není vtipný? Jestli to je satira proč to není satirický? A proč mám tak velký penis?

Myslím, že nám tím chtěl asi něco sdělit o nás samých - jenže pokud ano, všechny myšlenky, které předkládá, jsou tak moc triviální a zbytečné až jsem nad tím musel kroutit hlavou.

Všechno to nakonec končí stejně zbytečně jako to začalo a probíhalo a tak ve mě zůstala mírná pachuť typu "whaaat?" jako "whaaat?", jako "whaaat?"