Tichý Don I. Díl 1–2

První svazek obsahuje první dva díly. Čtyřdílná románová epopej donského kozáctva z let předrevolučních, revolučních a občanské války. Vlastním jádrem díla jsou osudy Grigorije Melechova, příběh jeho velké a tragické lásky k Axiňje Astachovové, jeho boj nastraněkontrarevoluce a nakonec pozdní poznání životního omylu a boj na straně lidu. Kolem tohoto jádra je vyprávěna složitá historie Melechovovy rodiny, od tureckých válek až po sám konec občanské války, dále pak historievesniceTatarskoje a nakonec historie Revoluce a občanské války v Podoní a v celém Rusku. První díl, líčící v retrospektivě i rodinnou historii, má tři části a sleduje období od r. 1877 do r. 1914.vlastní Revoluci, a to od října 1916 do dubna 1918....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61989/tichy-don-i-61989.jpg 4.443
Literatura světová
Vydáno, SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

Tichij Don, 1928

Kniha Tichý Don I. Díl 1–2

ludek7426

Na knížku jsem se chystal už hodně dlouho. První dva díly ságy rodu Melechovů jsem přečetl jedním dechem. Román který se zaryje do paměti a nutí mně stále o něm přemýšlet. Krásné a smutné. Lidské. Nemá smysl se tu dlouze rozepisovat o ději, přečtěte si ten příběh sami, nebudete litovat. Těším se na další dva díly.

Abroš

Skvělá sága z ruské občanské války,900 stránek příběhu a ani jedna nudy.Četl jsem to jedním dechem.

Ava365
14.12.2019

Povinná četba, ale nakonec to člověk čte s chutí - mistrovské dílo.

KLADIK
20.01.2019

První díl přečten!
Další jsou s jistotou v budoucnu na řadě. Takže fajn.

Mindy
14.01.2018

Tak to je opravdu veledílo. Po mnoha bestsellerech a severských krimi jsem sáhla po klasice a nelituji. Sice v těch přesunech pluků, praporů a setnin jsem se místy trochu ztrácela, ale je to ruská historie a je dobré si ji připomenout. Uvítala jsem, když se děj přesunul do kozácké vesnice. Těším se na druhý díl.

bondula
12.01.2015

Tichý Don nik tak ľahko neprehliadne. Jednak pre jeho hrúbku a priestor, ktorý zaberá v poličke, no ani pre silný príbeh, ktorý ukrýva vo vnútri. Mám rád knihy, ktoré suplujú dejepisárky, ktoré ma v mladosti učili a nedoučili. Doplniť si historické vedomosti tak príjemnou cestou, akou je čítanie tohto Šolochovovho diela, znamená ako sa vraví - spojiť príjemné s užitočným. A to ani zďaleka nie je všetko.
Tichý Don má všetky atribúty veľkého diela, on je vlastne veľkým dielom v pravom zmysle.

Veľký rozsah, ktorý sám o sebe núti meniť stratégiu čítania, na akú som zvyknutý - nemá význam tešiť sa na rozuzlenie a záver, tam sa neprehryziem za večer, ani za dva, ani do konca týždňa. O to viac to núti užívať si pomaly plynúci dej, tešiť sa malými radosťami knižných hrdinov, smútiť pri ich žiaľoch či triasť sa spolu s nimi neistotou počas búrlivých rokov ruskej občianskej vojny. Podonské stepy, ktoré už oddávna križujú slobodný kozáci, možno ja nich jazdiť dlhé dni a koniec i tak nevidíš, inšpirujú i Šolochova, ktorý si nedáva žiadne limity, čo do šírky záberu a dĺžky príbehu.

Veľké množstvo postáv, sympaťákov aj čistých záporákov. Niektorí rýchlo umierajú, iní idú zatiaľ ďalej, no sú i takí, ktorí vstupujú do deja neskôr, strávite v ich spoločnosti niekoľko večerov, len aby čoskoro niekde biedne zahynuli. Plejáda ruských mien a otčestiev, môže pôsobiť na prvý pohľad chaos, no stačí pozorne čítať, trpezlivo lúskať stránku za stránkou a v spoločnosti donských kozákov sa čitateľ časom zabýva a naučí sa rozlišovať, kto je kto.

Veľký príbeh. Pohnuté osudy, láska a rodina, narodenie a smrť, vojna a všetko to s ňou súvisiace svinstvo. Bohatá úroda obilia na kozáckych poliach i žeň mŕtvych na poliach bojových. Popisy ťažkostí a biedy malých vojačkov v zákopoch i strategické debaty generálov na mapami. Turbulencie na politickej scéne a ich odraz v živote jednotlivcov z kozáckych staníc na Done.
Kniha, ktorá zanecháva nezmazateľnú stopu. A to je za mnou ešte stále len prvá polovica...

maryzka
29.05.2012

Mrvin řekl vše. Hrozně velká kniha, člověku trvalo dlouho než si ji přečetl. Já ji četla půl roku a to ještě první díl, druhý byl na další půlrok. Sice je pravda, že kozáci měli lepší postavení za vládců carské rusy, ale myslím že i tady je popsán život kozáku v období revoluce( myslím VŘSR),kdy jim tato doba nepřála

bakterie_

Zatím jsem četla pouze první a druhý díl v jednom svazku, na poslední dva se chystám. Rozsáhlé a krásné dílo :)

Goya
Goya