Temná hmota

Temná hmota https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332128/bmid_temna-hmota-qrM-332128.jpg 4 1264 372

„Temná hmota je jedna z nejlepších knih jakéhokoli roku… a jakékoli reality.“ – Book Reporter „Jsi v životě šťastný?“ To byla jedna z posledních slov, která Jason Dessen slyšel, než po útoku maskovaného muže upadl do bezvědomí. Než se probudil připoutaný na lůžku a obklopený cizími lidmi v ochranných oblecích. Než se na něj člověk, jehož nikdy neviděl, usmál a řekl: „Vítej zpátky.“ Ve světě, kde se probral, není Jasonův život ten, který zná. Jeho žena není jeho žena. Jeho syn se nikdy nenarodil. A Jason není průměrný profesor fyziky, ale proslulý génius, jenž dokázal něco pozoruhodného. Něco nemožného. Který svět je skutečný a o kterém se mu jen zdá? A pokud je skutečný ten z jeho vzpomínek, jak se do něj lze vrátit? Cesta zpět však bude úžasnější a zároveň děsivější, než si kdy dokázal představit…... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Dark Matter , 2016

slecnapeta
13.05.2018 5 z 5

Zajímavě vystavěný příběh, který ubíhal a dokázal udržet zdravou míru napětí. Za mě velmi dobrá kniha, která poskytuje i prostor k zamyšlení nad vlastním životem a uskutečněnými rozhodnutími (a tak trochu klišé - motivuje k vděku nad tím, co máme a považujeme za samozřejmé).

zbožňuju_knihy
11.05.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetla, dá se říci, jedním dechem. Byla skvělá - nejsem fanouškem sci-fi, MOŽNÝ SPOILER ale různé teorie se mne dotýkají a zajímalo by mne, zda něco takového existuje či máme jasně dáno co a jak bude a tak vždy skončíme stejně. No každopádně pro mě kniha k zamyšlení..

panda23
28.04.2018 4 z 5

Kniha má velice zajímavý námět, líbily se mi myšlenky o tom, co vlastně utváří naši osobu, co přesně tvoří to, kým jsme. Kniha je napínavá a velmi poutavě se odkrývá velké tajemství kovové krychle. Určitě doporučuji ke čtení, jsem zvědavá, jaký bude film.

salamandrina
24.04.2018 4 z 5

V rámci žánru fajn. Napínavý a ne blbý, bude z toho dobrej film. Kdyby se režie ujal Christopher Nolan, tak ideal

spdb
23.04.2018 5 z 5

Ketaminove vize co jdou az na dno. Syrove, drsne, ale se špetkou naděje ve svetlo na konci tunelu. Cool like hell.

Bílá paní
21.04.2018 3 z 5

Hned na začátek je třeba uvést - možná zbytečně, protože nevěřím, že se těma hláškama na obálce někdo řídí, ale i tak - vážně se nejedná o jednu z nejlepších knih téhle, ani jiné reality. Na druhou stranu není ani nejhorší. Autorovi musím gratulovat, že se mu povedlo bez znalostí a hlavně pochopení tématu, o kterém píše (aspoň to je můj odhad), napsat knihu, která nevyznívá naprosto za vlasy přitaženě. Jen v docela únosné míře. Některé nakumulované dějové zvraty jsou hnané do takových extrémů, že už na mě působily až úsměvně (bez spoilerů, scéna někdy ke konci knihy, chatová místnost s trochu netradičním osazenstvem. Já si připadám někdy trochu zvláštně, když se vykecávám se Siri, ale tohle je úplně jiný level), ale kniha překvapivě nesklouzává k úplné frašce. Další překvapivá věc, tentokrát negativní, je autorova schopnost vytvořit takhle... mnohovrstevné postavy mnoha tváří (v tomhle případě vážně téměř doslova :D), které mají ke komplexnosti zoufale daleko. Stejně tak mi bylo líto, že žánr a tematické zakotvení, které úplně křičí po nějakém otevřeném konci, který čtenáře zanechá v naprostém “???” stavu a zpochybní úplně všechno, zůstalo nevyužito a autor v podstatě zvolil tu nejbezpečnější, ale bohužel taky nejnudnější cestu. No, třeba se v nějaké jiné realitě rozhodl jinak, ha.
Kniha mě zklamala, ale v podstatě jen proto, že jsem čekala víc. Jinak je to zábavné a hodně čtivé sci-fi, které (tu frázi nesnáším, ale tady to sedí) vás vážně aspoň na chvíli donutí přemýšlet, co by kdyby.

aktak1203
18.04.2018 3 z 5

Mě tedy kniha moc neohromila. Čekala jsem bombu na základě reklamy a recenzí. Řekla bych, že se jedná o takový zamilovaný román vsazený do zajímavého sci-fi příběhu. Nic pro mě. Nápad dobrý, ale jsem ráda, že mám knihu přečtenou.

jaroiva
04.04.2018 5 z 5

Hustý, tak takhle přicházím o cenné hodiny spánku. Půl druhé, ale to se prostě nedalo odložit na ráno nebo snad dokonce až na zítřejší odpoledne. Tahle kniha prostě chtěla být přečtena jedním dechem. Kromě zajímavé sci-fi zápletky nabízí možnost popřemýšlet o vlastním vnímání osobního štěstí a úspěchu. A tak bych ji doporučila i jako knihu osobnostního rozvoje.
EDIT:
po dočtení Dvojníků v čase od B. Shawa vím, kde asi vzal Crouch inspiraci. Dvojníky tímto taky doporučuji, i když Temná hmota je už propracovanější.

Radana44
02.04.2018 3 z 5

Tenhle žánr nevyhledávám,ale musím přiznat,že jsem ji taky přečetla na dvakrát.
Otevřený konec,možná pokračování!

kopretitinka
28.03.2018 5 z 5

Přečetla jsem ji na 2 tahy. Motto
"Každému, kdo kdy přemýšlel o tom, jak by asi vypadal jeho život na konci cesty, kterou se nevydal" dokonale vystihlo podstatu.
Není asi co dodat... Kéž by se mi brzo podařilo narazit na podobně psanou, čtivou a napínavou knížku.Po dočtení jsem ještě pár dní přemýšlela o všech hypotézách - časových rovinách, vesmírech a paralelních světech... Bylo to fajn

Ivetxx
26.03.2018 4 z 5

Skvělé téma! Doporučuji

arram
23.03.2018 5 z 5

Přiznám se, že teorii mnohovesmíru jsem úplně nepochopil, ale i tak jsem si knihu užil, protože se jedná o čtivou knihu se zajímavým nápadem, jejíž nosnou linií je láska a její osudovost. Konec knihy nebyl úplně podle mého gusta, ale mělo to tak být.

danielrusnok
22.03.2018 5 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé.. 50 bodů pro nebelvir!

tonysojka
10.03.2018 5 z 5

Výborný thriller na téma alternativních vesmírů.Teorie o nich uspokojivě vysvětlena.Některé mé Já v jiných vesmírech ji určitě pochopily.

Nelly
08.03.2018 5 z 5

S touto knihou to je jako s onou známou kočkou v zavřené krabici - dokud ji nepřečtete, nebudete vědět, jaká je - mně osobně se velmi líbila - zajímavý námět a velká čtivost. Musím se ale přiznat, že jedna stěžejní teorie v této knize mi přijde pro můj mozek neuchopitelná - ale je to jistý druh sci-fi, takže mozek nechám spát a já si mohu užívat...

Jupijow
27.02.2018 3 z 5

Zajímavá kniha z žándru, ve kterém nejsem moc zběhlá. Jason mě jako postava moc nebavil, ale bylo zajímavé sledovat, kam se děj bude ubírat. Závěr byl troche odbytý. 3.5*

lenkaBajza
27.02.2018 3 z 5

Jako scifi žánr s detektivní zápletkou naprosto super. Také se to velice rychle a dobře četlo.
Líbila se mi postava Amandy, jenže jak rychle přišla, tak rychle zmizela - čekala jsem, že se v závěru knihy ještě objeví a sehraje nějakou roli:-) (nejedná se o výtku, jen nenaplněný odhad:D).
Bohužel celkový dojem kazí to, že jsem nejspíš nepochopila počátek toho všeho, kdy a proč to vzniklo.
Ale pokud toužíte po změně žánru, doporučuji:-)

freddy18
26.02.2018 5 z 5

Tato kniha mě neskutečně nadchla. Skvělé čtení, a zajimavé téma, které je mi prostě blízké. Kniha pro mě byla napínavá a strhující, a to tak, že jsem ji přečetl na jeden zátah. Bezmoc, kterou jsem pociťoval skrze hlavního hrdinu byla vážně silná, a nenechávala mě chladným. Když po přečtení začnete přemýšlet o paralelních vesmírech, rozhodně se vám pomalu začne kouřit z hlavy nad všemi možnostmi těhle realit. Silnější zážitek z knihy určitě budou mít lidé, kteří se těmito teoriemi zabývají a nevyvracejí si možnost existence dalších vesmírů, ale rozhodně doporučuji všem!

tlllk
20.02.2018 4 z 5

ešte že bol fyzik, lebo ak v niektorom z paralelných vesmírov robil detektíva zomrel by tam hladom. Myslím že väčšine bolo od začiatku jasné to čo autor slávnostne odhalil asi v polovici knihy. Ale potom to dostalo spád a tým koncom mi celkom poplietol hlavu, to som si užíval. Len škoda že elegantnejšie nevysporiadal ten záver, tá stovka klonov tam zostala visieť ako neznáma v kvadratickej rovnici...

marcolka
18.02.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem si vybrala do tématu Čtenářské výzvy jako "Knihu žánru, který běžně nečtu". Ne, sci-fi a fantasy opravdu normálně nečtu, ale toto je třetí kniha sci-fi, kterou mám na základě výzvy přečtenou, z toho druhá od Blakea Crouche a výsledek? Je úžasná. Strhující, fascinující. Nikdy jsem nevěřila, že tohle o nějakém sci-fi řeknu, ale je to tak. Rychle a lehce se četla, což je u tématu fyziky, astronomie a podobných věd co říci. Spisovatel skvěle vysvětlil o co se jedná. Téma nekonečné chodby a mnoha dveří s nekonečně mnoha variantami života je fascinující, lákavá, ale i dost klaustrofobická. I přes určitou lákavou představu neuvěřitelně mnoha možností žití, bych určitě být na hrdinově místě nechtěla. I když to dopadlo, jak nejlíp za daných okolností mohlo. Autorova Temná hmota a i kniha Městečko Pines se mi moc zamlouvají.