Časolet

Časolet https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16582/bmid_casolet-Zjk-16582.png 3 9 1

Možno sa i vám stane, chlapci a dievčatá, že na vašom ihrisku si zrazu skupina dospelých zmyslí postaviť garáže. To vyvolá hnev detí a rozvinie sa zápas. Hrdinovia novej knihy Jozefa Žarnaya však pri zápase o svoje ihrisku dostanú nečakaného spojenca z iného storočia, ktorý omylom vyspelej techniky zablúdil do našich dní. Návšteva z ČASOLETU zmení život našich školákov a umožní im prežiť nečakané dobrodružstvá nielen v dnešnom meste. S ČASOLETOM sa dostanú aj do minulosti, presnejšie do osemnásteho storočia, a poriadne zamotajú život aj legendárnemu Jurovi Jánošíkovi. Nakoniec nazrú aj do budúcnosti a poobzerajú sa po dvadsiatom treťom storočí, ktoré je plné nielen technických zázrakov, ale aj problémov z techniky. Na záver knihy zakotvia… To si už však v tomto napínavom vedecko-fantastickom románe Jozefa Žarnaya ČASOLET prečítajte sami.... celý text

Lessana
23.08.2021 4 z 5

Pre mňa štvrtá kniha od autora a zrejme preto dávam o hviezdičku menej - lebo pri porovnaní s ostatnými troma mi to tuto pripadalo akosi menej celistvé, akoby to autor písal s prestávkami a tie napojenia veľmi cítiť.
To je však jediné mínus. Inak je príbeh tradične perfektný, mládežnícki hrdinovia (Fúz, Čičo, Mravec a Balón) sú sympatickí a neideálni. Zápletka s návštevníkom z 23. storočia (menom Vlad Sim) je výborná, zvlášť state o výdobytkoch modernej techniky, ktorá však z ľudí robí v konečnom dôsledku svojich otrokov. Autor dvíha varovný prst, a to bolo v 90. rokoch! Jeho sci-fi sa, v tomto prípade žiaľ, stalo skutočnosťou. No pri nahrádzaní nespravodlivo trestaných (Jánošík, Hus, Bruno, Spartakus...) androidmi mením "žiaľ" na "našťastie" :).
Veľmi sa mi u Žarnaya páči zobrazenie pedagógov, úcta k národu, jeho hrdinom, k histórii, ktorú nenásilne votkal do príbehu, a tiež prítomnosť dievčaťa-hrdinky, keďže prostredie jeho príbehov je okrem vtipného a národného aj zdravé.
Už minule som si všimla, že mnoho jeho futuristických nápadov bolo vykradnutých (do amerických filmov)... a z tohto príbehu takisto. Možno načase, aby ľudkovia namiesto chodenia do kina oprášili knižnice a zistili, akých máme geniálnych autorov u nás doma!