Alchymista

Alchymista https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1516/mid_alchymista-Koy-1516.jpg 4 882 127

Josh a Sophie jsou obyčejná dvojčata, která si chtějí během prázdnin vydělat na první auto. Josh si najde práci v malém knihkupectví u manželů Flemingových a jeho sestra v kavárně naproti přes ulici. Jednoho dne se jim změní celý život, když se v ulici objeví podivné auto s ještě podivnější posádkou. Jsou svědky kouzelnického souboje o starodávnou knihu kouzel, která má nevídanou moc. Obsahuje totiž všelijaké návody a postupy popisující mimo jiné výrobu zlata z běžných kovů nebo elixír mládí. Není divu, že po ní touží chamtivý Dr. Dee, který se spojil se starší nesmrtelnou rasou, jež zemi vládla dávno před příchodem lidí. Dee zaútočí na Nicka Fleminga, který ale není jen ledajakým obchodníkem, ale především strážce tajemství knihy kouzel a také alchymista v jedné osobě. Dvojčata se mu po počátečním šoku snaží pomoci ubránit knihu, ale je to marné. Dee si odnáší nejen to, pro co přišel, ale také unáší alchymistovu ženu Perenelu. Naštěstí Josh v boji vytrhne z knihy nejdůležitější část pro rituál, který by umožnil návrat nesmrtelných na zemi a tím uvrhl lidstvo do jejich otroctví, ne-li hůře. Dvojčata se tak dostávají do nebezpečí, protože Dee bude chtít získat i zbylé stránky a on nenechává svědky...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Knižní klub

The Alchemist , 2007

charlota1
21.06.2015

I když je kniha určena mnohem mladším čtenářům,než jsem já,tak se mi líbila.

Torgal
03.03.2015 2 z 5

Ako detská fantasy cielená na čitateľov vo veku okolo 12 rokov to je celkom dobré, no v porovnaní so "skutočnými" fantasy strašne jednoduchá kniha. Sloh je dostačujúci, aj podaktoré autorove nápady sa mi páčili (fungovanie áur, železo vs. starobylé bytosti), no zväčša len hádže na čitateľa tony známych mien z histórie a legiend s tým, že všetky legendy sú pravdivé. Následne dvojičky v hlavných úlohách majú problém to predýchať a tak stále dokola, pri každej novej zmienke o golemoch, kancodlakoch, bohyniach, atlantídach a milióne ďalších vecí. Špeciálne chlapec Josh je asi mechom udretý, lebo každú chvíľu navyše uvažuje o tom ako všetkým okolo seba neverí. Postavy celkovo sú definované dosť biedne (špeciálne Scathach sa absolútne nechová ako niekto, kto je na svete dve a pol tisícročia) a ich konanie často nedáva zmysel (napr. pre záporákov je super dôležité získať stránky kódexu a dvojičky, ale zlá bohyňa všetko nechá na svojho poskoka a SAMA HRÁ VIDEOHRY NA KTORÝCH JE ZÁVISLÁ!). Výhodou je, že hoci je príbeh naivný, udalosti sa dejú vo veľkom tempe a tak nuda nehrozí. 4/10 PS: Ako bonus som sa niekde v polovici knihy dozvedel, že toto je len prvá časť šesťdielnej série. Pri tom tempe ako sa tam objavujú mytologické a historické postavy, na konci tam už bude asi aj Jánošík. Ďalej každopádne nečítam.

Nelly
14.02.2015 3 z 5

Kniha měla docela dobrý námět, ale nejsem si jistá, zda všechen potenciál plně využila. Místy se mi to zdálo dost zdlouhavé a mytologické postavy vzaté z různých období, různých bájí - to byl docela mišmaš... Vím, že nejsem věkově ten, komu je kniha prvoplánově určena, ale i tak mi tam prostě něco velmi chybělo. Snad další díly budou lepší.

knihomolka01
28.01.2015 4 z 5

Tahle kniha se mi opravdu líbila, sice jsem dala jen 4 hvězdičky, ale to bylo spíš kvůli maličkostem, které mi trochu vadily. Jinak fakt skvělý. Postavy úžasné. Asi jsem si trochu oblíbila Joshe a tak jsem mu trochu nadržovala no, ukamenujte mě. :) Navíc se mi líbilo, že v minulosti ty postavu opravdu existovaly, takže zde bylo skvělé propojení s legendami, a vůbec prostě historií.:D

eliska3246
09.12.2014 4 z 5

Tahle série je naprosto skvělá. Miluju to propojení historie, mytologie a současnosti. Je vidět, že autor si s tím opravdu vyhrál, a že mýty a legendy jsou skutečně jeho vášní. Po téhle sérii se staly i mou.

Jolilinka
29.10.2014

Velice originální a krásná knížka, které se žádný Potter nevyrovná. Souhlasím s blimbou: čtivě napsáno a bezvadně vymyšlený svět i příběh. V jedné věci ale nesouhlasím: já bych si klidně přidala dalších 10 knih.

blimba
28.10.2014 3 z 5

Čtivě napsáno, dobře vymyšlený svět, skvělá pointa na konci, ale proč hned 6 knih? Myslím, že tři by stačily. Takle to neustálé utíkání a honění bylo místy trochu úmorné.

elutep
16.09.2014 2 z 5

Kdybych po Alchymistovi sáhla v mladším věku, asi bych z něj byla maximálně nadšená. Teď se mi sice kniha četla pěkně a plynule a děj byl taktéž poutavý, ale... ve srovnání se sériemi jako Zaklínač, nebo První zákon mi to nevzalo dech. Přesto si ráda předčtu zbytek série a kdo ví...třeba mě ještě mile překvapí :)

halamka.zuza
13.09.2014 5 z 5

Moje nejoblíbenější série... Nemohla jsem se odtrhnout. Skvělé propojení přítomnosti x minulosti s pravdou x mystifikací. :)

DračiceLaura
07.06.2014 4 z 5

Začátek nebyl nic moc, ale pak to dostalo spád. Podle mě dost dobrá kniha.

Verunk
28.05.2014 5 z 5

Krásná a napínavá kniha

Mako123123
11.05.2014 3 z 5

Kvalitou celkom slušné... troška až moc infantilné - ale to je moja vina, kedže som sa k tomu dostal až teraz, na staré kolená :D.
Iba pred nedávnom som sa o tom zhodou okolností (prezeral som si iné knihy, ktoré by som mohol chcieť) dopočul (dočítal)..
Avšak mať tak o niekoľko rokov menej (jáj kde sú tie časy) alebo viac ala senilná demencia :D tak to žeriem ako besný. Som si tým istý, lebo okrem daľších žánrov milujem aj fantasy (HP, AF, Záklínač, Meno vetra, Doba temna...)
Pripomína mi to trochu Eragona a Narniu-
-Eragona preto lebo sa tam hrdinovia rýchlo, rýchlo naháňajú bleskurýchle naučiť bojovať proti silám temna a zároveň musia utekať pred nepriateľmi- z toho čouhá taká frustrácia, nepokojnosť a nedokončenosť pretože v opačnom čiže ideálnom prípade by sa hl. hrdinovia trénovali roky postupne a hlavne v kľude.- avšak musí byť nejaké akcia a napätie nie?.
-Narniu mi to pripomína pretože je tam až neuveriteľne veľa rôznorodých bytostí. Ak ste si mysleli (ako aj ja sprvu) že tam bude len zopár solídnych a poriadnych čarodejníkov na serióznom základe tak ste na omyle. Od dinosaurov a drakov, cez mutantov, duchov a krížencov, až po mágov a bohov... a k tomu všelijaká zmeska jemne drzých zvieratiek. Až je mi to divné... a trocha proti srsti- ja som napríklad bol zvyknutý že bohovia sú supersilní, nesmrteľní a akosi nadhľadoví (skúsenosti + vek + rozvážnosť) Avšak keby som mal teraz jedným jediným slovom charakterizovať bohov v Alchymistovi povedal by som iba jediné: poraziteľní... .Skutočne sa mi zdá (i ked viem že je to blbosť) že Nikolas Flamel alebo Sofia alebo Scatty... sú mocnejší a menej poraziteľní než bohyne Hekaté alebo Bastet. Táto degradácia bohov v mojom pohľade je spôsobená práve tou rôznorodosťou všakovakých dalších tvorov, ktoré skrátka majú väčšie kompetencie a možnosti než samotní bohovia.
Momenty ! SPOILERY ! ktoré sú fakt detinsky naivné a bránia mi dať plný počet. Akože aby bohyni Hekaté robila problémy banda mačiek a vtákov... nieje to divné? ved mala použiť ochranné štíty proti nabúraniu do jej stromu nie? Alebo že mocný čarodej- nekromancer a zároveň úhlavný nepriateľ J. Dee musí na cestu z Ameriky do Paríža použiť lietadlo (14-15 hodinový let) WTF ? Alebo ked N.F. a spol utečú J. Deemu, bohyni Bastet a Morigane vdaka tomu že im 15 ročný chalan (Josh) v lese potiahne auto... ?
! Koniec spoilerom !
Ešte sa vrátim k tomu deju: dej je (ak ste čítali toľko fantasy čo ja) ako podľa šablóny- celkom silno klišovitý... ale fajn... ved o čom inom to má byť, že? ;)
+Takže ako vravím (píšem): 1. kniha je napínavá, ľahko a rýchlo sa mi čítala, zaujímavá a sympatická.
-čo sa mi však nepáči je výskyt takmer nekonečnej rôznorodosti ,,entít,, na úkor degradácie moci a síl niektorých vyšších postáv.
Edit: toto sa netýka deja: obálka knihy je, ako to už tuná niektorí spomínali: super. (podarilo sa mi zohnať ešte to pôvodné vydanie tvrdej väzby)
P.S: už čítam dvojku- čarodeja.

Eleanor-ka
17.04.2014 4 z 5

Určitě mi nepříjde jako pohádka pro děti, to vůbec ne, je to tak akorát pro dospívající.
Upřímně... začátek celkem nulovej, potom se to rozjelo a končné kapitoly nejlepší! Postavy jsou opravdu dobře promyšlení, a líbí se mi, že Scott je "vymyslel" na základě možných legend a faktů i ve skutečné realitě. Ostatní díly stojí za to, bezpochyb.

kacaaba
08.04.2014 3 z 5

Na této sérii se mi moc líbí mytologie s historickými fakty. Je to zase něco jiného...a zajímavého.

laydee
21.03.2014 1 z 5

Kniha mě opravdu nebavila, je to pohádka spíš pro děti než čtení pro dospělé- Zkoušela jsem ji číst asi třikrát a pokaždé jsem ji pak zavřela a uložila zpět do police.

naty652000
16.02.2014 5 z 5

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jestli si náhodou někdo z vás nepamatuje, jak se jmenoval tvůrce králů? Byla bych vám moc vděčná. Jinak je kniha skvělá a moc se mi líbí. Předem děkuji za odpověď!:-)

Nemesis Moriko
10.02.2014 5 z 5

Skvělá knížka:3 Miluju promísení mytologie s jinou mytologií a ještě k tomu v dnešním světě:) Navíc reálné postavy (kromě Sofie a Joshe).. prostě luxus:)

Janičta
01.02.2014 4 z 5

Skvělá oddechová kniha.

SimonaZ
16.01.2014 5 z 5

Není mnoho tak kvalitních fantasy knih... Promísení mytologie a moderního světa se M. Scottovi vážně povedlo. Je to jedna z mála knih, kterou prostě musíte přečíst do konce, a to platí i o dalších dílech :)
plus k tomu - představa Nicola Mcchiavelliho v moderní společnosti - luxusní ;)

angelbooks
18.12.2013 5 z 5

Alchymista je typ knihy u které se nejde nudit a když jsem si myslela, že nějaká část bude nudnější, bum a objevila se tam nějaká další zápletka :D. Super knížka klidně bych si ji přečetla znovu :).
Vřele doporučuji.