Udělej si ráj

Udělej si ráj https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69664/bmid_udelej-si-raj-Hld-69664.jpg 4 359 62

Nová kniha autora bestselleru Gottland, který byl přeložen do deseti světových jazyků a získal řadu ocenění. Zatímco Gottland vyprávěl o naší historii v uplynulých sto letech, Udělej si ráj je knihou o současném Česku. Je to subjektivní záznam z autorových častých návštěv Česka v posledních deseti letech, vyprávění o tom, co Poláka-čechofila fascinuje na dnešní české společnosti a kultuře – „kultuře radosti smutku“. Svébytným proplétáním motivů vzniká vrstevnatý obraz o naší zemi a kultuře, jak ho vidí slavný polský reportér a spisovatel, který je dnes také u nás významnou osobností. Kniha patří v Polsku k pěti nejúspěšnějším z minulého roku, autorská práva na ni byla tři měsíce od vydání prodána do pěti zemí. Český překlad doplňuje soubor deseti fotografií významného českého fotografa Františka Dostála.... celý text

Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: , Dokořán , Jaroslava Jiskrová - Máj

Zrób sobie raj , 2009

ecila13
30.09.2017 4 z 5

Jediné, co se dá vytknout, je autorovo zaujetí urnami :-)
Knížka je pestrou sondou do života české duše. Je zajímavé vidět se očima zvenku.

Pablo7
19.08.2017 3 z 5

Četl jsem až po Gottland. Tato kniha mi přijde slabší. Hodně úvah se točí kolem náboženství. Chápu, že pro Poláka je to asi důležité a zajímavé téma. Přesto mě některé kapitoly zaujaly.

salamandrina
03.08.2017 4 z 5

zajímavý pohled, často úsměvný, často až moc patetický. Rozhodně jsem nebyla "překvapena" pohledem cizince na českou společnost. Tak nějak to totiž vidím i já a nijak mě to nepobuřuje :)

pajaroh
24.03.2017 4 z 5

Opět zajímavá sonda do duše českého a částečně polského člověka, opírající se o příběhy lidí z politického, kulturního a především náboženského hlediska. Povedené zobecnění individuální povahy jednoho národa

LenkaKT
30.01.2017 5 z 5

Je zajímavé pozorovat svůj odraz v zrcadle. A autor nás Čechy odráží s láskou, s neuvěřitelnou znalostí kultury a prostředí a také se spisovatelskou bravurou.

TipsyChipsy
13.01.2017 5 z 5

Autor mi ukázal fascinující pohled na českou povahu. Je to jako pohled mimozemšťana. Tím že se tolik lišíme od Poláků a podíváme se na sebe jejich očima, spatříme se jako nesmírně zajímavé bytosti. To co nám připadá úplně přirozené je pro ně nepochopitelné. Většina těchto objevených odlišností nás navíc může tak nějak vnitřně hřát, protože autor nás má rád a za to jsem mu vděčná. Vyznění díla je díky tomu moc milé.
Musím také ocenit autorův přehled o nedávné české historii a osobnostech, z nichž hlavně informace Egon Bondy + Jana Krejcarová mi přišly jako velice zajímavé. Fekalistické básně mě pobavily. Také všechny instalace Davida Černého jsem neznala.
Styl knihy je osobitý, jako by byl autor detektiv a sbíral drobné střípky v rozhovorech s obyčejnými lidmi i celebritami a pátrá po nějaké podstatě.
Ještě chci pochválit polské umělce, že můžeme být také v oblasti filmu v poslední době dost vděčí, díky jejich režisérkám vznikly dva filmy Hořící keř a Bratříček Karel. Jakoby z Polska bylo na nás vidět lépe než mi sami dokážeme.
Díky za tuto knížku čtu pomalu, ale četla jsem ji dnem nocí 3 dny.

Aroucaria
16.09.2016 4 z 5

Doporučeno kolegou, který jakožto Čech žije a pracuje v Polsku. Odhalila se mi neskutečná skutečnost, jak to jako mezi námi je. Dost mi to otevřelo oči neb o Polácích jsem měla jiné představy. Báječně sepsané s vtipným podtextem. Co víc si přát - něco se dozvědět a ještě lehkou a vtipnou formou.

OldaB
12.06.2016 4 z 5

Gottland se mi líbil víc, ale pořád je to hodně zajímavé. Ani bych nevěřil, jak se víra v rámci národů může měnit.

Metcheque
06.03.2016 5 z 5

Na cestu do duše Čecha v období ČSSR jsem neměl žaludek, proto jsem odložil rozečtený Gottland a vrhnul se rovnou na Udělej si ráj, kterážto kniha pro mě byla tematicky mnohem zajímavější.

Fascinující pohled Poláka na současné Čechy je zcela brilantním literárním i faktickým počinem a titul doporučuji všem, kdo chce alespoň částečně pochopit českou náturu. Autor se chytl oblasti, která zřejmě Poláky zneklidňuje, rozzuřuje i fascinuje nejvíc - uvědomělý ateismus. Toto téma je rozebíráno hned v několika kapitolách, návštěvou papeže Benedikta počínaje snahou ušetřit za pohřeb konče.

Čemu v knize příliš nerozumím, je kapitola o Janu Saudkovi a Davidu Černém. Mariusz Sczygiel se netají svým záměrem - dobrat se k tomu, proč jsou Češi takoví, jací jsou. Volba výše zmíněných autorů je však dle mého krokem vedle, protože ani Saudek, ani Černý nijak nereprezentují ani český holubičí klídek, ani českou švejkovskou sebeironii. Místo nich bych spíše rozebral fenomén Járy Cimrmana; ten například v knize není zmíněný vůbec.

Život Jana Saudka je v jistém ohledu extrémní. Fotografa se osobně dotkla hrůza holocaustu, během normalizace nesměl umělecky tvořit. Tyto i další faktory se samozřejmě promítly do jeho tvorby a vznikl tak zajímavý příběh plný bohémství, ale i nejistoty. S česku náturou má však společného málo. David Černý je pro změnu reprezentant performačního umění. Ani tento obor však (i přes určité kořeny v undergroundu) není českou veřejností příliš adaptovaný a David Černý je českým publikem brán v lepším případě za vandala.

I přes nejasnou motivaci autora jsou však i tyto dvě kapitoly nesmírně zajímavé a kniha je tak mnohem plastičtější. Pět hvězdiček je tedy zcela zasloužených.

LordSnape
10.12.2015 5 z 5

Oproti Gottlandu živější a aktuálnější, protože se Szczygieł zaměřuje na Čechy současné a nám samozřejmě bližší i když výlet za stavitelem Stalinova pomníku byl v minulé knize fajn. Nicméně začít takovým těžkým kalibrem jako byl Egon Bondy a vykřičet do světa jeho fekalismus chce opravdu odvahu, protože neznám nikoho tak těžkotonážního, pokud jde o literaturu a názory na lidstvo. Dalšími zajímavostmi jsou určitě postoje k náboženství a víře jako takové, příběh osamělého katolíka u policie byl supr a další společenské zvyky jako zdravení se sousedy. Konkluze, proč je český národ tak ateistický a zapšklý, je označena dost přesvědčivě. Líbilo se mi samozřejmé srovnání autora s dosavadními zkušenostmi z Čech a pak s i Poláky. Otázkou, která nicméně neustále visí ve vzduchu je - Proč Poláci k nám tak vzhlížejí a mají tak rádi českou literaturu, když my vlastně o polské kultuře nevíme skoro nic (až na námi označovaný náboženský fanatismus) a o jejich literaturu až na Sapkowskiho se nezajímáme? A to i přesto, že jsou nám tak blízcí. Momentálně neznám knihu o nás, která by byla tak přesvědčivá jako Udělej si ráj.

sluppka
15.06.2015 3 z 5

Knihu jsem si vybrala, protože jsem od stejného autora četla před pár lety Gottland a z toho jsem byla unesena. Bohužel, Udělej si ráj mě nenadchl ani zdaleka. Bylo to zapříčiněno především výběrem osobností, Saudka ani Pawlovskou vážně nemusím, ale autor si musel dát speciální práci, aby sesbíral snůšku takových pošuků, o kterých se sice mluví kratší dobu, o to větší trauma mi ale zanechali. Musím ale pochválit část o Egonu Bondym, Davidu Černém, kapitolu o české hymně a poslední větu celé knížky - u těchto úseků jsem měla pocit, že čtu pokračování Gottlandu.

Halila
12.06.2015 5 z 5

Druhá kniha, která vyšla v Česku, první, která se mi dostala do rukou.
Od té doby jsem jen čekala a zase čekám kdy vyjde další. Každou jsem četla několikrát. Dala jsem přečíst i nejbližším přátelům. Chci víc !!! :-)

valda
07.02.2015 3 z 5

Druhá kniha od Mariusze Szczygieła, která vyšla v Česku. Je dost podobná předchozímu Gottlandu a v zásadě bych o této knize napsal, skoro to samé co o předchozí. Mariusz je prostě fascinován Čechy, a tak o nich píše různé statě v různé formě. Vybere si nějaké téma, v téhle knize je velký prostor věnován křesťanství/ateismu (to mě moc nebavilo), nebo smrt, nebo smích. Nebo píše o zajímavých českých osobnostech jako Egon Bondy, Karel Teige, Halina Pawlowská, David Černý atd. Styl jakým píše bych pojmenoval artový bulvár. Někdy věci vytrhává z kontextu a zjednodušuje, někdy je vidět, že trochu látce nerozumí, ale celkově píše pro mě čtivě, zábavně, a je vidět, že ho to baví.

Gabibi
11.01.2015 4 z 5

Poláci nás, Čechy, prý mají docela rádi. Kniha je sbírkou subjektivních postřehů, historek a úvah, které podává polský novinář - čechofil v nesourodém uspořádání. Píše o české povaze a jejím nejvýraznějším atributu, od kterého se odvíjí plno dalších věcí, totiž o ateismu. Prý o sobě rádi tvrdíme, že jsme nejateističtější země světa a říkáme, že "věříme v ateismus." Poláci se ptají, jak se nám žije bez boha a hrstka vybraných Čechu odpovídá: "Normálně." - "Bezva." - "Příjemně." nebo "Snáz než s bohem." Jsme tak považováni za pragmatiky a individualisty, možná za cyniky, přesto se zdá, že to autorovi nějak imponuje. Dále autor vyzdvihuje "touhu po pohodě" jako další rys české povahy. Čech se musí cítit dobře a to je pro něj důležitější než kdejaká ctnost. .... No myslím, že osobně se s tímhle popisem dokážu ztotožnit :-)

chamyl
05.06.2014 4 z 5

Kniha polského autora pro polské čtenáře o Češích je napsána čtivě, o Češích ovšem (s několika drobnými výjimkami) vlastně moc neříká. Bondy, Saudek, Pawlovská, Hrabal či Černý rozhodně nejsou představiteli typických Čechů, ať už si pod tímto pojmem budeme představovat cokoliv. Nicméně to nic nemění na faktu, že mě kniha - podobně jako Gottland - bavila a v řadě témat je pohled polského čechofila zvenku vcelku inspirativní či alespoň osvěžující.

dva.v.1
18.04.2014

zajímavé,ale rozhodně ne reprezentativní

Ladys
03.04.2014 5 z 5

"O Češích můžete mluvit, jak chcete, nehne to s nimi. Nejvýš přikývnou, že máte pravdu. Ale jen se dozvědí, že zdražili benzin, nepřestanou nadávat." Nepříliš lichotivá sonda do české současnosti. Nepřijde mi slabší, než Gottland. Je jiná. A spíš už je čtenář podvědomě "připraven" na to, co ho čeká.

dva.v.1
23.03.2014

zajímavé čtení...

Kakajko
29.08.2013 4 z 5

Dobré, ale slabší než Gottland. Kniha se dost zabývá vírou a porovnává v tomto Čechy a Poláky.

alhl
28.08.2013 5 z 5

Další díl zajímavého polského pohledu na Čechy. Doporučuji.