Skočný příliv

Skočný příliv https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175915/skocny-priliv-v9p-175915.jpg 4 757 197

Ostrovní pláž v zátokách Hasslevikarna se stane němým svědkem nelidské vraždy. Obětí je neznámá těhotná žena. Píše se rok 1987, případ je po čase odložen jako nevyřešený. Po více než dvaceti letech ho znovu otevírá Olivia Rönningová, studentka Policejní akademie. Má k dispozici moderní metody a techniky, novinové články, spisy, svědectví, ale chybí jí to nejpodstatnější – Tom Stilton, který tehdy vedl vyšetřování, ale teď jako by se po něm slehla zem… Výjimečný debut, jehož tíživá severská atmosféra čtenáře okamžitě vtáhne do děje a odmění je nečekaným závěrem; vychází ve 22 zemích.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Springfloden , 2012

uzivatel6305
22.02.2023 4 z 5

Další skvělá severská detektivka a ještě ke všemu první díl a ještě ke všemu audioknihu čte dokonalý Martin Stránský. Prostě jízda hned od začátku. Je to pořádně propletený příběh, ale to Švédsko z toho přímo čiší, zvláštní jak ten jejich styl je tak typický. Jediné, co mi trošku vadilo, bylo velké množství lidí, člověk se musí opravdu soustředit, ale stojí to za to. Konec překvapivý, ale takový holt lidský. Doporučuji.

Ester71
11.02.2023 5 z 5

Příjemné čtení s postupnou gradací a překvapivým finále. Pokud je toto první knížka série, určitě si přečtu i další.

hanzmb
04.02.2023 5 z 5

Vynikající. Zápletka, postavy, zpracování. Zkrátka vše. Při čtení mě napadl kaleidoskop. To byla v době mého mládí hračka. Při pohledu dovnitř se lámaly barevné paprsky. Po zaostření se najednou objevil konečný obrázek. Přesně takto autoři postupně zaostřovali až k perfektně vygradovanému závěru. Nejsem zrovna fanda severské krimi, dobře mám pročtené tak 4 autory, ale k této dvojici se brzy určitě zase vrátím.

hanap
27.01.2023 5 z 5

Krásný, krásně vystavěný příběh. Poslouchala jsem audio četbu, výborný p Stránský I pí. Krausová.

Arwen777
14.01.2023 5 z 5

Mám přečtených už několik novějších dílů této autorské dvojice a první díl se mi do rukou dostal teprve teď. Moc jsem se na něj těšila a naprosto splnil moje očekávání.
Chytře vystavěná zápletka s překvapivým závěrem, na začátku pozvolnější tempo, ale od půlky graduje a druhá půlka knihy je velice napínavá. Moc se mi líbí hlavní postavy i s jejich různými problémy a minulými životy či zkušenostmi. Celkově mi námět přišel velice reálný, život bezdomovců a problematika týkající se KF je pro mě uvěřitelná. Jen způsob nalezení některých stop a některé postupy se vymykaly mým představám o reálnosti, zato ale přispívaly k napětí a čtivosti.
Kniha mě bavila a jsem ráda, že jsem se konečně dozvěděla o počátcích spolupráce těchto vyšetřovatelů a něco o jejich zázemí a historie.
Doporučuji.

janina66
11.01.2023 5 z 5

Děkuji "raty" a "gigi77" za inspiraci na tuto sérii.
Zvolila jsem audioknihu, díky které jsem se dobře orientovala díky četbě Anity Krausové a osvědčeného hlasu M.Stránského.
Touto úvodní knihou jsem velmi spokojená. Zdařilá zápletka staré vraždy, zajímavé prostředí bezdomovců a překvapivý konec v odhalení.
Už se těším na pokračování.

dlabikk
02.01.2023 5 z 5

Vynikající stejně tak jako seriál.

š.m.i.k
09.12.2022 3 z 5

Detektivka se na můj vkus straaaašně vlekla. Vadilo mi i časté "skákání" v čase a od postav k jiným postavám. Měla jsem ve všech jménech "guláš"...

cadic
24.11.2022 4 z 5

Byl jsem malinko skeptický, když jsem zjistil, že autoři jsou hlavně scenáristé, ale mé obavy se tak zcela nenaplnily. Kniha je zábavná, čtivá a zápletka je velmi povedená. Jen mi lehce vadilo přeskakování děje jako u seriálu :D, a je zde menší psychologické vykreslení postav, ale i tak knihu silně doporučuji.

Hakate
09.11.2022 5 z 5

Po dlouhé době poměrně složitá detektivka.
Ze začátku jsem měla chvílemi problém se zorientovat a občas jsem se musela vrátit zpět. Což se mi moc nestává. Od seveřanů jsem zvyklá na pěkně zamotané případy plné zvratů, ale vždy tak trochu jednoduché. Tato série se jeví jako trochu jiná. Takže jsem začátek a složitost příběhu trochu podcenila a pěkně se zamotala.
Nakonec jsem se rozmotala a vše nabralo skvělé obrátky. Pěkný originální, dobře propracovaný příběh s překvapivým koncem.
S prvnim dílem série jsem velmi spokojená a těším se na další pokračování.

kruppe
14.10.2022 3 z 5

Skandinávská detektivka, která by mohla ubrat... snad ve všem. Hlavní hrdinka je na jednu stranu přespříliš bezstarostná ( kde tu vykládá o případu cizím lidem), přecitlivělá a čteme až moc jejích vnitřních monologů, které zpomalují děj ( s kým by se ráda vyspala, s kým by se ráda vyspala její kamarádka, kdo jak voní atd.) Na druhou stranu Tom Stilton kontrastuje málomluvností a přestože se jedná o skandinávskou produkci, tak tady autoři přestřelili. Očekáváme, že hlavní hrdina má nějaký problém. Sociální, psychický... Ale bezdomovec?
Od toho se odvíjí další uvěřitelnost vyšetřovacích postupů.
Logické chyby v argumentech (Zločince zadrží vrhacími noži, nikdo je neošetří, jdou rovnou k výslechu. Po více než 20 letech si vzpomene na skvrnu na fotce atd.)
3,5 hvězdy.

anajkah
16.09.2022 4 z 5

Poměrně dobře napsaná kniha, čtivá. Ze začátku se musí čtenář zorientovat v poměrně velkém množství postav. Část rozuzlení jasná již před koncem knihy.

ctenarkaEva
27.08.2022

Tak já jsem se bohužel nedokázala pořádně začíst tak, abych se orientovala ve velkém množství postav a v dějových liniích. Asi mi spíš vyhovují jiní autoři a jiný způsob vyprávění. Ale Olivia mi byla sympatická a fandila jsem jí.

TeaPeter
11.08.2022 3 z 5

Dějově celkem zmatená kniha. Asi by vypadala o dost lépe, pokud by autoři trochu proškrtali dějová vlákna a nepřebernou plejádu postav. A ta óda na šokující překvapení na závěr... to ani nemuselo být... Je škoda, že význam Oliviiny role postupně slábl (tedy až na ten konec).

Marcik7
25.07.2022 5 z 5

Napínavé, propletené a velmi překvapivý závěr, i když už jsem něco málo tušila...zkusím ještě něco od tohoto páru autorů.

Jiparis
19.06.2022 4 z 5

Zajímavý námět a velmi překvapivý závěr. Příjemné čtení, místy trochu rozvleklé.

Riccia
17.06.2022 4 z 5

Prvních 150 stránek pro mne bylo trochu náročných. Připadala jsem si jako v pramenném prostoru Amazonky a deptalo mne přespříliš malých pramínků, ze kterých se posléze měl stát mohutný proud děje knihy. Chvilkami jsem i uvažovala o tom, že to vzdám. Jenže už jsem znala Zmrazené zlato, a tak jsem tušila, že brzy přijde zlom, a pak už to "pojede". Zlom opravdu přišel, a pak už to byla super jízda se zajímavým vyústěním a velmi dobře vymyšleným koncem :-)

Anží
15.06.2022 4 z 5

Promyšlená a temná švédská detektivka s komplikovanou zápletkou je přesně to, co si ráda pouštím právě v audio zpracování.

A zrovna Skočný příliv mi připomněl severskou klasiku - Muži, kteří nenávidí ženy.

Hlavní hrdinka Olivia Rönningová je studentkou Policejní akademie a do jejich rukou se dostává případ z roku 1987. Jedná se o nevyřešenou vraždu neznámé těhotné ženy na ostrovní pláži v zátokách Hasslevikarna. Aniž by to Olivia věděla, události se prolínají i do přítomnosti, kdy dochází k fyzickým útokům na stockholmské bezdomovce a do toho se zapojuje i bývalý komisař, který se podílel na vyšetřování záhady z pláže.

Prostě klasická severská krimi plná nečekaných zvratů.

Nuttelka
10.05.2022 5 z 5

(Audiokniha)
Závěr byl pro mě docela překvapivý, takže dávám plný počet. Jelikož audioknihu načetl můj velký oblíbenec Martin Stránský společně s Anitou Krausovou, zvolila jsem tento formát "četby" a interpretaci opravdu nemám co vytknout. Oba dva mě udržovali ve střehu a děj - případ je velmi povedený, napínavý. Za sebe určitě doporučuji...

mataj
18.03.2022 4 z 5

Velmi zdařilý první díl série. V knize se odehrávají dva růžné případy. Jednak mladá studentka policejní akademie se, v rámci svého studia, snaží zjistit informace ohledně dvacet let staré, nevyřešené vraždy a zároveň dochází k velice ošklivým fyzickým útokům na bezdomovce - mezi které patří i bývalý komisař, který vraždu dívky před dvaceti lety vyšetřoval. Byla jsem moc spokojena a chystám se na další díly...