Ti, co vidí

Ti, co vidí
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/515535/bmid_ti-co-vidi-N2u-515535.jpg 4 276 276

Přízraky z Michiganu série

Jednoho slunečného srpnového rána roku 1935 najde třináctiletá Sophia Grayová svou kamarádku Rosemary, jak se potuluje po lese. Rosemaryiny žluté šaty jsou flekaté a potrhané, dívka zvláštně napadá na jednu nohu a má prázdné skleněné oči. Zoufale naznačuje Sophii, že jí musí nutně něco ukázat, a ta ji následuje. Dvacet let po nálezu Rosemaryina těla se Sophia ocitá uvězněná v rozlehlém a děsivě krásném Ústavu pro choromyslné v severním Michiganu. Dostává se do rukou zlovolného doktora, který si za své oběti vybírá pacienty s nadpřirozenými schopnostmi. V současnosti, v roce 1965, je Hattie, podobně jako před třiceti lety její matka, vedena duchem. Noviny ukryté na půdě odhalí tajemství, které ovlivnilo život Hattie a jejích sourozenců. Hattie a její sestra Jude se vydávají na křížovou výpravu, aby napravily křivdy minulosti a odhalily podvod, který jim před deseti lety ukradl matku.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: ekniha , Fobos

Some Can See , 2018

evineckY
04.03.2023

Vůbec nevím, jak knihu hodnotit.
Strašně se mně drží vztek, že takové sadistické zrůdy existují, ubližují a jsou mezi námi. Na druhou stranu nevíme, co je mezi nebem a zemí. Nečetlo se to špatně, ale nesnáším násilí a moc dobře to nenesu.

monishek
03.03.2023 5 z 5

Tohle me fakt bavilo. Různé časové linie, které se postupně propojí. A ja si to davala dohromady. Ahaa, takže holčičky se znaly, aha, tohle je jejich matka, tenhle je doktor psychouš apod. Příběh mel spad a četlo se to jedním dechem.

katynka78
26.02.2023 3 z 5

Tento recenzní výtisk se ke mně dostal díky soutěži do #závisláckýpředskokan a zapojila jsem se do něj z důvodu, že mě lákalo vyzkoušet si naprosto něco jiného než obvykle čtu.Byla to taková výzva, ale samozřejmě jsem nevěřila, že bych se mezi deset vybraných dostala. A stalo se! Neuvěřitelné, tolik radosti jsem neměla už hodně dlouho, protože navíc získat recenzní výtisk byl takový můj čtenářský sen a ten se mi tímto splnil!
Psychologové vždy radí, že než začnete kritizovat, tak musíte nejprve vyzdvihnout klady a pochválit. A vzhledem k tomu, že tato kniha je hodně o psychologii, tak se touto radou budu moc ráda řídit.
Obálka je velmi povedená, ukazuje nám to, co nás bude příběhem provázet a láká na klasické duchařské téma, které jak všichni víme, bylo v literatuře a ve filmech již mnohokrát zpracováno. A tudíž každý další autor se potýká s nelehkým úkolem přijít s něčím originálním, neotřelým a to není jen tak. Přesto se autorce povedlo přijít s novátorskou myšlenkou zakládající na útržcích z příběhů, které se skutečně staly a to v zařízeních, kde se léčí neduhy duše a nechává se jimi inspirovat.
O co jde, je uvedeno tady v anotaci a nemusím to popisovat, tak dám své postřehy a pocity.
Rozhodně ale nečekejte snadné čtení, budou se vám vařit mozkové buňky, protože neustálé prolínání mezi časovými liniemi, přepínání z jedné postavy na druhou, vám nenechá oddech. Budete spojovat, rozplétat, kombinovat a přehodnocovat, abyste přišli na to, co se stalo a proč se tak stalo. Rozhodně velkým plusem knihy je, že příběh byl uzavřen a vyřešen, takže nezůstane žádná z otázek nezodpovězena.
Z mého osobního hlediska se musím obrovsky všem omluvit, že nejsem typický čtenář duchařin a hororů. Nevyhledávám je a tudíž toto byla výzva. A protože je tato kniha uvedena jako horor z řad mystery, bála jsem se, že se budu fakt bát. Jaké bylo ale moje zklamání, že ač některé scény opravdu byly strašidelné, tak mě nechávaly docela chladnou. Opravdu netuším proč, ale obávám se, že se tak stalo tím, co v knihách nemám ráda a to velmi častým přeskakováním jak v čase, tak mezi osobami. A to mě velmi rozptylovalo od onoho slibovaného strachu. A ze začátku, než si uděláte přehled, kdo je kdo a kde, tak to trošku trvá a plete se to.
Kniha navíc obsahuje opravdu mnoho popisů prostředí, které má navnadit atmosféru, ale pro mě to bylo opět odvádění pozornosti od samotného děje a zmírnění strachu.
Co si ale budu hodně z knihy pamatovat bylo, že mi všech postav bylo líto, hlavně všechny děti, co tam vystupují, byly po většinu svého dětství smutné a postihnuty obrovskými ztrátami. To mi možná přinášelo více smutku než strachu nad tímto příběhem.
Pro odlehčení je do tohoto mystery příběhu zařazena i milostná zápletka, která by tam na můj vkus vůbec nemusela být. Je jen přidáním zmatku, který se pak rozplete, ale myslím si, že nic speciálního nepřináší a klidně mohla být vynechána.
Co říct na závěr?
Ti, co mají rádi mystery, budou určitě spokojení. V ději najdou vše, co taková duchařina má mít, zápletky, záhady, tajemství a temná zákoutí jak budov, lesů, tak lidské mysli. A to je určitě dobrý základ pro to, abyste do této série šli, abyste si příběh přečetli a objevili svět léčeben, kam se nikdo z nás nechce dostat.
Ti, co mají mysl otevřenou a nemají vyhraněné žánry, budou opět nadšení, že objevili něco nového, co by mohlo mít dobré pokračování v dalších dílech.
A my ostatní, mezi něž se zařazuji, budeme mít obohacení přehledu žánrů, obohacení o utvrzení, že duchařina opravdu není pro nás a to ani v literatuře ani ve filmech. A přináší to toleranci a radost z toho, že je moc dobře, že vychází tolik knih nesoucí rozmanitost, že si každý z nás vybere.

thiel3000
22.02.2023

Keďže sa kniha najprv ťažko čítala, odložila som ju. Na druhý deň som to prečítal od začiatku do konca a nechcel som to odložiť, kým som neskončil. Príbeh začína v prítomnosti a potom sa vracia do minulosti, aby rozprával príbeh dievčaťa, ktoré bolo neprávom odsúdené za vraždu svojej najlepšej kamarátky. Čaká na vás napätie, nálada a niektoré šokujúce odhalenia. Román je pekne napísaný, no chýba mu odstrašujúci faktor potrebný na to, aby bol skutočne desivý. https://basketball-stars.co/

Gustik5
20.02.2023 4 z 5

Ti, co vidí je nesmírně čtivě napsaný mysteriózní příběh s prvky krimi a silným závanem nadpřirozena. Trochu zamrzí že i přes velmi dobře popsané prostředí, obratně vystavěný příběh a vykreslené hlavní hrdinky (kterým budete opravdu fandit a sžijete se s nimi) ne vždy děj působí stoprocentně konzistentně. Chování postav je sem tam maličko strojené a v rozporu s jejich osobnostmi, jako by se je autorka snažila dotlačit tam, kde je příběhově chtěla mít. A na některá vodítka protagonistky přicházely možná moc pomalu. Ale to je třeba jen můj dojem a rozhodně to neshazuje jinak naopak velmi pozitivní dojmy, které jsem během čtení měl. Prostě mě zajímalo, co bude dál a byl jsem napjatý. Celkově je to odpustitelná drobná skvrnka na jinak velmi čtivém díle, u něhož se rozhodně těším na další části. Je tu totiž všechno: paranormální schopnosti, vraždy, rodinná tajemství, a dokonce i tajemný spolek, který má co do činění se zvláštně nadanými pacienty ústavu pro duševně choré. Jsem opravdu zvědav, kam se příběh příště rozvine a v hodnocení si nechám menší rezervu do budoucna...

lucia0482
19.02.2023 5 z 5

Zo začiatku sa kniha čítala pomaly, tak som ju odložila. Na druhý deň som ju prečítala celú, nechcela som ju odložiť skôr,ako ju dočítam. Príbeh nás vracia do minulosti a postupne odkrýva príbeh dievčaťa, ktoré obvinili z vraždy kamarátky. Nechýbajú duchovia, celkom prekvapivé odhalenia i napätie. Nie je to úplne strašidelné, no kniha je dobre napísaná.

EvikU.
19.02.2023 5 z 5

Horory jsem moc nečetla. Vloni jsem začala Draculem od Barkera. Tohle ale možná ani není horor. Spíš psychologický thriller o vyšinutém doktorovi v ústavu pro choromyslné v severním Michiganu. Přiznám se, že ze začátku jsem se nemohla začíst. Nějak jsem se nemohla vyznat v příběhu. Na 47 straně se to zlomilo a pak už to bylo skvělý.

V knize se prolíná minulost, rok 1935,kdy se stala vražda 13 leté dívky Rosemary ve žlutých šatech. Tuto linku doplňuje současnost, rok 1965. Žití v ústavu, pacientku, která slyší duchy, duše, které se jí zjevují jsou většinou zavražděné oběti a doktor Kaiser je tím fascinovaný. Dělá na nich pokusy tak dlouho, dokud některé nezabije.

Postavy jsou dobře napsaný, pacientka Sofie je dívka z minulosti, zároveň se seznamujeme s její rodinou. Dvě dcery a syn. Začíná se pátrání po matce, která měla být mrtvá… šokující události na sebe nenechají dlouho čekat. Část ke konci v lese s doktorem, duchy, Hattie a Jude a Sophií jsem měla husinu. Tleskám.

Nijak zvlášť jsem se u knihy nebála, spíš mě fascinovala. Trochu si myslím, že někteří lidé opravdu vidí víc než my ostatní. A také to, že je něco mezi nebem a zemí. Každopádně tato kniha vyvolává emoce, nutí číst, dokud není přečtená. Konec byl krásný, i když za mě trochu pohádkový, …