Skočný příliv

Skočný příliv https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175915/skocny-priliv-v9p-175915.jpg 4 757 197

Ostrovní pláž v zátokách Hasslevikarna se stane němým svědkem nelidské vraždy. Obětí je neznámá těhotná žena. Píše se rok 1987, případ je po čase odložen jako nevyřešený. Po více než dvaceti letech ho znovu otevírá Olivia Rönningová, studentka Policejní akademie. Má k dispozici moderní metody a techniky, novinové články, spisy, svědectví, ale chybí jí to nejpodstatnější – Tom Stilton, který tehdy vedl vyšetřování, ale teď jako by se po něm slehla zem… Výjimečný debut, jehož tíživá severská atmosféra čtenáře okamžitě vtáhne do děje a odmění je nečekaným závěrem; vychází ve 22 zemích.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Springfloden , 2012

Jelen51
24.06.2018 5 z 5

Ze začátku se to celkem táhlo, ale posledních 200 stran jsem hltala. Konec překvapivý a úplný závěr ještě víc. Myslím, že si ještě něco od nich přečtu.

marwinmh
05.06.2018 3 z 5

Těšila jsem se moc, ale očekávaní byla mnohem vyšší než skutečnost, i když se nikde nic zbytečně neprotahovalo, neseděl mi styl psaní a to byl nejspíš kámen úrazu a taky jsem možná čekala nějakou víc "konspirační" motivaci k tak drastické vraždě na pláži. Jak už jsem psala - škoda.

Wargo
23.04.2018 5 z 5

Výborný a veľmi prekvapivý záver. Kvalitný námet kriminalistu - bezdomovca a nováčikovskej policajtky. Mrazivý začiatok len napovedal, že sa autori nebudú štítiť silnejších a brutálnejších ideí. Vydarený debut. Verím, že ďalšie príbehy si rád prečítam.

kn23
28.03.2018

Od zaciatku ma to bavilo,napinave a prekvapivy zaver.fakt som to netusil.

Macek58
16.03.2018 4 z 5

Napínavá detektívka, ta severská krimi mají něco do sebe.

Princezna_V
06.03.2018 4 z 5

Konečně sympatická parta vyšetřovatelů! A na severskou krimi byla jména naprosto zlatá!!!!

kap66
25.02.2018 4 z 5

Výborný zapamatovatelný název. Detektivka patřící do kategorie méně realistických - ale to pro mě není vždycky na závadu, chápu to jako snahu o originalitu (nesmí to být až moc přitažené za vlasy, ale to zde není). Týká se to některých postav a jejich role ve vyšetřování (Tom, Abbas, ale nakonec i Olivia), náhod a zvratů v ději - ale četba mě bavila, zvraty překvapovaly, takže to nevyčítám.
Neodpustím si ale výčitku směrem k překladateli. Nejsem schopná posoudit originál, ale překladatel zřejmě chtěl udržet rychlost vyprávění, ty ostré střihy - neměl by ale stříhat větné celky proti pravidlům češtiny. Už tu marlowe zmínil děsivé psaní uvozovacích vět:
"Nejspíš ano."
Řekla Olivia.
Druhá věc, která mě dráždila, je "useknutí" věty vedlejší začínající "který":
"Na Nilse Wendta. Který mi kdysi naprosto..."
Fuj.
Knížka ale fuj není :-). Je právě docela dobrá, takže mě tohle zamrzelo. Doporučuji k přečtení a nenechte si ji tímhle pokazit - já jsem prostě na češtinu ulítlá.

amanda99
17.02.2018 3 z 5

Četla jsem povedenější detektivky,zdlouhavé nic,plno švédských jmen,názvů,překvapivý konec,trvalo mi dlouho přečíst.

ddkk
27.01.2018 5 z 5

Tak tohle mě bavilo, dosti neotřelá zápletka, překvapivý konec. Doporučuji.

loskatos
08.01.2018 4 z 5

Čtivé, skvěle napsané figury, spoustu z nich jsem si oblíbil a těším se na další díl. Jen těch náhod a propojení tam ve výsledku bylo na mě až moc.

Bundis
04.01.2018 4 z 5

Moc pěkné. A když si zvyknete na specifická jména a názvy, tak to pěkně odsýpá.

Monbon
03.01.2018 5 z 5

Vyborne, vyborne, mam precitane vsetky 3 knihy od tejto autorskej dvojice a chystam sa na stvrtu, podla mna su to pecky a som rada, ze ich mam v kniznici

moudivlacek
31.12.2017 5 z 5

První setkání s autory a bylo velice podařené. Kdo je vyznavačem klasické detektivky, tak prosím - toto je přímo určené pro vás. Nenazvala bych to přímo thrillerem, ale skvělou detektivkou na vysoké úrovni.
Olivia - studentka policejní akademie je skvělá a od začátku jsem jí moc fandila. Bývalého detektiva Toma jsem sice hned neodhalila, ale pak jsem mu držela o to víc palce. Bylo jasné, že ti dva budou hrát hlavní roli při odhalení nevyřešené vraždy. A aby to neměl čtenář tak jednoduché, tak jsou tu i jiná vyšetřování, které nakonec se prolnou.
Konec je na mne trochu otevřený, ale každopádně je to cesta pro další díly. A na ty se rozhodně těším. Knihu mohu jen doporučit.

prestiggio
26.12.2017 3 z 5

Vaham medzi 3 a 4 hviezdicky. Na moj vkus extremne vela postav. Zo zaciatku zamotane. Koniec bol ale dobry.

Lukana82
05.12.2017 5 z 5

Tak za mě teda super čtení! Konec mě překvapil. Můžu jen doporučit, opravdu stojí za to.

lalaserka
28.11.2017 5 z 5

Napínavé až do konce. Už se těším na další knihu

Sumatrae
24.11.2017 5 z 5

Napínavá, zajímává... Četla jsem ji jedním dechem.

syskas
19.11.2017 4 z 5

Trošku pomalší rozbeh, ale potom super. Už som prečítala aj druhý diel a chystám sa na tretí.

slunečnice777
15.11.2017 5 z 5

Jak příběh okomentovat? Četl se dobře, žádné klišé, děj nepředvídatelný tedy neuvažuji o tom jsem čtenář ne hledač chyb a myslet si jak jsem dokonalej. Podání trochu těžší, hodně postav, mraky děje. Přesto se do toho začtete a jste velmi dobře spokojený. Musím přiznat, že jsem chtěl knihu několikrát odložit, jelikož mě nebavila. Ale to připisuji duševnímu rozpoložení, rozhodně ne příběhu. V sérii budu nejspíše pokračovat. Olívii jsem s oblíbil, naivní, ale vychytralá a nenechá se jen tak odbýt Přeci jsme byli každý mladý a naivita k tomu patří a mnoho dalšího co se v příběhu vyskytuje. Rozhodně stojí si knihu přečíst.

Koka
25.10.2017 2 z 5

Způsob vyprávění, scéna příběhu a četné sociálněkritické postřehy v textu Skočného přílivu mi připomněly knihy jiné, dávnější švédské dvojice tvůrců detektivek: Maj Sjöwall a Per Wahlöö; inspiraci jejich dílem vidím v této knize velmi zřetelně. Za jisté nóvum však považuji překročení jistých tabu, které dosud ve švédské literatuře, myslím, platilo, a sice - nepsat v kriminálních příbězích o královské rodině a nevytahovat tu černou můru švédské kriminalistiky: nevyjasněnost vraždy premiéra Palmeho.
V příběhu je několik málo uvěřitelných epizod, toporných dialogů, naivity hlavní hrdinky a vrcholem je trapné završení celé causy odhalením jak vystřiženým z antické tragédie (nebo šestákového románku?). Ale nejvíce mi vadily časté a velmi ostré filmové střihy - neustálé přeskakování od sledování příběhu jedné postavy k jiné a další a další ... Ale ustála jsem to a hodně rychle dočetla.