Těla

Těla
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/512661/bmid_tela-6GZ-512661.jpg 4 472 472

Matky a dcery. Jejich těla, jejich pouto, jejich rozepře, jejich strachy. Ovdovělá šedesátnice Marie, která žije v nájmu a přivydělává si hlídáním dětí, vdává svou dospělou dceru Rózu. Ve chvíli, kdy ji po obřadu popřeje hodně štěstí, cítí, že o ni nadobro přišla. Důchodový věk, nedostatek peněz a pocit, že se stává neviditelnou, ji nutí hledat cesty, jak brát samu sebe zase vážně. Róza se připravuje na vlastní mateřskou roli a zároveň objevuje, že svým blízkým porozumíme teprve tehdy, když o nich začneme vyprávět.... celý text

adorjas
17.12.2023 4 z 5

Veľmi slušné dielko, konečne nie niečo z tých českých súčasných tém, ako sú zneužívanie a duševné poruchy a atď. Téma kniha je o tele- premene, starobe, mladosti, materstve, o užitočnosti, zbytočnosti, proste telesné metamorfózy. A takúto vymedzenú tému nenájdeme v súčasných knihách veľa. Naposledy mi tak zarezonovala Teorie podivnosti, a z tých zahraničných o podobnej tematika som momentálne nepočula alebo si nedokážem vybaviť. A teraz výtky: Trošku to pôsobilo skratkovite- kniha je útla, a určite nestihla zachytiť celkovú komplexnosť života. Nenájdete tu siahodlhé popisy a opisy, ale ani nejaký popis všedného života postáv. Dej skôr skáče v čase, občas aj o niekoľko mesiacov. Ale pravdepodobne sa o to ani nesnažila. Takisto autorka mohla ubrať témy ako je kritika politiky a spoločenského života, a fakt tam nechať len tú telesnú tematiku. Tým pádom tie ostatné témy odchádzali kúsok do prázdna. Trošku mi vadil ten koniec- toto by asi taká milujúca matka nikdy nespravila- ale opäť nebudem prezrádzať viac, nech neskazím prípadné budúce čitateľské zážitky. A ešte jedna vec mi napadla- žeby kniha mala isté autobiografické prvky?

Nuttelka
17.12.2023 3 z 5

(Audiokniha)
Přiznám se, že jsem se s knihou trošku trápila.. Už jsem si zvykla, že knihy od českých autorů jsou většinou hodně drsné, ponuré, depresivní.. Nějak nevím, jak tento příběh chytit, co si z něj mám vzít, Marie s Rózou.. matka s dcerou.. ani jedna mi nebyla sympatická, i když se mě Rózy určitá situace dosti dotýká, tak jsem z Rózy byla i dost otrávená, až znechucená.. Asi jakože i vím, co nám chtěla autorka předat, ale nejspíš ještě na to nejsem dost zralá (věkem), abych to mohla opravdu ocenit..

DavidPvlt
12.12.2023 3 z 5

3,5 z 5
těžko se hodnotí, protože tahle kniha je skvělá tím, o čem je a tím, jaká témata otevírá. rád bych dal víc, nicméně mi připomíná spíš rozpracovanější povídku, kterou někdo roztáhl do celovečerního filmu. Kniha jako těla tu opravdu chyběla, jen bych si přál, aby nad ní redaktor strávil mnohem víc času.

tolik nakousnutých a nikam nevedoucích témat a motivů (a co ty myši?). nepotřebuji, aby vše bylo uzavřené a jasné, ale tady jsem spíš hledal, jestli v mém výtisku náhodou nechybí nějaké stránky.

janyska13
28.11.2023 3 z 5

Na jednu stranu velice zajímavá kniha a témata k zamyšlení. Ale na druhou stranu jsem se do ní vůbec nemohla začíst, četla jsem ji strašně dlouho. První kapitola divná, až jsem knihu chtěla odložit.

tetulka
24.11.2023 5 z 5

Překrásná kniha, která obsahuje jedinečná (a určitým způsobem tabu) témata. Autorka skvěle popisuje nepříjemné pocity, které by se většina žen bála vyslovit.

Janina2609
20.11.2023 4 z 5

Těla. Své, ta cizí, dceřino, novorozené vnučky nebo třeba myší-hrají nezanedbatelnou roli v této
knize plné pravdivých myšlenek a postřehů stárnoucí ženy jdoucí přímo z nitra samotného bytí.
Myslím, že knihu nejvíce ocení ročníky čtenářek mající už dospělé děti. Spolu s autorkou nahlížíme do myšlení stárnoucí ženy, která nám přiblíží vztah se svojí dcerou i vztah ke starým lidem o které pečuje, zamýšlí se nad lidskými potřebami v pokročilém věku. Zajímavé pojetí, ale nemyslím si, že si najde moc čtenářů. Mne si tato kniha našla a líbila se mi.

“Myšlenka stárnutí a s ním spojeného moudření a zklidňování je beztak zvláštní. Všeobecně se předpokládá, že se člověk posouvá a zraje, jenže Marie má občas pocit, že nic z toho neumí. Většinu času napodobuje ostatní a doufá, že si nikdo nevšimne, že ona mezi dospělé nepatří.
Je jako malá holka v příliš dlouhém kabátě o který zakopává."

mahdal
15.11.2023 1 z 5

Tahle kniha mi nesedla...příliš překombinovaný příběh na velmi malé ploše. Nevadily mi naturalistické pasáže, které ohmatají život v pravém slova smyslu, ale neviděl jsem za tím něco hlubšího. Častí skoky v ději, nedořečenost (ne ta, co vás pohání dál, ale ta, co vám brání ve čtení) a na konci příběhu v prázdno po příběhu.

Karoll_ina
09.11.2023 2 z 5

S knihou sem docela bojovala, cca na 60. straně sem to chtěla vzdát , ale kousla sem se.. Trvalo mi déle přečíst pouze 200 stran. Myšlenka autorky nebude špatná, po přečtení a dočtení pár recenzí zde, jsem i jakžtakž začla chápat pointu autorky. Bohužel, vzhledem ke svému mladému věku, mi myšlenka částečně uniká. Na můj vkus kniha přeceňována, pro starší bude více k pochopení (a nechci nikoho urazit, každý si k tomu musí dojít sám a v jiný časový interval).

Aneleh
29.10.2023 5 z 5

Obdivuji tuto spisovatelku, že se pustila do témat, před nimiž se každý snaží spíše schovávat, ač se týkají každého z nás.
Marii jsem úplně chápala i všechny její činy a i když mnozí konec nechápou, jaký jiný bychom mohli čekat? Myslím, že právě tímto zakončením nám bylo to všechno předchozí potvrzeno. Stárnutí, stáří a manipulace starých lidí, kteří tu jsou už jaksi přebyteční. Lépe přece zmizet a rozhodnout si o sobě sám.
Na druhé straně mládí, mateřství a na postavě Rózy vidíme, že až když matka zmizela, teprve pak ona vše pochopila: "Cítí - ne, ona ví -, že matka je mimo její zorné pole, mimo její dosah a záleží pouze na ní, jestli se nechá spatřit. Marie, pouze Marie určí, co se s ní stane."
Události s mrtvými myšmi a to, jak jejich záležitost bere Marie do svých rukou, protože "už se nebude nikoho doprošovat, aby něco vyřešil", protože "všichni od toho jen dávají ruce pryč", přesně ukazuje postoj naší společnosti a můžeme tak chápat, proč předcházejí Mariině zmizení.
Je to kniha, kterou je třeba velmi pozorně a pomalu číst, zamýšlet se a pochopit její poselství. Opravdu se skláním před touto mladou českou autorkou, vytvořila velmi kvalitní dílo, s kterým se tak často nesetkáváme. I přes své mládí dokázala pocity a činy starých lidí vystihnout věrohodně a v celé své nahotě. Často mě až mrazilo. Marii mohli lidé ruce utrhat, předháněli se v částce, kterou jí zaplatí, jen aby se postarala o jejich staré rodiče, na které nemají oni čas. Malá holčička, která si dovolí kritizovat Marii a být nad ní povýšená. A jak už potom, co jí zachránila život, se stala pro rodinu zátěží a zbavili se jí. Nerodí se už zde budoucí postoj ke stáří?

Ivule9
29.10.2023 4 z 5

S tělama jsem to měla jako na horské dráze :-)

Dostaly mě už první tři strany, o sebeobětování a nekonečné lásce matek (proběhla i husí kůže). Obecně Těla otvírají více důležitých témat, která prostupují životem spousty žen. Řeší se úslužnost, zavděčení se ostatním, pocity viny za veškeré dění ("...jako by samotná její přítomnost auto zpomalovala.")

Potom jsem ale trošku bojovala s extrémním odporem Marie k jejímu tělu ("Marie cítí pot, který jí stéká po břiše, ale nechce se té sulcovité hmoty dotýkat holýma rukama.") Protože text je i obecně vztažen na těla žen v Mariině věku, ale nemyslím si, že by to takto plošně měly všechny a připadaly si "neviditelné" - tady souhlasím s částí recenze od @dubenska_ctenarka.

Jenomže potom nastal zlom a mě ten příběh neskutečně chytl, ať už vztah Marie a její dcery Rózy, cestu Rózy a umělého oplodnění a hlavně autorka velmi vyzrále a trefně popisovala myšlenky a situace starých lidí, už kvůli tomu bych doporučila knihu přečíst.

Celkově mi text připadal výborně napsaný, autorka použila spoustu skvělých přirovnání, krásné věty a posvítila i na nelehké stránky mateřství.

Co se týče konce, ten jde pochopit více způsoby, já si pro sebe doufám, že to mohlo dopadnout i dobře. Ale nevím, jak to myslela autorka a docela by mě to i zajímalo :-)

"Elsa a Samuel jedí tiše a rychle, připomínají dvě larvy, co se musejí rychle vykrmit, aby mohly postoupit do dalšího vývojového stadia."

"Být matkou je snadné, tak nesnesitelně snadné, že v tom všechny selhávají."

"Marie si totiž uvědomuje, že to jsou právě všechny ty krámy, které fungují jako úchyty, na než můžeme svoje city navěsit a pozorovat, jak přesvědčivě a půvabně najednou vypadají - a aspoň na chvilku o nich člověk nemusí pochybovat."

memphisz
21.10.2023 3 z 5

Těla stárnoucí, těla měnící se, těla naše, ale přitom cizí, těla odcizená... Přijmout své tělo je těžké snad pro každého a v každém věku. A zvláště pokud překonají svůj biologický vrchol a začnou upadat. A společnost posedlá umělou krásou se je snaží upozadit a vytlačit z veřejného prostoru.

O čem kniha je? O emancipaci seniorů. O tom, že jsou to dospělí lidé s vlastními potřebami. O tom, že se máme respektovat. Dále také o mateřství, porodech a gynekologii. O vztahu matky a dcery. A o mnohém dalším. Možná až o příliš mnohém...

Nejsilnější pasáže byly v Itálii a v začátcích péče o jiné seniory. Naopak, kde kniha drhla, tak byly části s politickou agendou. Ačkoliv s nimi lze souhlasit, v tomto příběhu působily hodně na sílu. Problém byl i s nerealistickým a schematickým chováním některých postav (zejm. Róza) a se scénami naprosto přitaženými za uši (např. naivita nebo předpojatost vůči chování úřadu). Velká škoda, ale dopadlo to spíše průměrně, a to i přes silné téma.

VeruHoráková
14.10.2023 3 z 5

Upřímně, nechápu moc popularitu této knihy. Kniha mě zaujala anotací a tématem těla stárnoucí ženy a po vlně pochvalných recenzí jsem čekala něco nového, co tu ještě nebylo, ale ve výsledku mi toho kniha nic moc nedala. Nemůžu říct, že by se kniha nečetla dobře, ale celkově se téma dalo určitě více vytěžit a chyběl mi tam i souvislejší děj. Autorka vždy začala nějaký příběh, období a bez nějakého dalšího vysvětlení nebo návaznosti skočila v ději o kus dál. Za mě ten děj mohl být tak plynulejší. V knize mě tak více zaujalo to černé zrcadlo ve vztahu matky a dcery. Nad tím jsem se spíše zamyslela, než nad hlavním tématem knihy, takže za mě takový průměr.

Pauvka
13.10.2023 1 z 5

Kniha mě nebavila.

Audrina
08.10.2023 4 z 5

Nebylo to vůbec špatné, kniha nese zajímavou myšlenku. Bohužel jsem asi čekala něco víc, a to jsem nedostala

Ivka14
06.10.2023 2 z 5

Je to kniha o mateřství, sebelásce a sebepřijetí, o vztahu matky s dcerou. Kniha má spoustu pasáží k zamyšlení, zároveň nelogická a nevysvětlitelná místa, Podivný děj, zvláštní a nesympatické postavy. Příběh nese silné téma, obsahuje zajímavé myšlenky, ale zpracování mi absolutně nesedlo. Bohužel, tohle nebyl můj šálek čaje.

LucieT
05.10.2023 3 z 5

Takhle zvláštní pocity jsem při čtení už dlouho neměla... chvíli mě čtení bavilo, chvíli nebavilo, chvíli mi byla Marie sympatická, chvíli jsem jí vůbec nechápala (zato Róza mě štvala konstantně), řadu odstavců jsem také musela číst dvakrát, protože mi přišlo, že jsem něco důležitého asi musela přehlédnout (např. myši), no a závěr, už jen kvůli němu na hodnocení hodně ubírám, protože ten jako by prostě nebyl, ten jsem vůbec nepochopila, co jím chtěla autorka naznačit. Prostě konec a nazdar. Škoda, první polovinu knihy bych určitě hodnotila výše, ale takhle dávám průměr.

nakavusterezou
30.09.2023 3 z 5

Příběh, který zpracování téma, se kterým se setkala každá žena, dívka či dáma.

Já jsem ale asi knihu nečetla v ten správný moment, protože jsem z ní nebyla nadšená, jak všichni okolo mě.

Alethea_k
29.09.2023 4 z 5

U Těl jsem hodně dlouho váhala, zda dát 3 nebo 4*. Ideálně něco mezi. Kniha rychle ubíhala, myšlenky jsou to důležité, ale u všeho autorka pouze klouže po povrchu. Něco načne a pořádně nedokončí. A to je škoda. Klidně bych si od ní přečetla nějaký "cyklus", kde by jednotlivá témata byla podrobně rozpracována.
Vztah mezi matkou a dcerou byl velmi uvěřitelný, chápala jsem zdánlivě chování obou. Pokud se v rodině nekomunikuje, stává se ledacos.
Někdy se pustím do Prasklin, přestože mě trošku děsí to nízké hodnocení.

Marekh
25.09.2023 5 z 5

Hlavní postavou je MARIE (60 let, vdova), která bydlí v nájmu a přivydělává si hlídáním dětí a později péčí o starší lidi. Má dceru RÓZU, která se provdala za ŠTĚPÁNA. Róza pracuje v nakladatelství, čte rukopisy jiných autorů a radí jim. Také sama píše, ale do šuplíku.

Autorka v této knize zpracovává hodně témat vztahy (vztahy mezi mamkou a dcerou, vztahy mezi starší a mladší generací), mateřství, těhotenství, stáří, péče o seniory, revoluce 1989 a porevoluční vývoj v Československu, byrokracie na úřadech aj. Autorka zpracovala hodně témat na malém prostoru, ale myslím si, že zpracování zvládla dobře a při čtení se nad těmito tématy můžeme zamyslet. U jedné události jsem si říkal, že mohla Marie postupovat jiným způsobem.

Kapitoly se střídají z pohledu Marie a Rózy. První 3 úvodní strany byly přímo děsivé a já jsem si říkal, kam se bude ubírat tento román. Marie mě zaskočila svými činy, o kterých se dočtete. Z jedné strany může Marii hodně čtenářů odsoudit, ale z druhého hlediska se to dá pochopit.

Kniha se celkově četla dobře. Nejsem si úplně jistý, jestli jsem pochopil závěr knihy, ale snad ano. Přál bych si jiný závěr.

ivanaci
24.09.2023 1 z 5

Knihu jsem dočetla včera a dnes přemýšlím co napsat o knize. Že jsem Marii nechápala, ač nám já stejně let i rozmazlenou dceru Rózu? Neznám nikoho z mých vrstevnic co by o sobě tak smýšlely. Prostě za mne divné a možná mně jen nesedl styl psaní autorky. Další knihy už číst nebudu, trpěla jsem zde dost.