Tajemství indiánských pyramid

Tajemství indiánských pyramid https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64707/tajemstvi-indianskych-pyramid-64707.jpg 4 12 4

namornice
08.05.2023 4 z 5

Kultovní vyprávění legendy českého cestopisu, etnografa, fotografa a novináře Miloslava Stingla. Tentokrát s ním navštívíme podivuhodný kamenný svět dávných Mayů.
Kniha je psaná až jakoby poetickým jazykem, a i když obsahuje poměrně velké množství odborných výrazů, je velice čtivá. Čtenář se dozví mnoho o etnografii, kultuře, geografii mayské civilizace,
ale také o historii Střední Ameriky nebo životě dnešních potomků této dávné civilizace. V knize je i celá řada fotografií, které autor pořídil při svých prvních návštěvách Mexika, a je úžasné vidět, jak tato naleziště vypadala ve srovnani s tim jak přelidědná jsou mnohá z nich dnes. Velmi poučná a informativní kniha.

soukroma
16.01.2023 3 z 5

Obsahově pro mne lákavé, ale ve výsledku kniha - v novém vydání 2019 - zklamala. Má to být aktualizované, ale v knize jsem marně pátrala po původní knize, která měla být aktualizovaná, a o bližších informacích k aktualizacím. Nakonec jsem musela projít celou knihu až na poslední list do tiráže, abych zjistila, že základem byly knihy dvě, a to v roku 1974 a 2010. Stačilo by přitom napsat krátkou předmluvu a toto čtenářům objasnit, případně to zmínit na neefektivně využitých záložkách obálky. Závěrečná slova autora nic k aktualizaci rovněž neuváděla, alespoň ne fakticky (snad jen proč 20 kapitol...).

A to je jen začátek stesků:
- chybí datace: není vůbec jasné, o jakých cestách autor mluví a hlavně kdy je podnikl, v mnoha místech byl zřejmě i víckrát, to stojí za zmínku včetně roku nejnovější návštěvy - místa zmíněná v knize se hodně proměnila za pár desítek let až téměř půl století.
- fotografie: málo a mizerné, černobílé zřejmě z původních knih opět bez datace (nepříjemné zejména při pohledu na zachycené zjevné autorovo mladší já), mnohé mohly být uvedeny zrovna barevně, vztažené k aktuálnímu vzhledu památek
- žádná mapa! - a to je vysloveně trestuhodné, protože autor za pyramidami procestoval Mexiko a další země střední Ameriky a byl i na místech méně notoricky známých, tak chybějící mapa a mapky mne znechutilo okamžitě

Ve výsledku tedy snižuji své původní hodnocení na pouhý průměr.

DuncanIdaho
26.01.2020 5 z 5

Dobrá kniha, která popisuje několik mayských měst i cestu, kterou autor absovoval. Možná by bylo i lepší věnovat se menšímu počtu těchto měst ale podrobněji.

Lanisa1966
04.02.2017 5 z 5

Tuto knihu řadím mezi své oblíbené, přestože je téma spíš poučné a naučné.