Ti, co vidí

Ti, co vidí
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/515535/bmid_ti-co-vidi-N2u-515535.jpg 4 276 276

Přízraky z Michiganu série

Jednoho slunečného srpnového rána roku 1935 najde třináctiletá Sophia Grayová svou kamarádku Rosemary, jak se potuluje po lese. Rosemaryiny žluté šaty jsou flekaté a potrhané, dívka zvláštně napadá na jednu nohu a má prázdné skleněné oči. Zoufale naznačuje Sophii, že jí musí nutně něco ukázat, a ta ji následuje. Dvacet let po nálezu Rosemaryina těla se Sophia ocitá uvězněná v rozlehlém a děsivě krásném Ústavu pro choromyslné v severním Michiganu. Dostává se do rukou zlovolného doktora, který si za své oběti vybírá pacienty s nadpřirozenými schopnostmi. V současnosti, v roce 1965, je Hattie, podobně jako před třiceti lety její matka, vedena duchem. Noviny ukryté na půdě odhalí tajemství, které ovlivnilo život Hattie a jejích sourozenců. Hattie a její sestra Jude se vydávají na křížovou výpravu, aby napravily křivdy minulosti a odhalily podvod, který jim před deseti lety ukradl matku.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: ekniha , Fobos

Some Can See , 2018

Airelle
06.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Nevím, kdy se to stalo, ale stala se ze mně čtenářka hororů?! To byl jeden ze žánrů, který jsem číst nechtěla, protože filmové horory nedávám. Jenže já miluju duchařský příběhy, a těch hororových je mraky!

Ti, co vidí je jeden z nich. Nedávno jsem si z bookstormingu přinesla druhý díl, a tak jsem hledala, jestli mám i ten první a díky klubu Knih Dobrovských jsem zjistila, že je to jedna z knih, kterou nedávno rozdávali. Moje peněženka a můj muž si zas jednou oddechli.

Co se týče knihy, tak to je jízda od začátku do konce. Prolíná se přítomnost s minulostí, pak taky náš svět se světem duchů. Příběh je vyprávěn z pohledu tří žen, dvou sester Hattie a Judy a tou třetí je Sophie.

Hattie a Judy hned nazáčátku odhalí, že jejich matka nezemřela, jak jim celou dobu nalhávali. Otázkou zůstává, kam se ztratila, a tak se vrhnou do pátrání, které nabírá na obrátkách.

Sophie v dětství našla zavražděnou kamarádku, a vzhledem k tomu, že od dětství mluví z duchy, je pro okolí divná, padne podezření na ní, nezbyde jí než utéct začít někde jinde. Osud tomu snad chtěl, že se po několika letech setkává s matkou zavražděné kamarádky, a musí utíkat znovu. Nečekanou zradou se však ocitá v psychiatrickém ústavu, kde se stane obětí pokusů jednoho doktora.

Jak se jejich cesty propletou, už si musíte přečíst sami.

Musím zvlášť vyzdvihnout popisy léčebných metod, protože při jejich popisu jsem občas trnula hrůzou a děsila se, co se opravdu dělo. A že těch pokusů na pacientech bylo! Elektrošoky byly snad jen slabým čajíčkem

Pak také pátrání po skutečném vrahovi byla třešíňka na pomyslném dortu.

Taky čtivost se tomuto hororu nedá popřít, max dva večery a bylo přečteno. Ač jsem se bála jen trošičku, tak se četl sám. Oproti Pod hladinou od Darcy jsem nadšená. Kniha měla snad všechno, co si správný milovník duchařských příběhů může přát.

Ann98
05.11.2023 5 z 5

Četla se dobře, ale některé pasáže mi přišly trochu nedomyšlené a zdlouhavé. Možná by bylo lepší, kdyby tam nebyly tři dějové linky. Hodně jsem se ze začátku ztrácela, musela jsem se vracet a pečlivě sledovat jaká je to doba a kdo to vypráví. Později už jsem si na to zvykla a nakonec jsem si to užila.
Hattie byla křehká dívka, snílek, citlivá, plachá a každý měl potřebu ji chránit. Naopak Jude stála rovnýma nohama na zemi a byla to živelná, drsná, tvrdohlavá, sebevědomá a cílevědomá mladá žena. Mezi sestrami nemohl být větší rozdíl. Petr mi přišel jako zbytečná postava, to samé Damien. Sofie byla silná žena. I když je mi jasné, že ve skutečnosti by po deseti letech mučení v ústavu nebyla normální, tak jak nám to vykreslila autorka. Ale když od toho člověk odhlédne, dostane celkem slušný mysteriózní thriller.
Mám ráda příběhy z ústavů pro choromyslné. Plus tady navíc čtenář dostane zjevování mrtvých, paranormální schopnosti a pokusy na lidech. Za mě dobrý, cítila jsem strach i napětí. Určitě se těším na další díl z této série.

Zmitko.m
17.09.2023 4 z 5

Kniha se mi místy četla obtížně, jiné pasáže zase byly velmi chytlavé a znepokojivé. Za nejsilnější považuji asi scénu, kdy Sophii podrobují tomu testu a ona vidí, to co vidí. To byla asi opravdu nejděsivější scéna v knize. Dávám 4* protože se mi hodně líbil námět i celkové rozuzlení příběhu, ale občas jsem se v něm místy ztrácel. Ale už mám objednaný další díl, takže se těším.

zsykorova
11.09.2023 2 z 5

(SPOILER) Jedno velké zklamání. Rozhodně se nejednalo o horor, ale o nějakou splácaninu protkanou duchy a blázincem, což mělo vyvolávat strašidelný dojem, ale mělo to spíše opačný účinek. Hlavní postavy katastrofa, Hattie byla na zabití, Jude ještě ušla. Zápletka žádná, vyvrcholení nebudu komentovat a jediné, co se jakž takž povedlo, bylo opětovné shledání celé rodiny na konci.

Maly_MACKO
19.08.2023 2 z 5

(SPOILER) Tak tohle bylo něco. Nechápu jak tohle někdo může hodnotit kladně. Tu prostě nefungovalo nic. Časové období? Nebýt těch informací v kterém roku se to odehrává, nešlo vůbec poznat v kterém roce se to odehrává.
Napětí? Žádné.
Vztah k postavám? Víc uměle to už působit nemohlo
Rozuzlení? Jako sorry, ale aby vrahem byl někdo o kom nepadlo ani slovo? Ne, díky.

Trolice
18.08.2023 5 z 5

Kniha se četla velmi dobře. Sice jsem ji kupovala v domnění,že se jedná o pořádnou duchařinu, což nebyla, ale i tak byla napínavá až do poslední stránky.

Princezna22
18.08.2023

Zajímá kniha. Velice čtivé. A nutí vás to číst dál. Jen jsem byla ze začátku dost zmatená, ale pak se to srovnalo.

Veronika_mad
07.08.2023 4 z 5

Trvalo mi docela dlouho, než jsem se zorientovala v časových obdobích a v množství postav. Kolikrát jsem se musela vracet, abych se ještě jednou podívala na datum. Za to dávám jednu hvězdu dolů. Ale nakonec jsem si knihu moc užila :) Příběh i zápletka super.

Marisa
06.08.2023 4 z 5

Miluju knihy od Darcy Coates a tak jsem myslela, že v J. R. Erickson najdu poměrně dobrou alternativu. A nepletla jsem se. Kniha se četla v podstatě sama a příběh mě velmi zajímal. Mrzelo mě ale, že prostředí sanatoria zde bylo vykresleno jen okrajově, od toho jsem očekávala více.

Mruskulka
02.08.2023 4 z 5

Odpočinkové čtení. Mezi horory bych tuto knihu nezařadila, ale byla to pěkná duchařina.

dia.riedl
01.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Příběh v knize Ti, co vidí byl zajímavý a poměrně zamotaný a mě se líbil. I když bylo ze začátku těžké se v ději zorientovat, hlavně kvůli množství postav, kterých stále přibývalo, a také třem časovým rovinám, příběh dvou sester, které se rozhodly vypátrat pravdu o své rodině, mě nakonec hodně oslovil.

Všechny dějové linky jsou pro příběh stejně důležité a vzájemně propletené víc, než se od začátku zdá.
Děj v psychiatrickém ústavu byl poněkud zvláštní a chování postav nedovysvětlené, ale odehrálo se tady nejvíc znepokojivých scén z celé knihy. A zakončení bylo velmi uspokojivé.

Postava Hattie byla někdy až příliš ustrašená a citlivá, byla mi sympatičtější jako dítě, zvídavá a tajemná.

Co mi v příběhu přišlo navíc, byla linka s Damienem...
A taky pár detailů, které autorka do příběhu vměstnala, například, že bratr sester válčí ve Vietnamu - pro příběh to nemělo vůbec žádný význam, jen tam bratr skoro celou dobu nebyl no.

Musím ještě podotknout, že na to, jak se kniha prezentuje, je v příběhu žalostně málo duchařiny, nebo alespoň takové, že které vám běhá mráz po zádech. Je to spíš detektivní román. A ještě dodám, že více než vyšetření dávné vraždy je v příběhu důležitější pátrání po zmizelé matce.
Příběh byl ale hezky promyšlený a dobře se četl.

Update (květen 2024):
Knihu jsem četla již podruhé a musím říct, že jsem příběh vnímala mnohem uceleněji a některé poznámky z prvního hodnocení bych nyní přepsala. Je to opravdu hezký a podle mě poutavě napsaný příběh. Čtení jsem si užila.

Maky78
31.07.2023 3 z 5

Krásný příběh, velmi čtivé. Napětí které vás nutí číst dál a dál. Není to horor, spíš román s prvky detektivky.

LadaLil
26.07.2023 5 z 5

Jsem nadšená. Další z mých prázdninových knih a opět jsem spokojená. Kniha je spíš detektivkou a rozplétáním starého případu než hororem. Prvky duchařiny jsou tu ale také, bez nich by se příběh vyřešit nedal. Užijte si napětí i relax.

veronika9761
16.07.2023 3 z 5

Zacatek me moc nebavil, neorientovala jsem se v postavach. Kdyz jsem pochopila zapletku, uz to slo samo. Teda ale horor to moc neni.

Jarmila97
13.07.2023 3 z 5

moje očekávání bylo takové že tato kniha bude horor o duchách. Nakonec ale proběhlo celkem velké zklamání je to spíše taková detektivka a živost knihy úplně nulová. knihu jsem přelouskala jen proto že jsem jí načetla a Chtěla jsem jít dokončit ale vlastně mě vůbec nebavila. Nakonec jsem knihu dojela ale na další díl už to nevidím

sabuska
07.07.2023 2 z 5

Knihu jsem dostala jako dárek a moc jsem se těšila na horor bestseller. Miluji knihy o duchách ale tohle je opravdu jen duchařinka, ale žádný horor. Řeší se tu příběh dvou sester co se zamilujou do stejného muže... Že se skáče dějově tam a zpět mi nevadilo, alespoň mě to udržovalo ve střehu, protože jinak nuda nuda.. 2 hvězdičky za dobrý nápad ale proč ta romantika?????

agnes25
05.07.2023 5 z 5

Moc hezký příběh, v úvodu knihy jsem myslela, že jí snad odložím a rovnou prodám, ale udělala jsem dobře, že jsem ve čtení pokračovala. Dostala jsem sice dávku duchařiny, která byla spíše o nadpřirozených schopnostech hlavních postav, ale nakonec vyzněla kniha moc něžně a krásně. Ráda si koupím i další díl.

Arlienen
29.06.2023 5 z 5

Po knize jsem sáhla, protože mám ráda duchařskou tématiku a také kvůli krásnému obalu, samozřejmě mě zaujala i anotace knihy. Kniha je označená jako horor. Velkou roli hrají duchové, ale určitě se čtenář při četbě bát nebude.
Kniha je psaná z různých pohledů. Na začátku jsem s tím měla trochu problém, než jsem si přiřadila jména k určité postavě.
Knihu jsem měla přečtenou za pár hodin. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Musela jsem vědět, co se stalo Sofii. Kdo zabil Rosemary... Na všechny moje otázky jsem nalezla odpověď a teď jen nedočkavě čekám na druhý díl. :-)

monika3332
25.06.2023 5 z 5

Příběh je poutavý a určitě si přečtu pokračování.
Je pravda, že jelikož se příběh odvíjí v několika dějových liniích, není snadné se v tom zorientovat.
Prospěla by trochu delší dějová linka a méně přeskakování sem a tam.

Klaudinka27
22.06.2023 5 z 5

Moc se mi do knižky nechtělo,ale překvapila mě.Těšim se na dalši dil .