Transport za věčnost

Transport za věčnost https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/237025/bmid_transport-za-vecnost-RNA-237025.jpeg 5 222 68

Novela, kterou napsal František Tichý, ředitel gymnázia Přírodní škola s použitím textů Petra Ginze, Hanuše Hachenburga a Josefa Jana Kratochvíla. Kniha byla vytištěna pouze ve vlastním malém nákladu formou sešitu, který má evokovat časopis Vedem. Petr, Honza, Matouš a Jakub jsou spolužáci ze stejné holešovické školy. Jejich kamarádství i osobní statečnost má ale brzy prověřit houstnoucí temnota světové války. Kniha je rozdělena do tří dílů. V prvním se čtenář seznámí s životem mládeže na počátku protektorátu. Honza, z jehož pohledu je celý příběh vyprávěn, je docela normální kluk, avšak potom, co je jeho otec zatčen gestapem, je nucen převzít v rodině mužskou roli a starat se o svoji mladší sestru. V druhém díle je popisován další průběh kamarádství mezi hochy, které nově nastolený režim postupně rozděluje – vnitřně i navenek. Vycházejí v platnost protižidovská opatření, začínají transporty. Třetí díl je nejtemnější a naplno se zde projeví zlo tehdejší doby – najdou kamarádi světlo, odvahu a věrnost sobě navzájem i sami sobě i uprostřed terezínského ghetta? Dobrodružný příběh odehrávající se v protektorátní Praze a terezínském ghettu se snaží nejen přiblížit osudy několika chlapců na pozadí dobových událostí, ale míří i k hlubším otázkám po původu zla a základního určení lidské existence.... celý text

qydko
27.05.2018 5 z 5

U málokteré knihy mi vychladne ranní káva... Transport za věčnost je sice určený mládeži, ale když si člověk uvědomuje, že autor vychází z historických pramenů, musí ho tato kniha zasáhnout.

KristýnaMy
20.05.2018 5 z 5

Napínavá, ilustrovaná, krásná i smutná. V této knize se skrývá příběh o pravém přátelství v době 2.světové války. Klidně bych řekla, že by tato kniha zasloužila zfilmování.

Janniska
07.05.2018 5 z 5

krásná kniha , silný příběh , ikdyž všechny knihy s tématiou holokaustu jsou silné.Rozhodně mě zaujal celý projekt , který se skrývá za částěčně smyšleným příběhem.Je super že si stále tuhle stinnou stránku naší historie připomínáme.Jen se poučit z chyb dávna.

rarášek
21.04.2018 5 z 5

Takovéto knihy mě utvrzují v přesvědčení, že válka je pro děti nejhorší a vyprávění z pohledu dítěte je opravdu silné. Kluci Honza a Matouš najednou netuší, proč jejich kamarádi Petr a Jakub nemůžou chodit do stejné školy, musí nosit žlutou hvězdu a nemohou dělat to, co dřív dělali úplně běžně. I přesto ale i nadále zůstávají spolu, i když je to v takové době velmi nebezpečné. Právě to mě na celé knize dojímalo nejvíc. Síla přátelství a schopnost udělat pro své kamarády co se jen dá.
Líbí se mi, jak autor propojil skutečné postavy z minulosti (Petra Ginze, Hanuše Hachenburga) a kluky ze současnosti, které sám zná (Honza, Matouš) pomocí terezínské republice Škid a jejich časopisu Vedem. Za velmi užitečné pokládám závěrečné informace o postavách, časovou osu, internetový odkaz, kde si lidé mohou přečíst Vedem atd.
Kniha rychle ubíhala, obsahuje silný příběh a určitě se k ní vrátím. :)

jansdsd
14.01.2018 5 z 5

Velmi čtivé, napínavý příběh pro i děti i dospělé. Doporučuji!

lencin
08.10.2017 5 z 5

Krásně napsaná kniha o tuze smutném období. Pro děti,ale i pro dospělé. Terezín a 2.světová válka očima dvanáctiletého kluka. Výborné. A záslužné.

jxr
09.09.2017 5 z 5

krásná, smutná kniha, která je pěkně ilustovaná...čtenáři připomene, co všechno neuvěřitelného se může na světě stát...

Nielada
22.08.2017 4 z 5

Napsáno srozumitelně, poutavě, napínavě a řekla bych skoro "foglarovsky". Obdivuji autora, jakou práci a pečlivost věnoval sestavení příběhu, vyhledávání informací a také za to, jakým způsobem se věnuje dětem. Příběh je informacemi doslova nabit, někdy trochu na úkor reálnosti (některé části příběhu působí účelově - aby na nich autor něco vysvětlil, poukázal - tento pocit jsem nedokázala při čtení vypnout, trochu mě to rušilo) Uričtě doporučuji čtenářům na druhém stupni, dcera v 8. třídě byla nadšená, ale i mě jako dospěláka to bavilo.