Rozrušená země

V románu Michail Šolochov zobrazuje jeden úsek prorevoluční proměny sovětské vesnice.
Jde o vesnici kozáckou, v níž jsou lidi pod vlivem zvláštní složitosti vztahů, což platí o pokapitalistických vesnicích všude na světě.

https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93335/rozrusena-zeme-CXI-93335.jpg 3.517
Vydáno, Brázda (zemědělské nakladatelství)

Podnjataja celina, 1932

Kniha Rozrušená země

jmv

Pamatuji si z povinné četby silný zážitek, když vstupoval do kolchozu a hrdě hlásil, že dává do společného vlastnictví jednu krávu, šest slepic, manželku a tři děti, ... (možná už si to nepamatuji úplně přesně).

Pavelpi
20.08.2019

Řekl bych,že tohle se autorovi moc nepovedlo.Spíš to na mě dělá dojem,že knihu psal na objednávku.S Tichým Donem,se to nedá srovnat.

Marbo
13.07.2016

Jedno si ujasníme hned na začátku, a sice že málokdo ve dvacátém století psal tak jako Šolochov, čili Rozrušená země rozhodně není špatná kniha, jen prostě není tak dobrá, jak by mohla být. Děj románu nás přivede ( jak je u autora zvykem ) mezi Donské kozáky a tentokráte se bojuje o zrno, což je boj kolikrát lítější než sama občanská válka. Téma, autorova schopnost vykreslit ( až neskutečně živě ) postavy, prostředí - to vše by nahrávalo tomu, aby se jednalo o vynikající záležitost. Žel Šolochov ( mládí a 30. léta ) se neubránil schematizaci, která v porovnání s jinak umně napsaným dílem bije dočí. Také mám problém se závěrem knihy, děj se povětšinou ( příjemně ) vleče a na posledních stranách se z ničeho nic přejde do trysku. Silné ***

WEIL
27.10.2011

Pokapitalimus na vesnici byl složitým problémem, protože jen málokterý kulag a boháč je ochoten se dělit o majetek s většinou, a podobně i ne každý vesnický člověk chce chodit do práce, což byl jeden z důvodů, proč socialismus vznikl. Práci všem, nejenom někomu a kdo nebude pracovat, ten půjde za mříže.

Zara
23.07.2011

Nebyla snad ani tak nudná, jako nechutně poplatná bolševickému režimu.

vojtaa

Bezkonkurenčně nejnudnější knížka, kterou jsem kdy četl a dočetl

Prokurátor
Prokurátor