Tisíce metrů ode dna

Tisíce metrů ode dna https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/496430/tisice-metru-ode-dna3ZOsM8-Auk-.jpeg 4 303 87

Paula toho k životu moc nepotřebuje: domov, trochu peněz na jídlo a malého bratra Tima, kterého miluje nade vše na světě. Pak ale dojde k hrozné nehodě, která ji uvrhne do hluboké deprese. Z beznadějného stavu ji dostane teprve Helmut, starý mrzout, který jí paradoxně vlije do žil novou chuť do života. Nakonec se Paula a Helmut společně vydávají na dobrodružnou cestu, která je oba vede k sebepoznání…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

Marianengraben , 2020

iveta3689
17.02.2022 3 z 5

Vtipné situace mi přišly opravdu vtipné. Je to až absurdní humor, který je mi blízký. Ale zbytek byl jakési filozofování, které bylo jako nastavovaná kaše. Kniha se čte sama, je napsaná výborně, ald obsah je za mě tak na 3,5*.

PeťulaV.
16.02.2022 5 z 5

Tak tohle mě zasáhlo u srdíčka. Krásný emotivní příběh, pro citlivé dušičky možná trochu náročnější, ale i když jsem teď po přečtení smutná a emočně úplně rozpoložená, celkově mám velmi dobrý pocit a jsem vlastně i šťastná, že to alespoň částečně dopadlo takhle. Je to jedna z těch knížek, co vás nenechá chladnými, je potřeba ji trochu vstřebat a věřím, že jedna z těch, na které se jen tak nezapomíná. Chvíli jste smutní, chvíli si i popláčete, ale další chvíli na to se pro změnu zase smějete. Autorka má skvělý smysl pro humor a zkrátka střídá se ve vás tolik pocitů najednou, že to člověka vykolejí, ať chce, nebo ne. Donutí vás zamyslet se a vážit si toho, co v životě máme. Vážit si života, ať je jakýkoliv, i když je někdy tak těžký, že si jen těžko umíme představit jak žít dál. Vážit si lidí kolem nás.. Sama jsem si něčím podobným prošla, takže vcítit se do kůže hlavních postav, pro mne bylo asi jednodušší, ale o to více mě to pak i zasáhlo. Je to příběh o lásce, o pochopení nejen sama sebe, o pomoci, přátelství, o pokoře a o vyrovnání se se svým osudem. I když to vypadá možná spíše depresivně, autorka to svým stylem psaní a humorem dokázala výborně odlehčit a opravdu, i když jsem si několikrát pobrečela, několikrát jsem se i hodně zasmála. Tato knížka mě neskutečně mile překvapila. Je ještě daleko krásnější, než jsem očekávala. Líbilo se mi i postupné odpočítávání metrů ode dna a dozvěděla jsem se navíc i spoustu informací, které bych v takové knížce původně ani nečekala. Za mě nádherná a skvěle napsaná kniha, u které nemůžu jinak, než dát 5* a DOPORUČUJI !!!

karol.cadex
06.02.2022 3 z 5

Každý jsme individuál a každý prožíváme smutek a emoce jinak. Naopak je dobře na emoce a zejména smutek nerezignovat, nepotlačovat medikací, ale jaksi konstruktivně si ho odžít. Někdo ho může zpracovat do malby, někdo zasadí strom, někdo si píše deník.
A teď tu bude to ALE. Když ale někdo se ze smutku chce vypsat až do té míry, že by své myšlenky měl ambice vydat, očekávala bych jiný text - surový, dramatický, dynamický. Kde by emoce byly skoro hmatatelné. Tohle jsem v případě této knihy dostala až hodně na jejím konci. Jenže v průběhu kde nic tu nic. Ploché nijaké dialogy a pustoprázdno. Možná je to ode mě neslušný shazovat autorku, která si prošla něčím ošklivým, třeba fakt jen nejsem cílovka. Na druhou stranu každý jsme si něčím prošli a můžeme tak životní cesty druhých vidět optikou svou. A vážně se cítím nekomfortně, když tenhle komentář píšu, protože je mi to líto, klidně jsem ho psát nemusela a mohla být k autorce slušná. Jenže to by nebylo objektivní.

Haen
05.02.2022 5 z 5

Skvělý debut mladé spisovatelky o ztrátě, poutu mezi lidmi a pocitu viny, když tu člověk zůstane sám. A o tom, jak se odrazit ode dna. (Jak trefně zobrazuje označení kapitol).
Knížka je psaná s nadhledem, lehkostí a humorem, je to milé i depresívní, smutné i vtipné čtení.
A nejen to. Zajímavosti o moři, hlubině a historie výpravy lodi Erebus byly pro mě nečekaně přidanou hodnotou. :-)

85098211
02.02.2022 5 z 5

(malé spoilery)
Vůbec jsem to nečekala, ale tahle nenápadná kniha mne emočně doslova rozsekala na malé kousíčky a dostala do kolen... Poslouchala jsem ji jako audio v jazyce originálu a načtení je naprosto geniální, i když jsem si na interpretku musela chvilku zvykat. Studentka Paula je smutná a má deprese po smrti malého bratra Tima, ze které obviňuje sebe, přestože v době, kdy k tragické nehodě došlo, byla někde jinde. Účastní se terapií, které však v jejím případě mají jen mizivou šanci na úspěch. Na doporučení svého terapeuta se v noci vydá na hřbitov, kde se při jedné hodně zvláštní příležitosti seznamuje se starým a nemocným Helmutem. A právě zde začíná jejich neobvyklé přátelství, když se vydávají na cestu karavanem nejen oni dva, ale vezmou s sebou také psa Judy, urnu a slepici Lutze... A i když to zní tak trochu bláznivě, autorka napsala především opravdu krásný příběh o tom, jak se vyrovnat se smrtí milované osoby. Kromě toho má kniha ale také jinou polohu, protože jsem se často přistihla, jak se usmívám. A na závěr mi zase bylo do pláče, přestože Paula (zásluhou Helmuta) ve svém životě pokračuje o celou třídu optimističtěji, než jak tomu bylo na začátku. Knihu doporučuji, ještě stále ve mně ten zvláštní a zároveň tak nádherný příběh doznívá - a dávám bez rozmýšlení plných pět hvězdiček...

bookcase
24.01.2022 5 z 5

Úžasný příběh. Myslela jsem, že mě němečtí autoři nemůžou dojmout, ale JS se to podařilo.

Lenny.Wolf
22.01.2022 5 z 5

Nevšední roadtrip, ve kterém mají hlavní roli dívka Paula, osmdesátník Helmut, neurotický kříženec ovčáka Judy, stařičký karavan, urna a slepice. Dost zvláštní kombo, že?
Je to velmi dojemný, vtipný a hořkosladký příběh o vyrovnání se se ztrátou blízké osoby a o nalezení sebe sama. Nic víc k tomu nebudu psát, protože jde o velmi útlou knížku a nechce nic víc k příběhu vyzradit, ale bylo to vážně krásný. Většinou mě nic nedojme, to už musí být, ale i mně zvhly oči...