Skočný příliv

Skočný příliv https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175915/skocny-priliv-v9p-175915.jpg 4 757 197

Ostrovní pláž v zátokách Hasslevikarna se stane němým svědkem nelidské vraždy. Obětí je neznámá těhotná žena. Píše se rok 1987, případ je po čase odložen jako nevyřešený. Po více než dvaceti letech ho znovu otevírá Olivia Rönningová, studentka Policejní akademie. Má k dispozici moderní metody a techniky, novinové články, spisy, svědectví, ale chybí jí to nejpodstatnější – Tom Stilton, který tehdy vedl vyšetřování, ale teď jako by se po něm slehla zem… Výjimečný debut, jehož tíživá severská atmosféra čtenáře okamžitě vtáhne do děje a odmění je nečekaným závěrem; vychází ve 22 zemích.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Springfloden , 2012

raty
05.11.2021 5 z 5

Na to, že se jedná o první "seznamovací" díl série, jsem spokojená. Zpočátku mě celkem iritovalo, že na začátku odstavců nebylo jasné, o které z postav to vlastně čtu. Postupně jsem ale zjistila, že mě to vlastně dost baví. Postavy zajímavé, jejich příběhy pěkně propletené. Klasická severská krimi, včetně toho, že upozorňuje na některé nešvary moderní doby. Čtení mě bavilo a další díl si nenechám ujít.

Awča
08.10.2021 4 z 5

Komplikovaná zápletka, hodně dějových linek a postav, možná až příliš.
Olivia mi byla velmi sympatická, radost její vyšetřování sledovat.
Postupem času byla kniha temnější, Olivia byla lehce v pozadí a celé to na mě působilo bezútěšně. Kniha je promyšlená, ale ulevilo se mi, když jsem ji přečetla a odložila. Další díl ano, ale až po čase.

INCOGNITOREADER
06.10.2021 5 z 5

Studentka policejní akademie dotává prázdninový úkol projít nevyřešenou vraždu starou 23 let. Aby se k případu dostala blíž, potřebuje si promluvit s tehdejším vyšetřovatelem, který ale zdá se beze stopy zmizel a nikdo neví kde je.
Příběh, který vás od zařátku chytí a nepustí. Je tu velká sposta postav a z počátku to působí, že se zde řeší naprosto oddělené dějové linky, které se postupně a přes několik zvratů proplétájí a zamotávají dohromady až celé v naprosto nečekánem finále vrcholí!
Musím říct, že mi kniha opravdu hodně připomíná první díl Millenia - Muži, kteří nenávidí ženy. Ne snad tím, že by se zde odehrával stejný příběh, ale řekl bych, že spíš tím, že příběh je tady namíchaný ze stejných ingrediencí.
Pocit, která ve vás vyvolává je opravdu hodně podobný a to mi udělalo obrovskou radost. Navíc vědomí, že se jedná a první díl ze série!

rumova_kulicka
22.09.2021 3 z 5

Čekala jsem od nálepky bestselleru víc. První půlku jsem protrpěla, přespříliš postav, i těch linek bylo na mě moc, byť se později protnou. Od půlky už to ubíhá rychleji, ale i tak se zde objevuje až moc náhod (ten viděltoho, ten potkal toho...). Většinou se u sérií nemůžu udržet a hned se vrhám na další díl, ale tentokrát mě autoři nepřesvědčili. A to mi hlavní hrdinové přišli sympatičtí...

pet_pet
27.07.2021 4 z 5

Závěr super, promyšlená zápletka. Jen moc postav než se to někde propojí a tak nějak to nemělo (nevím proč) tempo a někde mi to přišlo trochu na sílu.

PetraCy
24.07.2021 5 z 5

Výborné čtení, pěkná zápletka, současnost s minulostí, doporučuji...

March
08.06.2021 4 z 5

Skvělá krimi, několik zápletek, i z minulosti, střídání děje mě bavilo...baví me, že občas můžu zapojit mozek a zkusit i něco odhalit... Děj šíleně rychle leti, že skoro 500stranek člověk přečte, jako nic...závěr je hodně překvapivý a přesně ideální na navázání dalšího snad i skvělého případu.

gigi77
26.12.2020 5 z 5

Severské krimi bývají hodně zdařilé a tato se obzvlášť vyvedla. Dobře promyšlená zápletka, spletitý děj, svižné tempo, zajímavé osoby a prostředí ...
Těším se na další díl. Doufám, že Olivia více představí svou matku a se čtenářem, jako jsem já, dotáhne to, co načala závěrem prvního dílu.

Jiho226
21.12.2020 5 z 5

Výborná detektivka,moc mě bavila...napínavá s dobře promyšleným závěrem.Doporučuji!

ivoiro
05.12.2020 5 z 5

S touto knihou jsem velice spokojený. Příběh je napsaný čtivě.

85098211
01.11.2020 5 z 5

Výborná kniha, od které jsem se hned od první stránky nedokázala odtrhnout ;-). Případ je napínavý a hlavně pořádně spletitý, i z toho důvodu je poměrně těžké se zorientovat ve velkém množství postav. Já jsem si však po čase zvykla a nedělalo mi to žádný problém, přestože autoři mění čas i místo opravdu hodně často ;-). Hned na začátku jsme svědky vraždy z roku 1987. Poté se přeneseme do současnosti, tedy konkrétně do roku 2011, a seznámíme se s Olivií, která je fakt sympatická a především vytrvalá ve svém vyšetřování. A potom se začíná celý případ zamotávat stále víc a víc, na světlo vycházejí nové skutečnosti a na scénu přichází další a další lidé ;-). Závěrečné rozuzlení je originální i překvapivé, a vůbec celá kniha je neskutečně čtivá a dobře napsaná. Další díly mám již zakoupené, proto se zase časem s Olivií i Tomem ráda potkám :-).

Meggie7
05.10.2020 5 z 5

první z pěti dílů moc dobré severské detektivky, kde napětí trvá do úplného konce ..
doporučuji přečíst všechny.

Ticiana
04.10.2020 4 z 5

Za mne hodně zajímavé hlavní postavy. To spojení je dost nečekané. Ale na druhy straně na mne až moc postav a někdy jsem se ztrácela. Ale bavilo mne to a čekají na mne další díly.

picris
26.09.2020 3 z 5

U této knihy mne zaujal název, proto jsem si ji půjčila. Je to již druhá kniha od těchto autorů a musím říct, že jejich styl mne baví. Velmi rychle plynoucí děj a text opravdu odsýpá, až se člověk musí krotit, aby si knihu alespoň drobet užil. Já střídání linek naopak vítám, děj pak nepůsobí unyle a čtenář se nepachtí s nudnými pasážemi v rámci celých kapitol. Kupodivu mne příběh bavil tím méně, čím jsem se více blížila ke konci. Celkově zajímavá krimi, ale těch náhod a štěstí je v tomto díle až přespříliš a proto bohužel jen tři hvězdy. Konec mi přišel jak z červené knihovny, ale je to první díl a nějak se s postavami seznámit musíme.

mi-380
24.09.2020 4 z 5

Neobvyklé teplo - na severskou detektivku. V rozehřátém letním Stockholmu, v očekávaném parnu Střední Ameriky, kam se děj často přenáší, a několikrát se dokonce hlavním postavám příběhu mění teplo na pořádné horko.
Dostatečně mrazivý je ale příběh, přesněji příběhy, které se postupně zamotávají do několikanásobného a poměrně překvapivého finále. Originální jsou i dva hlavní hrdinové: studentka policejní akademie a bezdomovec.
Mé nadšení z četby párkrát zchladily občasné nelogičnosti v chování některých postav, no ale... v které detektivce nejsou?
80 % (zatím 515 hodnocení s průměrem 82 %).

mag097
26.08.2020 3 z 5

Na můj vkus byl příběh málo realistický, náhody na vás čekají téměř v každé kapitole. Přeskakování z jedné dějové linie do druhé, s obrovským množstvím postav bylo trochu matoucí, kdybych knížku nepřečetla podstatě na jeden zátah o víkendu,asi bych se do ní nedokázala začíst a nepochopila děj.
Autory ale musí pochválit za konstrukci složité a originální zápletky s překvapujícím koncem.

bekule
24.08.2020 3 z 5

Kniha mě zaujala svým názvem v momentě kdy jsem dočetla Steinbeckův Sladký čtvrtek, který svým dějem směřoval právě ke skočnému přílivu. Přesto jsem dlouho četbu odkládala protože severské detektivky mě vždy zklamaly což se nakonec částečně potvrdilo i u této. Hlavně mě vadil styl vyprávění, příběh nemá hlavní postavu, je vyprávěn střídavě z pohledu několika osob, což by až tak nevadilo kdyby střídání probíhalo plynule . Ty neustálé skoky v ději v průběhu jednoho odstavce, vyprávění z pohledu jedné postavy a najednou další věta nějak nedává smysl a až po chvíli vyjde najevo že už je vyprávěna jiná situace novou postavou. Ne severské detektivce jsem opět na chuť nepřišla. A jak je to s Olivií bylo jasné téměř na začátku, to žádné překvapení nebylo.

mol378
12.08.2020 4 z 5

Teda - ten úplný závěr se dal trošku vytušit, bylo hodně napovězeno, a byl i tak překvapivý a trochu crazy. Ale netýkal se samotného rozuzlení ohavného případu vraždy, to jsem nevytušila ani náhodou. Bavil mě netradiční vyšetřovatelský tým - naprosto lidské postavy, žádní supermani a superženy, bavil mě i vhled do jejich soukromí a životních peripetií. Smysluplné pátrání, sem tam ostrý hoch a trocha toho násilí v rozumné míře, zajímavé prostředí, doporučuju! Začínám číst další díl, zvědavá na další osudy hlavních postav.

Lumír23
06.07.2020 5 z 5

Někdy to seveřani přehánějí, ale zase kdo jiný, než oni, to umí přehnat tak, že mrazí a přitom to nedovolí odtrhnout se od stránek? A toto je zrovna takový příklad. Doporučuji.

Jenny46
13.04.2020 3 z 5

Četla jsem už čtvrtou knihu, ani nevím proč 1 díl až tedˇ...Ze začátku kniha byla moc zamotaná, plno informací a konec hodně zajímavý. Určitě si přečtu další knihu.