Rozrušená země

V románu Michail Šolochov zobrazuje jeden úsek prorevoluční proměny sovětské vesnice.
Jde o vesnici kozáckou, v níž jsou lidi pod vlivem zvláštní složitosti vztahů, což platí o pokapitalistických vesnicích všude na světě.

https://www.databazeknih.cz/images_books/93_/93335/rozrusena-zeme-93335.png 3.516

Podňataja celina (1932)

Vydáno:, Brázda

Marbo
13.07.2016

Jedno si ujasníme hned na začátku, a sice že málokdo ve dvacátém století psal tak jako Šolochov, čili Rozrušená země rozhodně není špatná kniha, jen prostě není tak dobrá, jak by mohla být. Děj románu nás přivede ( jak je u autora zvykem ) mezi Donské kozáky a tentokráte se bojuje o zrno, což je boj kolikrát lítější než sama občanská válka. Téma, autorova schopnost vykreslit ( až neskutečně živě ) postavy, prostředí - to vše by nahrávalo tomu, aby se jednalo o vynikající záležitost. Žel Šolochov ( mládí a 30. léta ) se neubránil schematizaci, která v porovnání s jinak umně napsaným dílem bije dočí. Také mám problém se závěrem knihy, děj se povětšinou ( příjemně ) vleče a na posledních stranách se z ničeho nic přejde do trysku. Silné ***

WEIL
27.10.2011

Pokapitalimus na vesnici byl složitým problémem, protože jen málokterý kulag a boháč je ochoten se dělit o majetek s většinou, a podobně i ne každý vesnický člověk chce chodit do práce, což byl jeden z důvodů, proč socialismus vznikl. Práci všem, nejenom někomu a kdo nebude pracovat, ten půjde za mříže.

Zara
23.07.2011

Nebyla snad ani tak nudná, jako nechutně poplatná bolševickému režimu.

vojtaa

Bezkonkurenčně nejnudnější knížka, kterou jsem kdy četl a dočetl

Michail Alexandrovič Šolochov

Michail Alexandrovič Šolochov