U severní zdi

U severní zdi
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509593/bmid_u-severni-zdi-T5G-509593.png 5 1075 1075

Tajemný Muž s dírou v srdci si nese životem nezhojené jizvy na těle i na duši. Dávný zločin, který ho v dětství připravil o rodinu, nebyl nikdy potrestán. Časy se mění, svět kolem však zůstává hluchý, slepý a němý stejně jako kdysi. Všichni už zapomněli nebo se o to usilovně snaží. Až na něj. Spravedlnost se nekoná, a tak musí konat on. Čím víc se blíží jeho vlastní konec, tím naléhavěji jako přízraky z hloubi hromadných hrobů Ďáblického hřbitova vystupují příběhy dětských obětí komunistického režimu.  V léčebně dlouhodobě nemocných Ošetřovatelka umírajících pomáhá svým pacientům v posledních chvílích jejich pozemského života. S novou klientkou však do ústavu přichází i něco, co je mimo možnosti chápání zdejšího personálu. Bude nutné z léčebny nebo ze svědomí stařečků, kteří tají temnou minulost, vymítat ďábla? Přišel čas platit účty za padesátá léta........ celý text

Ivana11
včera 5 z 5

Hodně zvláštní kniha. Zajímavá, šokující, překvapivá, smutná. Mám jí plnou hlavu.

Hella
včera 4 z 5

Došla mi slova. A místy jsem nemohla číst dál. Zhmotnělé zlo a bestiálnost. Přesto jsem ráda, že jsem knihu dočetla, protože tyhle zrůdnosti nesmí zůstat zapomenuty.
Na DK aktuálně 95%.

VIVINKAR
17.06.2024 5 z 5

Nečtěte to, pokud nejste v psychické pohodě a ani pokud vám nedělá dobře číst o vraždách miminek. (Já třeba po porodu nemůžu přečíst Porodní sestru z Osvětimi. Prostě to nedávám)
Ze začátku jsem měla problém se začíst, nedokázalo mě to vtáhnout. Ale pak to teda stálo za to. Několikrát jsem knížku odložila, protože mi bylo zle, párkrát se mi chtělo brečet a párkrát jsem to prostě nechtěla číst, ty hrůzy.
Mám načteno docela dost, o holocaustu apod. a stejně mě ta zvěrstva nepřestanou udivovat.
Fiktivní linka, která provází příběhy inspirované skutečností, také stojí za pozornost - honba za pomstou, odpuštění.
Ráda bych to uzavřela něčím vtipným, ale fakt jsem před chvílí otočila poslední stránku… se jmény mrtvých malých dětí, které se narodily na špatném místě…

Marta13
16.06.2024 5 z 5

Jedním slovem - neuvěřitelné, co se v těch letech dělo a spousta lidí nevědělo nebo nechtělo vědět. Snad se toto už nikdy nevrátí...

Mateo67
16.06.2024 5 z 5

Neuvěřitelně silně a zároveň jemně napsaná kniha, které vší silou věřit nechcete, ale uvěřit prostě musíte. Pro mě kniha roku. Pro autorku hluboká poklona. Čtěte! Čtěte všichni.

Pavčule
16.06.2024 5 z 5

Děsivé , jak na Pankráci , tak v nemocnici . Cítila jsem v tom chování na obou místech jistou podobnost .

Runinka
10.06.2024 5 z 5

Tak toto je vskutku hodně drsná knížka, místy jsem si musela dát pauzu.Co dokáže člověk udělat člověku, potažmo dítěti.

limruska
09.06.2024 5 z 5

Tak to byla síla, román založen na faktech z padesátých let se dějově protknul s léty o šedesát let později. Z knihy mrazí o to víc, že je to naše historie. A tak krutá. Smekám před paní spisovatelkou, jakou formou to podala.

Rihatama
09.06.2024 5 z 5

Název v člověku evokuje chlad, vlhkost, opuštěnost, samotu. A ačkoliv až v samém závěru knihy se mu dostane osvětlení názvu knihy, ve jmenovaných pocitech si může být jist od prvopočátku čtení. Záhy k nim pak může ještě přihodit ještě smutek, zlobu, nenávist, násilí, bezpráví, mučení a smrt. Tohle vážně není oddechové čtení. Život ale taky není vždy jen procházka růžovou zahradou. A jestli si nebudeme připomínat hrůzy svých dějin, růžová zahrada dneška se může snadno změnit ve spáleniště. Nutno pak především ocenit poněkud netradiční přístup k zachycení osudů protagonistů hrůz komunistické zvůle 50. let a jejich obětí. Klabouchová nechává do celospolečenského dramatu nepochopitelného bezpráví tehdy i desítky let poté vstoupit anděla pomsty. Není na místě polemizovat o řešení tohoto typu, pokud člověk uznává a respektuje právní stát. Jenže k bezpráví může dojít a dochází až příliš snadno. Oceňuji taky inteligentní humor (byť dost černý), podchycení řady známých stěžejních momentů doby minulé, ale i té současné. Člověk zdravý, který není nucen využívat pohostinnosti našich nemocničních zařízení, některé nahozené udičky nechá spadnout. Já však kvitovala přesné zásahy do černého.

Junaori
07.06.2024 5 z 5

Skvělé spojení silných emocí a strohé historické reality. Příběhy jednotlivých aktérů podle skutečných událostí jsou provázány vypravěčem, Mužem s dírou v srdci. Dramatičnost je ještě zvýšena díky vedlejší, tak trochu detektivní zápletce.

nula87
07.06.2024 5 z 5

Silný román s jednoznačným poselstvím. Ať už pomsta, nebo odpuštění může být řešením, ale nikdy se nesmí zapomentout.
Klabouchová vypráví tento bolestný příběh krásným jazykem se silnou symbolikou. Skvělé.

lidunka1
04.06.2024

Jsem teď v takovém psych. rozpoložení, že knihu číst nebudu. Inu, někdy je kniha výborná, ale člověk na to prostě nemá sílu....

KajkaRych
03.06.2024 5 z 5

Moc pěkně a přímočaře napsaná kniha s mrazivým tématem. Cením autorku, že skrze své dílo připomíná hrůzy naší země, našeho národa, na které by se nikdy nemělo zapomenout... 50. léta, komunistický režim, Pankrácká věznice/Praha a osudy žen/maminek za jejími mřížemi, které zde přicházely nejen o poslední zbytek už tak osekané svobody (ve svých srdcích však nikoli) a důstojnost, ale i o své děti... Příběhy vězenkyň byly strhující, temné a autorka si nebrala servítky. Popisovala vše tak, jak bylo - bez obalu. Stejně tak v knize píše i o těch, kteří "jen dělali - bezcitně - svou práci"... Kniha je napsaná bohatou negenerickou češtinou a velmi dobře se čte. Děj je strhující a vyvolává směsici všech možných emocí, zkrátka se nejde odtrhnout.

L.Helena
28.05.2024 4 z 5

Zpočátku mě to vůbec nebavilo. Marně jsem hledala nějaký děj, přišlo mi to jako jen hrátky se slovy a význam mi unikal. Pak se hlavně díky kapitolám "Černé desky" postupně ukazuje hlavní téma knihy. Hodně drsné, zatím jsem v jiné literatuře na jeho zpracování nenarazila. Proto ty čtyři hvězdičky. Ale styl, jakým je kniha napsaná, mně moc nesedl. Teprve až v samém závěru je jasná provázanost jednotlivých částí knihy.
Tohle je kniha se silným tématem a jsem ráda, že jsem ji přečetla.

FoxFox
27.05.2024 3 z 5

Bohužel moje hodnocení půjde proti pětihvězdičkovému proudu, možná mi nesedl styl, jakým je kniha psaná. Působila na mě spíš jako soubor povídek, které nám mají ukázat to nejhorší, co se v dané době dělo. Ty měl spojit příběh ústřední postavy Muže s dírou v srdci, ale na mě to celé působilo hrozně nekonzistentně a kniha mě nezasáhla tak, jak jsem čekala (kromě posledních pár stran). V rámci dané tematiky mě mnohem více mě oslovil Lustr pro papeže.

kayu
25.05.2024 3 z 5

Důležité téma, na které by se nemělo zapomínat, ale v případě této knihy se u mě žádný wow efekt nekonal. Nejzajímavější částí pro mě byly osudy uvězněných osob, ale absolutně mě minula dějová linka s Mužem a Ošetřovatelkou. Chápu, že celé to bylo třeba nějak propojit, ale mnohdy mi přišlo, že se tak děje na úkor jednotlivých příběhů.

Andyska007
24.05.2024 5 z 5

Silné téma, mnoho otázek k zamyšlení. Poutavý příběh. Kniha krásně napsaná, byla jsem vtažena do děje, úplně mě to pohltilo.
Procesy 50. let, věznění, mučení, popravy - to všechno jsem věděla. Ale zde je to popsáno tak autenticky. Mám z toho také husí kůži, jako hrdinové na konci. Nezapomeňme...

lenka7679
20.05.2024 5 z 5

Především bych chtěla velmi poděkovat autorce knihy, že toto téma zpracovala a věnovala mu svůj čas. Kniha v níž se snoubí fiktivní linka s tou skutečnou je velmi čtivá. Trvalo mi přečíst ji jeden večer. Nedalo se zkrátka odtrhnout. Velmi těžké a především srdcervourcí příběhy politických vězeňkyň. Jejich utrpení a utrpení jejich novorozených dětí, které si nezasloužily laskavost tohoto režimu...
Člověk až nemůže nalézt slova, která by vyjádřila to, co cítí a co by rád řekl.
Zcela jistě by tato kniha neměla nikde zapadnout a především by se nikdy nemělo zapomenout. Na nikoho. Všichni ti bezejmenní hrdinové by si zasloužili, aby svět znovu viděl jejich jména. A všichni ti, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na jejich utrpení stejně tak...
Dále bych chtěla vypíchnout i humor, který v knize nechybí. Velmi mě bavil jazyk, kterým byla kniha vyprávěna. Humor lékaře a údržbáře byl skvělým odlehčením těžkého čtení.
Doporučuji přečíst.

Ospalý_Táta
20.05.2024 5 z 5

Politické procesy z padesátých let, Pankrác, Ďáblický hřbitov... Dost možná nejsilnější knížka, kterou jsem kdy četl. Výborné propojení fikce současnosti a reality historie. Každopádně mi toto dílo zůstane v hlavě dlouho. Hodnocení (aktuálně) 95% zcela zasloužené.

ČtemePodDekou
18.05.2024 5 z 5

Jedna z tech knih, ktera zasahne a zustane ve vas.
Autorka je jedna z nejlepsich ceskych soucasnych autorek. Tesime se na jeji horor. At uz napise cokoliv, je to bomba.