Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130/bmid_tulak-po-hvezdach-6GG-130.jpg 5 3012 3012

Tulák po hvězdách vyšel poprvé v roce 1915. Jack London byl inspirován skutečným příběhem nevinně odsouzeného Ed Morrella, který si vytrpěl pět let samovazby. Londonovi se podařilo prosadit obnovu procesu a Morrell byl v lednu 1914 z věznice v San Quentinu propuštěn. Na základě jeho vyprávění autor vytvořil skutečnou báseň o svobodě a utrpení bezmocného jedince. V románu pak ostře obžaloval americkou justici a odhalil barbarsky surové metody vězeňských správců...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Labyrint

The Star Rover , 1915

Zikus
27.03.2018 5 z 5

Výborné. Moc se mi líbilo vyprávění tolika příběhů, střídané s popisem života v samovazbě. Díky tomu se knížka čte svižně a když pominu slabších posledních dvacet stran, které opět přejdou v hladký konec, tak příběh nikde nedrhne. Tulák po hvězdách oplývá úžasným jazykem, což je zřejmě zásluha jak Jacka Londona, tak překladatele Josefa Pospíšila.

Rozhodně doporučuji. Výjimečný kousek.

Bobina74
25.03.2018 4 z 5

Tak tohle určitě ano. Sice je to už nějaký ten pátek co jsem ji četla, ale i teď po více jak 25 letech stále můžu říct, že je skvělá a pamatuji si o čem je ( což u spousty knih po týdnu říct nemůžu). A že to napsal Jack London od Bílýho tesáka? Tak to bylo další překvapení...:-)
P.s. : Teď už chybí jenom vzlétnout....

banánovépyré
23.03.2018 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, je prostě skvělá a nezapomenutelná. Což mi připomíná, že bych si ji asi měla zase připomenout. Ve starším (hodně starém) překladu se jmenuje Stopami minulých životů, kdyby to třeba někoho mátlo. Je to kniha plná dobrých myšlenek.

Beebee
23.03.2018 5 z 5

Díky této knize jsem v 17 letech objevila výraz "astrální putování". Velmi silný příběh od dobrého vypravěče.

TipsyChipsy
23.02.2018 3 z 5

Zpočátku jsem byla nadšena skvělým tématem. Nejen s hrdinou prožívat nelidské utrpení při mučení, ale navíc se dozvědět, že lze to přežít a také psychologickou metodu jak. Vždycky mi totiž tyto věci vrtaly hlavou a říkala jsem si, jak bych já sama vydržela.. No ale pak přišla nezáživná dobrodružství při toulání po hvězdách a to mně docvaklo, že o tohle Londonovi šlo, v tom se vyžívá, vyprávět a psát co mu fantazie dovolí. A tak jsem si řekla, že možná i ty zážitky a prožitky mučeného člověka nejsou pravdivé, jen Londonovy představy, a zkazilo mi to celý příběh o tom, jak duch zvítězí nad hmotou.

annemonne
20.02.2018 5 z 5

čtena podruhé a myslím že nénaposledy. Je to kniha plná toulek a překvapivě nádherných úvah a vět.

Kikina105
05.02.2018 4 z 5

Jaká je kniha Tulák po hvězdách? Je to kniha plná toulání a neskutečných zážitků. Muž odsouzený na doživotí co znovu a znovu prožívá životy minulé. Toulá se ve svých snech, aby nemusel snášet bolest vnějšího světa. Čtenář si z této knihy odnese dvě úrovně - první z nich je, utrpení samotného vězně Darrella Standinga, které prožívá ve věznici s San Quentinu. Druhou úrovní je úroveň duchovní. Momenty, kdy se Darrell Standing nachází ve svěrací kazajce a přivádí se do "malé smrti", aby se tak mohl odebrat mimo své tělo a navštěvovat své předešlé životy. Věřím, že ve čtenáři to na konci knihy, zanechá víc než jen pouhý pocit. Život je přeci duch a duch nikdy nemůže zemřít.

konstelanski
03.02.2018 5 z 5

Jaký byl rok 1915 ? .. Nevím, každopádně ve všem úplně jiným než 2000, jenom lidská povaha se nezměnila.. a co ty, kde jsi byl ? .. a kde sto let předtím? ..vzpomínám si na pochybnosti když jsem začal číst tento román.. záhy mi však dal na vědomí, že vede někam mnohem dál než do věznice v San Quentin.. daleko za hvězdy.. neskutečný příběh který se každou cestou zpátky vesmírem napříč času stává skutečnějším.. asi nejlepší od Londona.

Karhal
11.01.2018 5 z 5

Nezdolná síla ducha, Mistr ne zbytečného pohybu, perfektní!

Paulus.1987
09.01.2018 5 z 5

Výjimečná kniha o tom, že i v uvězněném, spoutaném a mučeném těle může žít svobodná duše a že smrt nemusí znamenat konec, nýbrž nový začátek.

Radek72
06.01.2018 5 z 5

Tuhle jsem četl, je to asi tak 30 let a bylo mi 15, takže mě nějaká genderové blbosti vůbec nezajímaly...a za komanče nic o výletech do životů minulých nebylo ani zmíněno. Pamatuji si, že jsem knihu četl asi 3x a vždy se zanícením. Teď jsem si jí znovu koupil a přečtu si s tím hrozným odstupem - jsem zvědav, jak po 30ti letech obstojí. Když jdu doma kolem knihovny a padne mi oko na hřbet téhle knihy, je to jako nostalgie těch let, které prolétly okolo..ale vrátit ten čas nelze.

Inka063
03.01.2018 5 z 5

Tohle že je víc jak 100 let stará kniha??? Klobouk před Londonem dolů. Taky mi trvalo, než jsem k ní dozrála. Začala jsem jí číst tak trochu z nouze a s despektem. London nebyl zrovna mým koněm. A ona mi přitom vyrazila dech!
Cholerický vysokoškolský učitel Darrel Standing si určitě trest zasloužil. Jestli byly podmínky ale takové, jak autor (či Ed Morrell) popisuje, pak mi běhá mráz po zádech. Oč větší muselo být jeho utrpení, velice schopného intelektuála, když nad ním měli moc tupci. A když tupec dostane moc, vždy se schyluje k tragédii. Svými duchovními útěky primitivní dozorce jen více popuzoval. Hrdý a nepoddajný člověk. Darrele, máš moje sympatie. I když si myslíš, že by žena nikdy tak silného ducha nemohla mít.

MacBara
02.01.2018 5 z 5

Překvapila. Zjistila jsem, že jsem celá léta vlastně nevěděla, o čem tahle Londonova knížka je. Ačkoli mám od něj přečteno vícero, k Tulákovi jsem se chystala roky s narposto jinou představou, než co nastalo. Spirituální přesah možná napoprvé člověk ani nedocení. A výtky k pohledu na muže, ženy jejich role - vypráví muž a popisuje svůj pohled. To, co jsem četla bylo o obdivu k ženě, o přiznání toho, že i kdyby v té době už existoval pojem "genderově korektní" stejně ani tehdy ani dnes nemůžeme nikdo z nás tvrdit, že detailně chápeme, jak ostatní prožívají, myslí, cítí...

petuleta
19.12.2017 5 z 5

Ale jo, mně se to líbilo! Hrdina je trochu šovinista, to je fakt, ale z toho, že se pokaždé narodil jako jako silný, statečný, neohrožený, krásný a já nevím co, si na zadek nesednu, páč je evidentní, že duchovně má pořád co dohánět, protože jinak by se pořád nerodil znovu a znovu, že.. :) Ale je dost možný, že právě v kazajce dospěl k vrcholu nebo hodně blízko vrcholu, takže se třeba už tolikrát nenarodí a je už blízko, hodně blízko.. jak píše.. světlu. Shodou okolností jsem knížku dočetla v den, kdy mi umřela kočka, a když jsem četla ten konec - "Čím budu, až znovu obživnu? To mě zajímá! To mě opravdu zajímá..." - na jejím čerstvém hrobečku právě dohořívala svíčka, tak mi bylo i trochu líp.

LEGACY
08.12.2017 4 z 5

Matně zavzpomínám na všechny dosud prožité životy a konstatuji, že jsem nikdy předtím nečetl ani vzdáleně nic podobného jako tuhle spirituální očistu na těle a duši o vybudování nezlomného vědomí a ducha, který i přes neduhy a pošramocení tehdejší morálky jednotlivce přetrvá a dává tak čtenáři tolik myšlenek k zamyšlení, kolik je hvězd nad San Quentinem a celou smrti, kde v útrobách pekla doposud hrají muži ve svěracích kazajkách šachy.

lushi
03.12.2017 2 z 5

Když jsem Tuláka četla poprvé (cca před 5 lety), byla jsem nadšená, milovala jsem ho, říkala jsem, že je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy přečetla.

Teď při druhém čtení jsem nechápala, co mě na něm tak nadchlo. Už nejsem tak spirituálně laděná, jsem více skeptická k tomu, co čtu. A Tulák je prostě... nuda a žvásty.

Ani tak nemám problém s tím, že hlavní hrdina odpoutával svou duši od těla a cestoval do svých minulých životů, to může být možné, né že ne. Ale takový bullshitting, že byl vždycky jedním z nejdůležitějších mužů (mužů!) dané epochy, to bylo na mě prostě příliš. Ano, vždycky byl muž, protože jak v závěru skvěle popsal, žena by takové síly nebyla nikdy schopná, jeho silný duch by přece nikdy nemohl být přízemní ženou.

Och pardon, já jsem vlastně žena, se svou neschopností abstraktního myšlení knihu nemůžu nikdy pochopit, že ano.

Ladislav73
29.11.2017 5 z 5

Úplně nejlepší knížka co jsem četl.

petrakočárová
18.11.2017 5 z 5

Tuláka jsem četla už třikrát a myslím, že se k němu časem zase vrátím. Je to kniha, která má u mě v knihovně jedno z nejčestnějších míst.

Sajmoonek
29.10.2017 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Naprosto jedinečně a úžasně napsaný příběh, který vás provede nejen lidskou myslí, ale také různými životy a naprosto vás okouzlí. Rozhodně doporučuji každému. (Nebo aspoň každému, kdo rád čte a rád se nechává knížkou unést z každodenního života.)

Miro.slav
28.10.2017 5 z 5

Motív knihy je odzbrojujúci! Ak si to J. London všetko vymyslel, dal tomu naozaj premyslenú formu. Príbeh je fascinujúci, napriek tomu, že D. Standing sa nachádza v St. Quentin. Rozprávanie vás tak zaujme, že sa od toho nebudete chcieť odtrhnúť. Síce je táto kniha považovaná za sci-fi, no ak sa London dotkol v tejto knihe naozaj pravdy o tom, ako funguje naša duša po smrti, je to geniálny priekopník. Vlastne, to je aj bez toho, či je to pravda alebo nie. Príbeh je naozaj skvelý. Nestrácajte čas čítaním recenzií a siahnite radšej po knihe.