Dobrodružství Huckleberryho Finna

Příběhy dětí malého amerického města u Mississippi z 30. let 19. století, ve kterých autor umělecky ztvárnil své vzpomínky na dětství.

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293076/dobrodruzstvi-huckleberryho-finna-4Gf-293076.jpg 4.2596

Tom Sawyer 2.

Vydáno, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Adventures of Huckleberry Finn, 1884

Kniha Dobrodružství Huckleberryho Finna

Jodys.63

Sláva , objevil jsem ( chtělo By se říci Ameriku,ale v mém případě ...) Marka Twaina v pokročilém věku ????

AnetaR.

Navždy skvělá kniha!

téravokudlaná

Prostě skvělé dobrodružství, které nemá chybu:)

MarieKnihomolka
05.10.2020

Na téhle knize jsem vyrostla. Mark Twain má úžasný styl psaní. Člověk se i po letech opravdu od srdce zasměje :) Napínavá kniha plná podvodů, přešlapů, ale je v ní i obraz tehdejší doby, postavení černochů ve společnosti.

inachisio
28.08.2020

Dobrodružné pokračování Toma Sawyera, které je snad ještě zajímavější, akčnější a příběhově nabytější než samotný Tom.

Chajda69
19.06.2020

Při čtení jsem procházel sinusoidami baví - nebaví. Začátek byl pěkný, když se ale děj delší dobu nehýbal, nudil jsem se. Takových pasáží ale naštěstí až tolik nebylo. Ta, která se mi vyloženě nelíbila, byla s "králem" a "vévodou". Také potom, co se Huck setkal s Tomem, se začal děj tak nějak zbytečně komplikovat. Na druhou stranu, obdivuhodná dětská fantazie dokáže divy.

Vtipné byly Huckovy komentáře ohledně toho, co se zrovna dělo, jen takové krátké věty prohozené jakoby mimochodem. Byly pěkným okořeněním příběhu. Často jsem se jen tak přihlouple usmíval a sem tam se dokonce uchechtl.

Co je (zvláště z dnešního pohledu) šílené, je zacházení s černochy jako s věcmi:

"Jim vzpomínal na ženu a na děti v dáli, byl skleslá a stýskalo se mu; on totiž ještě jakživ nikdy nebyl mimo domov; a myslím si, že měl svou rodinu stejně rád, jako mají svou rodinu rádi bílí lidé. Zdá se to nepřirozené, ale hádám, že je to pravda."

nebo

"Praskla nám hlavice válce. - I propána! Stalo se někomu něco? - Ne, milostpaní, nikomu. Jenom to zabilo černocha."
"To to ještě dobře dopadlo; protože někdy přicházejí k úrazu i lidé."

Je odporné, že někdo dokázal (a bohužel stále dokáže) naprosto odlidštit člověka jen kvůli barvě kůže...

m_martina
16.06.2020

Tuto knihu zase četl syn, ale už se mu nelíbila tolik jako první díl. Já jsem se do ní nakonec začetla také a nebyla špatná.

HerrPilot
18.05.2020

Volné pokračování Toma Sawyera se tentokráte zaměřuje na příběhy jeho kolegy od lumpačení, Hucka Finna. Jeho dobrodružství jsou již dospělejší, než ta z první knihy, autor tady řeší věci, které poberou spíše dospělí (otázka rasismu, otázky náboženství, a i ta přestřelka mezi rodinami je hodná „dospělácké“ literatury). A to vše spojuje útěk za svobodou na voru.

Líbilo se mi to, ale pět hvězd přesto dát nemohu, a to z jednoho prostého důvodu – Tom Sawyer. V jeho dobrodružstvích byl za pakoně Huck, v Huckově knize se na konci zase objeví Tom s těmi jeho infantilními nápady (které ale v JEHO příbězích fungují, ne že ne!), a kniha, ve které je perfektně vybalancováno cestování, dobrodružství, dospěláctví a hlubší přesah, je jím těsně před koncem zprasena. Nebýt toho, byla by o galaxii lepší než DTS.
Proto dávám 4 solidně otrámované *.