Bohové Gothamu

Bohové Gothamu https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219526/bmid_bohove-gothamu-7yP-219526.jpg 4 240 66

Timothy Wilde série

Špičkové historické krimi, jehož autorka, vybavená perfektní znalostí místa a doby, rekonstruuje fascinující obraz New Yorku poloviny 19. století a přivádí na scénu originálního detektiva, který se specializuje na řešení zdánlivě nevysvětlitelných případů. Když Timothymu Wildovi jeho nezdárný starší bratr, známá postava dobového New Yorku, dohodí místo u právě vznikajícího policejního sboru, mladý muž s nechutí, ale přesto úkol přijme. A zdá se, že v pravý čas. Nezletilá dívenka Bird, prchnuvší z bordelu, je nalezena ve špíně ulice celá pokrytá krví, která není její. Začínají se dít podivné věci, až nakonec Wilde s pomocníky objeví v odlehlém koutu Manhattanu hrozivý masový hrob znetvořených dětských těl.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Paseka

The Gods of Gotham , 2012

Robbins
17.06.2017 3 z 5

Napsat detektivku v ich-formě není jednoduchý úkol. Čtenářův vhled do hrdinovy mysli nesmí být úplný, aby se udrželo napětí a moment překvapení, ale zároveň jeho jednání musí být logické a odůvodnitelné, aby nejednal jako deus ex machina. No a to se taky moc nepodařilo. "Měděná hvězda" Tim přichází v závěru s jedním odhalením za druhým aniž by čtenáři dal nějaké vodítko. Jistě, popis historického New Yorku poloviny 19. stolení je věrohodný a zajímavý, ale na dobrou detektivku to je málo.

atevi4
25.05.2017 4 z 5

Souhlasím s hodnocením denib... taková stará klasická detektivka... pěkný vhled do vzniku policie a hlavně vyšetřování zločinů... zajímavé vztahy postav a jejich vývoj... Trochu mi trvalo než jsem se začetla... ale od třetiny jsem se nemohla odtrhnout...

Stradivari2009
08.04.2017

Dobrý popis New Yorku. Jinak neskutečně ukecané bez napětí. Celkově velká nuda.

denib
08.04.2017 5 z 5

Chápu, že pro milovníky drsné severské krimi nebo moderních akčních thrillerů to musí být trochu slabé. Ale pro mě jako milovnici starých klasických detektivek to bylo super čtení. Vyšetřovaný případ je zajímavý a má nečekané rozuzlení. Víc ale oceňuji pohled na začátky policie. Mezi měděné hvězdy se přijal téměř každý a hlavní bylo, aby se výsledky hodily do krámu demokratické strany. Navíc policie teprve s překvapením zjišťuje, že je třeba nejen bránit násilí, ale i vyšetřit to, co se už stalo. A takový "vyšetřovatel" se nemůže věnovat jen svému případu - musí řešit i rasové a náboženské nepokoje a především neúctu obyvatel, protože policie je zatím v plenkách. Opravdu výtečný román. Za samotnou detektivku bych dala možná lehounce nižší hodnocení. Jako celek si to podle mě 5 hvězdiček plně zaslouží. Musím si půjčit pokračování.

Bilky
30.03.2017 4 z 5

Gotham; Veľké jablko; Mesto, ktoré nikdy nespí – to je New York a Frankie Sinatra ho vedel precítiť. Ale ak by ste sa chceli preniesť do N.Y. z roku 1835, tak dielo Lyndsay Faye vám to pohodlne sprostredkuje. Za mňa musím napísať, že zážitok to bol veľmi dobrý, až cool.

Dej začína v jednom z dôležitých medzníkov v histórií mesta, pri t.z. Veľkom požiari, kedy v meste bývalo okolo 100tis. ľudí a väčšina domov bola drevených. Viac ako 600 budov vtedy ľahlo popolom a autorka verne zachytáva dobovú atmosféru zmaru, chaosu, biedy, špiny a rasových nepokojov. Mesto bolo plné prisťahovalcov a potýčky medzi čerstvo oslobodenými čiernymi otrokmi a írskymi prisťahovalcami boli na dennom poriadku. Politické a náboženské nepokoje prinášali denne svoje obete. To prinútilo mesto zriadiť prvý policajný zbor a história NYPD sa začala. Na pozadí týchto udalostí sa odohráva pomerne drsná detektívka okorenená aj milostnou líniou.

Kniha však začína dosť vlažne a prvých cca 30 strán som mal celkom problém si nájsť tempo a nepreskakovať husté popisy prostredia. Skúste sa nestratiť v NY bez navigácie ;) Verím, že mnohých čitateľov musel úvod unudiť, jak nedeľná diskusná relácia. Ak ste však vydržali, dej sa skonsolidoval a príbeh začal slušne odsýpať. Samotná kriminálna línia nie je už tak dokonalá a mne pripadala dosť naivná. Autorka to však solídne kompenzovala charakteristikou postáv a naozaj skvelou historickou kulisou. Detaily dobového NY boli vskutku brilantné. Mne osobne chýbalo pri toľkom naturalizme aj viac erotična, no autorka je zrejme romantická duša. Alebo stará dievka ;)

ODPORÚČAM: všetkým priaznivcom Big Apple aj iným zeleninárom; protestantom aj katolíkom, aby zistili kam až vedie fanatizmus; prívržencom demokratickej strany, aby uverili, že falšovanie hlasov je staré ako politika sama; policajtom a ozbrojeným zložkám ako čítanie na dobrú noc, lebo pomáhať a chrániť, keď jedinou zbraňou policistu bola drevená palica a medená hviezda na hrudi – to chcelo gule, alebo iba polovicu mozgu! 73%

Simi
29.03.2017 5 z 5

Úžasná detektivka o začínajícím policejním sboru v New Yorku. Amerika neměla jen divoký západ, ale i divoký východ. Námět byl velmi zajímavý, rozuzlení nečekané, charaktery lidí skvěle vykreslené a příběh tak odlišných bratrů, kteři byli hlavními hrdiny, do celého děje správně zapadal.

Peti
16.03.2017

Detektivka, která se odehrává v New Yorku v 19. století, kdy vzniká první policejní sbor - měděné hvězdy. Timothy Wilde se shodou okolností (velkou roli zde hraje jeho bratr Vil) stane policistou nově vzniklého sboru, který je pod záštitou demokratické strany. Když se cestou z pochůzky srazí s dívčinou v krvavé košilce, začíná příběh, který je potřeba rozmotat. Objeví se v něm mrtvé děti s křížem na hrudi, bordel mamá, slečna Mercy a její otec pastor a další. No rozuzlení mě velmi překvapilo, to jsem tedy nečekala.

Vesmich
01.01.2017 4 z 5

Demokratická strana zakládá v polovině devatenáctého století v New Yorku policejní sbor a nemohou u toho chybět bratři Wildeové. Timothy, kterému zrovna shořelo všechno, co měl, a Valentin, který to všechno hořící hasí. Nábor k policii probíhá mezi svéráznými typy občanů a složení sboru zajišťuje dostatečnou multikulturní pestrost, aby s ní text vystačil až do konce. Mrtvol habaděj, piklů ještě více a taky láska, ovšem s tou je kříž! Hrdina je kladný, hlavní Padouška bezcitná krásná mrcha, hotová Mylady a příběh napínavý a temný. Pokračování se beze mě neobejde.

Finn69
29.12.2016 4 z 5

Pro mě velmi příjemné překvapení, ve všech směrech podařená historická detektivka. Atmosféra New Yorku první poloviny 19. století vás do sebe naprosto hladce vtáhne, postavy jsou živé, napínavý děj... co víc si přát? Snad jen další díl :-)

Karborund
07.11.2016 2 z 5

Perfektní popis New Yorku poloviny 19.století to určitě ano, ale špičková krimi rozhodně ne.Bez napětí,jiskry,emocí.

ManželéMannovi
04.07.2016 4 z 5

Moc pěkná knížka. Doporučuji

Mann

Jaruš7
25.04.2016 4 z 5

L.Faye stylizovala celý román z historických informací a nebylo by to až tak zajímavé, kdyby se zde neobjevilo jméno Abraham Lincoln. Porovnáním informací z Wikipedie a autorčina díla dojdete k přesvědčení, že podobný příběh mohl být přibližnou skutečností. Takže detektivní činorodost už jen při přípravě díla , dělá ze zapálené autorky pro odhalení a ozřejmnění ,ne až tak bohaté americké historie, určitě slibnou spisovatelku. Bravo.

LenkaWal
17.04.2016 5 z 5

Tak mě se teda knížka líbila. Měla jsem ji jako audio knihu, a možná i proto se mi líbila. Čteno Martinem Písaříkem, který má opravdu příjemný hlas. Není to zase detektivka na sto procent. Hodně se tam řeší přistěhovalci a politika a tak. Je to dost nacpané vatou okolo, ale musím říct, že mě tentokrát bavila. Bylo zajímavé dozvědět se tyhle věci okolo. Já knihu určitě doporučuji. Finále bylo hodně překvapivé.

vyvodka
05.11.2015

Souhlasím s komentářem čtenářky Petrasuvicka. Na mě také příliš roztahané a bez jiskry. Po pár desítkách stran jsem odložila a už to nedočtu.

kryspin66
14.10.2015 4 z 5

Detektivka docela slušná, ale místy děj zabíhal mimo hlavní linii příběhu. To mi trochu vadilo. Ale jinak spokojenost a mohu doporučit.

tlllk
25.09.2015 3 z 5

nebolo to zle , ale ...

Izu
11.09.2015 5 z 5

Tato kniha neni pro kazdeho. Velice rozsahle, ale zajimave popisuje New York 19.stoleti a vznik jejich policie.Zajimave byly pasaze o pristehovalcich z Irska a vubec popis tehdejsiho, mnohdy tezkeho zivota.Prvni polovina knihy skvela, potom malicko ztraci dech aby to vynahradila ve skvele finale.

momo01
24.08.2015 2 z 5

Já nevím... to je asi to nejvýstižnější, co můžu napsat. Námět se mi líbil, jsou zde pasáže, které mě zaujaly, ale ve výsledku mě samotný příběh až tak neoslovil a ani nevím pořádně proč.

Modrý medvěd
20.08.2015 3 z 5

Začátek vleklejší, nicméně nelituji, že jsem vydržela.A pokud vyjde další díl, ráda si přečtu. Situace s Irskými přistěhovalci mi dost připomínala to, co se nyní děje v Evropě. Je vidět, že historie se stále opakuje. A doufám, že když to tenkrát zvládl New York, zvládne to Evropa také.

Petrasuvicka
30.05.2015

Nedokázala jsem se vůbec začíst, ne že by to bylo napsané nečtivě, ale způsob, jakým postava vyprávěla mi nevyhovoval. Skákal z jedné věci na druhou, bez nějakých hlubších souvislostí. Bohužel jsem to musela odložit.

New York vraždy 19. století prostituce

Lyndsay Faye