Čekání na krále

V druhém dílu volné historické trilogie z doby poděbradské sledujeme další pohnuté osudy Marka z Týnce, hlavního hrdiny knihy Přede mnou poklekni. Román s výstižným a příznačným názvem Čekání na krále zobrazuje dramatické období našich dějin, kdy zemský správce Jiří z Poděbrad vyvíjí velké úsilí, směřující k tomu, aby se mladičký král Ladislav Pohrobek trvale usídlil v Praze a ujal se plně svého království. Avšak krátce poté, co se to Jiřímu podaří, král náhle umírá a český trůn znovu osiří. Vyvrcholením této linie románu je slavná volba Jiřího z Poděbrad za českého krále. Historicky věrné líčení složitého politického a diplomatického dění je v barvitém ději skloubeno se soukromými životními peripetiemi Marka z Týnce, nyní už rytíře a polního hejtmana Jiříkova vojska. Marek, který ztratil svou velkou lásku a byl po dlouhých šest let vězněm loupeživého rytíře Jana Koldy na náchodském zámku, dozrává v tomto díle v silnou osobnost. Román Čekání na krále znovu vychází ve Vybraných spisech národního umělce Bohumila Říhy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/83_/8347/cekani-na-krale-8347.jpg 4.362

Trilogie o Jiřím z Poděbrad (2.)

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Československý spisovatel

Kniha Čekání na krále

alabra
19.06.2016

Druhý díl se mi četl lépe než díl první. I zde mi zpočátku vadilo nadužívání přítomného času, které narušovalo mé zažité vnímání dějů většiny knih. Je zde mnohem méně sentimentality, děj se více propojuje s historií naší země, což vítám.

Francoa
06.10.2015

Četlo se mi velice dobře a příběh byl ještě zajímavější než předchozí díl.Současný spisovatel by to napsal asi moderněji (milostné vztahy) a pod..Těším se, až si v místní knihovně vypůjčím další díl.Nechápu, jak tak pěknou pohodovou knihu někdo nedokáže dočíst.Třeba čtenářka Baauuu.

kapllu
29.03.2013

Náchodské vězení Marka nezlomilo, naopak ho vnitřně posílilo a upevnilo v něm čestnost a věrnost. Román si stále zachovává vyváženost mezi osobní a historickou rovinou, což je velké plus. Za další klad považuji i velmi krátce popsané nedůležité epizody (sblížení s Anežkou), protože tím Říha hezky ukázal, jak se asi ve středověku na vztahy dívali.

Dýka s hadem
Dýka s hadem