Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136815/bmid_ten-kdo-stoji-v-koute-136815.peg 4 2989 547

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskyho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze. Zdroj: slovart.cz... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Brio

The Perks of Being a Wallflower , 1999

marketa.z.
21.04.2016 5 z 5

Naprosto úžasná, nezapomenutelná kniha! Je plna velmi zajímavých myšlenek a námětů k přemýšlení, stejně jako nabádá čtenáře k rozšiřování kulturního rozhledu spoustou námětů na knihy, písně a básně. Hodně mi sedl způsob, kterým hlavní hrdina popisoval, a moc se mi líbilo celé zakončení knihy, bylo to jen tak lehce naťuknuté, jako by vlastně o nic nešlo, přestože to bylo provázané celým příběhem a osudem Charlieho. Pro mě rozhodně jedna z nejlepších knih :)

irena0595
15.04.2016 5 z 5

Super knížka, co víc dodat :)

vera_dob
13.04.2016 2 z 5

Opravdu fandím knížkám psaným "dopisovou formou" ale téhle ne.Nevím jestli je to tím,že hlavní hrdina je až příliš "divný", ufňukaný ale prostě mě kniha nějak nevtrhla do děje.Nečetlo se mi to dobře.Bylo to takové..jak to říct..nudné.

Lucopatka
09.04.2016 5 z 5

Vřele doporučuji přečíst si v originále.
Jednoduchý teenagerský jazyk a styl vyprávění vás naprosto pohltí.
A vy nebudete moci dělat nic jiného než číst.
A budete se u toho smát a bude vám u toho smutno.
Pocítíte i lítost. Nejen nad Charliem.
Pocítíte lítost taky nad tím, že vám už není šestnáct.
Ale bude se vám to určitě líbit. I když je vám už něco málo přes :)
Tak. A teď si jdu konečně pustit ten film.

kdu
06.04.2016 2 z 5

Mě to prostě neohromilo, nevím proč. Styl vypravování formou dopisů super, příběh jako takový taky ušel, ale něco mi tam chybělo. Kniha je krátká, ale četla jsem ji dlouho, protože mě "nenutila" číst dál a dál a v každé volné chvilce se znova začíst. Možná mi vadilo, že Charlie pořád fňuká, brečí a stěžuje si, ačkoliv na to měl v podstatě právo a proto koneckonců psal ty dopisy. Postrádala jsem asi větší vzrůšo a dramatičtější zvraty (při zpětném zamyšlení mi došlo, že tam byly, ale během čtení mi to tak nepřipadalo). Občas tam byly ale pěkné myšlenky. Myslela jsem, že se v závěru ukáže, že ty dopisy psal někomu, kdo byl jednou z postav příběhu, což se nestalo.

"Je to jako když jsi blázen do nějaké dívky a vidíš pár, jak se drží za ruce, a přeješ jim to štěstí. A jindy zase vidíš ten samý pár a přivádí tě to k vzteku. A chceš akorát, abys jim vždycky jenom přál štěstí, protože víš, že když jim ho budeš přát, tak to znamená, že jsi taky šťastný."

e.llis
01.04.2016 4 z 5

Knihu bych brala jako oddychovou četbu. Nebyl to ten typ knížky co musíte číst, nebo se zblázníte a nebyl to ani ten typ knížky co se vám nechce ji znovu otevřít.
Chtěla jsem tu napsat, že mi vadí, jak je Charlie ubrečenej a stěžuje si... ale pak jsem si uvědomila že at už se mi to líbilo nebo ne, je to prostě v jeho povaze. A tak místo toho hodnotím děj a to tak že je úžasné jak autor dokázal popsat věci přesně tak jak jsou. Nesnažil se nějak zveličovat co bylo mezi Charliem a Sam.
Na druhou stranu se mi na Charliem líbila ta jeho přemýšlivost a probudilo to ve mě tuto přemýšlivou stránku mé osobnosti.

A tak jsem četla, přemýšlela o věcech co dávají smysl a co nedávají smysl, smála se a cítila se nekonečně.

Gracian1964
21.03.2016 5 z 5

Tak...musím dať plný počet, niet inej možnosti...ku knihe som prišiel úplnou náhodou, aj keď naopak som presvedčený, že žiadne náhody neexistujú...čakala na mňa v poličke mestskej knižnice....prečítal som ju na jeden záťah...náladou a atmosférou mi to hodne pripomínalo aj v knihe často citované dielo Kto chytá v žite...hlavný hrdina aj väčšina vedľajších postáv mi boli sympatickí, hlavne Sam...aj Patrick...keby som túto knihu prečítal vo svojich 16tich rokoch, kedy ešte samozrejme nebola na svete, asi by som z nej bol úplne vyvedený z miery...ale ľahostajným ma nenechala ani dnes, vo veku 51 rokov...skvelé...veľmi rád by som si pozrel aj film...

bibi.r
21.03.2016 5 z 5

Skvělá. Konec byl opravdu nečekaný a šokující.

Terinka14
20.03.2016 5 z 5

Knížka je úžasná. Celé mě to do sebe vtáhlo a já jsem se jen mohla nechat unášet emocemi, které já sama a spousta jiných lidí prožívá. Je to jedna z mála knih, která vám nejen něco dá, ale pomůže odhalit něco, co ve vás vždycky bylo. Doporučuji.

veri98
18.03.2016 5 z 5

Jako první jsem viděla film, netušila jsem, že současně s ním vychází i kniha. Vždy preferuji nejdříve čtení a pak shlédnutí, ale u téhle knihy mi to vůbec nevadilo. Deníkové zápisy mě vtáhly do děje stejně urputně, jako kdybych ten příběh v životě neznala. Kniha se četla krásně a děj mě opravdu hodně oslovil jeho ryzostí a poutavostí.

bararich8
17.03.2016 4 z 5

Velice zajímavá knížka, dosti čtivá a zajímavě napsaná...Charlie je dost komplikovaná osobnost a ne každému asi sedne, já mu dávám 4*

kackamy
16.03.2016 4 z 5

Konečně po dlouhé době knížka kterou bylo radost číst a do které jsem se nemusela nutit. Je to příběh naplněný obyčejnými i neobyčejnými problémy, odkazy na skvělou muziku a myšlenkami, které donutí člověka se tak trochu pozastavit a přemýšlet.
Že Charlie až moc často brečí je možná pravda, vůbec mi to ale nevadilo. Nemohla jsem si pomoct a v těchto situacích jsem se musela trochu usmívat, protože mi to přišlo tak nějak roztomilé a občas svým způsobem oprávněné.

RosaLucis
15.03.2016 3 z 5

Kniha se mi líbila ale stačila přečíst jednou. Charlie mi byl dost nesympatický.
SPOILER
Moc jsem nepochopila na konci to s tetou. To ho znásilnila???

karolina1733
13.03.2016 5 z 5

Perfektní kniha. Moc ráda se k ní vracím, je to jedna z nich, která mě neskutečně (ale pozitivně) ovlivnila.

YvLeZa
12.03.2016 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, měla jsem teda velké očekávání, které se nesplnilo. Průměrný příběh, u kterého mi přišlo, že hlavní hrdina Charlie až moc brečí. Psáno formou dopisů, což mi přijde originální a dobře se četly. Za mě tedy 3* a určitě se podívám i na film.

bartosovic00
08.03.2016 3 z 5

Napřed jsem viděla fil, který je s Loganem Lermanem a Emmou Watson naprosto úžasný. A proto jsem očekávala hodně i od knihy. A omyl! Kniha sice neby špatně napsáná, ale vůbec mě nevtáhla a nějaké kapitoly byly i nesmyslné. Na tak krátkou knihu bych mohle ještě její třetinu vyškrat. Jinak jako celkově dobrý námět, proto dávam 3*

sl_on1
06.03.2016 4 z 5

Od knihy jsem čekala úplně něco jiného, avšak mě zaujalo, že hlavní postava píše dopolisy přímo ke čtenáři, což vás vtáhne do děje. Trochu mi nesedl sty, kterým je kniha napsaná, ale nevadí. Závěrem jen můžu říct, že díky ní jsem se dokázala trochu pozastavit a popřemýšlet i nad věcmi, které jsem doposud viděla jen jako maličkost. Rozhodně stojí za přečtení. :)

Siraelxy
03.03.2016 5 z 5

Jsou knihy, které přečtete, uložíte do knihovny a zapomenete na ně. A pak jsou ty, které chcete mít po ruce, protože v nich máte podtržené věty, myšlenky, hezká slova....Tohle je druhý případ. Více na http://siraelxy.blogspot.cz/2016/03/stephen-chbosky-ten-kdo-stoji-v-koute.html

KlarinkaS
28.02.2016 5 z 5

Dle mého daleko lepší než Green se všemi jeho knihami dohromady. Tato knížka mě opravdu bavila. Hlavní hrdina a jeho uvažování bylo skvělé. To, jak se vypořádával se svým životem a jaké si na něj utvářel názory mi přišlo velmi zajímavé.
Styl psaní mi v tomto případě vůbec nevadil. Právě naopak. Více jsem se do Charlieho dokázala vcítit a mohla sem pochopit každou jeho myšlenku lépe, než kdyby byla kniha psaná jinak.
Nevím, co víc bych zde měla psát. Za mě jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla. Vcelku prostý děj dokázal upoutat a bavit i bez zbytečných zvratů, fantasy věcí anebo sci-fi bitev, což už moc knih v dnešní době neumí. Velmi krásná knížka plná úvah, které člověka donutí zamyslet se nad životem. Možná až moc :D :)

weebol
28.02.2016 5 z 5

Nádherná kniha je prostě užasná
Lidi kterým se nelíbila se nelíbila protože nikdy nestáli v koutě