Tí, čo odchádzajú – tí, čo zostávajú

Tí, čo odchádzajú – tí, čo zostávajú https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405767/bmid_ti-co-odchadzaju-ti-co-zostavaju-pQN-405767.jpg 4 1000 1000

V tretej časti Neapolskej ságy sa z dievčat Eleny a Lily stávajú ženy. Lila, ktorá sa v šestnástich vydala, má malého syna, opustila manžela a výhody, ktoré jej prinášalo manželstvo, a pracuje ako robotníčka vo fabrike. Elena odišla zo štvrte, skončila vysokú školu a vydala úspešný román. Otvorili sa jej dvere do sveta vzdelaných ľudí. Obe ženy sa snažia prebúrať múry väzenia, ktorým je život v biede, nevedomosti a podriadení sa. Plávajú v mori príležitostí, ktoré priniesli sedemdesiate roky. A predsa ich stále spája silné puto, ktoré nemôžu preťať žiadne vonkajšie okolnosti. Vzťahy medzi ženami sa neriadia takými pevnými pravidlami ako priateľstvá mužov. Chcela som prerozprávať, ako celoživotné priateľstvo dvoch žien dokáže uniesť a prežiť dobré a zlé pocity, závislosť a emancipáciu, vzájomnú podporu a zradu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Inaque

Storia di chi fugge e di chi resta , 2013

Skawin
14.01.2019 5 z 5

Každým dílem jsou knihy této ságy lepší a lepší. Četla jsem a četla... Asi je to i tím, že se v Elenině příběhu zrcadlí i můj osobní příběh. Skvěle napsané...

kacenka72
13.01.2019 4 z 5

Autorka si udržuje vysoký standard - styl vyprávění, popis nevyslovitelného... Umí báječně vystihnout i to, že vztahy se neodehrávají ve "vzduchoprázdnu", ale politická a společenská situace je výrazně ovlivňuje. Obě hrdinky mi ale v tomto díle trochu lezly na nervy na rozdíl od těch předchozích, kde jsem je chápala... Teď se mi asi díky jinému osobnímu příběhu trochu vzdalují.

Nikkiproch
11.01.2019 5 z 5

V téhle sérii může každý najít kousek sebe a svého života. S napětím přecházím k poslednímu dílu.

kamibe
09.01.2019 5 z 5

Autorčin široký politický záběr mi dává pěkně zabrat! Na mnoha stránkách mi připadalo, že Elena není schopna sama rozeznat svoji hodnotu, a proto je permanentně nešťastná. Jenže sama dobře vím, jak často potřebujeme svoji hodnotu ověřovat v odezvě druhých. A taky je to život v době, kdy se ženy teprve seznamují samy se sebou.
Čekala jsem, že se k výjevu z počátku tohoto dílu vrátí na jeho konci. Ale nevrátila. Přesto je závěr strhující.

Elsinor024
07.01.2019 5 z 5

Pokračuje divoká italská jízda, kdy na jednom rohu narazíme na camorru propojenou s fašisty, na dalším komunisty (i bohaté) svorně spolupracující s teroristy, nahlédneme do odpudivé továrny na maso, kde si místní feudál mezi salámy a uzeným užívá s podřízenými ženami. Kolem toho všeho výbušná politická situace, která je opravdu detailně rozebraná.
A znovu je nám nastaveno nelítostné zrcadlo, v jehož alespoň jednom střípku se musíme najít. Máme vysoké morální nároky na druhé a udílíme moudré rady. Ale jakmile do stejné situace vplujeme sami, všechno je rázem jiné. Musíte nás pochopit, jinak to nešlo.
V jednom okamžiku je nám jasné, jak se máme zachovat, co je správné a co musí skončit blbě, kdybychom to provedli. V další chvíli na sebe nevěřícně zíráme a pozorujeme, jak jsme udělali pravý opak našich moudrých úvah. Neovládáme své životy, jsme jak herci na jevišti světa, co musí zahrát svoji roli a pak nést následky. Hlavní hrdinka dokonce napíše o takovém chování u žen akademiky ceněnou knihu, aby se pak díky silným emocím zachovala jako dokonalý prototyp toho, co z duše nesnáší.
No je to velká síla. Originální, dokonalé! Věřím, že po dalším přečtení by se našly jiné roviny, které člověk není schopný pobrat na první záběr.

Toffee
01.01.2019 5 z 5

Už potřetí se hluboce skláním před autorkou. Celou dobu jsem měla pocit, že nečtu beletrii, ale že sleduji skutečné lidi a jejich skutečné životy. Žádná postava není kladná a málokterá je jen záporná, protože takhle přesně je to i v životě. Bylo to ale i dost depresivní čtení. Jak málo radosti Elena i Lila zažívaly, ať už dobou, okolnostmi nebo vlastní vinou. Je smutné sledovat, jak moc se snažily dostat se pryč, žít lepší život, a jak si svou čtvrť nesou s sebou. I když to vypadá, že Elena je ta, co odchází, a Lila zůstává, stále silněji si uvědomuji, že je to naopak. To Elena je i přes vysoké vzdělání, úspěch a nové "lepší" přátele pořád tou nejistou holkou z chudinské čtvrti, která neví, co chce, ve vzteku sklouzává do dialektu a opakuje vzorce rozhodování, kterých se chtěla zbavit.
A za tím vším Itálie 70. let - vzestup komunismu se všemi protichůdnými frakcemi, vzkříšení fasišmu, nástup feminismu, mafie vládnoucí nad životy lidí ve čtvrti atd.
I po třetím díle stále hodnotím celou ságu jako výjimečnou.

PetK
31.12.2018 4 z 5

Tohle byla na rozdíl od předchozích dvou dílů víc politika než vztahovka, ale pořád obsahuje to kouzlo, které je v knížkách neuvěřitelně vzácné. Ten jazyk (a překlad), ta schopnost vyjádření nevyslovitelného. Skvělé.

Opatov
29.12.2018 5 z 5

Elena, ktera napsala uspesny roman a ma jiz svou rodinu, konecne nachazi sama sebe, zivotni jistotu a stava se pro ctenare snesitelna. Italii zmitaji politicke zmeny a pozadu nezustava nastupujici feminismus. Kniha je uz vice ovlivnena vypraveni, Eleny-intelektualky. Ale porad se krasne cte. Tesim se na posledni dil.

pat4157
29.12.2018 5 z 5

Ufff... ta politika mě upřímně moc nebavila. Ale příběh se opět rozjel jako vlak. Sice projel pár nudnějších vesnic, ale mířil a hlavně dojel do zajímavější. Tak a teď musím, i když jsem si chtěla dát kratší pauzu, na poslední díl :-)

marlowe
26.12.2018 3 z 5

Kouzlo prvního dílu dávno vyprchalo, holčičky vyrostly a zůstal jen nijak zajímavý příběh nesympatických lidí, se kterými byste do koupě dvojdomku určitě nešli.
A poznání, že horkokrevná italská nátura může po určité době lézt řádně na nervy.
Jediné pozitivum: zjištění (respektive připomenutí si), jak výbušná byla politická situace v Itálii sedmdesátých let.
Resumé: lepší průměr – a dosud neukončený boj s chutí hodit flintu do žita a do čtvrtého dílu už nejít!

Alushka07
24.12.2018

čím víc knih v této sérii čtu, tím míň se mi líbí. První dvě knihy byly zajímavé...tahle je spíš lekcí o politice a příběh hlavní hrdinky jakoby ztrácel dech :-(

lucinka84
04.11.2018 3 z 5

Byla to první kniha od této autorky a asi i poslední. Narazila jsem na ni náhodou v knihovně. Říkala jsem si, že snad nebude vadit, když jsem nepřečetla předchozí díly. Z počátku jsem byla nadšena, ale pak to opadlo a začala jsem se nudit. Ty dlouhé nudné pasáže. Musela jsem se nutit, abych ji vůbec dočetla.

ajasin
03.11.2018 5 z 5

Ani třetí díl tetralogie své nadšené čtenáře nezklame. Román si stále drží formu, tempo a vysokou kvalitu nastavenou hned od začátku.

Katka81
31.10.2018 5 z 5

Za mě zatím nejhorší díl, asi proto, že je v něm hodně zloby, nenávisti, agrese. Lidé své životy nežijí šťastně a utápějí se v nich. Styl je víc a víc rozvětvenější, proto hodnotím 5 hvězdičkami a konec opět láká k dalšímu, škoda, že k poslednímu dílu.

Hella
30.10.2018 5 z 5

Strašně mi pije krev Elena. Nejvíc tím, co udělá na konci. A taky Lila a Nino, a to tak, že hodně, hodně moc. A přesto, nebo možná právě proto, je to pořád ta nejlepší a "nejplastičtější" kniha, jakou jsem kdy četla. Má velká poklona paní autorce!

dracik
30.10.2018 5 z 5

Ferrante opäť nesklamala :-)

Gooverka
26.10.2018 5 z 5

Ač nejsem fanynka ani jedné postavy, strašně moc mě příběh a jejich osudy baví. Neapolská sága je ve svých 3/4 a za mne je tento díl zdaleka nejlepší. I když chování některých postav vůbec nerozumím, nic to nemění na tom, že se chci dozvědět, co s nimi bude dál.

Šerďa2012
22.10.2018 4 z 5

Příběh se zajímavě rozvíjí a přátelství hlavních hrdinek prochází nelehkými zkouškami. Těším se na poslední díl.

teramacek
12.10.2018 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší kniha z celé série. Asi i proto, že jsem právě ve věku hlavních hrdinek :), ale určitě i kvůli spoustě významných událostí, které je potkávají. Intimní, hodně vzrušující příběh - ve všech možných výzkumech toho slova. Vztah Lily a Lenu je zvláštní, většinou jsem nechápala, jak se právě z nich dvou mohly stát takové přítelkyně, ale to asi ani ony :) Už se těším na velké finále!

Glivuska
12.10.2018 5 z 5

Kniha byla opět čtivá, místy hodně náročná a byla potřeba se velmi soustředit. Nedokáži říct, zda se mi kniha líbila více či méně než knihy předchozí, možná mi v tomto díle přišla Elena víc letargická, na druhou stranu to pak vedlo (pro mě) k šokujícímu sledu událostí. Těším se na poslední díl a přeji všem, ať vydrží - je to náročné čtení, ale stojí za to :)