Tajný vejár

Tajný vejár https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/329486/bmid_tajny-vejar-tfR-329486.jpg 4 391 107

Dojímavý román nás zavedie do Číny 19. storočia. Dievčatá v Číne prechádzali drastickou zkúškou podväzovania chodidiel a ako ženy boli odsúdené žiť v izolácii. Preto sa dorozumievajú tajným písmom nu-šu, ktoré muži nepoznajú, preto hľadajú priateľku na celý život, spriaznenú dušu, svoje druhé ja, tzv. laotong. Maľujú svoje odkazy štetcom do vejárov a vyšívajú ich na hodváb. Taký je i osud Lili. Ona a jej kamarádka Snežný kvietok odchádzajú z rodnej dediny a nasledujú svojich mužov. Prvé milostné skúsenosti, postavenie v novej domácnosti, rodinné tragédie, sedliacka vzbura a hladomor, to všetko sa odráža v ich dôverných vzkazoch. Kniha nabitá lyrizmom a emóciami, ktoré prenikajú do jedného z najtajomnejších vzťahov, akým je priateľstvo medzi ženami.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Trio Publishing

Snow Flower and the Secret Fan , 2008

tereza8418
03.04.2022 4 z 5

Asijska kultura me posledni dobou hodne bavi a diky teto knize se z ni clovek dovi zajimave informace. Psano ctive a uveritelne.

aktijnov
16.03.2022 5 z 5

Čtivé... Člověk byl chvílemi pohlcen... Někdy uchvácen, někdy trochu rozčarován.

Je těžké posoudit knihu z prostředí, které neznám, kterému nerozumím. Pochopit mentalitu lidí, jejichž život je založený na jiných tradicích, kteří vnímají jiné priority.

jirina4159
27.01.2022 5 z 5

Vzhledem k tomu že je to psáno o tak odlišné kultuře, a nutnosti spisovatelky seznámit se s velkým množstvím zvyků a nezvyklého prostředí, dávám plný počet bodů. Kniha je navíc čtivá, přistupovala jsem trošku odtažitě a nakonec zvládla za pár dnů. Popisované pro nás možná až nepřijatelné chování k děvčatům a ženám, které by si žádná z nás nepřála zažít mě docela upoutalo. Možná by bylo zajímavé porovnat jak na tom byly ženy ve velkých městech, kniha pojednává o zvycích a chování na odlehlém venkově. Naštěstí je toto chování na venkově v Číně dnes už minulostí.

haki34
26.01.2022 3 z 5

na knižku som bola veľmi zvedavá..až tak veľmi, že sa mi podarilo objednať si ju nezávisle na sebe v oboch jazykových mutáciách - česky i slovensky :D K slovenčine sa dostanem málokedy, tak som k prečítaniu zvolila knihu v rodnom jazyku. Zároveň som ale pre porovnanie prelistovala i to české, kde musím pochváliť grafickú úpravu. Drobné kresby maľovaného vejára, každý s iným motívom, v úvode kapitoly sa mi veľmi páčili a sedeli k téme. Aj poézia bola doslova prebásnená do rýmov...Možno skúsim aj viac textu a potom zvážim, ktoré pošlem ďalej...
Sám príbeh bol síce miestami desivý - áno, čínske, pre nás tak nepochopiteľné tradície. AKo len môže niekto obdivovať dolámané kopyto ? a ešte ho to vzrušuje ?? to bola len perla na celej hromade...horší mi prišiel uzavretý svet, obmedzený na jednu izbu a službu...prežijete v lepšom prípade lámanie nohy a dostávate sa do ďalšieho levelu
doživotného väzenia.....dobre, tradície - prečo to však bránilo ženám prejavovať dcéram viac citu ? chovať sa k vlastným deťom ako k onuciam...ba i horšie...a potom dcéra vypadne z drsného domova ku svokre, kde sa často dočká ďalšieho teroru (dobre ukázané na Snežnej Ruži i na rodine Tretieho syna v Ľaliinej novej domácnosti). Ako len táto výchova dokáže formovať srdcia a názory zas predviedla Ľalia...túžiaca po láske, hľadiaca iba sama na seba. Stačilo by trocha materinského tepla v dievčenských rokoch a aj vzťah s Ružou nemusel dopadnúť, ako dopadol. Veľmi zaujímavé aj boli obmedzené možnosti priateľstiev - len so sestrami v sesterstve, alebo iba jedna lao-tchung. Systém písania na vejáre sa mi zas naopak páčil veľmi - dochované vejáre musia byť umeleckým skvostom.
Samotný dej knihy ale prebiehal tak nejak neosobne, nedokázala som sa do hlavných postáv viac vcítiť. Ani útek do hôr, kde trpeli mrazom a hladom som nedokázala prežiť s nimi...s odstupom som čítala a čakala, ako to dopadne a aký prínos pre dej bude mať. Neobľúbila som si ani jednu. Až koniec Snežnej Ruže ma dojal - i keď vlastne pointu sme sa dozvedeli hneď na začiatku knihy pri zmienke o nü-šu - znaky treba čítať veľmi pozorne a dávať do kontextu, pretože význam môže byť rôzny. A toto mi vlastne vadilo aj v priebehu čítania - autorka prezrádzala a naznačovala dej - väčšinou katastroficky - "a keby som nebola šla tam, nebolo by sa to stalo..." a čitateľka už iba čaká, čo za katastrofu zas Ľaliu či koho postretne...
Nuž nahliadli sme do etáp života dievčat a žien v dvoch dedinách v určitej provincii..drobné odlišnosti iste boli, ale pravdpodobne to mali v Číne nastavené všade skoro tak isto..kniha skôr môže čitateľa navnadiť k ďalšiemu hľadaniu témy a zdrojov.
Opäť mi chýba možnosť polhviezdy, ale pre chýbajúce nadšenie a vcítenie sa do príbehu a plochosť postáv sa kloním k nižšiemu hodnoteniu...
Doporučujem komentár soukroma.

veriszv
09.01.2022 4 z 5

Jedna z těch knih, které člověka obohatí nejen o poutavý příběh jednoho přátelství, ale i o spoustu zajímavých informací.
Kniha, která otevírá čtenáři ženský svět Číňanek, plný bolesti a krutého zacházení.
Velké téma je zde svazování ženských chodidel, což je takové utrpení, o kterém se moc dobře nečte a člověku se nad tou zbytečnou bolestí spíš tají dech. Ale je zde poodhaleno i tajemství ženského písma a nebo třeba hierarchie a tradice v čínské rodině.
Jazyk je místy až poetický a je to takové pomalé vyprávění, které nevím jak by se mi četlo, ale v podobě audioknihy se mi poslouchalo velmi dobře.
Pokud vás zajímá čínská kultura a chcete do ní trochu více nahlédnout, tak tuhle knihu určitě zkuste.

zimolka
16.12.2021 5 z 5

Na toto téma jsem ještě nic nečetla, příběh si budu pamatovat asi hodně dlouho.

Bustedka
25.11.2021 5 z 5

Místy drsné a místy tajemné. U popisu podvazování chodidel a lámání kostí se mi dělalo fyzicky zle. Kniha je o postavení žen v Číně v 19. století. Psané zvláštním ale přitažlivým jazykem. Pohltilo mě to.

Knižní střípky
11.11.2021 4 z 5

Poslech audioknihy

Já jsem knihu četla již podruhé, tentokráte jsem si vybrala četbu ušima a knihu mi předčítala skvělá herečka Dagmar Čárová. Opět mě příběh pohltil, nešlo přestat poslouchat. A přiznám se, že poslech mi sedl asi více, než kdysi četba. Autorka má totiž takový zvláštní styl psaní, celkem strohý na můj vkus. Nicméně v rámci poslechu mi to vadilo méně, než kdysi při klasické četbě. Je to má třetí autorčina kniha a dá se v ní vysledovat v něčem podobný scénář, ale díky tomu, že se vždy dozvím spoustu zajímavých informací o této naprosto odlišné kultuře, to autorce ráda odpustím.

Danago
26.09.2021 5 z 5

Tato knížka mě dostala, krásná, smutná, dojemná , moudrá. Pro mě něco naprosto nového, neznámého. Moc se mi líbila. Podívám se po dalších knížkách od autorky.

Mi--LADA
14.09.2021 3 z 5

Z obsahového hlediska, jak to chodilo v Číně a popisování jejich tradic super, o to se opírá to nejkvalitnější a nejzajímavější z románu. Jinak není spisovatelka velká romanopiskyně, která umí vyfabulovat úžasné příběhy bez historických berliček, které jsou samotné dramatické dostatečně, aby to utáhlo celou knihu. Obávám se, že napsat příběh ze současného banálního města nebo vesničky by už jí tak dobře nevyšlo. Prostě má takovej styl. Vybere si kulturu, o které zbytek světa nemá v běžné populaci hlubší ponětí, připlete historické skutečnosti a na to nasadí příběh o rodině a ženském dlouholetém přátelství. Píše jedním stylem s podobnými zápletkami. Kdyby to byla první kniha, hodnotím výš. Po příběhové stránce to už je snad čtvrtá knížka, tak trochu jiná (jiný stát), přitom tak trochu na jedno brdo (kostra příběhu).
Jako seznamka s Čínou 19.st. a postavení žen jinak dobrý a nanejvýš zajímavé. Jen na strhující, zde zmiňovanou Gejšu, to nemá ani náhodou.

ElikaS
09.09.2021 5 z 5

Musím říct, že se mi knížka hodně líbila. Příběh je poměrně drsný a pro mě naprosto nepochopitelné, čemu byly ženy ještě relativně nedávno vystavovány jen kvůli tradici. A asi ještě nepochopitelnější je, jak to mohly matky dobrovolně dělat svým dcerám, když věděly, čím si projdou.
Pro mě byla knížka především poměrně fascinujícím pohledem do myšlení tradičních Číňanů, pro které byla tradice a povinnost na prvním místě.
Samotný příběh je především o přátelství dvou dívek a později žen, který je krásný, dojemný i smutný. Celkově ve mě kniha vyvolala celou řadu emocí a moc se mi líbila.

Rézi
02.09.2021

krásny, hutný příběh

ajaworld
22.08.2021 4 z 5

Pěkné čtení, zařazuji mezi kvalitnější kusy.
M.j. hodně se lze dozvědět o krutém zmenšování chodidel, které podstupují děvčátka již od útlého věku.

Stani95
18.08.2021 4 z 5

Hodně mi to připomnělo knihu Pačinko o jihokorejské rodině přesunuté do Japonska na pozadí historie. Smutný, tvrdý příběh o životě dvou přítelkyň v Číně v 19.století. Určitě netradiční.

Pavlína79
31.07.2021 5 z 5

šílené a přesto nádherné, tradice a povinnost v tom nejsilnějším slova smyslu - opravdu to byl symbol krásy či prostě jen jistota, že nevyjdou nikdy z domu....

Kanimůra2
25.07.2021 5 z 5

Kniha už mě nezasáhla tolik jako Ostrov žen moře, ale líbila se mi. (Ostrov nadchnul).
Pro mě nesmírně zajímavé. Všichni víme, že si čínské ženy podvazovaly chodidla. Ale nikdy jsem se nezajímala, jak se to provádělo. Jak malým holčičkám. A jak drasticky. Ideální velikost 7 cm?! Na tom by nemohlo chodit 10leté dítě natož žena. Jako matka a babička si vůbec neumím představit, dívat se na utrpení svých holčiček.
Já se vlastně tuhle knížku nedívám z hlediska přátelství mezi ženami, ale z hlediska jejich utrpení. Co to bylo za život trávit většinu svého života v ženském pokoji neschopná delší chůze bez bolesti. Jak se mohla taková zrůdná myšlenka uchytit? No, jako všechny zrůdný myšlenky.
Děkuju, že jsem se narodila v době, kdy jsem se narodila

intueri
11.07.2021 4 z 5

Krásné, barvité a neradostné vylíčení "údělů" nicotnosti a bolesti žen v Číně, před dvěma stoletími.. Druhou stranou téhle "úděsné mince" jsou ale hluboká, podporující a celoživotní ženská přátelství i společenství, která v dnešní době nenacházíme..

Marika Vanova
05.07.2021 5 z 5

Nádherná, bolestná, poetická kniha z Číny 19. století. Autorka je skvělá.

4xbabča
04.07.2021 3 z 5

Krásná a dost zajímavá kniha, kde jsou popsané tradice a zvyky v 19. století v Číně, které musely podstoupit dívky, aby v budoucnu dosáhly vysokého společenského postavení a výhodného sňatku a těmto tradicím se plně podřídit, i když je to velmi kruté. Zajímavý příběh, ale pro mě hodně smutný.

Emartina
23.06.2021 4 z 5

Krásný příběh, který seznamuje s úplně odlišnou kulturou. Někdy až děsivé, čím si ženy v historii musely procházet: od omotávání nohou přes plnění tradičních požadavků, po ústrky, že jsou “jen” ženy.
Velmi pěkně napsaný román.