Dračí svitek

Autorka pokračuje v tradici Příběhů soudce Ti od Roberta van Gulika a uvádí čtenáře do Japonska v 11. století, kde bystrý detektiv Akitada řeší případy plné záhadných vražd, vydírání a korupce na nejvyšších místech. V této knize je poslán do Kazusy jako císařský kagejuši. Má tam vyřešit ztrátu záhadně zmizelých konvojů, které vezly do hlavního města daně. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/87_/8742/draci-svitek-8742.jpg 4.419

Tajuplné příběhy ze starého Japonska 1.

Literatura světová
Vydáno, Perseus

The dragon scroll, 2004

Kniha Dračí svitek

nero 13
05.06.2019

Autorka se snaží napodobit styl Roberta van Gulika a jeho soudce Ti, ale Gulik je jen jeden a paní Parkerová si měla najít svůj styl psaní, mně to od ní nějak nesedělo a moc té knize, která má podtitul Tajuplné příběhy ze starobylého Japonska neprospělo ani používání moderních slov jako policie, konstábl, policejní stanice, koroner nebo kostel.
Nevím jestli to je takhle napsáno v originále nebo je to práce překladatele, ale v 11. století policie natož koroner neexistovali ani v Evropě natož v Japonsku, stačilo by použít místo toho třeba soudní stráž a ohledávač mrtvol jako v soudci Ti a hned to jinak vyzní, a kostely se ve starobylém Japonsku také nevyskytovaly, ale určitě tam bylo plno chrámů.

Bobšule
26.05.2015

Velmi příjemně napsané, pobavila jsem se a odpočinula si u čtení.

jaja1989
17.04.2015

Nebýt přátel daleko by se asi nedostal.

honajz
13.03.2015

Nejdřív si odbydu naštvání se nad mizernými korekturami, protože nechat v knize takových pravopisných chyb, to je na vyhození editora i korektora. Záměny zájmen 2. a 4. pádu (ji/jí), chybějící čárky v souvětích, špatné dělení slov a dokonce tvar slova „pikat“ (za hříchy), to chtělo fakt silný žaludek. Fuj! Ale jinak jen samá poklona. Autorka velmi dobře navázala na Van Gulika, ačkoliv se její příběh odehrává v Japonsku, ale těch odkazů na Čínu je zde hodně, dokonce samo zvolené období se čínskými tradicemi nechalo inspirovat. Oceňuji i to, jak autorka dovedně zachází s reáliemi té doby a dovede je nenásilně popsat a zabudovat ústrojně do děje (jako to uměl Van Gulik, ale to bych se pořád opakoval). Příběh mne však trošku zklamal. Některé postavy mi přišly málo vykreslené (aby se dalo pracovat s tím, zda jsou na straně dobra, nebo zla), i ten vztah s Ajako mi přišel zak nějak zvláštně a násilně dotlačený do podivného konce, a co se případů týče, nebýt – jak se to dokonce na konci románu objeví i v kárání nadřízeného – nebýt hromady náhod (na tržišti, se žebrákem, střepem atd.), nic by nevyřešil a jel by domů s dlouhým nosem. Přišlo mi také, že se občas vyprávění zbytečně natahuje nepodstatnými odbočkami a některými popisy, které už ne vždy byly zajímavé. Celkově však jde o vysoký nadprůměr, a kam se Leonmard hrabe.

vitavita
06.03.2012

Vyřešení zapeklitých problémů každého zájemce o špičkovou detektivku chytne.

Japonsko detektivky

Ingrid J. Parker