Terapia

Terapia https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375330/bmid_terapia-AbD-375330.jpg 4 560 173

ŽIADNI SVEDKOVIA ŽIADNE STOPY ŽIADNE TELO Josy, dvanásťročná dcéra renomovaného psychiatra Viktora Larenza, za nejasných okolností zmizne z ambulancie vyšetrujúceho lekára, zatiaľ čo ju otec čaká v čakárni. Lekár aj sestrička zhodne tvrdia, že tam nikdy nevstúpila. Odvtedy nikto nevie, kde sa dievča zdržiava a čo sa s ňou stalo. Doktor Larenz sa pokúša vyrovnať s tragédiou. O štyri roky neskôr sa utrápený otec odhodlá poskytnúť interview istému renomovanému týždenníku a utiahne sa do osamoteného víkendového domu na ostrove Parkum, aby si v pokoji premyslel odpovede. Tam ho vyhľadá záhadná mladá žena, ktorá sa predstaví ako spisovateľka a sťažuje sa, že ju sužujú bludné predstavy. Neustále sa jej zjavuje malé dievčatko, ktoré zmizlo bez stopy, podobne ako psychiatrova dcéra. Neznáma sa odvoláva na odporúčanie Viktorovho kolegu a požiada ho, aby ju liečil. Viktor spočiatku váha, lebo pod vplyvom traumatizujúcej udalosti zanechal svoju medicínsku prax, no napokon začne s terapiou, ktorá sa mení na čoraz dramatickejší výsluch... Cez chaotické výpovede schizofreničky sa Fitzekovi podarilo zotrieť hranice medzi predstavou a realitou a po istom čase čitateľ už nie je schopný určiť, čo sa skutočne udialo a čo je len chorým výplodom Anny Spiegelovej. Napínavý psychotriler s mnohými štylistickými prostriedkami hororu sa stal debutom roka. Terapia má geniálnu a svojím spôsobom jedinečnú ideu. Je nepredvídateľný, nervydrásajúci a neuveriteľne dobre vystavaný román. Rozuzlenie čitateľ vonkoncom netuší.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Die Therapie , 2006

Anniee
07.10.2022 4 z 5

Další Fitzek a další nadšení! I přesto, že se ve všech jeho knihách opakuje dosti podobný vzorec, mě to nikdy neodradí od přečtení další. Jsem do toho vždycky tak zamotaná, že mě nad tím nenapadne přemýšlet a dojde mi to až knížku zavřu - že jsem aspoň na část vlastně mohla přijít úplně jednoduše.

Miluju tu svižnost, krátký kapitoly a rychlej dějovej spád od první stránky. A ano, sice to je kapku překombinované, ale za tu čtivost a neustálý napětí mu to odpouštím.

Veronika33
01.10.2022 4 z 5

Príbeh ma bavil, vďaka krátkym kapitolkám dej dosť rýchlo ubiehal. Na pointu som viacmenej prišla asi v 1/2 knihy, ale aj tak to bolo príjemné zoznámenie so spisovateľom, ktorého som už dávno chcela skúsiť. Mínus knihy bol brutálne prekombinovaný koniec, ale aj napriek tomu som zvedavá na autorové ďalšie diela.

Špekyn
16.09.2022 4 z 5

Zdařilý psychothriller. I když styl psaní mi úplně neseděl a bylo zde spousta klišé (bouře, "duchové", výpadky paměti atd.). Autor si se čtenářem bravurně hraje, takže za chvíli vůbec nevíte, co si myslet, co je pravda a co iluze. Příběh je ale dle mého názoru až moc zamotaný a překombinovaný. Konec jsem čekala v podobném duchu, takže mne nijak nešokoval.
Kniha se dobře četla díky krátkým kapitolám. Obálka je geniální.

Knihy_nad_zlato
26.08.2022 5 z 5

Tohle bylo geniální! Příběh rychle ubíhal. Četlo se to úplně samo. Skvělý styl psaní, dostatek přímé řeči a krátké kapitoly, tomu dost pomohly.
Postavy jsem si oblíbila. Myšleno doktora Larenze a Annu, ostatní postavy tam neměly ani zdaleka takový prostor, jako tihle dva. Fascinující osobnosti. I když ani teď nedokážu říct, co si o nich myslím.
Každopádně děj byl velmi napínavý. Tenhle příběh je prostě výbornej, neskutečně poutavej, od toho se nešlo odtrhnout. A ten konec? Nečekala jsem to, ale je to perfektní. Perfektní.
A i když téhle knížce nemám co vytknout, nedokážu se ubránit pocitu, že to mohlo být ještě lepší. Že to autor zvládne i líp.
Rozhodně si od Fitzeka přečtu někdy něco dalšího. Nechápu, že tohle je poprvé, co jsem do něj něco četla.
4,5/5⭐

Lvíček835
22.06.2022 5 z 5

Další SUPER kniha od Sebastiana Fitzka přečtená za 2 dny nemohla jsem se odtrhnout a konec, no prostě jsem zírala s pusou do kořán a ne jen konec prostě celá kniha .Tenhle spisovatel vážně umí psát prostě SUPER SUPER SUPER

biairicia
22.05.2022 3 z 5

Vlastně zvláštní kniha. Ovšem napínavá a čtivá. Jen možná zbytečně zamotaná.

Arkagas
05.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Jeden z mála psychothrillerů, ve kterém není žádná krev, až na 2 menší scény. Jenže tu není ani žádná vražda, žádné tělo a žádné důkazy. Viktor po únosu dcery skončil sám v psychiatrickém ústavu, kde se léčil 4 roky. Po jeho opuštění odjíždí a kontaktuje ho Anna - údajná spisovatelka dětských pohádek, jež má problém s tím, že díky její schizofrenii postavy z jejích knížek ožívají a ona s nimi musí žít. A malá Charlotte, nemocná princezna, která utekla z domu je až moc podobná unesené Josy. V momentě, kdy se Viktor dozví, že Anna není nemocná, a vše co popisuje jako svoje halucinace se děje ve skutečnosti, rozbíhá se pátrání po Josy na plné obrátky. Co když ale ani Anna není skutečná?
Kniha je příběhem několika psychicky nemocných lidí, kteří mají zkreslené vnímání reality a je až děsivé, kam to může zajít. Příběh je vystavěn skvěle, díky krátkým kapitolám se čte jedna radost a až na příliš rychle useklý konec se mi vážně líbila.
Nemám co vytknout a na to, že se jedná o prvotinu je to za mě jedna se silnějších knih SF.

Moje hodnocení: 9/10

jaroiva
30.04.2022 4 z 5

Slušný domotanec, ale narozdíl od jiných knih, kde se střídají různé časy, se mi v textu poměrně dobře orientovalo. I tak mi připadalo, že už toho bylo místy poněkud "priveľa" (ano, dostala jsem se k slovenské verzi).
Takže ve výsledku se mi zdál Balíček lepší, i když tady má momentálně horší hodnocení.
(aktuálně Balíček: 78%, Terapia 84%)

Veju007
28.04.2022 4 z 5

Tak tomuhle říkám psycho! Příběh je zamotaný od začátku do konce, nemáte vůbec tušení, co se děje a komu se dá věřit a to na tom byla největší zábava, každou kapitolu jiná teorie.
Cca od půlky jsem si začala něco myslet a nakonec mi to skoro vyšlo. Připomínalo mi to jeden film, ale kdybych ho tu napsala, mohlo by to být bráno jako spoiler a to bych vám nerada udělala.
Jestli je tohle autorova prvotina, tak jsem opravdu moc zajímavá na další jeho knížky, po kterých určitě sáhnu.

EliskaD
14.04.2022 5 z 5

Jedním slovem wow. Čekala jsem od prvotiny slabší kousek, ale o tom se nedá vůbec hovořit. Od Fitzeka jsem četla už několik knih a i Terapii musím hodnotit jako vynikající. Čekala jsem, že po tolika jeho knihách jsem autora už odhadla a že dokážu vytušit, kam a jak se bude příběh odvíjet. Chyba lávky! Autor si opět pěkně pohrál s mou myslí.

libuse6749
29.03.2022

Jde o psychothriller, což poznáte po přečtení pár prvních stránek. Velmi čtivý i díky krátkým kapitolám, které mě nutily číst dál a dál. Kniha je plná velkých zvratů a někdy jste na pochybách, co je skutečné a kdy jde o přeludy hrdinů.

Mathiola8
18.03.2022 4 z 5

Zamotané, a konec jsem nečekala, tedy něco ano něco ne. Dalo se číst i dočíst.

josska
18.03.2022 5 z 5

Terapie mě překvapila,bavila,mělo to děj a zápletku,,ja ji poslouchala jako audioknihu a za mě skvělé,,

pastelka53
16.03.2022 4 z 5

Příjemná změna po všech těch krvelačných sériových vrazích. Děj, který nutí číst dál a dál. Postavy s kterými si během pár stran utvoříte pevné pouto a zůstanou vám v hlavě ještě dlouho po přečtení.
U Fitzeka je vždy jedno jisté a to to, že nikdy, není nic jasné jak se zdá.

samkko
13.03.2022 5 z 5

Geniální, úžasné a mistrovské. O knize nebudu nic říkat, jen že dosti připomíná film Prokletý ostrov (2010) a atmosférou lehce i Maják (2019).

Vevericka.eva
09.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Tak čtivé, tak napínavé a tak osvěžující po všech těch sériových vrazích. Z příběhu mě mrazilo po celou dobu, přestože jsem tušila, že vypravěč je nespolehlivý, a všechno je jinak, než se zdá. Těším se na další.

bulda3
08.03.2022 2 z 5

Popravdě nic moc. Začátek slušnej, člověk si myslí že ví o čem čte a co může čekat, ale pak se to zamotá, ale né zrovna dobře pro čtenáře...pak přijde konečná zápletka a hele vole další a pak možná ještě jedna už ani nevím o čem jsem četl a je konec. Autor tam toho smíchal až moc, nápad dobrej ale to je asi vše.. ani jedna postava není pro čtenáře sympatická a hlavně uvěřitelná. Nechci být zmr* ale nechápu vysoké hodnocení.

BarboraZ
07.02.2022 5 z 5

Moje první kniha od autora a určitě si přečtu i další. Přečetla jsem ji za dva dny, bylo to hodně napínavé, zamotané, na konci jsem měla dokonce husí kůži. Doporučuji

micha-ella
06.02.2022 1 z 5

Vždycky, když se mi nějaká knížka hodně nelíbí (Pacient), zkouším od autora ještě jinou, než ho definitivně opustím. Potvrdila jsem si, že pan Fitzek nepíše pro mne. Mám ráda psychothrillery, ale tento příběh plný zmatených komplikací, několika rovin a mnoha poskoků mezi realitou a vidinami mě vůbec nebavil.

Katania
01.02.2022 5 z 5

Fitzek proste umí! Perfektní jako vždy.