Terapia

Terapia https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375330/bmid_terapia-AbD-375330.jpg 4 561 173

ŽIADNI SVEDKOVIA ŽIADNE STOPY ŽIADNE TELO Josy, dvanásťročná dcéra renomovaného psychiatra Viktora Larenza, za nejasných okolností zmizne z ambulancie vyšetrujúceho lekára, zatiaľ čo ju otec čaká v čakárni. Lekár aj sestrička zhodne tvrdia, že tam nikdy nevstúpila. Odvtedy nikto nevie, kde sa dievča zdržiava a čo sa s ňou stalo. Doktor Larenz sa pokúša vyrovnať s tragédiou. O štyri roky neskôr sa utrápený otec odhodlá poskytnúť interview istému renomovanému týždenníku a utiahne sa do osamoteného víkendového domu na ostrove Parkum, aby si v pokoji premyslel odpovede. Tam ho vyhľadá záhadná mladá žena, ktorá sa predstaví ako spisovateľka a sťažuje sa, že ju sužujú bludné predstavy. Neustále sa jej zjavuje malé dievčatko, ktoré zmizlo bez stopy, podobne ako psychiatrova dcéra. Neznáma sa odvoláva na odporúčanie Viktorovho kolegu a požiada ho, aby ju liečil. Viktor spočiatku váha, lebo pod vplyvom traumatizujúcej udalosti zanechal svoju medicínsku prax, no napokon začne s terapiou, ktorá sa mení na čoraz dramatickejší výsluch... Cez chaotické výpovede schizofreničky sa Fitzekovi podarilo zotrieť hranice medzi predstavou a realitou a po istom čase čitateľ už nie je schopný určiť, čo sa skutočne udialo a čo je len chorým výplodom Anny Spiegelovej. Napínavý psychotriler s mnohými štylistickými prostriedkami hororu sa stal debutom roka. Terapia má geniálnu a svojím spôsobom jedinečnú ideu. Je nepredvídateľný, nervydrásajúci a neuveriteľne dobre vystavaný román. Rozuzlenie čitateľ vonkoncom netuší.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Die Therapie , 2006

pakoshka
24.03.2021 3 z 5

Přečteno během pár hodin - a nejsem si úplně jistá, jestli to je dobře. Terapie je čtivá, jednoduše psaná. Kniha má rozhodně úseky, který jsou napínavý a zajímalo mě, co bude dál, ale jak postupuje, začalo mi to taky všechno zapadat a už jsem jenom čekala, jestli se moje domněnka potvrdí.

Lepší průměr.

hana.hanigerova
16.03.2021 4 z 5

Vůbec jsem netušila, že se jedná o autorovu prvotinu. Když jsem se to dozvěděla, byla jsem o to víc překvapená kvalitou příběhu. Kniha byla poutavá bez hluchých míst, dočetla jsem ji za pár hodin, jelikož jsem se od ní nemohla odtrhnout. Prostě jsem potřebovala vědět, jak to dopadne.

Nejsem tedy 100% přesvědčena o tom, že je příběh reálný. Ale možná to je jen tím, že se do Viktora nemohu plně vžít. Celkem by mě zajímal názor odborníka. Kvůli překombinovanému konci nedávám to nejlepší hodnocení. Viktorova manželka zde byla popsána velmi černobílým způsobem a myslím si, že tak jednoduché to neměla, a její kroky by se daly pochopit. Navíc není moc pravděpodobné, že by se na určité věci nepřišlo během tolika let vyšetřování. Ale i tak - velmi doporučuji všem milovníkům psychothrillerů! A já se určitě podívám po dalších dílech tohoto autora. :-)

Dani25
14.03.2021 4 z 5

Napínavý thriller. Až do konca som netušila kde je pravda. :)

Rodaw
13.03.2021 5 z 5

TERAPIE
Hodnocení Knihánkova: 4,5 ⭐
Vážně bych si nemyslela, že ještě někdy budu v tomto... stavu :D. Že ve mně něco ještě někdy vyvolá takový pocit, prostě to něco konkrétního (to je věta, že;)). Ale pojďme na to tak nějak od začátku... Hlavní hrdina: Viktor Larenz. Pohledný 43letý lékař - psychiatr. Má nepopiratelné charisma a dar okouzlit lidi, umění mluvit (nejen) s pacienty - lidský a empatický přístup, okouzlující... Žije se svou manželkou a 12letou dcerou Josy pohodový a spokojený život - až do momentu, kdy jeho dcerka onemocní. Rodinu čeká náročné období a hlavně pak přijde úplně noční můra: Josy jde na rutinní vyšetření k lékaři a prostě zmizí. O 4 roky později zničený Viktor - neb zmizení jeho milované dcery nebylo nikdy vysvětleno - odchází trávit čas do víkendového domu. Tam ho vypátrá krásná žena, kterou pronásledují přeludy a Viktor má pocit, že by ta osoba mohla mít něco společného se zmizením jeho Josy... Tahle knížka má vlastně tři linky: 1) minulost (zmizení), 2) současnost, 3) minulost (ostrov Parkum). Přičemž 3) je až několik let po 1). Hlavní hrdina mi byl sympatický, strašně moc se mi líbil fakt, že na ostrově pobýval spolu se svým pejskem - nalezencem a zlatým retrívrem Sindbadem. No a když jsme u těch pejsků, musím upozornit pejskaře... bohužel... dvakrát. Mohlo to být i horší, ale i tak - trošku nechápu, zvlášť u pana Fitzeka. Ale v tomto případě - u této knihy - pro tu její nádhernou a skvostnou hororovou atmosféru a další důvody, které tu však nebudu rozvádět - dalo by se říci, že odpouštím.
Typický Fitzek: extrémně čtivé, dynamické, originální, strašidelné, výborně vymyšlené, inteligentní, jede to... jako čtenáři jste doslova vhozeni do vody a plavej... u toho vymýšlej své teorie, buď čím dál tím víc zmaten, klasika :). Člověk si občas u čtení připadá jako šílenec, protože se to místy zdá až neuvěřitelné a všechno se neustále (neskutečně chytře) zamotává. Jak však bývá u pana Fitzeka zvykem: konec vše vysvětlí. Prostě VŠECHNO a to na jeho knihách MILUJI (a nejen to). Ale předtím... předtím se to ještě mnohokrát zamotá, převrátí, zkomplikuje:)... pan Fitzek umí tak bravurně motat čtenářovu hlavičku. Dokáže vstoupit do Vaší mysli a hrát si s ní.
Studený ostrov s minimem obyvatel, horšící se počasí, neskutečně temná atmosféra. Občas mi i běhal mráz po zádech, což velmi cením. Místy jako horor, fakt hodně temné a vlastně i tak (pro mě trošku:D, ale ano) strašidelné. Špatně se od knížky odchází... musíte číst dál a dál :). Na druhou stranu se Terapie čte vážně neskutečně rychle, takže bych ji s klidným svědomím doporučila i nečtenářům. Podle mě to chytí každého.
Kdybych tuhle knihu četla dřív, pravděpodobně ji dám plný počet a jásám. V tomto případě mě konec trošku "zklamal". S něčím takovým jsem se totiž už setkala a upřímně jsem vážně nečekala, že se s tím ještě někdy setkám... už z tohoto samotného faktu jsem celkem v šoku. Asi bych osobně byla radši za jiné rozuzlení a pointu, ta "druhá" kniha byla lepší. Dokonalejší, působivější, detailnější. ALE ta "druhá" je zase mladší... Terapie vyšla dřív, i proto je mi líto, že jsem ji nečetla jako první. Kdybych tu "druhou" nečetla, určitě by mě Terapie dostala o mnoho víc. Na druhou stranu - když se od této skutečnosti oprostím, tak Terapie... i skrz to, že je starší... Možná, když příběh přečtete, řeknete si - co to sakra bylo... ale vše dává smysl a vede to i k zamyšlení.
Shrnutí: extrémně čtivá, s temnou - až hororovou atmosférou. S podobným koncem jsem se již (bohužel) setkala, možná bych byla radši za jiný, ale Terapie je rozhodně špičkový strhující thriller, který by byl hřích nedoporučit. Děkuji, pane Fitzeku... ♥
Více na mém YouTube :-).

Vixiene
13.03.2021 4 z 5

POZOR, POTENCIÁLNÍ SPOILER (přirovnání k jiné knize)

Když jsem si na čtení brala Terapii, doufala jsem, že mi Pacient od stejného autora nenasadil příliš vysokou laťku a já budu moct dát stejně vysoké hodnocení i Terapii. Kniha je to skvělá, držela mě od začátku do konce, autor se nám snaží zamotat řádně hlavu, ovšem nevím jestli to bylo tím, že jsem čekala stejný "mindfuck" jako v případě Pacienta nebo čím...ale bohužel jsem hlavní pointu odhadla už v ranné fázi knihy a to mi prostě zkazí finální dojem :-( Shledávám zde maličkou podobnost s knihou Útočiště a myslím, že právě tím, že jsem Útočiště četla relativně nedávno a zůstalo mi ještě v hlavě, tak jsem si to nějak přebrala. Druhou variantou, která by mě zklamala více by bylo to, že jsou Fitzekova díla na "jedno brdo", to ovšem nemůžu tvrdit, vzhledem k tomu, že Terapie je teprve druhou knihou, kterou jsem od něj přečetla. Co panu autorovi ovšem neodpustím, je otřesná scéna se psem. Snesu hodně, ale některé naturalistické popisy jsou moc i na mě.

Nicméně rozhodně Terapii ke čtení doporučuji, pořád je to šíleně napínavý a psycho thriller, který (pokud si sami nezkazíte překvapení :D ) vyústí v šokující konec - obzvláště, když vezmu v potaz, že je to autorova prvotina!

Mishak
13.03.2021 5 z 5

Zbožňuju knihy tohohle autora! Jak nás dokáže vodit za nos, i když si myslíme, že všechno již do sebe zapadá! Moje kniha obsahuje neskutečně moc lepíků s mými teoriemi, jak všechno bylo a nakonec zjistím, že většina z nich je úplně zcestná? Ale nebudu lhát, v některých případech jsem se trefila a jsem na sebe náležitě pyšná. :) Neskutečně skvělé čtení!

Opět grafické zpracování knihy nezklamalo. Už jenom obálka je naprosto dokonalá a označování kapitol jako by ve štítku, na kterém bývají jména lékařů a psychiatrů? Nádhera!

Nemohu jinak, než hodnotit plným počtem hvězd a popřemýšlet, jak byla myšlena autorova poslední slova v knize…

Majuš333
12.03.2021 3 z 5

Bola to moja prvá kniha od tohto autora a určite nie posledná. Bolo to strhujúce a mrazivé, to musím uznať.
Autor s čitateľom rozohrá šialenú hru, kde sa hranice medzi realitou, halicináciami, snami a bludmi úplne rozostrú a čitateľ nevie, čo je pravda a čo nie... Takéto napínavé tempo drží autor až do konca a človek si myslí, že konečne pochopil...ale kdeže...príde zvrat a nakoniec je všetko inak.
Ale ako psíčkar netolerujem týranie zvierat, toto si mohol autor odpustiť a za to uberám 2 *.

něcosivymysli
11.03.2021 5 z 5

Knížka je úžasně čtivá a do poslední stránky nejde odložit. Pokud vám nevadí místy přehnané psychothrillery, určitě dejte Terapii šanci (a rovnou i dalším knihám pana autora).

begoni
08.03.2021 3 z 5

No...zpočátku jsem byla nadšená, pak mě to pomalu přecházelo. Tolik absurdit, jedna za druhou... Jestli takhle vypadá schizofrenie, tak snad mě ani mé blízké nepotká... Připomnělo mi to film Prokletý ostrov s DiCapriem... nebo Podivný experiment... Co je skutečnost? Co halucinace a bludy? Kdo je vlastně lékař? Kdo pacient?

Clairka
23.02.2021 5 z 5

Jakože cože ? Výborná zápletka ! Skvělý příběh , kdy do poslední chvíle není nic tak jak to vypadá...doporučuji dál

danka0902
14.02.2021 5 z 5

Knihu sem přečetla za dva dny. Příběh mě úplně pohltil. Občas naskočila i husina, takže sem nemohla jen tak přestat číst. Konec byl šokující. Tuto knihu můžu jedině doporučit. Čte se jedním dechem.

jefff
11.02.2021 4 z 5

Napínavý psychothriller s hororovými prvky, kde je pozitivem napínavý děj, svižný příběh, atraktivní případ. Škoda méně barvitého slohu a velké předvídatelnosti, kdy jsem od poloviny knihy pořád doufal, že to nebude tak jednoduché.

Knižní střípky
04.02.2021 5 z 5

Tak to zase bylo něco. Skvělé, temné, děsivé, autor Vás prostě donutí číst, opět mu vřele děkuji za to, že jsem knihu musela dočíst hluboko v noci, takže jsem ráno byla jako zombie. Toto je opravdu psychothriller přesně dle mého gusta. Celou dobu víte, že je něco špatně, když už si myslíte, že jste na to přišli, záhy zjistíte, že jste nepřišli na nic a to je na tom právě to geniální. Pan autor je opravdu mistrem zvratů a dokáže si se čtenářem neuvěřitelným způsobem pohrávat. Za mě opět jedno velký dobrý.

Fazolecek
02.02.2021 5 z 5

Asi tím, že jsem před touhle četla Pacienta, jsem tušila jak to celé bude a z větší části jsem se i trefila, ale to nic nemění na tom, že Terapie je skvělá kniha a můžu ji doporučit všem milovníkům psychothrillerů... 5*

Kizuizi
12.01.2021 5 z 5

Já osobně mám s Fitzekem jen jeden „problém“ - jeho knihy jsou tak čtivé, že je mám jen na jeden den (lépe řečeno večer). Nedokážu si představit, že bych šla v půlce spát...
Tuto knihu jsem opět nedokázala odložit a zhltla jsem ji najednou. Má krátké kapitoly, takže děj pěkně plyne, mrazivé napětí dýchá z každé strany a ten konec! Prostě fantastická kniha, u které možná i chvilkama přestanete dýchat a budete se snažit hlavnímu hrdinovi napovídat.
Tato kniha je Fitzekův debut, což bych rozhodně nepoznala. Já si myslím, že každý, kdo má rád psychothrillery, by měl Fitzeka do svého čtecího seznamu zařadit, protože jeho knihy nemají chybu a po jejich dočtení pochopíte, proč se řadí mezi bestsellerové romány.

Fourgirl
25.12.2020 2 z 5

Za mě 3* kriminální podtext mi neseděl. Nedokázala jsem se vžít do hlavní postavy. Nicméně na konci knihy překvapil velký obrat. Co se týká schizofrenního nádechu v knize, jistě přispívá ke většímu odsuzování takovýchto lidí... Knihu jsem končila se slovy "co to sakra bylo."

MakiMel
01.12.2020 5 z 5

Fitzek je prostě machr na nečekané zvraty. Celou dobu vás vodí za ručičku, nechá vás abyste si udělali pár svých závěrů a pak bum, otočí to celé naopak a vy zase chvilku přemýšlíte, jak to zapadá do vašeho konceptu a když to přehodnotíte a už jste si jistí, že jste na stopě BUM a udělá to znova, jen jiným směrem. Ten autor je zkrátka šílený, ale mě ty jeho knihy neskutečně baví.

Radkas87
25.11.2020 5 z 5

Dobre se cte, o prekvapeni neni nouze. Je prvni, kterou jsem od autora precetla a urcite neni posledni.

anája
24.11.2020 3 z 5

Pro mě byla kniha ze čtyř co jsem od autora četla slabší. Nezdála se mi až tak promyšlená a úžasná jak ostatní.

L.Helena
15.11.2020 3 z 5

Celou dobu jsem se nemohla pořádně začíst, protože to bylo hodně matoucí, nebylo mi jasné, zda se jedná o realitu, bludy nebo o co vlastně jde. V samotném závěru se to vyjasní a vše pak dává smysl, ale i tak mi prostě vadil ten předchozí chaos a nejasnosti.