Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152865/bmid_tisic-podzimu-jacoba-de-zoeta-nVJ-152865.jpg 4 324 76

Představte si říši, která se už několik staletí izoluje od okolního světa. Žádný cizinec nesmí vstoupit na její území, nikdo ji nesmí opustit. A přesto se otevře malé okno do této pevnosti: umělý, zdí obehnaný ostrov obývaný hrstkou evropských obchodníků. Ta země se jmenuje Japonsko, přístav Nagasaki a ostrov Dedžima, píše se rok 1799. Právě tam umístil David Mitchell svého hrdinu, mladého úředníka Jacoba de Zoeta, který doufá, že nalezne své štěstí. Namísto toho jej osud vžene do divokého dobrodružství: Zamiluje se do Japonky Orito, dcery samuraje a porodní báby. Jenže jednoho dne zemře Oritin otec a Orito zmizí. Objevují se zvěsti, že byla prodána do otroctví. Jakob vyráží hledat Orito a na nebezpečné pouti je sváděn z cesty lží, zradou a vraždami. 1000 podzimů Jacoba de Zoeta je obdivuhodně vystavěné umělecké dílo: historický román s exotickým nádechem, úžasnými zápletkami, děsivými námořními bitvami a množstvím postav.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Mladá fronta

The Thousand Autumns of Jacob de Zoet , 2010

vrgulnik
04.12.2016 4 z 5

Je to na 3,5 hvězdičky. Téma je podobné jako Šogun od Clavella. Začátek chytí atmosférou a exotickým prostředím, ale pak to nějak usne. Každopádně patří mezi lepší průměr.

Jap
09.11.2016 5 z 5

Mam rád knihy odehravající se v historickém Japonsku. Jejich kultura, vnímaní světa a života je pro mě fascinující. Rozhodně povedená kniha, která stojí za přečtení.

Atuin
23.09.2016

Přes velice opatrný začátek se dostaneme spletitého příběhu, kde jsou postavy nejrůznějších vlastností. Doslova epický román, který zasahuje jak velice zajímavé historické vyobrazení, tak dobrý příběh. Dalo by se napsat, že si autor vybral velice dobře prostředí do kterého se pustil, člověka to připoutá a jaksi uzavře a tím naprosto splyne se stránkami. 5/5

fanciulla
19.08.2016 5 z 5

Velice sympatický hlavní hrdina a smutný příběh o nenaplněné lásce.

Kittywu
24.05.2016 5 z 5

Pro mě byla tato kniha naprosto napínavá, syrová, dobrodružná, zajímavá a s překvapivým koncem...za mě 5*

ZaS
21.05.2016 5 z 5

Začátek velmi rozpačitý, nicméně následně se děj rozvine do epických rozměrů. Další z Mitchellových vynikajících děl.

konformita
12.05.2016 5 z 5

S poctivostí prý nejdál dojdeš a pan De Zoete by o tom mohl vyprávět. Do toho jeden potrestaný kníže, co žil tisíc let a exkurz do medicíny 17. století. Vše dohromady, záživné, napínavé. Velmi vhodné ke čtení :-)

LucieT.
16.03.2016 4 z 5

Exotické prostředí, historické reálie, zajímavé postavy, námořní bitvy... Spletitý příběh několika lidských osudů, příběh o neznámém a uzavřeném světě ostrůvku Dedžima v přístavu města Nagasaki, Japonsko na sklonku 18. století.

bejan
11.03.2016 5 z 5

Krásný historický román, který není určen netrpělivému čtenáři.

Co mi kniha dala
Kniha mi poskytla přesně to, co od literatury očekávám: okouzlení textem, zaujetí příběhem a působivým vyobrazením míst a charakterů postav, obohacením o informace, které jsem do té doby neznal, vzbuzením emocí a přemýšlením nad podstatným.

Poznámky ke knize
- rozhodně je to jiná kniha než Hybatelé nebo Atlas mraků
- obzvlášť působivý umí Mitchell být při líčení bolesti a nechutností
- dějový oblouk začíná u Oriko a končí u Oriko
- do kontrastu ke krásnému a vznešenému Mitchell rád dává nízké a ošklivé
- kontrast mezi Holanďany (rozuměj Zápaďany) a Japonci nemůže být větší a přesto základní lidské vlastnosti jsou stejné - odvaha, strach, láska, nenávist, hamižnost, přátelství, zrada, moc, korupce.
- vedle Japonců působí Evropané jako barbaři. Špinaví, hrubí, opilí, lačnící jen po penězích. Přesto to jsou Evropané, kteří přivážejí pokrok, vědu, medicínu a vývoj.
- některá místa v textu jsou až básnicky působivá

Albina
17.01.2016 4 z 5

Zatímco Atlas mraků mě silně zaujal jak příběhy, tak kompozicí, v Podzimech byly pasáže, které mě nebavily a které jsem přeskakovala. Tato kniha se Atlasu nevyrovná, ale za čtení rozhodně stojí.

tanuki
21.11.2015 5 z 5

Japonsko na přelomu dvou století. Zahalené v deštích, horku a uzavřenosti. Protokol a předpisy jsou všudypřítomné. Dedžima je jediné místo střetu japonského a evropského světa. Leží za branami říše a její obyvatelé jsou odkázáni na japonské překladatele, úředníky a špehy. Holandská východoindická společnost spěje nezadržitelně k zániku a její zaměstnanci se snaží na ní přiživit, co to jen jde. Japonský svět je již dvě století zakonzervovaný, evropský se překotně mění. Jacob de Zoet má strávit v Dedžimě rok, který se ale významně protáhne. Pozná vzdělanou japonskou dívku Orito Aibagawa a i když ví, že navázat s ní vztah je téměř nemožné, stejně se svým citům neubrání. Nemůže se nepokusit. Ale Orito zmizí proti své vůli v podivném klášteře knížete opata Enomota, jehož schopnosti, dlouhověkost a kontakty vyvolávají spoustu otázek a ještě více obav. Je nutné se vypořádat také s nečekaných příchodem Angličanů. Je nutné se vypořádat s vlastními pochybnostmi, vinami, nenaplněným touhami a ztrátami. Jacob celý život ztrácí to, co miluje. Nebo to vůbec nedostane. Je to bolavé. Je to krásné.

"Oheň stravuje dřevo a čas stravuje nás" - str. 193

beat.ea
14.11.2015 5 z 5

Použiji neuvěřitelně výstižný popis z doslovu- "Román o uzavřených branách a otevřené mysli, kolorovaný tlumenou krásou odplývajícího podzimu, dálněvýchodnými estetickými normami i slzami ve vyústění každého oddílu knihy."

Moje první od Mitchella a rozhodně ne poslední. Přestože jsem měla na začátku problém se začtením, stojí za to vydržet. Perfektně totiž umí to, co by výborná knížka měla umět- naplno vás přenese do úplně jiného světa, který vás pohltí.

Siwan
17.10.2015 5 z 5

Celá atmosféra knihy člověkem prostoupí jako mlha a vcucne ho. Je v ní něco co uchvacuje.

poiu
15.07.2015 5 z 5

Krásná kniha. Velmi čtivý příběh poctivého účetního Jacoba de Zoeta, skvěle vykreslené uzavřené Japonsko, hluboký osobní příběh.... Skvělá, skvělá kniha.

hroubek
28.06.2015 5 z 5

Poté co jsem si přečetl Atlas mraků, tak jsem se začal o Davida Mitchella více zajímat. Pak jsem objevil tuto knihu a byl jsem rozhodnut si jí přečíst. Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta je perfektně napsaná knížka, která mě fakt hodně moc překvapila. Ze začátku jsem čekal, že se příběh bude soustředit na titulního de Zoeta a jeho následné zamilování se do Orito. O to více jsem byl překvapený s čím Mitchell přišel. Celá část o hledání Orito, klášter, zrada od přítele, bitva o Dedžimu a spoustu další. A samozřejmě konec, který mě překvapil, jelikož je velmi realistický a bez příkras. Ono se o této knížce docela špatně píše, ale jedno o ní můžu stoprocentně napsat a to, že je to perfektní knížka, která sice nesedne každému, ale kdo jí dočte, tak rozhodně nebude zklamaný.

BUBINA1971
03.06.2015 5 z 5

Výborná kniha. Pro mě strhující děj, naprosto originální. Krásné slovní obraty. A řekla bych, že i překlad je výtečný. Doporučuji.

akdar72
08.05.2015 5 z 5

Dočtěte až do konce, byť se to může zdát těžké. Zamyšlení se po přečtení knihy stojí zato.

Ri.St.
25.02.2015 5 z 5

Dokonalá kniha. Po jejím přečtení mám problém psát komentář, protože nikdy nemůžu popsat pocity, které ve mně vyvolala, ale zároveň ho napsat chci.
Tuto knihu jsem rozečetla po Vánocích a asi v polovině mě přestala bavit. Odložila jsem ji tedy do poličky. Asi před týdnem jsem ji znovu vyndala a za večer ji dočetla. Je to nádhera.
Chci ty, kteří ji čtou nebo chtějí číst upozornit, že je to místy náročné. I když si chvílemi nebudete jisti, zda máte číst dál, vydržte to, má to smysl. Je tam všechno, moudrost, láska, přátelství, víra, ...
-----------------------------
Protože smrt jsou pouze dveře. (ne nemám to z Atlasu mraků, ale z poslední věty této knihy)

katyka
05.11.2014 5 z 5

Úžasná kniha. Len čo bolo po tom dramatickom pôrode na začiatku, okamžite som si ju zamilovala. Mitchell je tu vo skvelej forme a ukazuje, že je naozaj skvelý rozprávač s bohatou fantáziou, a že výborne ovláda jazyk. Toľko krásnych viet, nádherných slovných spojení, toľko vynikajúcich scén! Mám teraz iba problém vybrať, ktorú z jeho kníh mám najradšej. :) Niečo viac o knihe sa dozviete v recenzii: http://pravaknihomolka.wordpress.com/2014/11/05/vynikajuci-roman-s-prichutou-japonskej-melancholie-david-mitchell-tisic-podzimu-jacoba-de-zoeta-recenzia/ .

Vojslava
26.04.2014 5 z 5

Staré Japonsko opět z jiného úhlu... Bez jeho kulis by se příběh neobešel, podmiňuje hrdiny, ale zároveň je to vyprávění velmi univerzální. A jako bych některé příběhy už někdy někde četla... Doporučuji jak milovníkům této kultury, tak i těm, kdo se rádi noří do vyprávění.

Japonsko anglická literatura dobrodružství kolonizace námořníci Japonci Nagasaki

David Mitchell
britská, 1969