N či M?

Detektivka z roku 1941, v níž se poprvé objevují "vyzrálé" verze detektivů Tommyho a Prudence, s kterými jsme se mohli setkat již v její předchozí detektivce Tajemný protivník (The Secret Adversary) z roku 1922 a ve sbírce povídek Zločiny pro dva (Partners in Crime) z roku 1929. N a M byli dva němečtí agenti, jeden muž a jedna žena....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25763/n-ci-m-A6H-25763.png 4.1185

Tommy & Pentlička (3.)

N or M? (1941)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Naše vojsko

kika 13

Zrovna ten to díl mě moc nebavilo.

Květinka008

Letošní Výzva mě přivedla k žánru, který běžně nečtu - detektivky. A olá, nemůžu s tím přestat :-) N či M mě trochu odrazovalo tématem 2. sv. v., ale není třeba se obávat, rámec války je jen okrajový, ústředním tématem je špionáž. Tato kniha od Agáty je pro mě zatím top - svižná, zábavná, milé postavy, zajímavé a reálné prostředí, vynikající zápletka. Moc mě bavili i dva detektivové. Půl hvězdy bych ubrala za překotný a spletitý konec. Ale vracím ji za "ach, Betty"... (kdo četl, pochopí, neznalým nechci prozrazovat :-) )

Silmarien

Bolo to krátke a rýchle. Ale zároveň to bolo čarovné a dýchla na mňa tá atmosféra... kombinácia neistoty, strachu, nedôvery a podozrení, ale aj chuti ďalej žiť na počiatku druhej svetovej vojny.
Milá jednohubka z pera Agathy, kde možno absentujú známe postavy Hercula Poirota či Jane Marplovej, ale manželia Beresfordovci sa v tomto príbehu rozhodne nestratili (a ak, tak len trošku :-)).

dagmar5477

Že špionážní detektivky nemusím, ale tahle se mi líbila.

konicekbily

Špionáž, politika a intriky naší slavné autorce moc nejdou - aspoň podle mne. Může to být i moje vina, že od Agathy očekávám nějaký špičkový výkon. Myslím, že toto je pouze průměr.

slaska77

Příjemně se poslouchalo. Ano, chtěla bych vždy jen číst, ale člověk musí také někdy fyzicky pracovat a spojení monotónní práce s napínavou knihou prostě nemá chybu. Tom a Pentlička, vtipné, přiměřeně zamotané a jako rozhlasová hra výborně v češtině zpracované. O pachateli jsem jako mamka dvou dětí měla celkem rychle jasno (pouze pro tentokrát), užívala jsem si celkové prostředí zapadlého přímořského městečka a vzpomínala na mé nedávné čtení životopisu paní Agáthy, všechno je tím o dost blíž. Na audiopočin výtečné. (PS. Do čtenářské výzvy si nepřidávám, i když by se mi hodila-))

kvnhvta

Lehce zmeteny som z toho bol, možná dám ještě jednou.

Jessica007

Pěkná špionážní detektivka od Agathy Christie, která se odehrává za 2. světové války. Není to typická detektivka od Agathy se slečnou Marplovou nebo H. Poirotem, ale také se mi líbila - a zase Tommy a Pentlička - taky dobří.

Ajinka126

Musím říct, že Agathu mám silně spojenou s dokonalou zápletkou a nečekaným rozuzlením. Musím říct, že mě mile překvapil fakt, že do své detektivky zahrnula i morální aspekt, sociální sítění a filosofické otázky. To mě nadchlo. Bohužel jsem čtenář jiné doby a generace a od knihy, jazyka a syntaxu něco jiného.

jaroiva
26.12.2017

od Agathy mám nejraději knížky s Tommym a Pentličkou. Asi proto, že jich je tak málo...

Peleus
16.07.2017

Zapomnění hodná zkušenost.

Autorka umí vlezlou slečnu Marplovou a vraždy na maloměstě.
Umí lehce pedantského Hercula Poirota s jeho cestami po Anglii, i zahraničí.
Jak se to má s Parkerem Paynem či Harleyem Quinem, zatím nevím, nečetl jsem.
Co však vím jistě, špionážní zápletky s účastí Tommyho a Prudence slavná autorka neumí.

Hanjimka
17.04.2017

Pentlička a Tommy, krásný detektivní příběh. Prostě Agatha - královna detektivek.

Jane007
16.04.2017

Tommy a Pentlička nejsou nejlepšími detektivy všech dob, ale jsou roztomilí. Hlavně jsem zjistila, že fandím Pentličce. Je skvělá a všechny chlapy hravě strčí do kapsy:-). Nakonec si o nich určitě ještě něco přečtu.

Kubíííína
19.03.2017

Ze začátku sice nic moc, ale na konci se to slušně rozjelo, takže dávám 80 %.

kristyy
18.12.2016

Kniha mě zklamala, od půlky mi bylo jasné, jak to všechno je... Celou dobu jsem při čtení v duchu nadávala hlavním hrdinům za jejich hloupost. Tommy a Pentlička nebude můj šálek kávy.

haki34
18.11.2016

Jak uz psalo vicero lidi - pridavam se k nizsimu hodnoceni - jednak nemam rada spionazni, politicke pribehy a myslim, ze Agatha napsala spostu lepsich a ctivejsich z prostredi "bezneho" zivota ...jednak Tommy a Pentlicka nejsou me srdecni zalezitosti ... Ale sve misto ve sbirce ma...

Turmee
27.05.2016

V krátké době už druhá detektivka s politickou špionáží. Jako vždycky dobře zpracovaný příběh i postavy. Chyběl mi tam jenom oblíbený Poirot :)
Tommy a Pentlička jsou trochu netradiční, zase něco trochu jiného.

Tinoušek
09.07.2015

Tommy a Pentlicka jsou super... :D Takove neagathovske, prijemna zmena oproti klasickemu scenari. Vsechny knihy od Agathy Christie jsou uzasne, ale ty o Tommym a Pentlicce nejak vybocuji... Netvrdim, ze jsou nejlepsi, ale rozhodne zaujmou a pobavi... :-)

Marceles
18.01.2015

Tak takhle knížka byla pro mne zklamáním ... Tommy a Pentlička také nepatří k mým favoritům, a navíc se mi nelíbí knížky, kde se Agatha pustila do oblasti politiky a špionáže . Takový divný umělý příběh.
Není nad vraždy na poklidném anglickém venkově s jasně vymezeným okruhem podezřelých a některým z obvyklých motivů - láska/peníze/žárlivost/pomsta.

wooloong
30.06.2014

Tommyho a Pentličku a špionážní detektivky od A.Christie až tak moc nemusím.

Modrina
19.05.2014

Ač Tommy a Pentlička nepatří mezi mé oblíbence, tahle se mi moc líbila.

derminator
03.05.2014

Jako každá Agatha velice čtivá dávám 90% a doporučuji.

Kurka
14.04.2014

Pěkná knížka, ale více se mi s Tommym a Pentličkou líbily Zločiny pro dva.

bovinka
01.04.2014

Na tuto knížku jsem x let čekala a mám radost, že mě nezklamala. Tommyho a Pentličku mám moc ráda. Skvělá špionážní detektivka

Astarothh
31.03.2014

Slabota, takhle kniha mě opravdu nebavila. Poirot je prostě Poirot.

evasamankova
14.01.2014

Agatha Christie nikdy nezklame a nejinak je tomu i u této knihy. Tommy a Pentlička byli velmi nápadití, vychytralí a vtipní. Super detektivka.

AnneEyre
03.01.2014

Rozhodně nápaditá kniha, velmi čtivě psaná a i když byla spousta pasáží zdánlivě zbytečná, nenudila jsem se a příběh pokračoval plynule. Ale je pravda, že až když začalo „jít do tuhého“, dalo se odhadnout, o co jde a kdo je tou osobou, kterou hledají, což je pro mě velké plus, jelikož jsem od této autorky četla i díla od začátku předvídatelná.