Tři mušketýři ještě po deseti letech - 2

Tři mušketýři ještě po deseti letech - 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96934/tri-musketyri-jeste-po-deseti-letech-2-96934.JPG 4 130 9

Na počátku románu vidíme Ludvíka XIV. ještě zcela v područí kardinála Julese Mazarina. Ludvík by rád pomohl Karlu II., synovi popraveného Karla I., získat zpět anglický trůn. Nechá se však ovlivnit svými ministry natolik, že od pomoci upustí. To pobouří kapitána královských mušketýrů, d'Artagnana natolik, že opustí královské služby. S Athosem, hrabětem de la Fére, se vydají do Anglie a vrátí Karlovi II. královskou korunu (rok 1660). K tomu využijí poklad, jehož tajemství sdělil Athosovi Karel I. těsně před svou popravou. Rovněž se seznámíme s titulní postavou románu, Athosovým synem Raoulem, vikomtem de Bragelonne, který je již ze Tří mušketýrů po dvaceti letech šíleně zamilován do šlechtičny Louisy de la Valliére. Ta však dá před Raulem přednost lásce krále Ludvíka XIV. a stane se jeho milenkou (tou skutečně byla v letech 1661 až 1667). Raoul nehraje v knize žádnou významnou roli. Nemůže se vzpamatovat z Louisiny zrady a nakonec se nechá zabít v bitvě. Střední část románu je věnována z velké části politickým i milostným intrikám na dvoře Ludvíka XIV. Ten se po smrti kardinála Julese Mazarina roku 1661 stává postupně silným králem a snaží se zbavit vlivu ministra financí Nicolase Fouqueta, který se chce stát královským rádcem namísto Mazarina (tato část díla zabírá ve čtyřdílných vydáních druhý a třetí díl).... celý text

Emik87
17.02.2024 4 z 5

Za mě každý další díl ztrácí všechno, co měly předchozí.

Naďa2411
20.12.2023 5 z 5

Ano a znovu opět chválím další díl v aknize. Ženské intriky nemají hranice, a proto musí mušketýři opět vymyslet plán.... Jeden za všechny, všichni za jednoho.

Pavelpi
05.05.2020 5 z 5

Konečně jsem si po letech dočetl tyto knihy až do konce.Děj je plný intrik a událostí,do kterých přispívají velkou měrou i čtyři přátelé a nakonec se jejich osudy také chýlí ke konci.Po smrti d´Artagnana vše uzavírá citát : Athe,Porthe,na shledanou!Aramide sbohem navždy!A ze čtyř statečných lidí,jejich příběhy jsme vám vypravovali,zůstalo už jen jediné tělo.Bůh povolal duše k sobě ...

Baushka
23.02.2019 5 z 5

Z lásky k třem mušketýrům dávám plný počet hvězdiček, ale přece jen... Je to asi nejslabší část, bez závratného děje a plná intrik a vedlejších postav. Chování některých postav mi potom úplně nešlo do hlavy a ani některé intriky nepobraly příliš logiky. Těším se na závěr.

Kuža007
25.11.2018 5 z 5

Stejné pokračování předcházejí části tohoto třetího dílu Mušketýrů.

Igor1311
07.09.2018 3 z 5

Druhé pokračovanie o osude mladého Raola, vikomta de Bragelonne a štyroch už zostarnutých mušketieroch, sa oproti prvému dielu v deji nijak neposunulo. chýbala mi väčšia akcia, dumas sa tu zameral vo velkej časti len na opis vzťahov medzi postavami, príbeh akoby uviazol na mrtvom bode, napriek tomu celková seria o mušketieroch je asi autorova najlepšia

asakz
08.10.2017 5 z 5

Naprosto úžasné, jedinečné dílo. Od začátku do konce nesmírně čtivé a napínavé. Prolíná se zde řada dějových linií a vše vnímáme střídavě z perspektivy různých postav dvora krále Ludvíka XIV., jejichž charaktery rozhodně nejsou černobílé, takže jsem několikrát změnil své názory na ně i své sympatie tak, že jsem střídavě držel palce různým stranám soubojů, které se ovšem odehrávaly především v rovině politické po způsobu dvorních intrik a soupeření důvtipu. Tři mušketýři a d'Artagnan zde již vystupují převážně každý sám za sebe, ale přestože se dostávají do situací, které je v podstatě staví proti sobě jako protivníky, stále je váže nehynoucí přátelství a úcta. Nečekejte však žádný příjemný happy end - Dumas je ke svým postavám krutý jako skutečný osud k mnoha lidem (ostatně základní dějová fakta vycházejí z historických daností) - nezřídka jsem nad knihou v duchu úpěl nad příšernou nespravedlností a marností, v níž končily ty nejlepší záměry velkých duchů. Jenže Dumas zřejmě dobře věděl, že spravedlnost je jen lidský výmysl, štěstí, že je muška jenom zlatá a velikost člověka se neměří jen tím čeho navenek dosáhl, ale především tím, jak se vnitřně vyrovnal s překážkami, které před něj život stavěl, a dostál svému svědomí pod tlakem osudu často tak nemilosrdného. A v tomto nám mnohé Dumasovy postavy mohou být krásným, byť archetypálním vzorem.

Katuska001
24.12.2013 5 z 5

(SPOILER) Dočtení této knihy mi trvalo 20 let, ale nakonec jsem to dala, příběh sice poutavý, ale formát knihy velmi nepraktický A4 se do kabelky opravdu nevejde a dá se to číst v podstatě jen v leže. Nejvíce je asi kniha věnována Roulovi a jeho lásce ke slečne De la Valiér a se vším co s tím bylo trápení.

St. Jimmy
18.03.2012 5 z 5

Tak nadešel ten den, kdy se s těmito čtyřmi mušketýry budu muset rozloučit. Poslední část trilogie je doslova dechberoucí, zápletka střídá zápletku, intrika střídá intriku, zkrátka neustále se něco děje. Dumas zase prokázal, jakým mistrným vypravěčem je. Doplňování děje, vysvětlování nezbytných skutečností, živé postavy a strhující příběh – to je to, co Dumase dělá Dumasem. Tak sbohem, d’Artagnane, Athosi, Porthosi a Aramisi. Bude se mi po vás stýskat.