Tajomstvo Dračej steny

Tajomstvo Dračej steny https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16579/tajomstvo-dracej-ste-16579.jpg 4 62 16

Autor románu Tajomstvo Dračej steny, Jozef Žarnay, pohotove reagoval na hypotézy o návšteve iných civilizácií na našej planéte a nechal svojich troch hrdinov, trinásťročných chlapcov, prežiť množstvo príhod od obyčajných školských lavíc, cez vzrušujúce objavenia tajomnej jaskyne a ešte tajomnejších lúčov, až k neuveriteľným dobrodružstvám na planéte Lurryde. Hrdinovia románu – traja nerozluční kamaráti – vtipne komentujú veci okolo seba, majú zmysel pre česť a spravodlivosť, sú odvážni a smelí, ale aj plačú, keď majú strach. Nech sa však ocitnú v akýchkoľvek situáciách, vždy sú, boli a aj zostanú kamarátmi.... celý text

incognit
09.02.2024 3 z 5

Na svou dobu výborná a chytrá sci-fi pro starší mládež. Pamatuji si, že jsem jí byl tak v 10 letech okouzlen. Je pro mádež napsaná a má být mládeží čtená a my starší na ní musíme tak i pohlížet. Kdyby mi bylo destet sáhnu po ní zas všemi deseti!

Meda77
30.11.2021 3 z 5

Prvotní začátky domácí scifi a vůbec ne špatné, samozřejmě s ohledem na danou dobu. Je tu dobrodružství, napětí a samozřejmě nějaké ten vesmírné bazmek. Pěkný kousek z edice Karavany. To byly doby kdy se Karavany sháněly stejně horlivě jako ohníček a ABC. Dnes pošlete děcka pro ohníček a hoří vám barák i s garáží.

PeterBahn
29.12.2020 4 z 5

Jako dítěti nečtivému, se mi asi v 10 – ti letech dostala tahle kniha do rukou, no a já ji přečetl!!! Stejně, jak pokračování Prekliata planéta.
Pamatuji si dobře, když jeden z kluků jež měl vyražený zub a "básnil"...:-)
"Vyletela mucha ž ucha, vleťela však do brucha, odtial čeľá bež ducha, letí ako mladucha"

Ivan F
03.11.2020 5 z 5

Jedna z prvých kníh (vrátane príbehov Alice Seleznevovej), ktorá ma priviedla k Sci-fi, a ktorej som aj napriek literárnym neverám s inými literárnymi žánrami zostal podnes deň verný. Jednoducho stará láska nehrdzavie a v tomto má toto staré porekadlo pravdu.

Príbehy žiakov druhého stupňa základnej školy, ktorým som aj ja vtedy bol, mi učarovali a zostali v pamäti doteraz. Nostalgia mnou clúma, len čo si na knihu spomeniem, no a ilustrácie, tie ma vyslovene dostali do kolien, táto minimalisticko detailná Deákova kresba sa mi vždy páčila. Predstavivosť (toto krásne slovenské slovo mi príde ešte vhodnejšie než fantázia) bežala na plné obrátky a ja som cestoval vesmírom a časom spolu s Vilom, Staninom, Ferom a Julkou. A úprimne, bolo mi úplne fuk, či hlavný hrdinovia sú chlapci alebo dievčatá, však, Alica Seleznevová? :-) Teba som mal aj tak najradšej.

Lessana
10.09.2020 4 z 5

K dobrodružstvám Vila Čerňana, Stanina Turčína a Fera Vrabca (+ "nebojácneho" Števa a úprimného Julka) som sa dostala až ako "veľká", ale zaujalo ma to tak, akoby som bola dieťaťom. Pán Žarnay má dar písať pútavo, zároveň pekne poučne a moralizujúco, hoci je príbeh plný chlapčenských výmyslov a vylomenín :). Chlapci, áno, reagujú príliš múdro a dokonale pohotovo na svoj vek, ale dá sa to brať ako vzor :)). No a určite ako dôsledok pobytu pri Dračej stene :). Apropo, kto nevie - tento skalný útvar sa nachádza v čarokrásnych lesoch pri Kluknave, kde autor svojho času pôsobil ako učiteľ.
Oceňujem tiež popisy cudzokrajnej fauny a flóry, medziplanetárneho vehikla, mimozemskú linku, ako aj autorovo vizionárstvo - vyspelú techniku, možnosť lietať vesmírom, otrokárske i láskavé a dobrosrdečné rasy z iných planét ovplyvňujúce tak trochu i našu krásnu Zem.
Sklamalo ma a zároveň veľmi prekvapilo množstvo preklepov a chýb vo vydaní z roku 1973. Človek by to nečakal. A zvlášť v knižke pre deti a mládež, ktorá chce byť vzorom... za to však autor nemôže.

Bilky
21.03.2019 5 z 5

Ako žiak 1.stupňa ZŠ som túto knihu zhltol za 2dni a čítal som ju opakovane. Príhody troch chalanov-mušketierov v malom mestečku boli síce naivné a priamočiare, no najmä dobrodružné. Objavia tajnú komnatu a v nej vynálezy, prístroje a technológie, ktoré boli snom každého 10-ročného šraca. Proste detská fantastika, ktorá mi otvorila dvere aj k tej vyššej SCI-FI.

Teraz po rokoch som si to prečítal tak na tri otvorenia a samozrejme ako prvé sa dostavila nostalgia. Kopec situácií sa mi vynorilo ako udalosti druhý deň po opici a dokonca som vedel pár citátov už vopred predvídať. To už sa mi po tej spomínanej opici nestáva a ciťáky mávam úplne iné...

Čo ma prekvapilo, bolo priveľa preklepov (vydavateľstvo Mladé letá, r.v.1973, cena 26 Kčs), čo búra mýtus o dokonalých editoroch kedysi a total flákačoch dnes. Druhým prekvapením je množstvo archaizmov a to aj na dobu vzniku. “Huk” namiesto hluk, alebo časté básnické “sťa” ešte pochopím, ale som presvedčený, že “vodiči” či slangovo “šoféri” existovali už aj v rokoch dávno predtým a tak nápis NEROZPRÁVAJTE SA ZA JAZDY S RIADIČOM alebo “listár” namiesto poštára boli pekne mimo.

Celkovo bol jazyk hlavných hrdinov príliš korektný a vyslovene čítankový. Vzhľadom na socialisticko-budovateľsky dokonalú mládež sa inak ani nedalo a aj obyčajné “hovno” by uviazlo v rukách cenzorov. Keby aspoň doslova :) Aj napriek tomu, že som zbytočne hnidopich - teraz dávam neobjektívne 5* a 84%

ODPORÚČAM:
Rovnako ako film Back In The Future má pokračovanie aj tento “návrat do minulosti v budúcnosti” má tiež voľné pokračovanie s názvom Prekliata planéta a tretia kniha je síce už mimo sériu, ale v podobnom duchu a s detskými hrdinami: Kolumbovia zo základne Ganymedes. Všetko sú to chlapčenské záležitosti určené pre malých snílkov, výmyselníkov, pokustonov a iných špekulantov, len s drobnou korekciou: v tiráži sa píše “pre čitateľov OD 11 rokov” no doba spôsobila výmenu predložky za slovo “do”.
Ja osobne by som k tej vekovej hranici ešte doplnil: alebo pre ich starých otcov :)

Annkag
19.05.2018 3 z 5

Niečo skvelé...knihu som objavila asi ako 12ročná v knihovničke starkého....
Príbeh troch spolužiakov plný dobrodružstiev a tajomstiev.Cestovania v čase a vesmírom ma nadchlo a som rada za to že som ju vtedy objavila pretože som si zamilovala sci-fi
Na dobu kedy to bolo napísané to bolo skvelé a originálne.Niečo nové čo sa i na slovenskom trhu uchytilo.

groula
07.04.2018 5 z 5

Super kniha pro děti. I jako dospělýmu se mi to líbilo...

Uroborus
10.03.2018 5 z 5

Zaujímavá knižka z môjho detstva, ktorej príbehy sme prežívali s baterkou v ruke, pod paplónom, keď sme už mali spať. V súčasnosti si kompletizujem Žarnayove knihy a mám už dve krásne vydania, Tajomstvo Dračej steny a tiež Prekliata planéta.

Liina
25.10.2017 5 z 5

Jedna z nejoblíbenějších knih mého dětství:-)

jozka_II
09.08.2017 5 z 5

Cetl jsem jako kluk a byla jednou z mych nejoblibenejsich.

Lailath
07.02.2016 5 z 5

Tuto knihu jsem milovala, četla jsem ji několikrát po sobě, přišla mi tenkrát napínavá a vtipná, mám ji ve slovenštině jako Tajomstvo dračej steny. Filmové zpracování knize vůbec neodpovídá, má s ní jen pramálo společného.

Naias
09.11.2014 5 z 5

Žarnayove dialógy sú neuveriteľne živé, nezaprie, že má bohaté skúsenosti so školákmi, veď medzi mládežou strávil veľkú časť života. Keď čítam túto knihu, mám pocit, akoby som počúvala chalanov z mäsa a kostí prežívajúcich napínavé dobrodružstvá, a nie vymyslené postavy. Technická stránka nie je prepracovaná, ale to knihe na pôvabe nijak neuberá. Zato je plná iskrivého humoru, nečakaných zvratov a situácií vyvolávajúcich spomienky na časy, keď sme boli ešte školopovinní. Je napísaná tak pútavo a vtipne, že je radosť ju čítať, či už prvý, druhý alebo tretí raz. A to platí pre čitateľov od 6 do 106 rokov bez ohľadu na pohlavie. Ak chcete mať úsmev na tvári, pusťte sa do odhaľovania Tajomstva Dračej steny.

tenax
13.08.2013 2 z 5

Dětská sci-fi, která se nezabývá hodnověrností příhod a technickou stránkou vesmírných letů. Je to spíš dobrodružná četba pro kluky kombinovaná s pohádkou o mimozemšťanech. Kdo to nestihl v dětství, prošvihl vhodnou dobu k četbě této knihy a už by to snad ani neměl zkoušet.

tlapička
01.08.2013

Četli jsme s dětmi nahlas a uměli jsme ji nazpaměť, moc dobré a humorné!

yerry
04.01.2012 5 z 5

Svojho času ma táto knižka uchvátila. Je to už tuším vyše 20 rokov, čo som ju čítal ale ovplyvnila ma na dlhé roky, dokonca tak, že som sa pokúšal napísať aj také svoje voľné pokračovanie. Odporúčam všetkým od 7 do 99 rokov ;)