Udělej si ráj

Udělej si ráj https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69664/bmid_udelej-si-raj-Hld-69664.jpg 4 359 62

Nová kniha autora bestselleru Gottland, který byl přeložen do deseti světových jazyků a získal řadu ocenění. Zatímco Gottland vyprávěl o naší historii v uplynulých sto letech, Udělej si ráj je knihou o současném Česku. Je to subjektivní záznam z autorových častých návštěv Česka v posledních deseti letech, vyprávění o tom, co Poláka-čechofila fascinuje na dnešní české společnosti a kultuře – „kultuře radosti smutku“. Svébytným proplétáním motivů vzniká vrstevnatý obraz o naší zemi a kultuře, jak ho vidí slavný polský reportér a spisovatel, který je dnes také u nás významnou osobností. Kniha patří v Polsku k pěti nejúspěšnějším z minulého roku, autorská práva na ni byla tři měsíce od vydání prodána do pěti zemí. Český překlad doplňuje soubor deseti fotografií významného českého fotografa Františka Dostála.... celý text

Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: , Dokořán , Jaroslava Jiskrová - Máj

Zrób sobie raj , 2009

evelinaevelina
16.06.2013 4 z 5

Podle mě názor Poláků na Čechy nebyl nikdy nijak zvlášť optimistický . Spíš jako náhled staršího kamaráda na mladšího - mhouří se oči nad všemi pozitivy i negativy. Vždy ovšem ten dokonalejší kamarád, který může koukat se shovívavostí je podle Poláků právě Polsko.
I tak se dívá autor. Má Česko rád, z jeho knih je to vidět. Chyby Čechů popisuje s laskavostí, která českého čtenáře neuráží, naopak je skvělé chvilku se vidět očima příslušníka jiného národa (a možná buďme rádi, že právě očima Poláka - jinak by to asi nebylo tak lichotivé).

stanza
01.06.2013 5 z 5

Mě kniha zaujala i pobavila, další pohled polského čechofila stojí za přečtení.

Yorika
23.03.2013 3 z 5

Kniha pro Poláky o Češích.Nebo i pro Čechy?Jistě je přínosné poznat,jak se nás dívají za hranicemi.Jen mi vadilo,že většina knihy se zabývala postojem Čechů k Bohu.Postoj k víře a náboženství to je podle mého názoru jeden z hlavních rozdílů mezi námi a Poláky.A na této knize je to vidět.

G.I.Jane
11.01.2013 3 z 5

První autorovu knihu Gottland jsem nečetla, protože mě dráždil její název a taky jsem neměla chuť otevírat něco, kde se prohlíželo a hodnotilo 10 miliónů lidí nějakým jednotným závěrem, takto jsem úvod do knihy chápala. Nesnáším paušalizování, házení do "jednoho pytle" či tak nějak. Pak jsem o autorovi něco četla a nepřipadal mi "žádný pitomec", tak jsem sáhla po druhé knize Udělej si ráj. Musím říct, že jsem z ní na zadek nesedla, klidně jsem ji i odložila a místy mě poněkud nudila. Některé pasáže se mi ale líbily, třeba o našem vztahu k bohu, o tom jak pohřbíváme své blízké, jak preferujeme "pohodičku" a odháníme zármutek, to bylo dost trefné, jak jsme za naše hrdiny přijali hokejisty, ať už v roce 1969 či pak Nagano, zatímco naše skutečné hrdiny zapomínáme. Oceňuji autorův příznivý, nekritizující postoj, spíše takové rozprostření tématu, myšlenky, názoru, co se mi nelíbilo a co dle mého soudu pokazilo můj dojem z knihy, bylo to, že rychle přebíhal z jednoho tématu na druhé, že řada kapitol spolu nesouvisela a tak to alespoň na mne působilo chaoticky, jen takové klouzání po povrchu, jako když mám na srdci spoustu "nevyřčeného" a málo času k vyslovení. Tak trochu dílko "spíchlé horkou jehlou". Přesto stojí za přečtení, obsahuje mnoho pravd.

bovinka
06.01.2013 5 z 5

Zajímavé přečíst si o nás Češích psané někým zvenku. Dost jsem se bavila. Kouzelný článek o hymnách:-)

Hanichka
02.09.2012 3 z 5

Rozhodně bylo zajímavé podívat se na Čechy očima Poláka. Ale docela mi vadilo, že se celá kniha točí kolem náboženství a víry v boha - chápu, že je to v Polsku jedno z hlavních témat, ale mně jako nevěřícímu to přišlo místy až otravné. A samozřejmě jsem měla několikrát pocit, "že takhle to není", že autor Čechům někde nadržuje a někde je podceňuje. Taky jsem trochu čekala, že se dozvím, jak se v Čechách žije, co je pro ně typické, čím se baví,...z pohledu cizince. A taky jsem jí čekala trochu vtipnější. Takže knížka byla nakonec trochu zklamáním. Každopádně ale zajímavým zklamáním.

Dandik1
20.08.2012 5 z 5

Výborná kniha, zvlášť když mohu porovnávat fakta, která mi jsou dobře známa, jelikož pocházím z polsko-českého prostředí.

Minas
23.07.2012 5 z 5

Naprosto úchvatná kniha :)) Je to pro mne vlastně úplně první kniha esejů a navíc o češství.. Byl jsem zcela ohromen, překvapen a s jistým šokujícím povzdechem jsem byl nucen přikyvovat autorovým myšlenkovým úvahám. Zprvu jsem byl zaražen Szczygielovým výběrem českých osobností (zvláště, když k této většině mám jistou averzi), ale nahlédnutí do jejich života bylo příjemným oživením - někdy až krutě kontrastující s vzezřením "obyčejných čechů".
Nejzajímavější kapitoly pro mne byly o náboženství a smrti: Jak se vám žije bez Boha? Nikdo tu netrpí rád

Ach, pane Szczygiel, dostal jste mne celou svou duší a přinutil mne uvažovat nad otázkami, před kterými se náš národ snaží zavírat oči a tvrdit, že nic takového není :))

Malin
18.06.2012 5 z 5

Mně se právě Udělej si ráj četlo ještě líp než Gottland. Líbilo se mi, že je tam víc autora a jeho názorů. To, že se velká část knížky týká našeho postoje k Bohu, mi nevadilo, připadalo mi to dost zajímavé.
Už aby Szczygiel zas něco napsal...

dalimoni
03.05.2012 5 z 5

Pro mě jednozačně 5 hvězdiček, možná o chloupek slabší než Gottland, ale i tak, výborně a čtivě napsáno to, co je tak zřejmé, ale člověk si to uvědomí až tehdy, když to vidí černé na bílém.

čef
31.03.2012 5 z 5

Možná, že se vám u této knihy přihodí to co mě - budete se smát, slzet a přemýšlet. Co více chcete?

papol
28.01.2012 1 z 5

výběr osobností které mají reprezentovat čechy mi spíše připoměl bulvár - moc jsem se na knihu těšila, ale spíše mě zklamala

Majdule
21.01.2012 3 z 5

Popravdě na mě tahle sbírka esejů zase tak moc nezapůsobila, byť má samozřejmě silné momenty. Pro mě třeba rok 1968. Možná je to tím, že tolik řeší otázky důležité pro Poláky. Jak už zde někdo psal, hlavním tématem je náš vztah k bohu. Chápu, že je to pro Poláky velké a citlivé téma, ale popravdě pro nás asi ne. Navíc mám pocit, že spíš s než diskriminací se zde věřící potkávají s lhostejností, ale nejsem v žádné církvi a tak můj pocit vůbec nemusí odpovídat pravdě. Největším zklamáním pro mě byla kapitola, která v Polsku vzbudila bouři ohlasu, ta o pohřbívání. No, mě tedy nešokovala a to se rozhodně nepovažuji za cynika. Na Udělej si ráj je mnohem více cítit, že ji autor psal pro své krajany.

escritor
26.12.2011 2 z 5

Na knize bylo zajímavé akorát převyprávění povídek od Bondyho a Hrabala, ale proto člověk přece nemusí kupovat novou knihu od někoho jiného... Nicméně pár pohledů z venku tam bylo a autor popsal i pár svých zážitků, takže má dvě hvězdy.

Christo
03.09.2011 3 z 5

Téma náboženství většina z nás v této knize asi moc nechápe(pro nás je normální ani o víře nepřemýšlet)....možná kdyby Szczygiel více popsal, jak je křesťanství aplikováno v Polsku, ale to by zase nebylo o Češích....rozhodně to není čtivé jako Gottland, ale přesto je kniha zajimavá...

bookcase
26.08.2011 5 z 5

Kniha se mi líbila, postřehy polského autora mě zajímaly, už proto, že je máme v podstatě za humny, takže se s nimi denně setkávám.

Márinka
01.08.2011 4 z 5

Je zajímavé číst o nás Češích "zvenku". Také "průzkum veřejného mínění" na téma "jak se vám žije bez boha" je velmi zajímavý. To, že přestal věřit v boha, Szczygiel v Polsku zatím veřejně nepřiznal … I v tom je mezi našimi národy velký rozdíl ... "bohudík" :o)

Ula
26.07.2011 4 z 5

Knihu jsem přečetla za jeden den- četla se fakt dobře. Akorát má takový pocit, že autor zná jen české intelektuály a podle nich hodnotí celý národ. Taky se mi nezdá jeho názor, že být katolíkem v Čechách je těžké, a že to někteří musí tajit, např. v zaměstnání. Je fakt, že veřící svojí víru tak nestaví na obdiv jako v Polsku, ale na druhou stranu zase nežijí v žádné "skoroilegalitě" jak kniha sugeruje.Některá vysvětlení z českých dějin jsou vážně objevná a nějak jsem si je takto nikdy neuvědomila. Asi to chce vážně pohled zvenčí....

asam
12.07.2011 5 z 5

Velice zajímavý pohled Poláka na nás Čechy. V mnohém s ním souhlasím, občas se za nás trochu stydím, ale určitě doporučuji k přečtení .

st.me
26.06.2011 odpad!

Kniha mě vůbec nezaujala. Až na pár příběhů, které se netýkaly víry a Boha se mi to nelíbilo.