Takové maličkosti

Takové maličkosti https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510971/bmid_takove-malickosti-Vo5-510971.jpg 4 430 109

Podmanivý příběh nominovaný na prestižní Man Bookerovu cenu 2022 lze číst jako báji o dobru a zlu nebo podobenství o laskavosti. Přivádí nás do irského města poloviny osmdesátých let sužovaného prosincovými mrazy a vrcholí na Štědrý den, kdy skutečným zázrakem je tiché hrdinství a odvaha jednoho obyčejného muže. V předvánočních týdnech čeká Billa Furlonga, obchodníka s uhlím a dřevem, nejrušnější období. Irsko skličované recesí ještě nevkročilo do moderní doby a fronty na podporu jsou pořád delší. Furlong ví, jak snadné je přijít o všechno, a jako otec pěti nezletilých dcer je odhodlaný tvrdě pracovat se sklopenou hlavou, aby si nenadělal nepřátele a mohl sledovat, jak všechny jeho děti dostudují na jediné dobré dívčí škole ve městě. Mezi Furlongovy klienty patří místní klášter spravovaný jeptiškami, provozujícími také prádelnu. O klášteru se vedou různé řeči, krom jiného že jsou tam zavřené padlé dívky, které se mají napravit. Furlong ničemu z toho věřit nechce, ovšem jednou večer dorazí do kláštera s nákladem o hodně dřív, než ho čekali, a odhalí temné tajemství. Když o chvíli později zabloudí v mlze a ptá se staříka na cestu, dostane se mu symbolické odpovědi: „Tahle cesta vede tam, kam chceš jít, chlapče.“ Nesentimentální novela je psána průzračně čistým stylem. Chválí ji i taková jména ostrovní literatury jako Hilary Mantelová či Colm Tóibín. A lze ji zařadit hned vedle Vánoční koledy Charlese Dickense a Vánoční vzpomínky Trumana Capoteho, děl slavných a u nás důvěrně známých.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Prostor

Small Things Like These , 2021

bookcase
09.05.2023 5 z 5

Naprosto úžasné v tom, jak autorka dokáže čtenáře znepokojit v náznacích, aniž by prozradila vše. Odehrává se v současném Irsku, přesto máte pocit, že jste skočili někam k viktoriáncům. Claire Keeganová prostě umí.

david9690
29.04.2023 4 z 5

Zajímavá kniha otevírající téma inspirované skutečnými událostmi v Irsku na konci 20 století. Tou dobou, o které se v knize píše, jsem byl šokován - jako kdyby to bylo někdy v 17 století, tak to asi tak nějak člověk překousne, ale takový středověk ve 20 století a ještě za podpory vlády (ikdyž tiché ale přesto) to nějak nedokážu přijmout ani pochopit. Kniha je zpracována skvěle, není zaměřena na detaily bezpráví a krutosti páchaných na nebohých dívkách v Magdaleniných prádelnách, spíše se autorka zaměřuje na myšlenky hlavního hrdiny, jeho empatii, určité retrospektivní posouzení vlastního života (včetně vzpomínání na své dětství a jak i jemu bylo nečekaně pomoženo) a nakonec i rozhodnutí nenechat problém (který se jej nijak netýká) bez povšimnutí, ale je naopak ochoten k radikálnímu kroku, přestože si tím vlastně sám sobě a své rodině vše velmi zkomplikuje. Jsem rád, že jsem to četl a vedlo mě to k mnohemu přemýšlení.

bob0985
26.04.2023 5 z 5

Příběh, emoce, tajemno, boj dobra a zla, láska, to vše na 100 stranách! Instantní zážitek.

dagmar7365
24.04.2023 5 z 5

Vůbec se nedivím, že byla kniha navržena na Man Bookerovu cenu. Příběh Billa Furlonga, obchodníka s uhlím, se mi okamžitě dostal pod kůži. Claire Keegan nám naservírovala útlou novelu, která má v sobě ale nesmírnou sílu. Silný příběh, silné téma a je jen na čtenáři, jak s tím naloží.
Přiznám se, že když jsem dočetla na konec, tak se mi Furlong a Sára nechtěli opouštět a s radostí bych si místo novely o nich přečetla pořádný román, ale možná, že pak by se ta síla rozmělnila do stránek a už by to tak nefungovalo. Doporučuji. A klidně i jako předvánoční čtení v čase adventu.

Ctv
23.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Knížka je to velikostí malá a útlá, ale svou silou a obsahem opravdu veliká.
Přenese vás do Irska osmdesátých let a prožíváte pár zimních a Vánočních dní spolu s hlavním hrdinou, mužem kterému táhne na čtyřicet a jmenuje se Furlong. Má krásnou ženu, krásné dcery a dnes a denně si uvědomuje, jak se má dobře. Zejména ve srovnání s bídou, kterou vidí všude kolem sebe. Furlongovy myšlenky se potácí mezi tím, jestli má být šťastný za své dobré (i když těžce vydřené) bydlo anebo jestli by chtěl vlastně něco úplně jiného. Uvědomuje si, že splňuje všechny předpoklady pro to být více než spokojen se svým životem. Přesto tam je někde nějaké ALE. Kdo to tak ale v životě nemá.
Největší zlom nastane ve chvíli, kdy za zdmi kláštera objeví něco, co nemělo být objeveno. I vzhledem k jeho vlastnímu původu se ho záležitost osobně dotýká a nedá mu spát. Velmi těžké téma, hodně hlubokých myšlenek a citů, ale autorka je podává tak jednoduše, prostě, stručně. Přesto ale všechno víte a co nevíte, to si domyslíte.
Furlong to nemá jednoduché a my s ním těch pár dní a hodně myšlenek prožijeme velmi intenzivně. Úplně z knihy cítíte tu tíhu a tu strašnou marnost - jak se má rozhodnout? Má udělat dobrou věc a ohrozit tak sebe a rodinu? Nakonec se rozhodne pro jasný čin vědom si jeho možných důsledků.
V první okamžik po přečtení jsem pocítila velké zklamání. Cože? Takhle to skončí? Vždyť to nemá konec! Já chci číst dál, chci vědět jaké měl jeho čin důsledky! Ale pak mi hned došlo, že právě takový konec byl od autorky majstrštyk a právě takový konec musela kniha mít. Protože to už by byl úplně jiný příběh. A myšlenka tohoto příběhu byla právě v životu Furlonga, v jeho myšlenkách před činem a v tom, že udělal to, co udělal.
Je neuvěřitelné, co vše umožnila lidská lhostejnost a co vše dokázala páchat katolická církev. A je ještě neuvěřitelnější, že to není příběh starý 100 nebo 200 let, ale příběh docela nedávný.
No a opravdu hezká obálka je jen třešničkou na výborném dortu.

Zuzvil
19.04.2023 5 z 5

Na tak malém rozsahu, co se týče počtu stránek (cca 100 stran), tak velký příběh či ještě lépe obsah, respektive tak velké (a důležité) sdělení. Celou dobu co jsem knížku četla jsem měla pocit, že se příběh odehrává na úplném začátku 20. století (a to i přesto, že se téměř záhy dozvídám, že je příběh zasazen do 80. let 20. století), nevím, zda to autorka dělala cíleně či zda to byl pouze můj pocit, ale bylo to vlastně fascinující. Na knížce mě asi nejvíce fascinovalo, že autorka vůbec nic nekonkretizuje, nepojmenovává, detailně nepopisuje, nevysvětluje, vše se odehrává v náznacích, i přesto přesně víte, co vám kniha má předat. Knížku můžu a chci určitě doporučit k přečtení.

evineckY
18.04.2023 4 z 5

Sliby a přání se mají plnit nejen o Vánocích, ale hlavně pomoc bližnímu...
Útlounká knížečka, spíše kraťounký příběh o Magdalénských prádelnách.
Jsem v šoku, že je tento příběh novodobý, při čtení jsem si připadala v 19. století. Přitom sem se zde dočetla, že poslední prádelna byla zrušena až v roce 1996, kolik dětí a žen tam umřelo odhadem, no ale realita musela být několik krát větší. A kdo ví, co se v takových klášterech děje dodnes...

iveta3689
18.04.2023 4 z 5

Hezký, milý, příběh. Smutný, ale s nadějí.

kaja77
16.04.2023 5 z 5

Milé, až dojemné vyprávění o dobrém člověku a jeho boji s vlastním svědomím a hodnotami.

hannina
15.04.2023 4 z 5

Čtyřicátník Billy má kolem Vánoc spoustu práce. Na malém irském městě rozváží po domácnostech dřevo a uhlí. Mezi jeho zákazníky patří i místní klášter, který provozuje prádelnu. A právě zde se setká s dívkami, které ho v nestřežené chvíli požádají o pomoc s útěkem. A následně v kůlně u kláštera najde zubožené děvče. Může potom lhostejně jít a žít si dál svůj vcelku dobrý stereotypní život? Jeho nitro v tom má jasno. Rozsahem útlá, obsahem naléhavá knížka. Poetický vánoční příběh se syrovým odhalením, s nímž si musí poradit jeden obyčejný muž.

Boboking
12.04.2023 4 z 5

Poetickým jazykem psaný příběh de facto z nedávné současnosti, který ve své podstatě je "hororem" o společensky akceptovaném zlu činěném v katolických klášterech Irska nedávné doby. Právě použitý styl a jazyk mi evokoval až magickou, pohádkovou realitu.

Katania
06.04.2023 5 z 5

Příběh o tom, že každý můžeme něco udělat. Dojemné, smutné a čtivé.

Márinka
06.04.2023 5 z 5

Obsah této ani ne stostránkové novely rozhodně není "maličkostí". Přiznám se, že jsem měla velký problém "zůstat v čase". Nedokázala jsem se s rovnat s tím, že ne zcela vyfabulovaní hrdinové příběhu žili před čtyřiceti lety a nikoli o století dříve. V mém dojmu mě umocňoval i autorčin styl, který je, jak jsem se později dověděla, přirovnáván např. k Antonu Pavloviči Čechovovi.

To "děsivé" je více "pod textem" a konkrétní podrobnosti se dozvíte až v doslovu. Nečtěte ho předem, ale nechte se vtáhnout do dojemně popsané vánoční atmosféry, prožijte s hlavním hrdinou jeho smutek, radosti, pochyby, lásku, očekávání, nejistotu, odvahu ...

Petronela16
02.04.2023 4 z 5

Taká jednohubka by som to nazvala. Pri čítaní tejto novely som mala zvlastny pocit, že som stále v 19.storočí.Nechcelo sa mi veriť, že takto žili ľudia v 80.rokoch minuleho storočia.Samozrejme som nemala ani poňatia o Magdalénskych práčovňach.Zaujimave, dojímavé až neuveriteľné čítanie na dnešnú drsnú dobu.Trochu ma neuspokojil ten koniec, ale asi si ho má každý domyslieť podľa seba.
Pre mňa oddychové čítanie medzi 2 krvakmi.

clouds
31.03.2023 5 z 5

Na knize je pozoruhodný její nesmírně krásný, poetický jazyk a dále skutečnost, že celý problém se nám nastiňuje zvenčí očima muže, který se jen náhodně přichomýtne do prostoru, kde jednu z dívek potkává, a který cítí osobní zodpovědnost a hluboký pocit viny, pokud by nezakročil. Kniha stojí za přečtení, je útlounká a má pastelově jemnou obálku...vřele doporučuji

gbrgbr
23.03.2023 5 z 5

Nádherná kniha. Autorka má krásný poetický jazyk, který však není kýčovitý. Netlačí na pilu, přesto je její dílo velmi emocionální. Jen je potřeba číst mezi řádky.

lencin
22.03.2023 5 z 5

Klenot. Krátké, úsporné, ale přesto velmi silné. Vše se dozvíme jen z letmých náznaků a mnohé si musíme domýšlet.
Úžasné.

pajaroh
20.03.2023 4 z 5

Novela psaná jednoduchým jazykem, bez detailů a odboček, přesto s velkou výpovědní hodnotou (a dobře popsanou vánoční irskou atmosférou). Měla jsem při čtení pocit, že se příběh odehrál před mnoha a mnoha lety...
Někdy není třeba dlouhých románů.

Knižní střípky
15.03.2023 5 z 5

Toto byla skvostná záležitost. Na minimu prostoru se autorce povedlo strašně moc. Moc toho vlastně ani neřekla, mnohdy jen naznačila, ale vy víte, co za tím vším vězí. A vědomí toho vás nenechá chladným.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

veriszv
14.03.2023 5 z 5

Jazykový skvost s krásnou myšlenkou, malá rozsahem, velká obsahem.
Krásná kniha o šílených věcech, která se mi propsala do srdce a určitě se k ní před Vánoci vrátím.
Velké téma tu jsou Magdaleniny prádelny, které jsem, přiznám se, neznala. Církev v Irsku je přitom provozovala až do roku 1996! jako veřejné tajemství, kam se odkládaly všechny padlé ženy a dívky a zacházelo se s nimi velice krutě. Nepochopitelný středověk pár let zpět!
Hlavní téma tu ovšem pro mě bylo lidské svědomí a to, co všechno znamená žít dobrý život.

Je možné být lhostejný k lidskému utrpení, abych nemusel riskovat svůj vlastní dobrý a vydřený život?

Autorka mluví pouze v náznacích a na malém rozsahu dokázala odvyprávět opravdu velký příběh, který určitě stojí za přečtení.

zfilmováno irská literatura Magdaleniny prádelny irské romány

Claire Keegan
irská, 1968