Bohové Gothamu

Bohové Gothamu https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219526/bmid_bohove-gothamu-7yP-219526.jpg 4 240 66

Timothy Wilde série

Špičkové historické krimi, jehož autorka, vybavená perfektní znalostí místa a doby, rekonstruuje fascinující obraz New Yorku poloviny 19. století a přivádí na scénu originálního detektiva, který se specializuje na řešení zdánlivě nevysvětlitelných případů. Když Timothymu Wildovi jeho nezdárný starší bratr, známá postava dobového New Yorku, dohodí místo u právě vznikajícího policejního sboru, mladý muž s nechutí, ale přesto úkol přijme. A zdá se, že v pravý čas. Nezletilá dívenka Bird, prchnuvší z bordelu, je nalezena ve špíně ulice celá pokrytá krví, která není její. Začínají se dít podivné věci, až nakonec Wilde s pomocníky objeví v odlehlém koutu Manhattanu hrozivý masový hrob znetvořených dětských těl.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Paseka

The Gods of Gotham , 2012

markinho962
27.08.2020 1 z 5

Ani díky výbornému přednesu p. Písaříka mě kniha nevcucla, 5 kapitol a konec

Allena24
10.07.2020 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu s hlasem p. Martina Písaříka. Této knize se povedlo odvést mou pozornost od běžného dnešního dění. Za skvěle popsanou atmosféru New Yorku poloviny 19. století, za lehký sarkasmus a příjemný hlas dávám 5*.

KlariN
27.05.2020 4 z 5

Vynikající, zjevně pečlivě rešeršovaná historická freska s kriminální zápletkou. Sympatický ústřední hrdina a řada příjemně ambivalentních, náležitě prokreslených vedlejších charakterů. Autorka obdařená výjimečnou imaginací sebevědomě kráčí ve stopách velikánů. Co víc si přát? Aby česky vyšel i finální díl série.

parvitas
25.04.2020 5 z 5

Kniha Bohové Gothamu hovorí o New Yorku v polovici 19. storočia, kedy sa začala formovať polícia. Požiare, sex, drogy, zločin a politika v meste, ktoré nikdy nespí. Dieťa v nočnej košeli celej od krvi utieklo z nevestinca, bývalý barman sa stáva "medenou hviezdou" a musí vyriešiť záhadu masového hrobu detí. Vari nikomu nechýbajú? Kto sú mŕtvi králici? A prečo Timothy Wild neznáša požiarnikov? Hlad, chudoba, prisťahovalectvo, náboženstvo a politika ľudí spája aj rozdeľuje. Strhujúce a autentické obrazy z tej doby, nemohla som sa odtrhnúť. K čomu by som to prirovnala? Poznáte film Gangy New Yorku, ako sa tam mlátia na námestí? Tak aj toto sa tam mihne z Timothyho pohľadu. Alebo vás fascinoval život kurtizán? (nie je to Kvítek karmínový a bílý, ale niektoré opisy mi ho pripomenuli, no len okrajovo, nezniesla by som podrobnosti o tých deťoch...)
Jendoducho mi táto séria veľmi sadla, odporúčam asi najviac zo všetkých historických detektívok, čo som tento rok čítala!

iskovsky
25.04.2020 2 z 5

Prvý veľký prípad polície v New Yorku po jej založení v roku 1845, na mňa osobne v tomto podaní veľký dojem neurobil... hlavný hrdina je filantrop a ideál čestnosti, ktorý neprejaví nejaký zvláštny vyšetrovací talent a vyriešenie prípadu mu len tak akosi napadne... žiadne napätie ani gradácia deja... páčilo sa mi vykreslenie dobovej atmosféry NY, sem tam trefné prirovnanie a "bratr Val" - asi jediná zaujímavá postava v knihe... celé to na mňa pôsobilo dojmom "šestákového čtení"

KnihomolkaOli
31.01.2020 3 z 5

Historické knihy mám ráda, ale této knize, tomuto příběhu, jsem tu dobu prostě nemohla uvěřit. Pořád jsem zapomínala, že se to odehrává v době koňských povozů a salonů s dvoukřídlými dvířky, které ve westernech pořád někdo rozrážel.. Příběh zajímavý, ale jako ve většině knižních detektivek dle mého názoru jaksi nedotažený. Po dočtení jsem knihu odkládala s pocitem, že je nehotová, něco v ní prostě chybělo.

zuzana-koubkova
01.01.2020 4 z 5

Zakoupeno v levných knihách jaksi z rozpačitosti, ale pohltilo mne to od samého začátku. Nádherně popsané prostředí, atmosféra etc. Příběh sám je průměrný.

OldřichHanton
28.12.2019 4 z 5

Této historické detektivce se rozhodně nedá upřít originální zasazení a výborná atmosféra. Dějiny New Yorku jsou pro mě, a myslím, že i pro většinu lidí u nás, velká neznámá. V polovině 19. století sice vzkvétal a dynamicky se rozrůstal, většina nově příchozích však žila v bídě a naprosto nevyhovujících podmínkách. Určitě bylo zajímavé se do něj moci takto zprostředkovaně podívat. I zasazení děje do dětského bordelu je podle mě dost kontroverzní, i když zřejmě historicky věrné.
Bohužel samotný detektivní příběh už tak zajímavý není. Hodil by se spíše na delší povídku, než na román. Už v polovině knížky jsem zhruba odhalil, jak to asi bude. Kvůli skvělé atmosféře si ale někdy přečtu i druhý díl.

Galadwen
15.12.2019 4 z 5

Místy trochu pomalé, ale s pěknou atmosférou, uvěřitelné. Kdo je vrah, jsem odhalila podobně jako jiní komentátoři, nijak mi to ale nevadilo. Jako odpočinkové čtení doporučuju.

ADE138
03.11.2019 3 z 5

Taková průměrná detektivka z prostředí starého New Yorku. Líbila se mi atmosféra toho místa, příběh byl slabší a předvídatelný. Poslouchala jsem audioknihu a M. Písařík ji svým výkonem posunul o úroveň výš.

Moco
17.06.2019 1 z 5

Jednoznačně nehorší kniha, kterou jsem tento rok četla. Už od začátku jsem se do děje nemohla pořádně dostat. Líčení New Yorku té doby mi také nepřišlo příliš působivé, ačkoliv u některých částí jsem si říkala, jak můžu být ráda za to, že žiji v dnešní době.

S postavami jsem nedokázala sympatizovat. Byly jakési plytké, nemastné a neslané. Autorka je nedokázala pořádně „charakterizovat“.

Asi chápu, že Timmothy Wild měl být jakýsi Sherlock Holmes, měl oplývat neuvěřitelnými pozorovacími schopnostmi a intelektem, který by všechny porazil. Ve výsledku jsme se jako čtenáři ale nic nedozvěděli o tom, jak ke svým závěrům vlastně došel. Z toho důvodu to působilo velmi lacině.

Největší kámen úrazu byl ale děj a celkově zápletka, která byla nudná a předvídatelná. Zhruba na straně 200 jsem tušila, kdo je vrah. Ani se mi to už potom nechtělo číst, takže jsem přeskakovala nudné a neustále se opakující popisy New Yorku. Došla jsem na konec, abych zjistila, že jsem měla pravdu. Gradace téměř nulová. A je to obrovská škoda, protože tento příběh má poměrně velký potenciál.

Jednu hvězdu jsem dala kvůli postavě Valentina, která příběh aspoň malilinko okořenila.

trudoš
04.10.2018 3 z 5

Výborně zpracované prostředí, slabší zápletka. Na tři sta sedmdesáti stranách se rozvíjí děj, kterému by bohatě stačil rozsah novely. V rámci toho autorka natahuje všechno, co může, přičemž si vypomáhá i vypichováním skutečných událostí. Ty však nakonec nemají jiného účelu, než dovytvářet zdání autenticity celého vyprávění, a bohužel pro zápletku smysl nemají. Ta by si podle mě vystačila jen s vyšetřováním zločinu, ale to už je věc názoru.
Co se mi ovšem hodně líbilo, byla ústřední postava barmana Timothyho Wildea, který se stane policistou, protože jako hospodská vrba má cit pro naslouchání lidem a rozpoznáváním jejich lží. Naneštěstí ani tenhle motiv v příběhu velkou roli nehraje, což mi zpětně přijde jako velká škoda. Celkově se nemohu zbavit dojmu, že si Lyndsay Fayeová dala větší práci při sběru materiálů, než co pak věnovala řemeslné koncepci. I s kašpárkem se dá zahrát velké divadlo, když si prcek trochu mákne. Důležité je nezahltit drama kostýmy, jen pro jejich samotnou krásu.

Tatsume
22.06.2018 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která mě pohltila už někde asi na 10. stránce, kvůli které jsem nvě noci pořádně nespala, protože jsem buď do ranních hodin četla, nebo jsem přemýšlela, jak to teda celé dopadne, a kterou bez zaváhání přidávám mezi oblíbené. Opravdu velmi příjené překvapení, už pokukuji po pokračování...

palec
19.05.2018 4 z 5

Také slyšeno a ne čteno.A jsem za to rad,protože když jsem se knihu pokoušel číst,nemohl jsem se dostat do děje.Ale příběh je dobrý.

sarka45
22.03.2018 4 z 5

Pro mě trochu pomalý rozjezd a (a to je ještě horší) zdlouhavý závěr. Zápletka zajímavá, i když vyřešení dost předvídatelné. Charaktery postav propracované, lidské, ne černobílé. Moc se mi líbil bohatý jazyk autorky, i když v některých vypjatých případech mi připadal příliš květnatý a trochu mě zdržoval v ději. Moc zajímavé pro mě bylo prostředí a pozadí příběhu. Celkově se mi kniha líbila. Pěkná oddychovka.

mapet85
03.10.2017 3 z 5

Bohové Gothamu sú detektívkou, ktorá nás zavedie do New Yorku, do obdobia 19. storočia. Začínajúci a formujúci sa policajný zbor musí okrem nedôvery obyvateľov čeliť prípadom znetvorených detských tiel. Prípad riešia aj hlavné postavy – Timothy Wilde a jeho brat Valentino. Autorka výborne zachytila atmosféru a život ľudí v New Yorku, nezhody medzi katolíkmi a protestantmi, dobové reálie. Prípad bol pomerne zrozumiteľný. Kniha je ale poprepletaná na mňa veľkým počtom vsuviek, rovnako je veľký priestor venovaný rozoberaniu nepodstatných vecí, čo na mňa pôsobí ako umelé naťahovanie deja.

Musím podotknúť, že knihu som počúval ako audioknihu – moja prvá kompletná a vďaka prevedeniu herca Martina Písaříka, ktorý jej dodal šmrnc a iskru som bol veľmi rýchlo vtiahnutý do deja. Odporúčam a určite si vypočujem aj pokračovanie Lovci vran. :-)

orinka3
12.09.2017 5 z 5

Pozoruhodné čtení o New Yorku 19. století. Nikdy jsem netušila, že stěhování Irů do Ameriky provází tak silná averze k nim! Strašná bída, zoufalé podmínky k životu a navíc pronásledování pro katolictví. Lidská pověrčivost. Nejhorší oběti - ty nejmenší. Dětská prostituce, co může být horšího? Vznik policie v New Yorku, v jejichž řadách v podstatě pracuje každý, kdo si troufne. Vztah dvou bratrů, policistů. Mně dost vadila Valova narkomanie, to mi k práci policisty absolutně nesedí. Jenomže co já můžu soudit o lidech, kteří pracovali v tom podivném světě? Kniha byla pro mě přínosem, zajímavou a poutavou četbou.

kokosek
09.09.2017 4 z 5

Nejprve dovolte zhodnotit audio knihu jako takovou. Ta si zaslouží 5 hvězdiček, Martin Písařík velmi mile překvapil. Takhle prosím všechny audio knihy. Ne jeden unylý hlas jako u u knih B. Miniera, ale snaha o dramatizaci přesně tak akorát, aby to ještě nebyla vyloženě rozhlasová hra. Hned jsem si obstaral druhý díl, protože tohle se podpořit prostě musí.
A teď k samotnému obsahu. Sice je to pojato jako detektivka, ale já bych to spíš označil jako historický román. Historie NY z téhle doby mne doposud nechávala chladným, ale byla to chyba. Autorka opravdu dobu vystihla skvěle a fakt jsme rád za dnešní dobu se všemi jejími neduhy. A i ta detektivní část je dle mého velmi dobrá, není to severská škola, spíš bych to viděl na odkaz Agathy Christie. Čtenáři je dovoleno si dopředu dumat o tom proč a jak a to se mi líbí. TAk smad další díl bude stejně dobrý.

PetK
23.08.2017 3 z 5

Takový průměr, poslouchala jsem jako audio, číst to, nevím, jestli bych vydržela do konce. Trochu ukecané. Líbil se mi popis starého New Yorku a mile "v plenkách" způsob vyšetřování zločinu. Ale nic, co by mě extra zaujalo.

katallinka
20.06.2017 4 z 5

Velmi pěkná detektivka na historickém pozadí. Je zde dobře popsaný starý NY a vznik policie. Knihu jsem poslouchala, takže určítĕ přidávám jednu hvězdičku, za Písaříkův hlas.

New York vraždy 19. století prostituce

Lyndsay Faye