Takové maličkosti

Takové maličkosti https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510971/bmid_takove-malickosti-Vo5-510971.jpg 4 430 109

Podmanivý příběh nominovaný na prestižní Man Bookerovu cenu 2022 lze číst jako báji o dobru a zlu nebo podobenství o laskavosti. Přivádí nás do irského města poloviny osmdesátých let sužovaného prosincovými mrazy a vrcholí na Štědrý den, kdy skutečným zázrakem je tiché hrdinství a odvaha jednoho obyčejného muže. V předvánočních týdnech čeká Billa Furlonga, obchodníka s uhlím a dřevem, nejrušnější období. Irsko skličované recesí ještě nevkročilo do moderní doby a fronty na podporu jsou pořád delší. Furlong ví, jak snadné je přijít o všechno, a jako otec pěti nezletilých dcer je odhodlaný tvrdě pracovat se sklopenou hlavou, aby si nenadělal nepřátele a mohl sledovat, jak všechny jeho děti dostudují na jediné dobré dívčí škole ve městě. Mezi Furlongovy klienty patří místní klášter spravovaný jeptiškami, provozujícími také prádelnu. O klášteru se vedou různé řeči, krom jiného že jsou tam zavřené padlé dívky, které se mají napravit. Furlong ničemu z toho věřit nechce, ovšem jednou večer dorazí do kláštera s nákladem o hodně dřív, než ho čekali, a odhalí temné tajemství. Když o chvíli později zabloudí v mlze a ptá se staříka na cestu, dostane se mu symbolické odpovědi: „Tahle cesta vede tam, kam chceš jít, chlapče.“ Nesentimentální novela je psána průzračně čistým stylem. Chválí ji i taková jména ostrovní literatury jako Hilary Mantelová či Colm Tóibín. A lze ji zařadit hned vedle Vánoční koledy Charlese Dickense a Vánoční vzpomínky Trumana Capoteho, děl slavných a u nás důvěrně známých.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Prostor

Small Things Like These , 2021

kalinkacz
21.12.2023 4 z 5

Pokud si o svátcích nechcete přečíst romantiku, ale spíše něco náročnějšího, pak zkuste Takové maličkosti!
Jedná se o jednohubku, resp. novelu, která má pouze 110 stran. Odehrává se v zimě a končí na Štědrý den, takže kdy jindy se pustit do čtení...
Prostředí bylo úžasné, úplně jsem si to zasněžené městečko dokázala představit...
Takové maličkosti jsou skromný a dojemným příběhem hlavního hrdiny Billa, který je oddaný své práci, aby zabezpečil svou početnou rodinu. A právě rodina je hlavním prvkem celého děje.
Příběh se mi krásně četl, jazyk je kouzelný a pravda je, že jediné, co mohu knize vytknout je její délka... Kdyby byla delší, vychutnala bych si ji více.
Jinak ale nádhera!

keselylenka
19.12.2023 4 z 5

Líbilo se mi to, i když pochopení pro jednání hlavního hrdiny nemám. Trochu mi to přišlo, že má krizi středního věku a najednou neví, co s tím. Napsané to ale bylo krásně, jako propracovanější román by to bylo lepší.

makke
04.12.2023 5 z 5

Knihu jsem četla na doporučení, aniž bych tušila žánr, děj, cokoliv. Taková koupě na slepo. A rozhodně nelituji, skvěle napsané ve všech ohledech.

PetraBery
25.11.2023 4 z 5

Krátký předvánočně laděný příběh s poselstvím o důležitosti pomoci. O Magdaleniných prádelnách jsem nevěděla, jsem ráda za rozšíření obzorů.

adelče
21.11.2023 4 z 5

Krásný poetický příběh s předvánoční atmosférou. Při čtení máte pocit, že jste se ocitli na začátku 20. století, nikoli v 80. letech (pro mě to mělo svoje kouzlo). Přidávám se ale k názoru, že by příběhu více slušela románová forma.

Bettinka
11.11.2023 3 z 5

To hlavní poselství je zde dokonale skryto za poklidný popis krátkého předvánočního období, tak poklidný, až mě to - bohužel - zcela minulo. Přičítat to překladu?

Plativa
05.11.2023 5 z 5

Krátká knížka s velmi důležitým sdělením, které mě nutí nad příběhem přemýšlet dál a dál. Mistrně popsaná atmosféra, když jsem si knihu půjčovala nedošlo mi, že má tak citelně vybarvenou vánoční atmosféru a že se neomylně řadí vedle Vánoční koledy od Dickense. Čtenářovi zbývá mnoho otázek po přečtení, a tak je to v pořádku, knížek, které na stovkách stran se snaží čtenáře znechutit a vyděsit hromadou detailů z historických událostí je na trhu až až.

Hanatas
28.10.2023 5 z 5

Je to ta kniha, která vám díky pěknému příběhu ukáže kousek historie o které jste vůbec netušili a přiměje vás si o tomto tématu přečíst a zjistit něco víc než jen 100 stránek. Děkuju

Mosofa
27.10.2023 1 z 5

(SPOILER) Nechávám si většinou doporučit knihy na IG nebo tady, na databázi knih, která je skvělá.
Tahle kniha ale byla trefou vedle. Naprosto.
Je unylá a podle mě i prázdná. Chápu, co autor nebo autorka zamýšlela, ale nebylo to podle mě naplněno a kniha mě nudila.
Proč? Všichni to přirovnávají k Dickensovi, ale proboha proč???
Tohle není vůbec poetické ani milé.
Nudný chlap potká zuboženou holku. Poprvé jí nepomůže, pak o tom přemýšlí a řekne si "tak já jí pomůžu" a pomůže jí. Pak to skončí. Psychologie postav nulová. Tahle knížečka mě nudila.

teratera
07.10.2023 5 z 5

Krásná kniha, která vás na méně než sto stranách zasáhne na několi dní a do mysli vtiskne mnoho otázek. Příběh o obrovské lásce k rodině a lidem. Boj s vlastním svědomím a zodpovědností za rodinu v Irsku za krize v 90.letech. Kouzlo Vánoc spojené s Magdaléninými prádelnami... drsné téma. Zároveň je až zarážející kam se za těch 35 let lidstvo posunulo, nebo to je stylem psani, ale překvapilo mě, že příběh je z konce a ne začátku 20.století. Rozhodně doporučuji přečíst. Obálka je nádherná :)

Kenan
17.09.2023 4 z 5

Furlong, který se vypracoval z nelehkého dětství k obchodníkovi se dřevem a uhlím, má 5 dcer a spokojenou rodinu. Mezi jeho klienty patří i klášter, kde se při jedné dodávce neočekávaně setkává s tajemstvím, který klášter skrývá. Tato událost rozpoutává ve Furlongovi rozpor mezi tím, co se od něj očekává a otázkou jeho svědomí. Příběh se odehrává v předvánočním čase 80tých let 20. století, ale za mně atmosféra té doby v knize odpovídá mnohem dřívější době, což byl jediný problém, který jsem s knihou měla. Jinak je to krásný příběh, napsaný nádherným stylem.

Aleš.R
10.09.2023 5 z 5

Devadesátistránková poetická takřka pohádka o tom, že můžete-li nabídnout pomoc, musíte to udělat i v momentě, kdy vás to může vyjít hodně a hodně draho. Nádhera. A ještě to navíc má překrásnou obálku.

růžovámakrela
04.09.2023 5 z 5

Miluju autory, který dokážou silný sdělení rozehrát i na 112 stranách a funguje jim to!

Ventimiglia
29.08.2023 5 z 5

Velice působivé.

Aleen
16.08.2023 5 z 5

Úsporná kniha o jednom muži, který tvrdě pracuje, aby zabezpečil rodinu, pomáhá všem kolem, jak nejlépe dovede a o tom, jak se postaví k těžkému dilematu, které mu život přinese. A postaví se mu čelem!
Ačkoliv jde o těžké téma, je to lehce čtivé, milé, vlídné. Již si zvykám, že v nakladatelství Prostor mají cit pro krásné příběhy. Je to srdeční čtení, u kterého se zachvěje nejedna chlopeň.

IVANA0123
15.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Když jsem knihu začala číst, měla jsem dojem, že příběh musí být z dob dávno minulých a přece se odehrává ve 20. století. Nějak si nedokážu představit, že začátek 20. století byl tak jiný, než konec, který jsme žili my a že za velmi krátkou dobu se řada věcí tak radikálně změnila. Krize, chudoba a silný vliv církve, kdo z nás si - naštěstí - dokáže toto představit? A přesto jen v nedávné době, jak se ukazuje, za šedými zdmi klášterů panovaly podmínky a vztahy jako ve středověku. V naší moderní době, v civilizované zemi. Kratičký příběh Furlonga, obchodníka s uhlím a dřívím, nutí člověka přemýšlet. Příběh plný protikladů a emocí. Příběh o muži, který riskuje štěstí své i své rodiny, aby nemusel žít s pocitem zmaru a svědomím, se kterým se nedokáže vyrovnat. Kdo z nás by zůstal lhostejný a kdo by dal v sázku svou budoucnost... Kniha zanechává otázky a já jsem ráda, že jsem si ji přečetla, abych mohla přemýšlet.
"...o maličkostech, z nichž, jak věděla, pokud se poskládají dohromady, sestává život."
Objevila jsem novou autorku, po jejíchž dalších knihách se určitě poohlédnu. 5*
(8/23)

ivetdos
12.08.2023 5 z 5

Na jeden zátah a se zlomeným srdcem. Bylo to lehké a těžké čtení zároveň. Musíte číst mezi řádky, ale jde to samo. Podmanivý, ale zároveň decentní styl psaní. Autorka si mě naprosto získala. Chápu ten humbuk kolem této knihy v zahraničí a právem si ho zalouží. O tématu Magdaleniných prádelen jsem dosud neslyšela a jsem ráda, že se ke mně tato útlá knížka dostala. Je mi zle z toho, čeho všeho byla církev schopna a jak se k tomu následně Irská vláda (ne)postavila. Mluvme o těchto věcech. Nemělo by se zapomínat.

Bubo19
12.08.2023 5 z 5

Tato knížka je důkazem, že někdy stačí pár stran a autorka dokáže vystihnout přesně to, co chce. Přestože je téma Magdaleniných prádelen v Irských klášterech velmi citlivé, v knize je vše vylíčeno tak nějak obyčejně na životě jedné "normální "rodiny, jejíž otec se rozhodne, jak bychom dnes řekli, vystoupit ze své komfortní zóny. Závažné otázky jsou v dialozích jen naznačeny, tak jako zoufalá situace žen v klášterech. A jak to celé dopadne, nechává spisovatelka na fantazii každého čtenáře.

Paris131
06.08.2023 4 z 5

Příběh jsem musela dočíst, byť jsem si chtěla přečíst jen ukázku. Nic moc se tam nestane, ale kniha má krásnou atmosféru doby, která mi imponuje víc než ta dnešní. Už jen kvůli té vánoční atmosféře a kvůli lidem, kteří když vidí zlo, tak ho zbaběle nepřehlížejí, musím dát hodnocení jaké dávám.

Bastien581
22.07.2023 1 z 5

Fantasticky napsané a podané. V textu ale bylo mnoho chyb pramenících z překladu a redakčních úprav. Škoda.

zfilmováno irská literatura Magdaleniny prádelny irské romány

Claire Keegan
irská, 1968