Tolkienovi hrdinové

Tolkienovi hrdinové https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383463/bmid_tolkienovi-hrdinove-I95-383463.jpeg 4 87 24

Nová kniha autora bestsellerů a odborníka na Tolkienův svět Davida Daye. Pokud máte rádi Pána prstenů, Hobita a Silmarillion (nebo někoho takového znáte), pak je pro vás tento svazek ideálním průvodcem historií i kontextem všech těchto knih a jejich oblíbených hrdinů. Tolkienova Středozem zažila zkázonosné války a klíčové bitvy, z nichž povstali velcí hrdinové a hrdinky měnící běh dějin. David Day zkoumá Tolkienovo mnohoznačné vyobrazení dobra a zla, a analyzuje jeho nejslavnější hrdiny od stvoření světa Ardy až po konec války o Prsten. Vydejte se napříč věky s charakteristikami postav Froda, Gandalfa a dalších, a objevte porovnání s mytologií, to vše doplněné jedinečnými ilustracemi.... celý text

Literatura světová Fantasy Literatura naučná
Vydáno: , Fobos

The Heroes of Tolkien , 2017

Galadwen
07.05.2019 3 z 5

Po přečtení červené "sestřičky" této knihy (Tolkienovy bitvy) jsem ke svazku přistupovala s nedůvěrou a byla následně velmi příjemně překvapena. Původní Dayův text (podstatně delší než ve stejně tlustých "bitvách") je čtivý, logicky navazující, přináší nejenom shrnutí příběhů a zasazení Tolkienových hrdinů do kontextu jak jejich, tak našeho světa, ale také různé informace, na které jsem narazila poprvé, zejména z oblasti lingvistiky a metod, jakými Tolkien vybíral jména svých postav. Za to obrovská pochvala. Číst je pochopitelně třeba s jistou opatrností, protože občas autor vydává své spekulace a myšlenkové konstrukty za fakta a najdou se i faktografické chyby proti Tolkienovým vydaným textům.
Co mi ale čtení hodně pokazilo, a zdá se ještě horší a zřetelnější než u "bitev", je kvalita překladu. Překladatel zjevně nečetl Silmarillion (což u knihy, jejíž celá první půlka pracuje právě s tímto zdrojem, je průšvih), takže komolí slova v sindarštině a quenijštině, skloňuje jména osob, jako by to byly lokality, používá špatnou (tj. odlišnou od zažité) terminologii. Pravopisné chyby jsou i v češtině, neporozumění původnímu textu (zvlášť, pokud se opírá právě o pojmy ze Silmarillionu) vede k nesrozumitelnému překladu některých odstavců. Další kiksy mají na svědomí pravděpodobně automatické opravy ve wordu, kterých si nikdo nevšiml (např. opakovaně Eidan a dokonce i Erwin místo Edain). Část jmen a pojmů, hlavně v tabulkách a popiscích obrázků, zůstala v angličtině.
Graficky je kniha uměřenější než bitvy, barevné obrázky jsou chválabohu od jednoho výtvarníka a není jich tolik, černobílé opět zčásti recyklované ze starších Dayových knih, jen někdy stranově obráceně.
Za překlad a odlajdanou redakci hvězda dolů. Jinak je kniha docela pěkná a v angličtině patrně lepší než v češtině.

AnoMANder
18.03.2019 4 z 5

Zbezne jsem to zatim prolistoval a narazil na obcasne preklepy v dataci, napr. na str. 155 jsou Thorin Paveza a jini trpaslici kralove pricleneni do Druheho veku misto Tretiho.
Jinak je kniha uzasne ctiva, souhrnna, spousta novych informaci, krasne ilustrace.

Ronnie68
09.03.2019 5 z 5

Zaručeně skvělá kniha .. nejen obalem, ale i skvělými ilustracemi ... a také události z knih Tolkiena jsou srovnávány s dějinnými událostmi nebo s legendami ... za mě top ..

Áňa 998
02.03.2019 5 z 5

Tohle je totální nezbytnost pro každého fanouška Středozemě! Nejenže kniha krásně vypadá, od božích desek až po nádherné ilustrace, ale je plná zajímavostí a detailů, které Vám mohly uniknout :-)