Třešně v rumu

Třešně v rumu https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490802/bmid_tresne-v-rumu-qt4-490802.png 4 315 93

Dovolená s cholerickým dědou (!) komunistou (!!) na Kubě (!!!). Štvou vás příbuzní u nedělního oběda? Nemůžete pochopit, koho to zas volili, proč si vzájemně přeposílají konspirační maily, nadávají na novináře a skuhrají, že za jejich mládí bylo líp? Vydechněte a počítejte do deseti. Ne vždy je hloubení příkopů mezi generacemi ten nejlepší nápad. Třicetiletá Michaela, profesí redaktorka veřejnoprávní televize, proto potlačila svůj pud sebezáchovy, a rozhodla se se svým (o čtyři dekády starším dědou) bezmála měsíc cestovat po Kubě. Když oběma balila kufry, ještě netušila, že za pár dní: stráví večer na policejní stanici na okraji Havany, pak se děda ztratí v pralese, že rum je oficiální snídaní šampionů a patery trenky na měsíc v pohodě stačí. Máte před sebou svérázné zápisky z cest, jež ve výsledku nejsou cestopisem, ale spíš deníkem bizarních situací v kubánských kulisách. Pokud čtenáře kdy zajímalo, co se stane, když sejme rudé třešničky z loga KSČM a naloží je do řízného kubánského rumu, v této knize najde odpověď.... celý text

Ctv
08.04.2023 5 z 5

Dávám plný počet hvězdiček a doufám, že nás bude víc, kdo tak udělají, aby tato knížka vyšplhala z modré do červené. Protože si to zaslouží.
Že tento styl humoru nesedí všem, to je jasné, takže autorka jistě očekávala i negativní recenze. Rovněž bylo jasné, že někdo neskousne skutečnost, že její dědeček je i v dnešní době zarytým komunistou a od toho se bude odvíjet hodnocení knihy.
Já jsem se při čtení smála nahlas a jsem moc ráda, že jsem si ji na základě rozhovoru s autorkou, který jsem slyšela v rádiu, koupila. Myslím, že Michaela zmiňovala, že s ní dědeček po vydání knihy nemluvil. No, ne že bych se tomu tak úplně divila :-).

Ale ke knize - autorka opravdu velice vtipně popisuje výlet na Kubu, který absolvovala nejen s dědečkem, ale s partou dalších seniorů. Její humor je kousavý, inteligentní, možná někdy pro někoho na hraně, ale mně se to líbilo a hodně jsem se nasmála. Z textu je znát, že autorka není rychlokvaška, která napsala pár blogů na netu a už si myslí, že rozbije knižní prodejní žebříčky knihou. Je novinářkou a z jejího textu je znát inteligence a znalost historie a souvislostí. Takže knížka není jen sbírkou ironických vtipů o dědečkovi a spol., ale také zdrojem informací o Kubě.
Kromě toho, že je autorka ironická a vtipná vůči svým spolucestujícím, je vtipná i na úkor sebe sama. Krom toho na zadní straně přebalu je uvedeno "hodnocení pravdivosti" a z pěti hvězdiček si autorka dala jen jednu :-). Z toho soudím, že ironický humor na úkor dědečka nebyl ve skutečnosti tak ironický a je to milující vnučka, má svého dědu ráda a takovou vnučku bych přála co nejvíce dědečkům tohoto světa.
Líbilo moc.

Han-nah
29.03.2023 3 z 5

Velmi zajímavý styl humoru popisuje pobyt novinářky Michaely s jejím cholerickým, komunisticky založeným dědou. Tři týdny na Kubě a co vše se dá zažít. To pozná čtenář z různých , až bizarních historek, které je potkaly. Poznáte život a mentalitu místních, jejich přístup k cizincům. Holt, dvojí metr. Neopominetelný je i vztah vnučky s dědou, kterého, ač se musí někdy z hluboka nadechnout, bere takového, jaký je.

Lucissia
24.03.2023 5 z 5

Tak to bylo super, zasmála jsem se. :-) Jen mi malinko chybělo řazení do kapitol, když jsem něco zpětně hledala, z 90% jsem to nenašla, anebo za hodně dlouho. Jinak paráda a díky za to. :-)

joanb
18.03.2023 5 z 5

Prostě paráda! Veselé, vtipné, poučné historicky, zeměpisně i lidsky. Navíc taky trochu o rumu...

MarceD.
01.03.2023 5 z 5

Ke knížce jsem se dostala skrze Listování Lukáše Hejlíka (v tomhle případně tedy spíš Petry Bučkové). Listování bylo super a tak o koupi knížky bylo vcelku jasno. Vtipné a odpočinkové čtení o eskapádách během dovolené na Kubě s partou seniorů.

Marci70
20.02.2023 5 z 5

Vtipné čtení.

KACABAK
19.02.2023 5 z 5

Chcete se zasmát, čtěte!! Autorka má velký smysl pro humor a rozhodně měla pevné nervy s nevšedním dědečkem. Poznáte blíže život na Kubě a odhalíte, jak se dá přežít dovolená 2 odlišných generací, dědečka (komunisty) a vnučky:)

evik2710
19.02.2023 4 z 5

Zvláštní kniha

petra5588
20.01.2023 5 z 5

Co se asi tak může pokazit, když vezmete komunistického dědu a jeho partu důchodců na několikatýdenní dovolenou - na Kubu :D Tohle mě fakt bavilo, řezala jsem se smíchy od začátku do konce. Třeba by autorka s dědou příště mohla podniknout cestu do Číny? :D Překvapivě kniha končí moc milým poselstvím :)

Maky78
28.12.2022 4 z 5

Humor, který si umíme udělat z druhých, ale hlavně ze sebe je ten nejlepší.
“Podprda 85D je spíš zavazadlo než prádlo, má konstrukci batožiny a dá se tam zachovat spoustu nezbytností.”
Můj otec je takový Evžen jen teď nevím jestli je to k pláči nebo k smíchu. Jdu si dát rum ..

Ditules
15.12.2022 4 z 5

Četla jsem na jeden zátah po návštěvě Listování s Petrou Bučkovou. To jsem prořvala smíchy. Každý známe takového ,, Evžena "... Pro milovníky humoru Evžena Bočka

sodmic
10.12.2022 3 z 5

vtipné čtení, které kdyby nebylo protkáno ambicí popsat některé historické události zasloužilo by si jistě plný počet hvězdiček, závěr a s ním spojené uvědomělé poslání s touhou naznačit jak se chovat ke starým lidem se však ke knize ani v nejmenším nehodí

Smonca
22.11.2022 5 z 5

Tak přesně takovou knihu jsem teď potřebovala. Tekly mi slzy smíchu, klobouk dolů před autorkou, umí si udělat legraci ze svých bližších, ale hlavně taky ze sebe.

KnihovniceVěra
02.11.2022 4 z 5

Kniha se mi velmi dobře četla, svižně psáno facebookovou terminologií mladé autorky, kde se asi předpokládá sprostota.
Přetéká třeskutým humorem, který je většinou na úkor starší generace až do krajností - viz kapitola Starci a moře:
"Kardiaci se šli schovat do stínu, astmatici pryč od kvetoucího plotu, endoprotézy a vody v kolenou kecly na plastový zahradní nábytek a zbytek na cigáro. Řečeno jinými slovy šla jsem si sama zakouřit."
Tak tohle už je pro mě humor přes čáru.

rm
24.10.2022 5 z 5

No, fakt jsem se bavil. Padlo tam i pár "mouder", nad kterými jsem chvíli hloubal. Myslím, že takových dědů (žel) je mezi námi ještě docela dost :-) ať už se to týká Kuby, Ruska konfliktu na Ukrajině a pod.

TajemnýSmrad
21.10.2022 4 z 5

Stálo mě hodně přemýšlení, jak knihu ohodnotit. Čte se dobře, děj příjemně utíká, ale vlastně bych neřekl, že to je cestopis, stejně tak, jako to není román.

Dovedu si představit, že se takhle potkám se starým známým, sedneme si na pivo a on tímhle způsobem popisuje svou dovolenou. Nebavíme se tolik o místech, jako spíše o pocitech, emocích a humoristických zážitcích.

Závěr knihy mě... Vlastně nepřekvapil, ale malinko ve mě vyvolal smutek z toho, že... No nebudu spoilerovat, kdo dočte až do konce pochopí.

Každopádně, dávám knihu do oblíbených, a to znamená, že jestli dá někdo méně než 4 hvězdičky, pocítí tajemný smrad!

VěraČamková
08.10.2022 5 z 5

Tato laskavá kniha mi udělala velikou radost, už dlouho jsem se tak nepobavila. Dokážu si podobnou cestu živě představit, protože tito dědouškové jsou stále reální. Super oddechovka, která však v sobě nese i podtext k zamyšlení.

Marcela52
03.10.2022 5 z 5

Moc jsem se pobavila a také se hodně dověděla. Dovolená s cholerickým dědou, komunistou, na Kubě určitě musela být velký zážitek! Třicetiletá vnučka, profesí redaktorka, potlačila svůj pud sebezáchovy a rozhodla se se svým o čtyřicet let starším dědou bezmála měsíc cestovat po Kubě. Splnila mu jeho sen a sama si užila hodně starostí, ale i zábavy. Moc doporučuji pro zlepšení nálady a popř. i trochu k zamyšlení. On ten reálný socialismus, který tam ještě funguje, tedy spíš nefunguje, by většina z nás už asi nevydýchala. Tak čtete, bavte se a popřemýšlejte o tom, že se nám tady vlastně žije královsky...

Káča2015
21.09.2022 5 z 5

Naprosto skvělý zážitek. Smála jsem se, až jsem brečela, poznávala v knize sebe i své okolí a závěr bych nejraději dala číst skoro všem přátelům v mé "bublině".

hanča34
16.09.2022 5 z 5

Vtipné čtení o cestování po Kubě.