Měděný jezdec

Poutavá historická freska je zároveň nezapomenutelným příběhem o lásce vzdorující hrůzám války i lidské zášti. 17letá Taťána vyrostla v Leningradě, v městě, kde památníky zašlé slávy kontrastují s šedivou realitou stalinského Ruska. V roce 1941, ten den, kdy Němci napadnou Rusko, se Taťána poprvé zamiluje - vzápětí pocítí trpkost zakázané lásky: nadporučík Alexandr Bělov je vyvolený její sestry Dáši. Navíc má Alexandr temné tajemství - pochází z rodiny amerických komunistů, kterou zlikvidovalo NKVD. Lásce Taťány a Alexandra není přáno: město drtí německá blokáda, hladomor, zima a všudypřítomný strach ze smrti. Ale jindy slabá Táňa se ukáže jako nejsilnější člen rodiny a s Alexandrovou pomocí překonává všechny útrapy. Nejtěžší zkouškou však bude odolat vlastní touze....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/151588/medeny-jezdec-151588.jpg 4.6629

Taťána a Alexandr (1.)

The Bronze Horseman (2001)

Vydáno:, Ikar (ČR)

reniva22

Milostný příběh z doby blokády Leningradu za 2. sv. války.

Lucieda

Bohužel pro mne zklamání. První část knihy mne zaujala, četla se opravdu dobře. I když spíše kvůli popisu reálií života ve válečném Leningradu, než kvůli milostnému vztahu Taťany a Alexandra (o kterém se vlastně nedá ani moc mluvit). Po útěku Taťány na venkov, mne kniha absolutně prestala bavit. Snazila jsem se ji neodložit, ale bohuzel pres mou snahu zůstane nedočtená. Říkám si, že jsem asi pěknej cynik, když mne všemi opěvovaná love story nechává chladnou.

Safienka

Wow! Tak to bylo úchvatné. Nejradši bych Taťánu a Alexandra občas přetrhla a trochu mě mrzelo, že konec byl věnován jen jednomu z nich, ale i tak. Parádní a dechberoucí dílo. Těším se na druhý díl.

axi81

Krásné čtení. Perfektní hlavně první část knihy. Jediné, co mi nesedělo, byl věk hlavních postav. Takový až neuvěřitelný. U Táni bych to ještě tak nějak byla schopna uvěřit, ale Alexandr podle mně musel být prostě starší. Tohle bych dvaadvacetiletému ani náhodou nevěřila :)
Perfektní knížka :)

marimari

Také chválím! Pravdivě popsaná absurdní a krutá bolševická doktrína, která zmrzačila a zničila tolik lidských životů. Přečetla jsem celou sérii. Některé popisy milostných scén, které se často opakovaly bych vynechala, ale celkový obraz tehdejšího dění stojí za přečtení! Dávám 4 hvězdičky.

gigi77

Krásný. Mám ráda osudové příběhy a tento je romantikou a dějem nabitý, čtivý, plný všeho tklivého ... Sem tam možná něco pritažené, ale 5* si zaslouží oprávněně.

VenuseV

Příběh s válečnou atmosférou, velmi krásný milostný příběh a současně věrný realistický obraz válečného zoufalství a boje o život. Moc se mi to líbilo a určitě se k té knize znovu vrátím.

sabina8042

Srdecni zalezitost! Rada se k ni vracim, krasny, silny pribeh z tezkych dob.
Blokadu Leningradu jsem cetla bez dechu, Lazarevo uz nebyl muj salek, ale obema hrdinum jsem to moc prala. .:-)

LynnGunn

Srdeční záležitost, bude mít čestné místo v mé knihovně.

Kris-Týna

Podruhé, co jsem přečetla celou sérii knížek. A miluji to více, než předtím. Neskutečně skvěle napsaný, čtu to bez dechu, třeba, tři hodiny a přijde mi to jako 10min. Tato knížka, dokáže roztát zmrzlé srdce, dodá naději, poté vám srdce rozbije a poté vám dá křídla. Chvilku vaše srdce hřeje a máte ho přeplněné láskou, poté vám ukáže realitu války a už to není všechno, tak růžové. a pořád dokola. Celý příběh, od začátku do konce, Taťány a Alexandra je dechberoucí.

Nomia

Mám slabost pro ruskou atmosféru a válečné romány, bohužel Měděný jezdec mě úplně neodzbrojil. I přes detailní popisy Leningradu a situace za války, které byly opravdu zajímavé a čtivé, tak hlavní téma - tedy milostný vztah Taťány a Alexandra byla popravdě řečeno spíš nuda. A mohly za to především hlavním postavy.
Většina postav v knize nebyla charismatická a ani zajímavá, o podivném chování nemluvě. Knihu bych jednoznačně zkrátila, vynechání některých pasáží by bylo jen ku prospěchu. Oceňuji tedy ruskou válečnou atmosféru, ale milostný příběh není nejlepší.

lenka.mik

Na můj vkus poměrně zbytečně natažené období dovolené na venkově. A ačkoli opravdu nejsem žádná puritánka, docela mě obtěžovalo nekonečné a opakované rozepisování erotických scén. Ale chápu, že autorka psala hlavně pro americké čtenáře a potřebovala je nějak zaujmout. Nicméně pěkná kniha, dobře napsáno.

Nielada

Čekala jsem mnoho a dostala jsem mnoho. Příběh je vyprávěň velmi poutavě, při líčení vzájemného sbližování hlavních postav jsem chvílemi ani nedýchala. Obléhání Leningradu - věru silné téma. Jenže - pak přišel ten osudný měsíc v Lazarevu a já měla dojem, že držím v rukou knihu zcela jiného žánru. Asi by mi stačilo tak pětinově, abych pochopila, o čem podle autorky je pravá vášeň. Předkládalo se mi to však na smetaně, na hříbkách, na prkénku, na chlebu, s oblohou, s přílohou, s předkrmem a moučníkem, na lačno, jako sedmý chod. Zkrátka - přejedlo se mi to. Škoda. Ten příběh se mi v tom guláši utopil a já ho zmáčený lovím zpět a snažím se ve svých vzpomínkách očistit, uhladit a vysušit, aby byl tak pěkný jako dřív. Ale i tak - trochu stále zavání.

Květ

Knížku jsem přečetla už více než před rokem a patří mezi mé oblíbené. Množství stránek, které by některé mohlo odradit uplyne jako nic, příběh je nesmírně poutavý, čtivý, vzbuzující emoce. Mnohdy vás rozčílí, mnohdy dojme, určitě nenechá nikoho chladným. Nádherný román, na který nezapomenu.

Evaho73
04.11.2017

Kniha je fenomenálna v tom, že autorka prostredníctvom lásky dvoch mladých ľudí dokázala realistický opísať pozadie druhej svetovej vojny a hlavne blokádu Leningradu. Podarilo sa jej takto o hrôzách a dôsledkoch vojny informovať oveľa širší okruh čitateľov, ktorí by za iných okolností vojnovú literatúru nečítali.
Okrem autentických a veľmi emotívnych opisov blokády, má zaujal aj opísaný spôsob života, pomerov a kultúry v bývalom socialistickom Rusku......takto nás to veru na hodinách ruského jazyka naše "súdružky" učiteľky neučili.....
Za mňa skvelá kniha, ktorú odporúčam prečítať !!!

marky
02.11.2017

úžasná kniha, všem doporučuji

Calinda
20.10.2017

Ze začátku jsem měla problém, knihu jsem dokonce na nějaký čas odložila, pak jsem se k ní, z nouze, že zrovna nebylo co jiného číst, vrátila, nějak překlepala začátek a nakonec? Nádhera. Jsem ráda, že jsem jí dala druhou šanci a samozřejmě hned následovaly další dva díly.

nikiem
16.10.2017

Já si nemůžu pomoct, ale když jsem se prokousala začátkem a hlavně jejich zajímavým seznámením, tak mě kniha opravdu vtáhla do děje. Nádherná kniha. :)

Lemurka
17.09.2017

Nerozumim tak vysokému hodnocení, čekala jsem příbeh co mě strhne a nepustí... Dočkala jsem se podprůměrného románku, sotva jsem překousala 150 stránek, během kterých se skoro nic nedělo, stále se opakují děj, věty, zbytečně natahované.. Za mě nuda.

michaela7087
31.08.2017

I když mi Taťána s Alexandrem někdy pořádně lezli na nervy, i tak musím dát 5 hvězd. Tenhle román si to skutečně zaslouží. Skvěle popsáno období 2 sv. války v Leningradě.

Natyna3
26.08.2017

Kniha, která mě dokonale vtáhla do děje.

Milena2017
09.08.2017

Úžasná :-) pokaždé jsem se těšila až ji otevřu :-) doufám že 2. díl bude taky hezký.

RyxiraAmyGinger
25.07.2017

SPOILER Je to někde na pomezí mezi dvěma a třemi hvězdičkami. Upřímně řečeno mi Taťána a Alexandr většinu knihy pěkně lezli na nervy, takové dva tragédy ochotné trpět až do smrti aby člověk pohledal. Chápu Taťániny ohledy k Dáše, ale chování těch dvou mi v mnoha ohledech přišlo hodně přes čáru. A jejich líbánky? Bez sáhodlouhých popisů nejrůznějších poloh a hvězdných orgasmů bych se klidně obešla (milovat se desetkrát za den? Sorry jako...). Posledních třicet stránek bylo až překvapivě dobrých, bohužel Alexandr zásah NKVD nějakým zázrakem přežil (možná by stálo za to přečíst si druhý díl jen pro pobavení nad tím, jakým neuvěřitelným způsobem se mu to podařilo) a tak nebude ubohý čtenář ušetřen další série zamilovaných vzdechů Ach Taťáno! Ach Alexandře! (a dalších všepohlcujících orgasmů). Ach jo... Ostatní postavy jsou naprosto nevýrazné (snad kromě Dimitrije, který je tam ale zase opět a jenom proto, aby mohli Taťána a Alexandr překonávat na křídlech své "lásky" další nesnáze) a jako svědectví o poměrech v Sovětském svazu mnohem lépe poslouží jiná, povolanější literatura. Jazyková úroveň naprosto průměrná, spíš slabší. Na Měděného jezdce jsem se těšila, ale byla jsem krutě zklamána a vysoké hodnocení tady na Databázi naprosto nechápu.

JaninkaKvětinka
23.07.2017

Tato první knížka z trilogie mne absolutně uchvátila - realita 2. světové války, do detailu popsaná hrůza blokády Leningradu. Milostný příběh byl už jen takovou třešničkou. Tuto knihu jsem zhltla jedním dechem, ostatní 2 díly mne už nenadchly, 3. jsem už ani nedočetla.

Pajii
17.07.2017

První přečtena knížka a moje srdecni záležitost. Motor který mně hnal číst dál byl že přes válku, bombardování a bídu lze člověk zažít lásku i když k ní vede trnitá cesta. Že láska dokáže překonat vše stačí jen věřit. Knížku jsem přečetla jedním dechem.

Kikuše007
12.06.2017

Naprosto úžasná knížka!!! I přesto, že chvílema je to takové táhlé, jsem knihu přečetla jedním dechem. Kniha je skvěle napsaná takovým tím způsobem který vás vtáhne do děje jako by jste ho samy prožívaly a tohle přesně mám na knížkách ráda. Tolik pocitů, které ve mě tento děj vyvolal, jsem nečekala. po tom všem, čím si prošly, si myslím, že Lazarevo bylo nevyhnutelné, pro takové to naše zklidnění duše, abychom byly připraveni na další emocionální výbuch. Konec pro mě byl naprosto dokonalý, naprosto chápu Alexandrovy činy, asi bych to udělala stejně. Každopádně bylo mi až do breku, že když se konečně daly dohromady, se musely rozloučit, i přesto že jsem věděla že kniha má pokračování a když je pokračování, znamená to že se zase dostanou k sobě, jsem nemohla odolat smutku, který jsem pociťovala společně s nimi. Dalo by se napsat že je to dokonalý romantický příběh nebýt té skutečnosti že se tam vyskytoval hnus s názvem komunismus. Také to, jak tam bylo dopodrobna popsané, v jakých podmínkách lidé žili, jak s nimi bylo zacházeno, a hlavně, jak se trestali, je to až k neuvěření že se tohle doopravdy stalo. Kniha odemně má samozřejmě pět hvězd, protože ohodnotit ji hůř, by byl hřích.

petgona
24.05.2017

Tato kniha bola pre mna ohromne sklamanie. Zo zaciatku som bola skepticka, predovsetkym kvoli tomu, ze mi hlavne postavy boli velmi nesympaticke, ale hovorila som si, kniha je hruba, urcite tam bude vyvoj postav. Postupne sa vojna rozpinala, nemecke vojska obopinali Leningrad a ja som citala so zatajenym dychom. So slzami v ociach som prezivali Tanin boj o zivot a o zivot svojho okolia, ktore jej napriek tomu zomieralo pred ocami. Prekazal mi jej podivny vztah s Alexandrom, a jej snaha tajit to pred Dasou - asi som egoisticka, ale ja by som, sestra-nesestra, nic netajila a nepozerala, ako sa tam spolu pelesia. A Dimitrija by som k sebe nepustila ani na dlzku ruky.
Kazdopadne, cast odohravajuca sa v Leningrade bola super, ale potom Tana utiekla. Prave to, co sa deje na vidieku uplne zabilo vsetky moje prijemne pocity z knihy. Nezmyselne hadky s Alexandrom a nasledne eroticke sceny, ktore boli rozpisane na x stranach... Cely vyvoj, ktorym postava Tane presla v Leningrade akokeby bol vygumovany, zas bola ta mala otrocka Tanecka, male decko, ktore vobec nedospelo.

Verunka289
15.05.2017

Od knížky jsem měla obrovská očekávání, myslela jsem, že z ní budu naprosto nadšená, protože ohlasy kolem mě přesně takové byly.... A první část odehrávající se v Leningradu byla opravdu strhující. Sledování toho, jak člověk musel bojovat o teplo, o jídlo, dívat se, aby na něho náhodou nespadla nějaká bomba... To mě moc bavilo. Lazarevo můj celkový dojem ale úplně zkazilo..... několik stovek stran naprosto nesmyslných dialogů, samý sex, válení se, nicnedělání, řeči o ničem... myslela jsem, že ani nedočtu, ale bylo mi to líto, když jsem se dostala už tak daleko. Dočetla jsem tedy..... Na další díl se ale v dohledné době nechystám.

Silmarien
06.05.2017

Čakala som bombu. Ale okrem tých vojnových v knižke žiadna neprišla.

Čerstvá "sedemnástka" Tatiana sa s rodinou ocitne vo víre druhej svetovej vojny. Blokáda Leningradu znamená hlad, zimu a strach. Úplne na začiatku vojny sa zoznámi s poručíkom Alexandrom. Keď ho však dovedie domov, zistí, že on s jednou Metanovovou ženou už chodí - s jej staršou sestrou Dášou... a to je úvod k dlhému, spletitému príbehu na pozadí vojny. Alebo skôr vojna je na pozadí tohto príbehu. Aspoň v Medenom jazdcovi.

Blokáda Leningradu a ako si s ňou poradili či neporadili jednotliví členovia Táninej rodiny a ich najbližšie okolie je vynikajúco napísané. Za mňa jednotka s hviezdičkou. Samotný príbeh Tatiany, Dáše a Alexandra, to už bolo horšie. Myslela som si to úplne na začiatku a názor som v podstate nezmenila až do konca (úplný záver to jemne zmiernil). Mnoho konaní hlavných hrdinov ma však absolútne rozčuľovalo a nemyslím, že sa úplne všetko dalo ospravedlniť vojnou.

Štýl bol prudko čitateľný, dala by som menej erotických scén, ku koncu ma to už rušilo.

ďalej SPOILERY

Huraaa začala vojna, mám ísť niečo nakúpiť pre celú rodinu. Ale veď nevadí, mám skoro sedemnásť, svet je gombička a vojna isto neutečie. Keď neevakujeme, je čas, prečítam si ešte knižku... ach, prišla som neskoro do obchodu. Nevadí, idem do ďalšieho... huraaa aha zmrzka. Mám krásne šaty, topánky na opätkoch, sadnem na lavičku, zjem zmrzku, čo tam po vojne a zásobách! Povozím sa autobusom a dajako bude!
To FAKT?

Ok, zamilovali sme sa. Ale on chodí s mojou sestrou. Chce jej to čestne povedať, aby sme mohli byť spolu. Ale nieee, ja budem strašne čestná a prenechám jej ho. Ale potom s ním budem chodiť na prechádzky a dostaveníčka po celom Leningrade a aj tak na neho budem hádzať očkom...

Kvitujem Tánino dospievanie počas vojny.

Aj keď spolu nechodíme, aj tak po sebe ručíme a furt sa budeme hádať. A to nám ostane, aj keď všetci umrú a ostaneme si len sami dvaja pre seba. Všetko skomplikujeme už v tak dosť ošemetnej situácii, pomedzi to sa riadne dohádame a keď už si to môžeme dovoliť, tak budeme spolu tráviť celé dni a noci v posteli. Občas to prestriedame hádkou, pri ktorej budú triesky lietať, aby sme sa do postele zas vrátili.

Koniec bol lepší, Alexandrove pohnútky asi celkom chápem, lebo Táňa by zas dačo vyviedla a miesto toho, aby šla preč z toho pekla, by sa hrala na hrdinku.

kristyna6532
25.04.2017

Nemám slov. Je to jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Příběh Taťány a Alexandra mě dostal, na konci jsem si i poplakala. Nemůžu jinak, nez dat pět z pěti, kdybych mohla dám i víc. Jednoduše láska na první přečtení.