Tajemný Etrusk

Tajemný Etrusk https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/3819/bmid_tajemny-etrusk-W9J-3819.jpg 4 588 72

Hrdinou nevšedního dramatického příběhu z počátku 5. století př. n. l. je Etrusk, pocházející z řeckých měst Malé Asie, jehož putování sleduje autor z Milétu přes bojiště starého Řecka, Kypros a Salamis až k řeckým osadám v dnešní Itálii. Kniha sugestivně popisuje drsný život válečníků i přepych za zdmi bohatých měst, různé náboženské kulty, lidové zvyky i vznešené zábavy, a do těchto kulis zasazuje autor barvité vyprávění moudrého muže, jenž prožil život plný nebezpečí a vzrušujících dobrodružství a zemřel jako bohatý a vážený člověk. Dotisk v r. 2007. V dotisku uvedeno chybné ISBN 978-80-86922-04-1... celý text

Literatura světová Dobrodružné Historické romány
Vydáno: , Český klub

Turms, kuolematon , 1964

RyonMathrin
16.03.2018 5 z 5

Neodpustím si srovnání s Egypťanem Sinuhetem, který je úžasným, mistrně zpracovaným výletem do starověkého Egypta. Tajemný Etrusk je oproti tomu dobrodružství. Dlouhé a strhující dobrodružství. I když jsem autorovi dlouho nemohl odpustit smrt těch pár vedlejších postav.
Oceňoval jsem autorův pohled na tehdejší kultury. Líbila se mi charakteristika kněžky, kterou hrdina „unesl“ z chrámu, aby se stala jeho ženou. Nemohl jsem se dočkat, jakou zápletku Turmsovi zase jeho životní cesta nachystá. A konec byl nádherným, královským završením.
Kdybych měl někomu doporučit jedinou knihu od Waltariho, byl by to Tajemný Etrusk.

tartan
29.11.2017 5 z 5

Pre mňa osobne Waltariho najobľúbenejší román. Sinuhet je určite jeho najznámejší a mám ho tiež rád, ale etruská civilizácia je ešte tajomnejšia ako tá egyptská, takže jej oživenie prostredníctvom tohto príbehu je tým ešte o niečo úchvatnejšie.

ddkk
08.11.2017 5 z 5

Výtečné. Pro mne bude už navždy jedničkou Sinuhet, ale Lars Turms zaostává jen o malounko. Chce víc trpělivosti a výdrže. Jinak za pět. Doporučuji návštěvu inkriminovaných míst - Toskánsko, Umbrie, atd.

MOu598
20.07.2017 4 z 5

Četla jsem v říjnu 2011. Podle mých poznámek:
Zajímavé téma.
Čte se dobře, ale dlouhé, dlouhé.
Ani nemám co dodat.

Jaruš7
21.05.2017 5 z 5

Dramatizace na MP3 v podání V. Preisse, J. Somra, V.Zavadské, P.Kostky, R.Merunkové,O.Brouska aj. byla úžasná. Opravdovost a pestrost příběhu je z pera M.Waltariho dalším mistrovským kouskem. Lars Turms prožívá v dobách řecko-perských válek v čase střetu odlišných civilizací svůj příběh. Spolu s dalšími postavami se jejich životní i milostné osudy stávají závislé na přízni bohů a zjevených znameních.
Poklidně vyprávěné dobrodružství o mořeplavbách, cestování ale i o soužití s kněžkou bohyně Afrodity, které dal M.W. ty nejdůmyslnější ženské vlastnosti ( od krásy, svůdnosti, marnivosti, proradnosti, lstivosti a žádostivosti), hledání pravdy o svém původu a moci ve spleti věšteb a přírodních sil. Postavy jsou bohaté na vlastnosti, kde nic lidského jim není cizí. Jeho touha zemřít v náruči andělské ochránkyně je hodna naplnění konce lidského osudu.

Atanone
27.04.2017 5 z 5

Pomalá kniha pro ty,co nespěchají.
Kdo vytrvá až do konce,bude spasen .

harena
16.03.2017 5 z 5

Dramatický životní příběh Larse Turmse se odehrává v 5. století před Kristem v Malé Asii. Z počátku knihy popisuje Waltari život námořníků a boje na moři pod vedením piráta Dionýsiose, drsný život válečníků v bojích, ale většinou je to vyprávění o jeho cestě až k řeckým osadám v dnešní Itálii. Kniha je dlouhá a opravdu se pomalu čte a také jsem hledala ve starých mapách, kudy vlastně Turms chodil. Ale čtení si užíváte, té akce kromě bojů tam moc není, ale je to krásné čtení, během kterého rádi uvěříte, že věci i lidé mohou být i nesmrtelní. a bohové vám klidně mohou celý život dávat znamení, kterých si nevšimneme. Řekové porazí v námořní bitvě Tyrhény (Etrusky) a ti tak ztratí svůj vliv na moři. Poslední věc, kterou musí lukumo Turms vykonat, je připravit hrob pro své smrtelné tělo.
Skvělý překlad, těšila jsem se na každé otevření knihy.

L_Into
16.03.2017 5 z 5

Dle mého názoru mnohem lepší historický román než slavnější Sinuhet. Mystický, nádherně tragický příběh, který Vás nenechá vydechnotu do poslední stránky.

Alex.rrr
15.03.2017 2 z 5

Po Sinuhetovi, kterého zbožňuji jsem trochu víc než zklamaná. Kniha mě strašně nebavila. Obtížně se četla, některé pasáže jsou "o ničem" a vypuštění by vůbec nevadilo. Když jsem si vycucla z mnoha námořních a pozemních bitev samotný děj, tak ten už zajímavý byl, ale vešel by se na třetinu rozsahu knihy... Už kvůli Turmsovi, jsem chtěla vědět, jak to dopadne. Knihu jsem dočetla, ale vím, že se k ní nevrátím.

martas79
28.01.2017 5 z 5

Začal jsem sbírat kamínky. Kamínky svého života!

Hedwik
02.02.2016 4 z 5

Wateari mě baví. Po Sinuhetovi jsem si dal hned Tajemného Etruska a to jsem neměl dělat, zkrátka jsem to nedal. Ke knize jsem se vrátil, až jsem ucítil svůj čas, tedy to trvalo snad tři roky a to více jsem čtení užíval. Kniha je velice působivě napsána a líbila se mi, skvělé opáčko dějin. Jen jsem si říkal jak to kdysi měli s bohy, jestli stačilo víno a vzácné masti a ejhle bůh u vás a nebo v tom bylo něco většího. Samotná postava hlavního hrdiny mě místy lezla na nervy, buď bojoval nebo chodil po ulicích a pozoroval lidi a při tom čekal neustále na znamení, které trvalo někdy i několik let, zajímavá činnost :) Však někteří z nás na to znamení také čekají a v tomto se asi moc nelišíme od našich předků. Avšak to je zas na jinou knihu :) Velmi knihu doporučuji ke čtení a zapřemýšlení.

hejsahopsa
29.01.2016 3 z 5

Doporučení pro budoucí čtenáře: chce to trpělivost, není to kniha plná zvratů a dějových eskalací. Zároveň doporučuji podívat se do historických map, jaká území patří k daným národům (mnozí jistě víte, ale já potřebovala opáčko). Například oproti Egypťanovi Sinuhetovi je tam více politiky, spory o území a zkrátka je to více "natáhlé".
Rada na závěr: skleničku červeného (ať jste blíže bohům) a klídek v křesle.

tlllk
21.11.2015 4 z 5

ako romantická postava to celkom ušlo, ale ako chlap ma neskutočne sr*l, všetci zahalený bohovia pri mne stály aby som knihu nespálil keď mu tretí krát nasadila parohy a on stále nič .....opäť raz famózne vykreslený stratený svet až mi je ťažké uveriť že kniha má sotva 50 rokov.

dacha
05.08.2015

Po letošní návštěvě míst kde se nacházejí stopy po této starodávné kultuře etrusků jsem si knihu s velkým zápalem přečetla.Byl to krásný zážitek navštívit tato starověká místa a potom se pustit do četby Tajemného etruska,myslím,že jsem knihu lépe vnímala a spousta věcí byla pochopitelnějších.Itálie je prostě krásná země i díky této knize.Příběh je krásně odvyprávěn a má vše co má dobrá kniha mít.

DariDerek
20.07.2015 4 z 5

Posloucháno rozhlasové zpracování, i když byl začátek pomalejší a místy "nudný", tak průběh vše vynahradil. Více v recenzi.

kacaabba
01.06.2015 1 z 5

Posloucháno rozhlasové zpracování. Příběh se mi nelíbil a nudil mne. Usoudil jsem po delší době, že už to stačilo, že mi to nic nedává a proto jsem (výjimečně) ukončil předčasně.

elcapitano
05.01.2015 5 z 5

Právě jsem dočetl, chtěl bych si to v sobě nějak utřídit.
- Je to dlouhé, postupně mne to ale pohltilo a nedalo spát a asi ještě nějakou dobu nedá...
- Turmsovi, jeho chování, motivům, uvažování, stejně jako chování dalších postav jsem ze začátku vůbec nerozuměl. Během četby jsem ale přijmul starověký hodnotový systém, mystiku, bohy a nějak to začalo zapadat.
- Kniha je mnohovrstevnatá, obsahuje témata v osobní rovině: vina, láska, osud, smíření, sex, dozrávání, zodpovědnost... i témata jaksi "celospolečenská": boj o moc, různé způsoby vládnutí a soužití,.. a především hořký a neodvratný konec jedné civilizace v období rozkvětu.
- Nádherný popis předřímského světa - zvyků, bojů, chování, znalostí, obchodu, mořeplavby, ..
- V popisech tehdejších politických tahanic jsem se občas ztrácel.

Nějaký závěr: nečetlo se to lehce, není to čtivo jen tak pro zábavu, je to ale krásné, působivé, inteligentní, dojemné. Budu na Tajemného Etruska ještě dlouho myslet a vzpomínat.
Výborný překlad.

Atrament
16.11.2014 2 z 5

Tajemný Etrusk je často (a právem) srovnáván se Sinuhetem, takže ani já nebudu výjimkou. Struktura příběhu je opravdu hodně podobná, pocity viny a putování hlavního hrdiny po starověkém světě taktéž. I postavy na které během svého putování Turms narazí by se svými charaktery daly dohledat v Sinuhetovi. Zatímco Sinuhet byl ale postavou vesměs sympatickou, i když tragickou a čtenář dokázal rozumět jeho jednání a ztotožnit se s ním, tak u Turmse jsem byl občas jeho konáním zmaten a vůbec jsem mu nerozuměl. Waltari v Tajemném Etruskovi docela často ujíždí do zdlouhavých popisů různých mystériií, které mně krutě nebavily a taky se v některých pasážích pouští do obsáhlých popisů složité starověké politiky středomořských států, v nichž jsem se vyloženě ztrácel, takže mne bavily ještě méně. Takže u mne Sinuhet vede na celé čáře.

Mira330
15.09.2014 4 z 5

Ani já se neubráním srovnání s Egypťanem. Knížky jsou opravdu hodně podobné. Dávám o hvězdu míň, protože Sinuhet mě doslova pohltil, tady jsem se neubránila srovnávání. Škoda. Některé momenty jsou opravdu podobné. Jinak určitě stojí za přečtení. Kdo má rád tuto dobu, tak si přijde na svý. Doporučuji

Francesca
12.09.2014 5 z 5

Tajemného Etruska jsem četla už před lety, ale zůstal ve mně dojem, že to byla fantastická knížka. Na rozdíl od Egypťana Sinuheta, kterého jsem protrpěla, protože mi vypravěčský styl byl cizí stejně jako hlavní hrdina a kterého jsem nakonec dočetla jen proto, že mi bylo líto knihu nechat nedočtenou, když už jsem se prokousala takovým množstvím stran, mě Tajemný Etrusk strhl a hlavní hrdina Turms mi byl velmi sympatický. Možná k tomu všemu přispěly i moje sympatie vůči etruské kultuře a slabost pro antickou mytologii. Obrazy kamínků, které Turms posbíral v různých momentech svého života a schovával si je na památku, okřídlené bohyně, Mínotaurova labyrintu nebo sikanských lesů už ve mně zůstaly, byť si nevybavuji ani celý děj, ani bližší detaily ani závěr knihy. Doporučila bych ale Tajemného Etruska všem, které Egypťan Sinuhet z nějakého důvodu zklamal, ale chtěli by dát Waltarimu ještě jednu šanci.

finská literatura Etruskové rozhlasové zpracování

Mika Waltari